Vođenje muve

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Sjekloca i PedjaBG, poznati asovi sa drugorazrednih sajtova, ovde mogu naći veoma pogodno tle za glupiranje i izvrgavanje ruglu bilo kakvog pokušaja da se na ovom sajtu prikaže neko mudro i korisno iskustvo iz mušičarenja. Treba očekivati njihove nasrtaje na svaku moju reč, ali preporučujem onima koji bi da učestvuju u priči o vođenju muve, da prevaziđu svaki mogući uticaj ove dvojice na razvoj razmene iskustava iz ove teme.
Pa naravno, ko Luj XIV: "Forum i sajt, to sam ja!"
Srecom, kao i sve prethodno, netacno je. Zasto se iskustva drugih, ne izvrgavaju ruglu? Zato sto su beskorisna i nisu mudra? Ne, nego zato sto maju bilo kakav sadrzaj, tacan ili netacan, dobar ili los. I onda prica ima smisao koji je MUSICARSKI RELEVANTAN.
Ali nema veze, Nisava, klen, bambola, ja-pa-ja.
'Ajde bas da vidimo sta ide posle zurnala.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vođenje imitacije odrasle velike kamenjarke​

Odrasle (krilate) velike kamenjarke polažu jaja na ljute brzake kamenitih, bujičavih reka. Poneka završi na vodi i može postati zalogaj ribe, najčešće pastrmke. Najuspešniji ribolov suvom muvom, velikom kamenjarkom, odigrava se baš na najbržim delovima toka, gde je reka toliko ispunjena mehurićima vazduha, da takve tokove možemo nazvati bele vode, po uzoru na "white waters", kako to kažu Kinezi. Međutim, najveći problem kod sveobuhvatnog imitiranja i prezentacije velike kamenjarke je vođenje zabačene muve.
Jasno je da bi i ovaj tip suve muve morao da ostane oslobođen neprirodnog povlačenja (drag free), ali kako to izvesti u uskovitlanoj vodi, punoj slapova, džepova i vrtloga? Ono što smo vežbali na liv.... :-X ne daje nikakve rezultate. Logika koja nam se razvila na travi, potpuno je nemoćna između stena i slapova. Switch, roll, double haul, ovaj ili onaj pickup, extreme distance...blede u magli koju stvaraju kao prah sitne kapljice iz brojnih slapčića. Šššššššš, RRRRrrrrrrrr, čuje se zaglušujuća buka, koja neverovatnom brzinom briše sva nebitna sećanja. Treninzi u "idealnim" uslovima nisu imali nikakvog smisla. Prezentacija muve na bujičavim rekama velikog pada, veoma složenog toka, zahteva iskustvo sa njih samih. Još ako treba pravilno voditi suvu muvu, veliku kamenjarku, teško je naći rešenje...
Ja imam jedno veoma prosto ali jedino dobro rešenje. Zamišljam kamenitu, polubelu, veoma uzburkanu rečicu, širine do 10 m. Kretanje po obali, sastavljenoj od ogromnih stena, je veoma teško, a kroz vodu, na čijem dnu su iste takve stenčuge plus voda koja snažno nosi sve pred sobom, je još teže. U stvari, kretanje po ovakvim mestima je samo po sebi opasno, što povećava količinu izlučenog adrenalina. Dobro je što adrenalin ubrzava rad mozga, pa će se svakom ko ovo čita, svaka ova reč pojaviti u trenucima dok jednom nogom stoji na jednoj, a drugom na drugoj steni.
Prilikom lova pastrmke suvom kamenjarkom, treba se kretati i zabacivati uz vodu. Pastrmka u ljutim, belim, brzacima nas teže uočava i, ako smo dovoljno vešti, možemo joj prići s leđa na par metara. Na taj način, nameštamo se na idealnu poziciju za prezentaciju. Jedini način da se izbegne zanošenje muve i njeno nepravilno kretanje usled turbulencije vode je, da nijedan deo našeg sistema, osim muve i predveza ili samo jednog njegovog dela, ne dodiruju vodu. Dakle, zabacuje se samo dugačak predvez (duži od 4m) i nešto malo konca. Da, da, samo metar-dva konca visi sa vrha štapa, a sve ostalo je predvez. To je sasvim dovoljno da veliku kamenjarku spustite na 5-10m od sebe. Kada muva dodirne površinu vode, istog trenutka visoko podignite ruku sa štapom i trudite se da što više strune i ceo konac budu iznad vode. Gađaju se džepovi u brzacima i samo ovako neće biti opasnosti da nekoliko cm udaljeni buk povuče muvu.
U uslovima koje sam opisao, nema nikakve šanse da bilo kakvo drugačije zabacivanje i pristup daju rezultate. U belim vodama nema boljeg površinskog mamca od suve velike kamenjarke. To što se mušičari izbliza, doprinosi da ceo doživljaj bude veoma uzbudljiv, jer kada pastrmka skoči na mamac, kao da je iz obližnjeg kamenja izronila. Kontriranje na malim udaljenostima i ovako zategnutom sistemu je lako izvesti i promašivanja su retka, a o borbi sa ribom koja skače između najvećih brzaka, slapova i stena, bolje da ne pišem.
Savladajte ovu efikasnu tehniku vođenja velike kamenjarke u brzim vodama i uživajte u jednom od najuzbudljivijih ribolova suvom muvom. Nije teško.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
e sada si konkretan, nista revolucionarno ali pomocice nekome, + :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Mix,  :tbumb:  :firends: :respect1: ... Flyfishing revelation for me!  :yeswink: Many thanks to Mixmaster!
Zaista o samom ribolovu kamenjarki malo sam znao do malo pre, ovo mi je pojasnilo neke moje nedoumice i pojasnilo neka moja iskustva koja ni sam nisam razumeo. Ovo ču dobro da zabeležim u moju memoriju...celo izlaganje "Vođenje imitacije odrasle velike kamenjarke". Oduševio si me opisom i prenetim iskustvom!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Jesi li ti to radio domaci iz vecernje skole i prepricavao "River runs through it" iliti "Reku uspomena"? A tek treba da pises kako je izgledala borba niz brzake sa onolikom duzicastom? Ili odustajes od opisa?
Nikad nista od tebe, sedi, jedan...
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
oholi je napisao(la):
e sada si konkretan, nista revolucionarno ali pomocice nekome....

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Da ne budem zloban i zlonamerno protumacen, ovo sto cu reci nema nikakve veze s temom u ovom smislu, niti pak s Miksom.... poceo sam da citam, al je tekst pisan kao NAVODILO ZA UPORABILO elektrokuhalno-varnog stroja, te sam ga batalio. Ne bih da prejudiciram, mozda i ima upotrebnu vrednost, ali stil je strava....

Ono drugo sto sam hteo reci: kad god negde cujem ili procitam sintagmu VODJENJE MUVE, odmah mi se u glavi aktivira asocijacija na Gospodara Muva (sto je, priznajem, odvratno) ili na mog druga iz gimnazije, koji je na casu rukom hvatao zive muve, pa je sirotoj drugarici koja je sjedela s njim u klupi i imala divnu dugu plavu kosu, iz kose krao (nekad i nasilu otimao) vlasi, te vezivao uhvacenu muvu oko glave. Naravno, na odmoru, sav ponosan izlazio bi u dvoriste i VODIO MUVU.  :'(
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

Da ne budem zloban i zlonamerno protumacen, ovo sto cu reci nema nikakve veze s temom u ovom smislu, niti pak s Miksom.... poceo sam da citam, al je tekst pisan kao NAVODILO ZA UPORABILO elektrokuhalno-varnog stroja, te sam ga batalio. Ne bih da prejudiciram, mozda i ima upotrebnu vrednost, ali stil je strava....

Ono drugo sto sam hteo reci: kad god negde cujem ili procitam sintagmu VODJENJE MUVE, odmah mi se u glavi aktivira asocijacija na Gospodara Muva (sto je, priznajem, odvratno) ili na mog druga iz gimnazije, koji je na casu rukom hvatao zive muve, pa je sirotoj drugarici koja je sjedela s njim u klupi i imala divnu dugu plavu kosu, iz kose krao (nekad i nasilu otimao) vlasi, te vezivao uhvacenu muvu oko glave. Naravno, na odmoru, sav ponosan izlazio bi u dvoriste i VODIO MUVU.  Cry
cemu smejanje? ne vidim razlog, procitaj text skoncentrisano i videces da ipak ima upotrebnu vrednost,bar meni, tebi mozda ne, mozda ne znas kako izgleda jak buk.... ukucaj u pretrazivac White water i mozda ti izadje koja fotkica da se upoznas sa takvim tipom brzaka-doduse verovatno ce biti slike vecih reka ali ne mari.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Svaka cast MIXE iznenadio si me iz ovog teksta se moze izvuci dosta toga korisnog..
Ali sto se tice ostalog ko ce koga ako ne svoj na svoga..
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pisaću o još mnogo situacija i vođenja različitih muva u različitim situacijama. Od mene ćete uvek čitati samo ono što sam često uspešno primenjivao. Nikada ne zamišljam filmove, niti tuđe tekstove, već, budite sigurni, sve vreme imam jasnu sliku i sećanje na svoje doživljaje.
Ovaj pristup lovu plivajućom velikom kamenjarkom sam sam otkrio, a nije mi bilo teško. Dovoljno je biti vešt bacač (ali pravi) i poznavati život pastrmke i kamenjarke, kao i smisao za improvizaciju. Ko je pametan, upamtiće moje reči. Znam da su i ova dvojica gostiju sa Marsa imala šta da po prvi put pročitaju i ponešto shvate. Znali su oni to, ali još nisu probali  :hammer:. He, he, znam i ja da sviram violončelo, ali još nisam probao.
Mislim da ću ove sezone i snimiti (video) uspešnu primenu ovog načina vođenja velike kamenjarke, verovatno u kanjonu Temske.
Pisaću još o raznim tehnikama vođenja muva, najvažnijem delu prezentacije muve. Možda opišem vođenje nimfe viđenom lipljenu, ili strimera za "vruću" štuku, ili nimfe za pastrmke u krečnjačkoj reci, ili bambule za bucova, ili veštačke alge za pevca kikireza...sve zavisi od raspoloženja. Do tad, opišite i vi neki svoj fazon za pravilno vođenje muve.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Posle svega sto si napisao voleo bih da vidim nesto novo od novog "USPESNOG MUSICARA" da napise nesto o vodjenju muve ALI  na Nisavi.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Mikse bre, osim potencijala i futura egzaktnog, postoje i druga glagolska vremena u srpskom jeziku. Ali, nemoj da se zaneses, pa da preteras sa stilskim figurama. ::)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ma covece, ako vec prepisujes na losem srpskom scenario filma, malo saraj da se ne primeti! Pa cista situacija iz filma! :(
A kamenjarke, bele vode, manje ili vece i dzepove i slicne stvari ima svaka dobra pastrmska reka u razlicitim periodima godine i samo ljudima koji retko-do-nikad nailaze na takvu situaciju rekao si nesto novo.
Na kraju, ima tolikih lepsih prilika i boljih nacina da se velikom imitacijom kamenjarke dozivi zadovoljstvo vadjenja lepe pastrmke, a ne da sa musicarskim stapom radim maltene isto ono sto moram da radim na terenu agregatom. ???
 
V

vaga

Guest
Ja uglavnom hvatam klena spustajuci se nizvodno po sredini reke gazeci i bacam suvu muvu u priobalje i na mesta gde brzak ulazi u tihu vodu ili neki vir.Volim sto kazu da mi vetar duva u ledja,nisam rob dalekih zabacaja.Ustvari uopste se i ne trudim da bacam daleko,samo gledam da mestu pridjem sto tise i onda procenim slobodan prostor za zabacaj i bacam.
Na rekama na kojima ja lovim ambijenat okoline je veoma pogodan za JUNGLE CAST tehniku za koju sam se dosta dobro izvestio a to je ustvari klasicno vodjenje muve nizvodnim tokom do zeljenog mesta i navodjenje istovremeno zatezajuci ceo sistem na zeljenu poziciju.Takvom prezentacijom uopste se ne narusava prirodni ambijent zeljenog ulova a u ovakvim situacijama je i jedina moguca.
Sama ta tzv. tehnika je veoma dobra i uspesna i na delovima reka koje su otvorenog tipa i na kojima je moguce
klasicno bacanje.
Naravno svaka cast dobrim bacacima,za to treba umece i ja kao pocetnik im se divim a pogotovo majstorima vestim za poprecni zabacaj,kakav je bio i jedan momak koji je pre nekoliko godina pred mojim ocima poprecno zabacio mrava i to iz prvog puta,na travu koja se natkrivila iznad vira.Znaci,nisam mogao da verujem dali je to slucajnost ?,a onda je mrav skliznu niz travu i jos cini mi se nije pao na vodu a klencuga ko ruka je vec bila na stapu.
Tema je vrlo interesantna a komentari dosta poucni...+ autoru
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
pedjabg je napisao(la):
Ma covece, ako vec prepisujes na losem srpskom scenario filma, malo saraj da se ne primeti! Pa cista situacija iz filma! :(
A kamenjarke, bele vode, manje ili vece i dzepove i slicne stvari ima svaka dobra pastrmska reka u razlicitim periodima godine i samo ljudima koji retko-do-nikad nailaze na takvu situaciju rekao si nesto novo.
Na kraju, ima tolikih lepsih prilika i boljih nacina da se velikom imitacijom kamenjarke dozivi zadovoljstvo vadjenja lepe pastrmke, a ne da sa musicarskim stapom radim maltene isto ono sto moram da radim na terenu agregatom. ???

Majstore ribolova strujom, počni da pokazuješ svoje mušičarsko iskustvo, pa nam opiši bilo koji drugi način lova imitacijom odrasle velike kamenjarke u beloj vodi. Još bolje, opiši nam bilo koji način vođenja bilo koje muve. Agregatdžijo, ako hoćeš da ljudi pomisle da si pametan, manje piši, a više ćuti i čitaj. Pogledaj se u ogledalo, pogledaj sebe u oči, pa se upitaj koliko si puta mušičario imitacijom velike kamenjarke. Koliko si riba ulovio na taj mamac? Nemoj da se pitaš koliko si puta gledao film "Reka uspomena", u kome glumac zabacuje na pogrešan način. Onako kako to navodno izvodi Brad Pit nikad ne bi uspeo da ulovi pastrmku, jer bi matica istog trenutka povukla njegovu imitaciju. To je odličan primer zabacivanja bez ideje o kasnijem vođenju muve. Ako si učio kako se mušičari iz igranog filma, nećeš daleko da doguraš i bolje se drži svog agregata, dok boraviš na bukovima planinskih reka.
Ja vidim odjednom nestale ribe iz nekih reka, kad ono- AGREGATDŽIJE!  :'(
 
Vrh Dno