Visočica

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.110
Broj reagovanja
1.145
Lokacija
Čačak
Pa dobro. Saljem vam iz kine jos neku zanimljivu vrstu poput onog malog amurskog blablabla govanceta....

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.402
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Neka, Vlado... nemoj, ne treba... mi smo evropska Kina u probrano ružnom smislu već neko vreme a da nismo ni svesni. Kukaćemo mi i za babuškom, ali to nije ništa čudno u zemlji moralne i mentalne gologuzije. Ovo je problem daleko dublji i kompleksniji od očuvanja životne sredine koja nam nije ni deveta rupa na svirali, već za nju rupa na svirali nije ni predviđena
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.402
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Sever italije ima Visočica koliko poželiš, ali neće tamo da jebavaju ale, nego kod nas. A što i ne bi kad im dajemo, zar ne!?
Uh, počeo sam da vezujem postove u par minuta, da se svađam sam sa sobom... odjavljujem se dok ne smorim potpuno  :doh:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.110
Broj reagovanja
1.145
Lokacija
Čačak
Ja bi ove nase na razanj i tihu vatru

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
dzolix je napisao(la):
valjda ce ,,,ovo na mapi obojeno crvenim su mjesta gdje se planiraju HE objekti a crnim su oznaceni vec oni He koji postoje ,,[
29ymd0w.jpg
][/img]
crvene u planu a crne u funkciji... meni se cini da je u sloveniji situacija mnogo vise crna nago kod nas ? a opet svi trce u sloveniju na pecanje . izgleda da nisu brane problem
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
Slovenija je alpska zemlja ima puno rijeka pogodnih za HE objekte  ako drzava ovo je kao primjer  A ima 100 rijeka i napravi na njih 70 HE
ostaje je joj oko 30 na kojima moze biti prirodno stanje bez HE a ako druga  drzava B ima 20 istih takvih rijeka i napravi na nih 20 HE i na sta to ispada ,, To pokazuje da ne mozes gledati isto teritoriju sa bogatim rijecnim fondom i sa slabijim  ,,ljudi ako idu na pecanje FF u sloveniju idu na rijeke koje nisu pod rezimom HE ako  imaju mogucnosti oni koji zive pored rijeka koje su pod rezimom HE love tu gdje jesu ali to neznaci da to obozavaju i da to smatraju normalnim  vec suprotno,, pitaj one koji love na tekucim vodama sta im je draze sa branom ili bez a drugo su neki koji love soma, sarana  ili smudja po jezerima pa potajno prizeljkuju vjestacke  akumulacije i jezera ..
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
Da li su negde na teritoriji Parka prirode oskrnavili neku reku ? Nadam se da nisu toliko umobolni da ovakvu lepoticu diraju . :-\
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Mislim da na reci Temštici kod sela Temska postoji HD. Ako je ovo istina, onda nek ide sve u q....

Zanima me koliko je HD uticala  na reku Temsku ili  na kojoj već manjoj reci je uradjena  , na uslove  života  pastrmke i priobalje

uopšte. Kakve posledice može da ima Visočica ako je ''obrade '' ??
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
Ljudi su napravili na visocici vec jedan He objekat ,,ribama je teze pogotovo  ribama tekucih voda ako su rijeke preradjene ili idu kroz cijevi pa kroz turbine  zbog oslicalcije vodostaja teze uspijeva mrijest , neke ribe stradaju zbog turbina  i onemogucena ili je otezana migracija ,,ako vlasnik HE objekta poribljava obilato napadnutu promjenjenu  rijeku moze se stanje popraviti sto se tice kolicine ribe  ostaje  ipak nestanak rijeke u svom orginalnom prirodnom obliku  ,, Sto je rijeka  vise procentualno obradjena sa HE objektima to ona je manje orginalno svoja, to je ona vise neprirodna tj postala je ljudska tvorevina ,,
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
Dzolix, ne mogu da otvorim ovo što si postavio. Imaš puno više iskustava sa raznim salm. rekama pa me zanima da li se vremenom zaleče

''rane '' nanete izgradnjom HE. Znam da to više ne može biti ista reka ali, ipak može li da se vremenom povrate normalni uslovi za život riba i

kvalitetno mušičarenje ? Kontam da si posećivao reke na kojima su mini HE, pa tvoje iskustvo i uteha mi trebaju .

HVALA
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
ukucas na you tubu,,, Unistavanje rijeke Ugar ,,  to sve zavisi u kojem obimu i nacinu su rijeke pod HE ako su rijeke  u velikom procentu svoga toka pod HE branama onda moze drasticno da utice na salmonide ako su manjem obimu mozda ako je 10 ili 20 posto rijeke pod HE to i nije neko zlo,,, Ja nezivim na rijeci koja je u velikom procentu promjenjena Vrbas je vecinom i dalje protocani svoj  ,,U novije vrijeme prave protocne HE sto znaci da nema pregradjivanja (kod nekih tipova ima)  ali je pitanje koliki procenat rijeke protice kroz cijevi da li  100 posto ili 50 posto ili 20 posto, po meni ako protice 100 posto kroz cijev na odredjenom HE objektu  to je unistavanje rijeke ako ide trecina ili cetvrtina rijeke  to bi se moglo tolerisati ,, kad gledam neke dijelove rijeke koji su bili ukoritvljeni, kanalisani  tj nabacano i ozidano kamenje prije 20 godina a sada se vidi kako je preko zemlja drvece zbunje zadivljalo  po tome se vidi da se moze nakon nekog perioda opet  vratiti prirodni ambijent ,, jsa nikad nisam peco na vrbasu a da nije bila HE kad sam poceoda pecam ona je vec bila u funkciji par godina a uticu HE ako su brane koje oscilirajuvodostaj negativno ako odes dalje u kanjon npr 20 30 km platis za gorivo i ti dodjes raspakujes se  a ono nadodje vrbas i dzaba si doso mozes ti loviti i na velkoj vodi ali ona se zamuti  i drukcij je puno teze il sije za ribolov  mozes na strimera
ima dana kada znas rezim vodostaja ali nikad nisi siguran sta ce biti 
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
bio sam na jednoj rijeci u njemackoj na kojoj postoje mini HE i iskreno ni na jednoj nisam vidio vise pastrmki  ko tu ali to nije zbog HE vec zato sto su ljudi maltene zabranili i ogranicili ribolov pastrmki ,,a kod nas tek pocinje u zadnje vrijemes a tim mini protocnim He a koliko sam cuo od ljudi koji su iz tih krajeva je da je situacija losa  ,,konkretno za <<ugar a na ugru nisam bio  odkako je napravljena protocna HE
 
Vrh Dno