Vođenje muve

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
ova prica o pecanju suvom kamenjarkom ,na malim "belim" vodama i te kako ima smisla , pocev od prilaska uzvodno ( inace jedan od preduslova za uspesan ribolov na manjoj reci) , pa do pecanja na dugacak predvez  .
moram priznati da mi se ne dopada preterano takav ribolov , ali i da je sigurno efikasan jer sa suvom kamenjarkom u viru malih reka nema sta da trazite .
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pa samo (ne bih imenovao ko) prilazi nizvodno na "belu vodu" da bi probao da zabaci na nju!
Dakle, u postu o bacanju velike kamenjarke - kakve god imitacije ovog insekta nema niceg sustinski novog, osim za totalne pocetnike. Pri tom, nije tacno da se poprecni zabacaji u dzepove ne mogu raditi, da su neefikasni i da je u filmu bilo sta previse pogresno odradjeno. Iz licnog iskustva znam da takav pristup iako kratkotrajan po vremenu u kome je muva u dometu itekako ume da izvuce lepu ribu iz dzepa u struju za muvom.
Takodje, iznenadili bi se sta sve iz vira izlazi kad cupava kamenjarka sidje jezickom brzaka na njegov pocetak i krene da se vrtucka.
Samo kad biste iole probali bilo sta od "sigurnih" resenja.

vaga je napisao(la):
Ja uglavnom hvatam klena spustajuci se nizvodno po sredini reke gazeci i bacam suvu muvu u priobalje i na mesta gde brzak ulazi u tihu vodu ili neki vir.Volim sto kazu da mi vetar duva u ledja,nisam rob dalekih zabacaja.Ustvari uopste se i ne trudim da bacam daleko,samo gledam da mestu pridjem sto tise i onda procenim slobodan prostor za zabacaj i bacam.
Na rekama na kojima ja lovim ambijenat okoline je veoma pogodan za JUNGLE CAST tehniku za koju sam se dosta dobro izvestio a to je ustvari klasicno vodjenje muve nizvodnim tokom do zeljenog mesta i navodjenje istovremeno zatezajuci ceo sistem na zeljenu poziciju.Takvom prezentacijom uopste se ne narusava prirodni ambijent zeljenog ulova a u ovakvim situacijama je i jedina moguca.
Sama ta tzv. tehnika je veoma dobra i uspesna i na delovima reka koje su otvorenog tipa i na kojima je moguce
klasicno bacanje.
Naravno svaka cast dobrim bacacima,za to treba umece i ja kao pocetnik im se divim a pogotovo majstorima vestim za poprecni zabacaj,kakav je bio i jedan momak koji je pre nekoliko godina pred mojim ocima poprecno zabacio mrava i to iz prvog puta,na travu koja se natkrivila iznad vira.Znaci,nisam mogao da verujem dali je to slucajnost ?,a onda je mrav skliznu niz travu i jos cini mi se nije pao na vodu a klencuga ko ruka je vec bila na stapu.
Tema je vrlo interesantna a komentari dosta poucni...+ autoru

Svako ima svoj pristup i ono sto voli slobodan je na reci da primenjuje, ali to ne znaci da je to sto on primenjuje i jedino sto postoji i sto se moze primeniti. Vestina tacnog bacanja o kojoj pises kod pomenutog ribolovca daleko je primerenija musicarenju od dolaska na dva metra i spustanja muve sa rukama dignutim visoko u vazduh, kameleonskog hodanja po prelivu da se dodje u zonu od 3 m koliko se ume zabaciti i sl. Ne spadam u dobre bacace, ali  15ak m je uvek dostizno, a to je najcesce i dovoljno da dan provedem musicareci, a ne vezbajuci necujno sunjanje i zaskakanje riba ko nastrani seksualni manijak!

Na prozivanje agregata u besnom kontekstu ("kurobesanje") i vidljivoj konotaciji ("sto vise ocrnim drugog bolje sebi izgledam") nemam komentara, osim skretanja paznje administratoru da primeni adekvatnu "terapiju". A o vodjenju muve cesto sam sasvim prikladno raspravljao s finim svetom i ovde, i drugde. Vodjenje bilo koje velike kamenjarke zavisi i od konfiguracije terena, i od bistrine vode i vodostaja, i od doba godine. Nekad na manjim rekama na istim mestima bele vode postoje, a pri malim vodostajima IH NEMA, ali se kamenjarke itekako lepo koriste, bez obzira da li se bacaju uzvodno ili poprecno. Nema niceg lepseg nego kad kamenjarka izvuce pastrmku na +10m od ribolovca na ulazu u vir ili dublji preliv i kad se lepo i mirno poigra sa takvim, po pravilu lepim komadom u tom viru. Redji je slucaj da na malim rekama iz "belih voda" iskoci takva riba koja kao u pomenutom filmu natera na nizvodni trk, plivanje, i sl., jer su primerci po pravilu sitniji i dovodjenjem uz obalu sve se drzi pod kontrolom vrlo jednostavno. Na rekama gabarita kakva je u filmu i na "belim vodama" koje su se videle u tom filmu, nacinom lova kamenjarkom koji je u postovima ovde opisan TESKO SE MOZE I PRICI GAZENJEM a da voda ne odnese musicara i samo ... "cudan covek" bi tako hazardirao da dosje u par metara od ribe.
Ali ima nas raznih...
Dakle, kao i u drugim, ranijim situacijama kad je neodgovornim postovanjem bilo sugerisano da se ide na pastrmku u lovostaju i da se rade druge neprikladne stvari, samo zdravom razumu svake individue ostaje da prosudi o vodjenju kamenjarke u "belim vodama" (iliti srpsko-hrvatski bukovima).
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
[/quote]

Vestina tacnog bacanja o kojoj pises kod pomenutog ribolovca daleko je primerenija musicarenju od dolaska na dva metra
[/quote]
ako se odnosi na film reka uspomena , to pozdravljam jer je na filmu prikazano vrhunsko umece vodjenja suve muve i vrlo tezak zabacaj .

ako sam dobro shvatio mix-ov post , onaj ribolov se odnosio na male bujicave reke, sa sve granjem i stenama  gde nema govora o zabacajima 10-15 m  :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobro si razumeo, Sale, jer tako i piše u tom postu. I PedjaBG je dobro razumeo, ali bi on hteo da po svaku cenu bude drugačiji od Mixmastera i primeni drugu tehniku. Ako budem ispisao sve tehnike koje redovno koristim u mušičarenju, najverovatnije neće ostati nijedna za PedjuBG. Moraće da koristi istu tehniku vođenja muve koju i ja koristim, ili da ostane bez ulova. Mislim da će izabrati ovo drugo, a možda i prestati da mušičari, jer mu preti velika opasnost da počne da liči na Mixmastera.  :yeswink:
Ako se, pak, opredeli za lov ribe agregatom, bićemo veoma različiti, jer ja uvek lovim ribe sportskim priborom, čak i kada sam željan nekog saznanja- nauke. Je li, PedjaBG, koje vrste zabacivanja se koriste sa žicama punim struje? Reach, roll, jungle...?  :hammer: Što ne otvoriš temu "Wire Casting" ili "ElectroSHock Fishing"? Ja poznajem neke ljude koji i to smatraju sportom koji diže adrenalin, jer se nikad ne zna kada će struja i samog lovca da prodrma. Piši, pobratime, ono što znaš.
Dragi PedjaBG, kada upoznaš tehnike vođenja muve, postaćeš dobar mušičar. Do tada, nemoj da se nerviraš, nego počni da učiš i vežbaš. Nemoj, molim te, više da pominješ igrane filmove, u kojima glumac hvata kamenjarku na svom šeširu i, tek tada, shvata na šta treba da peca. Taj film je napravljen tako, da može da ga proguta svaki laik koji ne zna ni šta je mušičarenje. Ako na toj "nauci" gradiš svoje mušičarske fantazije, u velikoj si zabludi. Tu nema ni govora o pravilnom zabacivanju, niti bilo kakvom vođenju muve. Jeste lepo gledati tu holivudsku magiju, ali pouke treba izvlačiti iz stvarnog života, a učiti od živih ljudi, koji veštinu mušičarenja i vođenja muve znaju da primene.
Nego, PedjaBG, voleo bih da te upitam, kao sveopšteg mudraca, šta misliš, kako se vodi subimago Baetis sp. u krečnjačkim rekama, potpuno obraslim u džunglu?  Granje levo, granje desno, "krov" iznad, a reka nije baš potpuno mirna. Pastrmka bućka, a traži mirnu vožnju, drag free. Ja sam imao dosta uspeha u takvim situacijama, ali bih voleo da, od tebe, pošto te priznajem za vrhunskog stručnjaka za fly presentation u svom gradu, čujem neku ideju.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sva sreća da među redovima "nadmudrivanja" ima dosta sarkazma. Tako se malo i zabavim dok čitanjem naiđem na nešto koristno  :D  :hammer: Nadam se još kakvom nastavku... :yeswink:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mix odrza jos jednu lekciju a ja nauci jos nesto...
Zajebite da gledate holivudske filmove  :D :D :D :D :D :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Preporučujem da se manje provocirate...zaista, poštujem kao kolegu i Mixa i pedjubg i sjekolicu...Poštujte i vi jedni druge. Mix se je lepo potrudio i izneo nešto koristno i to treba poštivati.

Budimo koristni! A Blue FOX i ja zajedno sa drugim početnicima če da se lepo učimo od vas iskusnih.

Dalje o "vođenju muve"...
Pored još koječega što ja ne poznam o vođenju kamenjarki voleo bih čuti nešto i o seđevima i jednodnevkama glede lipca...ovde računam i na bogato lipljansko iskustvo Milančeta i Saleta...dečki samo napred i svaka vam čast.  :yeswink: :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nema ga PedjaBG. Izgleda da još razmišlja o tome kako zabaciti i voditi neku suvu muvu iz grupe koju Kenijci obično zovu "olives" na reci poput ove, slikane na najširem mestu.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Ako se, pak, opredeli za lov ribe agregatom, bićemo veoma različiti, jer ja uvek lovim ribe sportskim priborom, čak i kada sam željan nekog saznanja- nauke. Je li, PedjaBG, koje vrste zabacivanja se koriste sa žicama punim struje? Reach, roll, jungle...?  :hammer: Što ne otvoriš temu "Wire Casting" ili "ElectroSHock Fishing"? Ja poznajem neke ljude koji i to smatraju sportom koji diže adrenalin, jer se nikad ne zna kada će struja i samog lovca da prodrma. Piši, pobratime, ono što znaš.

U to ne sumnjam, po tome si poznat u Nisu i sire.
Licno ne poznajem takve. Agregat je sredstvo za rad, potpuno neskodljivo po ribu i korsiti se u skladu sa propisima koji njegovo koriscenje regulisu.

A ne pecam u dzunglama kao piscivorni majmun, vec na recicama gde ima pastrmke; retko sam imao priliku da lovim i lipljena na Drini. Pomenutu muvu, subimago Baetis-a, verovatno kao mokru muvicu, dizuceg emerdzera ili CDC u filmu, vodio bih iskljucivo i jedino u skladu s time kako prilike i okolnosti ambijenta diktiraju.

Dakle, nema potrebe provoditi na vodi ceo zivot da bi naucio samo da budes uspesan ribolovac musicar. Dosta se uz normalno uzivanje postigne i prostim razmisljanjem na vodi, kad za to uspes da odvojis vreme izmedju radjenja svih drugih vaznih stvari u normalnom zivotu, a ne da manijakalno trcis na vodu bezeci... ko zna od cega.

S obzirom kako besnis interpretirajuci "Reku uspomena" i sletanje kamenjarke na sesir, siguran sam da je uspesni musicar tvoj vrhunac i sustina.

Shvati to kako ti volja. Jer tu sam i kad se ne nadas, samo pokusavam da ispostujem (nepravilno gramatcki, ali nema boljeg izraza... recimo uvazim koliko je god moguce) Sebovu preporuku, ma koliko ti bio nestrpljiv. To ti je valjda ostalo od detinjstva... trajno i nepopravljivo, ali bi s godinama tu otrovnu konfliktnost mogao malo da naucis da kontrolises, a? Veliki si vec... Los kao primer...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Tvoje simpatije prema meni su odavno poznate, ali kako ti, u skladu sa "razmišljanjem u pauzi od posla", vodiš olives na malim kraškim rekama poput Zlotske reke, Crnog Timoka, Resave, Crnice ili Zamne?
Hajde, ovo će za kratko vreme pročitati nekoliko hiljada ljudi, a među njima i tvoji sugrađani, koji polažu velike nade u svog scientific electric anglera da zna nešto i o prezentaciji Dark Olive Dun, Light Olive Dun, Blue Winged Olive Dun... i sličnih subimaga iz porodice Baetidae, koje često izmamljuju pastrmke na površinu ovakvih reka.
Nije valjda da ćeš im napisati da batale "olives" i Mixmasterova glupiranja, i da na džunglaste reke ponesu agregat koji skraćuje muke? Nije valjda da ćeš im napisati da na ovakvim rekama mušičare samo majmuni, a oni treba da posećuju samo velike, bujičave ili očišćene reke, kao i beogradske parkove? Nemoj da se brukaš, u ovom kvizu "Kako da postanete mušičar" imaš pravo i na pomoć prijatelja.  :hammer:
Beogradski naučnik, ihtiolog, a ima problem sa tipičnim krečnjačkim rekama svoje zemlje. Upoznaj ih PedjaBG, nemoj samo da mudruješ i spremaš svoj agregat za predstojeću sezonu. Evo, ja sam danas obišao jednu prelepu krašku reku, pritoku Nišave. Gledao sam divlje pastrmke u vodi, lovio larve insekata, rakove, pijorove, vijune i učvrstio svoju ljubav čak i prema rečicama koje meandriraju kroz najveću džunglu. Larve par vrsta iz roda Baetis su već spremne za izranjanje i izletanje, samo čekaju dan kada će im uslovi biti po volji. Uskoro će se to desiti na mnogim rekama Srbije i Evrope. Čim se to desi, pastrmke će poći u lov, pa će biti prilike da tvoji fanovi za 1. mart osete neku pegavu ribu na suvu muvu.
Hajde, prenesi im malo akademske mudrosti, kako da zabace i provoze neki olive dun kroz lavirint od granja? Neću valjda ja da im pišem? :lol:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
...Evo, ja sam danas obišao jednu prelepu krašku reku, pritoku Nišave. Gledao sam divlje pastrmke u vodi, lovio larve insekata, rakove, pijorove, vijune i učvrstio svoju ljubav čak i prema rečicama koje meandriraju kroz najveću džunglu. Larve par vrsta iz roda Baetis su već spremne za izranjanje i izletanje, samo čekaju dan kada će im uslovi biti po volji. Uskoro će se to desiti na mnogim rekama Srbije i Evrope. Čim se to desi, pastrmke će poći u lov, pa će biti prilike da tvoji fanovi za 1. mart osete neku pegavu ribu na suvu muvu.

Dragi fanovi,
Kupite dozvolu i idite na nomalna i lepa mesta kao na slici da musicarite, BWO se preporucuje za pocetak sezone.
Ne obracajte paznju na one koji ne znaju kako se izgovara mnozina od "pijor" i misli da se gradi isto onako pogresno kao sto deca grade mnozinu od "konj".
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ma, kakva množina od "pijor", kakvi bakrači? Kako će mladi mušičari, koji ti nabadaju pluseve, da mušičare u onom žbunju iznad ovog očišćenog vira, kada ga ti zauzmeš? Kako će da zabace i vode svoju imitaciju baetisa?
Koji se BWO pojavljuje u proleće? Odakle si ti, PedjaBG? Iz Bagdada? U Evropi se BWO ne pojavljuje pre leta, a najviše ga ima od avgusta do novembara.
Izvinjavam se onima kojima ova rasprava zvuči kao budalaština. Preporučujem malo strpljenja, jer ja sve vreme navodim upletenog PedjaBG-a na temu o vođenju zabačene muve. Uhvatio sam se za primer iz imitiranja jednodnevki iz roda Baetis, na obraslim krečnjačkim rekama, kakve su česte u mojoj i BG-ovoj zemlji. Uskoro ćemo svi shvatiti da PedjaBG još nikada nije ulovio pastrmku mušičarskim priborom na takvom mestu, pa ću ja obrazložiti tehniku koja mi donosi ulov u pomenutim uslovima, bez agregata.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Ma, kakva množina od "pijor", kakvi bakrači? Kako će mladi mušičari, koji ti nabadaju pluseve, da mušičare u onom žbunju iznad ovog očišćenog vira, kada ga ti zauzmeš? Kako će da zabace i vode svoju imitaciju baetisa?
Koji se BWO pojavljuje u proleće? Odakle si ti, PedjaBG? Iz Bagdada? U Evropi se BWO ne pojavljuje pre leta, a najviše ga ima od avgusta do novembara.
Izvinjavam se onima kojima ova rasprava zvuči kao budalaština. Preporučujem malo strpljenja, jer ja sve vreme navodim upletenog PedjaBG-a na temu o vođenju zabačene muve. Uhvatio sam se za primer iz imitiranja jednodnevki iz roda Baetis, na obraslim krečnjačkim rekama, kakve su česte u mojoj i BG-ovoj zemlji. Uskoro ćemo svi shvatiti da PedjaBG još nikada nije ulovio pastrmku mušičarskim priborom na takvom mestu, pa ću ja obrazložiti tehniku koja mi donosi ulov u pomenutim uslovima, bez agregata.

Pa zar nisi video krecnjacku reku u UK? Chalk stream? Znas li da cak promasujes cele tipove reka?
Ja se zaista izvinjavam svima sto stalno citaju pogresne budalastine. I kupi kalendar, danas su letele pored tebe!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
pedjabg je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Ma, kakva množina od "pijor", kakvi bakrači? Kako će mladi mušičari, koji ti nabadaju pluseve, da mušičare u onom žbunju iznad ovog očišćenog vira, kada ga ti zauzmeš? Kako će da zabace i vode svoju imitaciju baetisa?
Koji se BWO pojavljuje u proleće? Odakle si ti, PedjaBG? Iz Bagdada? U Evropi se BWO ne pojavljuje pre leta, a najviše ga ima od avgusta do novembara.
Izvinjavam se onima kojima ova rasprava zvuči kao budalaština. Preporučujem malo strpljenja, jer ja sve vreme navodim upletenog PedjaBG-a na temu o vođenju zabačene muve. Uhvatio sam se za primer iz imitiranja jednodnevki iz roda Baetis, na obraslim krečnjačkim rekama, kakve su česte u mojoj i BG-ovoj zemlji. Uskoro ćemo svi shvatiti da PedjaBG još nikada nije ulovio pastrmku mušičarskim priborom na takvom mestu, pa ću ja obrazložiti tehniku koja mi donosi ulov u pomenutim uslovima, bez agregata.

Pa zar nisi video krecnjacku reku u UK? Chalk stream? Znas li da cak promasujes cele tipove reka?
Ja se zaista izvinjavam svima sto stalno citaju pogresne budalastine. I kupi kalendar, danas su letele pored tebe!

Mnogo si me razočarao što ne znaš šta je BWO, što pišeš da ja ne znam šta je chalk stream i da su danas pored mene letele bilo kakve jednodnevke. Još kad znam da ne znaš kako da prezentuješ veštačku muvu, a ribe loviš agregatom, da bi im istiskivao ikru, koja kasnije uglavnom propadne, mnogo sam tužan. Rasplakaću se zbog tebe, PedjaBG :'(.
Dobro, nisi bio na obrasloj krečnjačkoj reci, bez agregata. Zamisli da ti je mušičarski štap u rukama i neko ti da Large Dark Olive Dun. Vodič ti pokaže pastrmku koja redovno jede sa površine. Instruktor ti kaže sa koje strane da joj se prišunjaš, gde da staneš i kaže ti: "Sad počni!"
Šta ćeš uraditi?
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
pedjabg je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Ma, kakva množina od "pijor", kakvi bakrači? Kako će mladi mušičari, koji ti nabadaju pluseve, da mušičare u onom žbunju iznad ovog očišćenog vira, kada ga ti zauzmeš? Kako će da zabace i vode svoju imitaciju baetisa?
Koji se BWO pojavljuje u proleće? Odakle si ti, PedjaBG? Iz Bagdada? U Evropi se BWO ne pojavljuje pre leta, a najviše ga ima od avgusta do novembara.
Izvinjavam se onima kojima ova rasprava zvuči kao budalaština. Preporučujem malo strpljenja, jer ja sve vreme navodim upletenog PedjaBG-a na temu o vođenju zabačene muve. Uhvatio sam se za primer iz imitiranja jednodnevki iz roda Baetis, na obraslim krečnjačkim rekama, kakve su česte u mojoj i BG-ovoj zemlji. Uskoro ćemo svi shvatiti da PedjaBG još nikada nije ulovio pastrmku mušičarskim priborom na takvom mestu, pa ću ja obrazložiti tehniku koja mi donosi ulov u pomenutim uslovima, bez agregata.

Pa zar nisi video krecnjacku reku u UK? Chalk stream? Znas li da cak promasujes cele tipove reka?
Ja se zaista izvinjavam svima sto stalno citaju pogresne budalastine. I kupi kalendar, danas su letele pored tebe!
Strucnjak? Biolog? LOL!
Btw, odakle sad Vi na sajtu kada sam bio ubedjen da ste ga napustili?
 
Vrh Dno