Vođenje muve

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
lazza je napisao(la):
pedjabg je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Ma, kakva množina od "pijor", kakvi bakrači? Kako će mladi mušičari, koji ti nabadaju pluseve, da mušičare u onom žbunju iznad ovog očišćenog vira, kada ga ti zauzmeš? Kako će da zabace i vode svoju imitaciju baetisa?
Koji se BWO pojavljuje u proleće? Odakle si ti, PedjaBG? Iz Bagdada? U Evropi se BWO ne pojavljuje pre leta, a najviše ga ima od avgusta do novembara.
Izvinjavam se onima kojima ova rasprava zvuči kao budalaština. Preporučujem malo strpljenja, jer ja sve vreme navodim upletenog PedjaBG-a na temu o vođenju zabačene muve. Uhvatio sam se za primer iz imitiranja jednodnevki iz roda Baetis, na obraslim krečnjačkim rekama, kakve su česte u mojoj i BG-ovoj zemlji. Uskoro ćemo svi shvatiti da PedjaBG još nikada nije ulovio pastrmku mušičarskim priborom na takvom mestu, pa ću ja obrazložiti tehniku koja mi donosi ulov u pomenutim uslovima, bez agregata.

Pa zar nisi video krecnjacku reku u UK? Chalk stream? Znas li da cak promasujes cele tipove reka?
Ja se zaista izvinjavam svima sto stalno citaju pogresne budalastine. I kupi kalendar, danas su letele pored tebe!
Strucnjak? Biolog? LOL!
Btw, odakle sad Vi na sajtu kada sam bio ubedjen da ste ga napustili?

Mladi gospodin? LOL! O Vasoj struci i Vama u njoj ne bih sudio jer nemam informacija, nit me zanima. Za razliku od vas, oni-multi-pluri-potentnog (u sve se razumete, nista nepristojno, samo govori o Vama, cim sudite o strukama s kojima ste, naravno bliski)
Otkud toliko iznenadjenje samo zbog mog pojavljivanja?

Dakle, postoji Randjo nesto sto se zove opsesivnost i sto je odlika koja krasi one koji zele saznanje da im je zivot nekompletan ispune nekom zamenom koja ce ih zadovoljiti.
Ali to vec znas, samo ponekad zaboravis.
BWO na vecim udicama (#10-14) isti je po izradi kao LDO na manjim (#16-18) - maslinasta jednodnevka sivih krilca, da li je Baetis rhodani ili Seratella ignita kome se to fucka? Samo ih treba imati kad ti trebaju. A trebaju ti cele godine.
Tvoj je problem sto robujes stereotipima, naravno, uz decje gradjenje plurala u srpskohrvatskom jeziku ("pijorovi, konjovi" i sl.).
Mozda to radis misleci da je to neophodno da se bolje razumes sa istomisljenicima? Mislim, mentalnim vrsnjacima?*
*(Prilika da se koliko-toliko dostojanstveno izvuces, nemam bolju da ti pruzim)
Sto se tice vodjenja maslinaste jednodnevke, pogledaj opet gore, a sto se tice krecnjackih reka, odguglaj Plivu ili Gacku, ili Zetu, npr. To o cemu ti pises su doline nasih bujicavih potoka i reka; u slivu Mlave postoji nesto sto ponegde najvise podseca na to. Krecnjacka reka kao naziv nije definisana tipom podloge iskljucivo, vec morfologijom i rezimom voda.
Ali vec dolazis u opasnu zonu placanja skolarine, a ne bih da saljem psa na tebe pa da mi se vrati razocaran, neobavljena posla.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
mogli bi da se vratimo temi o vodjenju move , ako nemate nista protiv
sam zabacaj ,zavisi od mesta na kome se peca i uslova na vodi kojima treba da se prilagodimo , verovatno neki rol cast ili svic ,post nema govora o mahanju , ali da se vratimo nacinu samog vodjenja , u ovakvoj opisanoj situaciji najizvesniji ulov je ako se muva spusti do mesta gde se riba javlja , znaci muva je plasirana ,predvez zategnut , treba napraviti dva do tri "lasa" od kanapa i drzati ih u ruci  to je rezerva za dodavanje kanapa ,  izmedju ruke koja drzi ta lasa i prvog sprovodnika praviti "stomacice" od kanapa i ispustati i h tj dodavati kako voda nosi muvu , ovo sve obezbedjuje da muva ide prirodno kao prava a istovremeno je kanap zategnut kako bi pravovremeno kontrirali.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
vratimo se temi...nesuglasice rešavajte preko PM-a:mad:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Izvinjavam se na ovom offtopicu Seb, ali da se "Nova pravila" sprovode kako treba "ni po babu ni po stričevima " sve bi bilo u redu, a ovako kada se koriste dupli aršini naravno da ništa ne štima i stalno se produbljuje jaz.

A sad nazad na temu.
Randjo pošto ti spominješ visoko podizanje štapa možda bi najbolje za ovu tvoju tehniku bilo koristiti neki spey štap zbog dužine. Onda ne bi morao tolko da dižeš ruke nebu pod oblake.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
ali bi bu na ostatku recice takav stap vise smetao
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
E pa šta da ti kažem Oholi, nemere i jare i pare :(
Sve ima svoje prednosti i mane :)
 
Z

Zakula

Guest
Mix je nema shta,objasnio jednu vrhunsku tehniku za vodjenje velike kamenjarke na jako bujichavim rekama.Medjutim,ovu tehniku ne bih vezao samo za "suve" kamenjarke,vec i za sve ostale imitacije insekata - stanovnika bujichavih reka.Npr. neku veliku,visokoplivajucu imitaciju caddis-a takodje mozemo prezentovati ovom tehnikom,pa bambulu (NORMALNO),pa...Stvarno je shirok spisak!Takodje,mislim da je ova tehnika itekako prihvatljiva ako zelimo i da nimfarimo na "belim" vodama.Jedno je sigurno - Ako ovako mushicharite na bujichavim rekama,sigurno necete imati problema sa drag- om!Drag free 4 ever!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
100ka je napisao(la):
Randjo pošto ti spominješ visoko podizanje štapa možda bi najbolje za ovu tvoju tehniku bilo koristiti neki spey štap zbog dužine. Onda ne bi morao tolko da dižeš ruke nebu pod oblake.

Nisam ja napisao da mnogo podižem ruke. Logičan je tvoj zaključak da je za ovo dobar duži štap, ali preteruje taj koji ti preporučuje spey.
Ono što sam video u filmu "Reka uspomena" pokušavao sam i ja, mnogo pre snimanja tog filma, ali sam ubrzo shvatio da je to montaža i ne daje rezultat. Još dok sam gledao film bilo mi je jasno da se malo zapržuje čorbica, ali nisam smetnuo sa uma da se radi o igranom filmu, a ne instrukcijama za pravilno vođenje odrasle velike kamenjarke.
Sam sam stekao svoje iskustvo i opisao ga sa željom da još neko od vas, ako to več niste probali, uživa u veoma atraktivnom i plodonosnom mušičarenju na belim vodama, u vreme rojenja najvećih insekata koji ih naseljavaju. Sa euforijom pričam i pišem o mušičarenju velikom kamenjarkom i njenom pravilnom vođenju, koje je ključ uspeha, jer znam da je sreća mušičara koji uspe da iz najvećeg buka digne i zakuca pastrmku, nemerljiva. Prenesem li bar nekom od vas svoje iskustvo, zaslužiću delić njegovog zadovoljstva. Verujte mi na reč, odlično sam se zabavljao primenjujući "svoje" tehnike vođenja, a svi ostali pokušaji mi nisu donosili odgovarajući ulov. Oslobodite se želje za zabacivanjem izdaleka i previše (g)loopiranja i više pažnje posvetite pravilnom vođenju zabačene kamenjarke.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
Nisam ja napisao da mnogo podižem ruke. Logičan je tvoj zaključak da je za ovo dobar duži štap, ali preteruje taj koji ti preporučuje spey.
Taj koji mi preporučuje spey je u mojoj glavi i stalno mi daje neke čudne ideje, ali tebi barem ne moram da objašnjavam kako to izgleda ;)
P.S. Hvala ti što uvažavaš moju logiku o Premudri!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mislio sam da si apsolutni početnik koji uči od nekoga iz bogatog okruženja, pa zato napisah "taj". Čudno mi je da jedan budući mušičar iz Srbije pominje spey iz svog iskustva.  ??? Sad razumeš?

DUŽI ŠTAP​

Što duži štap, lakše je voditi muvu bilo kog tipa. Duži štap omogućava značajniji reach, mending, omogućava duži predvez, može se uzdići preko raznih prepreka, preciznije kretanje nimfi... i još mnogo toga pozitivnog po vođenje muva. Ovo ne znači da sad svi treba da kupimo po jedan štap od 4 metra, ali treba biti svestan da dužina štapa itekako doprinosi većim mogućnostima vođenja muve. To što su kratki štapovi lakši, bolji za smuggling, simpatičniji i uglavnom čvršći, je druga priča. Kada je reč o vođenju muva, duži štapovi su "zakon".
Budite oprezni kada vam neki "ekspert" preporuči kratež od 7' za lov pastrmki. Ako ćete da posećujete džunglu Mlave, Resave, Zlotske reke ili Crnice, OK, ali ako ćete na popularne freestone rečice, uzmite minimum 8.6 ft, bez obzira na veličinu reke. Uvek mislite na vođenje muve.


 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Joj bre Randjeloviću pa jel ti vidiš negde u mom postu da sam napisao bilo šta o speyu iz sopstvenog iskustva. Doduše držao sam spey jednom u ruci kad mi je Dragojlović jesenas pokazivao na Adi kako se vitla ovim štapom.
Napisao sam da mi je palo na pamet da bi spey zbog dužine mogao da se dobro primeni na datu situaciju, nigde nisam pominjo iskustvo sa ovim štapom pošto ga faktički i nemam.
Mada mislim da bi spey i kod nas bio vrlo primenljiv u lovu bucova na velikim rekama, zbog lakšeg postizanja veće distance.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da bi u lovu bucova mogao da posluži. Hajde da se vratimo vođenju muve. Svaki tip muve zahteva posebno vođenje. Šta misliš, 100ko, kako bi bilo najbolje voditi strimera za bucova?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
zabacis oko 45 stepeni uzvodno, uradis par nizvodnih mendinga da pokrijes vecu povrsinu i vuces brzinom,koja vec zavisi od coveka do coveka, ja preferiram srednje brzo,uz povremeno paranje povrsine vode strimerom ako je izvodljivo
 
Vrh Dno