Vođenje muve

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ova tema bi trebalo da poremeti popularnost vežbanja zabacivanja muve i mušičarenja na livadama, stadionima i parkovima, jer na takvim mestima nema ni pomena o najvažnijoj stvari u prezentaciji muve, njenom vođenju. Bez brige o ponašanju muve kada dospe u ili na vodu, nema ni pravilnog zabacivanja. Preduslov dobrom zabačaju je ideja šta će biti sa muvom kada dospe u svet u kome živi naš plen, riba. Zato livadu proglašavam mestom na kome nijedan ozbiljan mušičar nema šta da traži i svako učenje zabacivanja na nekakvim asfaltiranim i travnatim poligonima je pogrešno.
U mušičarenju nije najbitnija stvar kako će muva dospeti na neku daljinu, i šta će se s njom dešavati dok je u vazduhu. Pri zabacivanju je u centru pažnje muva, a nikako konac, lakat, mušičar... Zato najmudriji instruktori ne koriste tako često "fly casting", već radije "presentation".
Prezentacija muve, dakle, mora da sadrži i zamisao-ideju o njenom kretanju kada je blizu ribe koju treba prevariti. Onaj ko previše veruje livadi i livadskim instruktorima bacanja, lišen je te osnovne mudrosti i najvažijeg dela prezentacije. Tehnike vođenja muve se uče isključivo na vodi, od pravog instruktora, koji poznaje sve detalje mušičarenja i ima iskrenu želju da ih prenese.
Usklađivanje zabacivanja i kasnijeg vođenja muve je prezentacija. Prva i druga radnja u praksi ne postoje jedna bez druge i nije ih moguće odvojeno vežbati, niti analizirati. Vođenje muve itekako zavisi od zabacivanja i te dve stvari nikako ne treba odvajati u zamišljenom zabačaju. Postoji samo jedno mesto na kome se uče zabacivanje i vođenje muve, to jest prezentacija, a to je voda na kojoj planirate da mušičarite ili neka slična njoj.
Usredsredimo našu pažnju na svoj plen, ribu. Kako je muva dospela u njen vidokrug ona ne zna, niti je interesuje, ali od trenutka kada je uoči, počinje najznačajniji deo prezentacije, vođenje muve.
Da bi se pravilno vodila muva, treba u glavi imati dara za raznorazne prirodne nauke, poput fizike, matematike i biologije. Postavljaju se bezbrojna pitanja. Kako da muvu ne povuče brzak? Kako da pravilna vožnja (drag free) potraje što duže? Iz koje pozicije treba da zabacujem u ovom viru, da bih postigao najbolje vođenje? Da li svaki insekt pravi iste pokrete?... bezbroj, bezbroj "poteškoća" i "muka", za razliku od samog zabacivanja, gde se postavlja jedno jedino pitanje, "Kako da bacim muvu na željeno mesto?", što najčešće ne predstavlja nikakav  problem.
Kada neko, sa obale, posmatra veštog mušičara, koji u glavi ima sve ove probleme, on može da deluje manje elegantno od bacača na livadi. Ono što je u glavi veštog mušičara, posmatrač nikako ne može da shvati, osim ako ovaj ne nosi čuvarku sa sobom. S druge strane, ono što prikazuje livadski bacač, naivni posmatrač veoma lako upija i naseda na jednu od najvećih mušičarskih prevara, učenje zabacivanja, bez osnovnog preduslova za to, potrebe za pravilnim vođenjem muve i celokupne, nerazdvojive prezentacije mamca ribi.
Rezultati učenja samo manje bitnog dela prezentacije, zabacivanja u prazno, naravno, dovode do smanjenja uspeha u mušičarenju, pa se zbunjeni učenici sa livada brže bolje hvataju za C/R, kako nikada ne bi došlo do poređenja njihovog ulova sa onima kojima instrukcije daje učitelj mušičarenja i prezentacije muve, a ne samog bacanja.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Iako sam daleko od tebe glede iskustva u FF-u usudim se tvrditi da je veština FC-a preduvet pravilne prezentacije  i vođenja umetne muve. Sve je to usko povezano. Posle prave prezentacije koja je uvetovana veštim zabacivanjem mnogo lakše i pravilnije se može vodi muva na/u vodi. Na primer ako lovimo visoko plovnim suvim muvama mnogo lepše če te prezentirati i onda voditi muvu ako ste dobro izvežbali bacačku tehniku "Reach Cast". To je izuzetno važna tehnika ako se lovi na bujicavim vodama gde ribolovac baca popreko. To je samo jedan od primera gde je bacačka tehnika preduvet pravilne prezentacije i vođenja umetne muve.
Učiti zabacivanje na vodi nije svima moguče u svakom danu. Za nekoga kao što sam ja to učenje košta oko 30€. Livada je dobro mesto za učenje zabacivanja jer se tu ništa ne plača i telo se navikava na pravilno gibanje. Tako je i u mnogim sportovima. Zašto u borilačkim veštinama postoje npr. "kate", vreče za udaranje itd.? Trenira se telo na određeno gibanje kao pravilno a posle uporni dobiju "plaču" za trud. Da bi se naučilo i shvatilo zabacivanje muve treba vežbati i na vodi ali i na livadi. Opet ni livada nije jedino mesto jer to se može raditi i u dvorištu, na ulici, u sobi... Za male prostore vrlo praktična stvarčica je "Fly-O" (http://www.royalwulff.com/educational.html#fly-o)  gde se čovek lepo upoznaje sa fizikom katapultiranja i kretanja kanapa.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Predlažem da ne ulazimo u raspravu o livadi, jer za to imamo posebnu temu. Jeste da sam ja malo isprovocirao to, ali samo da bih prikazao svoje čvrsto mišljenje da za najbitniji deo prezentacije muve, njeno vođenje, nema nauke na livadi.
Voleo bih da razmenimo iskustva iz vođenja naših mamaca. To je veoma teško i pisanje o tome izbegavaju čak i najistaknutiji među nama. To je pogrešno, jer o najvažnijim stvarima treba najviše pisati, a ne treba isticati ono što je lakše i za izvođenje i za objašnjavanje.
Pod naslovom "Vođenje muve" trebalo bi da se okupi mnogo više mušičara, nego pod naslovima o zabacivanju, priboru, izradi muva...jer nijedan drugi segment mušičarenja ne može se primeniti bez pravilne prezentacije, koja se sastoji od zabačaja i vođenja muve.
Ako neko ne zna pravilno da vodi muvu, on ne može znati ni kako da je zabaci, jer jednostavno nema celokupnu ideju, to jest, predviđanje kretanja zabačene muve.
Još uvek se zadržavam na značaju vođenja muve, jer je veoma bitno skrenuti pažnju na to. Dok sedimo ispred monitora ili zamahujemo štapom u dvorištu, skloni smo da zaboravimo najznačajnije stvari u mušičarenju. Dokaz za to je da o vođenju muve ne može na ovoj mreži da se pročita ni stoti deo onoga što je ispisano o manje važnim mušičarskim temama.
Zato, brinući o tome, načinjem razgovor o najvažnijem delu kretanja naše muve, njenom vođenju.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mix, potpuno si u pravu što se značaja vođenja muve tiče. Međutim apsolutno je nemoguće napisati i objasniti na forumu kako voditi muvu. Svaki metar toka krije svoje tajne, a ni najiskusniji ribolovac često ne može iz prve provući muvu onuda kuda bi želeo, naročito na bržim delovima i onim sa izmešanim strujama i tokovima. Nege je to pak lako - recimo na ivici brzaka i tiše vode kuda reka nanosi i prirodnu hranu, a pastrmka to zna i izleće iz brzaka da bi je tu pokupila.
Ali dokle insitiranje na štetnosti vežbe zabacivanja? Pa muvu treba prvo zabaciti tamo odakle kreće na putovanje do gladnih usta. I nimfa, i strimer i suva mušica.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
...nijedan drugi segment mušičarenja ne može se primeniti bez pravilne prezentacije, koja se sastoji od zabačaja i vođenja muve.

:yeswink: e to je to. Posle pravilnog zabačaja i prezentacije dolazi ono presudno a to je vođenje koje je usko povezao sa prethodnom radnjom (zabačaj i prezentacija). Sada o kojoj vrsti "mušica" je reč? O čemu če mo govoriti? Jesu li to strimeri (dubokoroneći, plitkoroneći, površinski...), nimfe, mokre i emergeri, ili su to suve?

Ako su npr. nimfe o kojoj je imitaciji reč, dal' je to imitacija koju treba kotrljati po dnu ili voditi malo od dna ili ... ?
Dal' su to nimfe koje prelaze u emerger fazu i dižu se prema površini? Dal' su to miđevi (chironomid) i kako njih voditi kao trzalice i gde? O čemu bi govorili? "Vođenje muve" je mnogo širok pojam. Nekako ga treba rasčlaniti po vrstama. Sama ideja za ovako esencialno važnu temu je perfektna i Mix hvala da si pokrenuo tj. otvorio ovaj topic  :tbumb:
Dakle, kako će mo o vođenju muve...pišemo globalno ili o svakom tipu umetnih mušica posebno?

Budući da je ovo pod forumom "Flycasting" važno je još jednom napomenuti kako je pravilno vođenje uvetovano pravilnom prezentacijom. Pravilna prezentacija je opet uvetovana pravilnim zabacivanjem. Pravilno zabacivanje je opet uvetovano upornom vežbom zabacivanjana. Ta vežba zabacivanja se uči na vodi ali i ne samo na vodi  ;) :D :)

Mixmaster je napisao(la):
Ako neko ne zna pravilno da vodi muvu, on ne može znati ni kako da je zabaci, jer jednostavno nema celokupnu ideju, to jest, predviđanje kretanja zabačene muve.
Ova tvrdnja je zaista važna stvar. Ovde se več dodirujemo ishrane našega plena. Kako, gde i kada riba uzima svoju hranu. Kako, gde i zašto ju ona  uoči. Dakle, ovde več ulazimo u sveru poznavanja hrane ili plena ribe koja je naš plen. Mogli bi' smo reči da je ovo ozbiljno važan deo mušičarenja kojega ako se poštuje samom ribo-lovu pristupamo taktički. Takav ribolovac zna da lovi i zna zašto je riba  ulovljena. Razume ono što radi. Njegov ulov je rezultat njegova razumevanja ribe, poznavanje njenih pregrambnenih navika i hrane. Njegov ulov nije samo ponavljanje naučenih trikova koje ni sam ne razumije u potpunosti. Vođenje muve bi mogla postati znanost ili disciplina kao što je postao FT i FC a to je sve u okviru FF-a. 
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nećemo više o zabacivanju bez ostatka prezentacije. Hajde da probamo da pišemo o vođenju muve, koji je važniji deo prezentacije. Naravno, moraćemo često da pominjemo i ono što prethodi vođenju muve, praktičnim zabačajima.
PRVO POGLAVLJE​

Zauzimanje položaja za prezentaciju muve​

Prvo što treba uraditi, kada odaberemo deo reke koji ćemo pretraživati veštačkim mušicama bilo kog tipa, je odabir idealne pozicije za prezentaciju mamca. Ovo je toliko važno, da prevazilazi milion vežbi na ...ooops :-X, opet ja. E, tu se javlja problem sličan onome ko je stariji, kokoška ili jaje, jer za odabir dobre pozicije već treba poznavati tehnike zabacivanja i vođenja muve, to jest, prezentacije. Ovde početniku treba instruktor mušičarenja, koji ume da prepozna to mesto. Iskusniji će ovaj problem moći i sami da reše. Ako vas neko uči razne zabačaje, a ne ukazuje vam na to da vam nijedan neće pomoći ako ne umete da zauzmete dobar položaj na mestu mušičarenja, obratite se nekom drugom.
Zamislimo jedan vir, sa brzim ulazom i glatkim prelivom, na reci poput Nišave. Obale su potpuno obrasle, ali je reka dovoljno široka i plitka da se može gaziti. Zamislimo da znate gde su krupni klenovi koji bi rado uzeli, na primer, bambulu. Zamislimo da očekujete napade uz strmu suprotnu obalu, na ulazu brzaka u vir. Tamo je voda mirnija nego u sredini matice. Zabacite li uobičajeni double haul sa muvom koja pada posle svega ostalog na vodu, momentalno će vam matica poneti i konac i predvez i muvu. Na livadi, na kojoj ste vežbali nije bilo nikakvih kovitlanja, a na mestu pecanja nigde ravnomernog toka! Riba je plašljiva, a vi pokušavate switch cast sa nenormalnim šljapkanjem, jer ste čuli da je to najbolje pošto vam je džungla iza leđa. Niti ste pravilno odabrali zabačaj, niti poziciju. Gotovo, klenovi su pobegli......

Uh :doh:, nastaviću kad se vrate.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
PRVO POGLAVLJE​

Zauzimanje položaja za prezentaciju muve​

Uh :doh:, nastaviću kad se vrate.

Ajde nazad, vratiše ti se klenovi...vidim i par glavonja koji čekaju da ih bocneš  ;) Nego, dodao bih da prilikom zauzimanja položaja za prezentaciju muve vrlo je važan i način kako se to radi. Na mestima gde se lovi na viđeno ili posebno na kratkim razdaljinama treba se nečujno namestiti na pravu poziciju sa koje če mo moći pravilno prezentirati muvu i onda ju pravilno voditi. Kada se zauzme pravi položaj za prezentaciju valja neko kraće vreme ostati miran, postati jedno sa okolicom a ne odmah početi sa vitlanjem. Postanite jedno sa rekom a ne odmah, ko iz vedra neba grom, mahati i šnjurom šljapkati po vodi. Riba ne sme da bude uznemirena nekom neprirodnom pojavom, mora se joj polako približiti i postepeno ju naviknuti da ste vi samo deo prirode i nikakva opasnost.
Ok, kada smo se več stopili sa okolinom i kada smo več na pravom položaju i kada več vitlamo...kako prezentiramo i kako vodimo?
Ajde Mix, nastavi sa pričom :) (nadopuni me ako sam šta izostavio ili ispravi ako sam šta pogrešio).
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Uh, bas je napeto. :eek:
Mada mi se sve cini da ste vi resilu da nadahnete autore scenarija da urade nastavke serijala inspektora Kluzoa ili Mr. Beana na pecanju - musicarenju. :yeswink:
Ili ste resili da u zvezdane visine lansirate Randju, ako prethodna dvojica to nisu u mogucnosti. ???

Verujem da je i APSOLUTNIM POCETNICIMA, a medju musicarima ih je srazmerno malo, jasno da su pri nepovoljnim uslovima za ribolovca mir i tisina, te bacanje na nacin da nista (snjur, predvez) ne predje blizu ili ne daj Boze preko ciljne ribe neophodni preduslov uspeha.
U uslovima povoljnim za ribolovca (brzak, blago zamucena voda, obacno ili kisica), da ne kazem "savremenog musicara", dovoljno je da ne nosite drecavu kravatu na strafte u ribolovu i ne bacate zamisljeni odsutno kamencice u vodu!
Vec vidim u sledecem nastavku masku, disaljku i specijalne pijavke za dlanove radi sunjanja uz kamenje po dnu, ili kamuflazni slem sa grancicama, besumne raketne izduvnike sa "Apaca" ili "Sea Harriera"-a za levitiranje u lezecem stavu nad vodom, ili (najrealnije) lateks kostim sa dezenom pesha za poslednji metar u priblizavanju (ili bar upotrebu hig. gum. istog dezena za skretanje paznje sa samog ribolovca opreznim klenkinjama koje brze rastu od opreznih klenova i trofejno su privlacnije) i sl. Takve pristupe jos bih i pozdravio kao inventivne.  :D
Uz razumno pazljivo kretanje i zadovoljavajuce i raznovrsne bacacke sposobnosti da se sto vise mesta dosegne zabacajem, dobro sagledavanje prostora (vodenih strujanja i okoline reke), te dobro odabranu muvu (vrsta, tip i velicina) u datom trenutku, sve ostalo je ... sekundarno, najblaze receno.
Uostalom, cak i kao pocetak, ovo sto je zapoceto nema bas puno veze sa temom: 'Vodjenje muve', zar ne? Valjda bi mogla pocetnicima da se skrene paznja kako se vode pojedini tipovi i vrste muva u datim uslovima na vodi. Bar ko ume da literarno sastavi pola strane (ili prepise iz neke vec objavljene knjige).

SLicno je, cini mi se, gore sugerisao Sebastijan. Po smislu, naravno.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
sebastian je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
PRVO POGLAVLJE​

Zauzimanje položaja za prezentaciju muve​

Uh :doh:, nastaviću kad se vrate.

Ajde nazad, vratiše ti se klenovi...vidim i par glavonja koji čekaju da ih bocneš  ;) Nego, dodao bih da prilikom zauzimanja položaja za prezentaciju muve vrlo je važan i način kako se to radi. Na mestima gde se lovi na viđeno ili posebno na kratkim razdaljinama treba se nečujno namestiti na pravu poziciju sa koje če mo moći pravilno prezentirati muvu i onda ju pravilno voditi. Kada se zauzme pravi položaj za prezentaciju valja neko kraće vreme ostati miran, postati jedno sa okolicom a ne odmah početi sa vitlanjem. Postanite jedno sa rekom a ne odmah, ko iz vedra neba grom, mahati i šnjurom šljapkati po vodi. Riba ne sme da bude uznemirena nekom neprirodnom pojavom, mora se joj polako približiti i postepeno ju naviknuti da ste vi samo deo prirode i nikakva opasnost.
Ok, kada smo se več stopili sa okolinom i kada smo več na pravom položaju i kada več vitlamo...kako prezentiramo i kako vodimo?
Ajde Mix, nastavi sa pričom :) (nadopuni me ako sam šta izostavio ili ispravi ako sam šta pogrešio).

Oduševljen sam! Sebastiane, ovo što ti ispisuješ čak i većina "iskusnih" mušičara previđa. Nemam šta da  zamerimm tvojoj priči o prikradanju ribama i prilasku željenom mestu, osim da je to priča koju bi možda trebalo ubaciti u "Prikradanje...", mada nije loše ni ovde podsetiti na tako važnu stvar, jer je i to važan faktor pri odabiru položaja sa koga ćemo plasirati muvu.
Evo zašto-
Kada biramo mesto sa koga ćemo zabacivati i voditi muvu, moramo da razmišljamo i o tome da li ćemo zauzimajući tu poziciju poplašiti ribe. Džabe se mi namestimo na idealno mesto, kada put do njega neminovno dovodi do totalnog raspamećivanja svih riba.

Nastavak priče iz mog prethodnog posta

...klenovi su se razbežali i mušičar shvata da ono što treba da radi da bi ih ulovio mušicom, nije mogao da shvati sa Sexyloopsa, Musicmarenja.com, priča sa mušičarskih sekcija, televizijskih emisija, livadskih okupljanja i vežbanja, Youtube snimaka, pa čak ni sa našeg foruma. No, zaboravimo sve te nedaće. Zamislimo da je to neki stari, iskusni mušičar, koji zna šta treba da radi.
Odabrao je idealnu poziciju u reci i njegova (u ovom slučaju) suva muva poleće ka plenu. Prvo čega će je osloboditi je neprirodno povlačenje (drag). U tome će mu pomoći reach, curve ili tuck zabacivanje, to jest, kombinacije ovih zabačaja, koje mu uslovi na vodi i logika nalažu. Reach i curve su odličan lek za odlaganje neminovnog povlačenja konca pod silom vodenog toka, a ako se iskombinuje sa onim što ja zovem "tuck", to jest padom muve znatno pre ostatka sistema, muva ima da pliva brzinom ciljanog dela toka toliko dugo da bi dve ribe imale vremena da je progutaju. Ako celom sistemu dodate i "mending", muva će da se vozi kao prava...
Bitna stvar, koja mi sad pade na pamet, je da uvek treba izbegavati roll, switch i slične zabačaje, jer najšečće ne omogućavaju pravilno vođenje ni zabacivanje svih tipova muva. Bolje je potruditi se, pa zauzeti pogodno mesto za veće bacačke mogućnosti, nego izvoditi "besne gliste" i šljapkati koncem i muvom, bez pravilnog vođenja.
Zapamtite da je najčešće svaki zabačaj sa lošim vođenjem muve poguban za uspešan ribolov, jer čini da sva prišunjavanja, predradnje i zamisli o uspešnom ribolovu, budu uzaludna. Jednostavno, ribe se neverovatno plaše svake pogrešne prezentacije, čak i više nego prisustva ribolovca. Lakše podnose samo prisustvo čoveka koji je zagazio u njihovu sredinu, nego kada isti počne da šljapka, zabacuje i nudi veštačku muvu nepravilno je vodeći. Najgore što može da se desi je, da im ponuđena muva, svojim izgledom, privuče pažnju, pa zbog nepravilnog vođenja otkriju prevaru...
Uh, teško je, ali i zanimljivo pisati o ovome. Ispisano je stotine knjiga o pravljenju muva, zabacivanju, insektima...a tehnika vođenja muva je jednako važna i mislim da ćemo o tome ispisati mnogo postova.

Na kraju, izvinjavam se što nisam objasnio šta je to reach, curve...jer bi mi to oduzelo mnogo vremena i živaca. To otkucajte na Google-u ili još bolje, nabavite film koji se zove "Advanced Fly Casting" sa Doug Swisherom, koji najbolje objašnjava većinu stvari o kojima sam ja u ovim postovima pisao. Na tom snimku je toliko toga objašnjeno o ispravnom zabacivanju i vođenju muve, da onaj ko to odgleda, shvati i primeni, neminovno postaje ono što i sam Doug kaže, the best flyfishermen you could possibly be
A, sad videh da i PedjaBG nešto pokušava da mudruje. Ako, pametan dečko, samo...
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Dobro bre, Miks.... kad ce da prodje zurnal i da konacno pocne taj "Serach&destroy" tutorijal? :smoke:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Uuuuu Sjekloca ima mi da okapemo dok nam se Randja smiluje  :doh: :doh: :doh: :doh: :doh:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
A, sad videh da i PedjaBG nešto pokušava da mudruje. Ako, pametan dečko, samo...

Uh, ako ovako pises kad biras reci, kako li je tek kad ne biras? Tvojim tempom pisanja Tolstojev "Rat i mir" bio bi padan "Bibliji".
Meni su do sada uglavnom sve price procitane o zabacajima koje navodis i temi na koju pokusavas da odgovoris bile zanimljive.
Ziv nisam da vidim i ovo tvoje.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
naslov teme je pogresan sa obzirom na pristup istoj ,  trebao bi da bude VODJENJE MUVE U RIBOLOVU KLENA
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
sale je napisao(la):
naslov teme je pogresan sa obzirom na pristup istoj ,  trebao bi da bude VODJENJE MUVE U RIBOLOVU KLENA

U početnim postovima, ja sam naveo primer sa vrlo popularnim nišavskim klenovima, ali isto tako sam mogao ja ili bilo koji drugi član foruma da pišem o vođenju bilo koje muve, posvećene bilo kojoj vrsti ribe. Sale, ništa nije pogrešno, samo treba da budeš strpljiv ili da i sam napišeš nešto o vođenju muve iz vlastitog iskustva. Izaberi vrstu ribe i muve. Preporučujem ti da se držiš naslova, a ne mojih reči :yeswink:.
Ne treba biti brzoplet. Ovo je jedna od najvažnijih tema, čiji značaj će prepoznati svako ko ima iskustva u mušičarenju. Mnogo je različitih pristupa prezentaciji muve, to jest, njenom zabacivanju i vođenju. Iznesite svoja iskustva. Ja sam tek počeo, izokola, tako da jedva dodirujem srž problema. Kako sam počeo, napisaću jednu celu knjigu o vođenju muve. Još nisam ispisao ni dvadesetpeti deo, jer ću verovatno ući u detalje vođenja nimfi za pastrmke, lipljene, suve muve za klena, strimera za bucova, štuku...i sve ostalo. Još bolje bi bilo da se neko, poput Sebastiana ubaci i iznese svoja, pa makar i početnička iskustva.
Sjekloca i PedjaBG, poznati asovi sa drugorazrednih sajtova, ovde mogu naći veoma pogodno tle za glupiranje i izvrgavanje ruglu bilo kakvog pokušaja da se na ovom sajtu prikaže neko mudro i korisno iskustvo iz mušičarenja. Treba očekivati njihove nasrtaje na svaku moju reč, ali preporučujem onima koji bi da učestvuju u priči o vođenju muve, da prevaziđu svaki mogući uticaj ove dvojice na razvoj razmene iskustava iz ove teme.
Nastavimo da pišemo o vođenju muve. Momci, navalite, to je ono što radiimo posle zabacivanja.  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kada budem imao malo više vremena napisat ču nešto o vođenju mokrih iz mog iskustva prilikom lova lipljena i pastrmke. Vrlo rado bi čuo Saletovo i Milančetovo iskustvo glede vođenja nimfe npr. fazanov rep i zečije uvo kada love lipljena i kako vode emergere i suve (jednodnevke i seđeve) prilikom lova spomenutih riba.

Također bi voleo čuti od svakoga po nešto konkretno i važno prilikom vođenja kamenjarki (nimfe na dnu i suve na povrišini). Naravno ovde se može reči nema tu nikakvog kompliciranja i u neku ruku bi i sam rekao jer i ja sam ali ipak voleo bih čuti vaša iskustva i mišljenja.

Također je zanimljiv način vođenja nimfica tzv. metodom "pec na dužinu štapa" gde se koriste štapovi od 2.70 do 3.00m.
 
Vrh Dno