Vreme je da se proba na Juznoj Moravi

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Musicarenje strimerom na Juznoj Moravi, tek ovih septembarskih dana, moze biti uspesno. Velika bujicna reka, ogromnog sliva, koji pokriva uglavnom obrdjeno, preorano zemljiste, retko je dovoljno bistra za musicarenje. Pre neki dam pocela je da se providi na nekih 70-tak cm, sto je mozda i najbolja 'boja" za strimerasenje bucova.
Ovo je veoma zgodna i pristupacna reka. Siroka je, plitka, i nije obrasla. Sljunak i njfiniji pesak prekrivaju joj dno. Nazalost, taj pesak privlaci brojne kopace i njihove ogromne masine da mute vodu. Treba znati gde su bageri u blizini i pecati iznad njih.
Bucov najbolje "radi" ujutru, ali mi musicari preferiramo sumrak. Tad se moze desiti da za sat vremena izvadimo 3-4 ribe, to jest do 10 kilograma bucovine. Nekoliko puta kada sam sa ovako bogatim ulovom izasao iz J. Morave, polozio bih ove "mecke" na priobalnu travu i divio im se. Oblikom tela i srebrnim odsjajem podsetili su me na atlantskog lososa. Rekoh sebi: nema potrebe da se pretplacijem na norveske fjordove i reke, kad u plicacima i brzacima J. Morave zivi slicna riba.
Bucova nije lako uloviti. On je veoma plasljiv i lukav protivnik. Ineresamtno je da skoro nikad ne uzima mamac koji se ne krece veoma brzo. Samo najbrzi pokreti strimera skrenuce nu paznju. Povlacimo li polako, samo cemo klenove loviti, dok se bucovi s mesta nece pomeriti....itd.
U mojoj galeriji imate sliku kapitalnog bucova ulovljenog lakim musicarskim priborom, a evo i mog najnovijeg Golden strimera za "moravskog lososa".
 

Prilozi

  • Golden Streamer.jpg
    Golden Streamer.jpg
    7,6 KB · Pregleda: 430

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Bucov je vrlo atraktivna riba za pecanje, uradci na muvu su mu strasno siloviti cesto na samoj povrsini! Mix mene pecanje bucova vise lici na morsko musicarenje, cak pale i neke iste fore, kao sto su dvorucno povlacenje, kad se stap drzi ispod pazuha a strimer se povlaci sa obe ruke! Sto se izbora muve tice tu ja ga najvise volim pecati na standardne "slane" strimere kao sto su deceiveri, surf candy fly, clouser minnow... Bucov jeste vrlo oprezna riba ali nije jako izbirljiv! Izgleda da je fora u tome da se strimer sto bre provuce kako nebi imao vremena da ukapira prevaru. Sto se pribora tice cini mi se da sve od 4wt do 8wt moze da posluzi! Ja nemam priliku da ga lovim na tako "plitkoj" i "maloj" reci vec Dunavu. Ovde se cesto nemoguce prisunjati bucovu vec su potrebni dugi zabacaji ceto i preko 30m da bi se dobacilo do njega a tu posluzi "leteca glava". Ja obozavam pecati na plitkim plazama i na sporovima, a bucova je lako locirati po vrlo agresivnim raubima na samoj povrsini!

Mix cestitke za onog bucova iz galerije jos kad se uzme da je uhvacen na lagan pribor... mora da je bilo uzivanje!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pa jos u Juznoj Moravi i to, iznad usca najvece pritoke Nisave, pa jos na AFTMA 4, pa...!
Ti me hvalis, a ja dodajem. Kako je to tipicno za Mix Mastera.
Sty Esox je pravi strimeras. Voli da lovi bucova. To je toliko interesantna riba, da je dovoljno samo videti ga da adrenalin enormno skoci. Ne morate ni da ga upecate. Dovoljno je da vidite i cujete kako skace i puca po vodi. To je neverovatan izazov za svakog ribolovca, a narocito musicara. Oni koji posecuju samo planinske vode, to, nazalost, nikad nece doziveti.
Musicarenje bucova na Dunavu mogu da zamislim. Ogromna reka, pozeljan camac, ST konac, dug i jak stap... Malo previse fizike da bi me privuklo. Dobra strana Dunava i slicnih, ogromnih reka je jedino sto ima bucova kao pleve. Ali Juzna Morava podseca na neku kanadsku reku sa lososima! Brza, plitka, pristupacna. Dno joj je sljunkovito i peskovito, tako da je izvanredna za gazenje. Bucov je u J. Moravi malo redja riba. Vise ima klenova, skobalja, mrena... Ali kad "dzukela" prolupa, tu, blizu, nadohvat musicarskog konca i strimera, moze poceti najuzbudljiviji strimeraski "Show" na nasim rekama. Molim Boga da "o'lade" malo ovi bageri i da pocetkom jeseni proradi bucov na J. Moravi. Nadam se da ce biti i slika, ne samo ulova, vec i reke i njenih pristupacnih sprudova, preliva i mirnih virova.
Kad musicarim bucova prosecna masa riba koje mi napadaju mamac je preko 1000g! Znaci, nema "boranije". Ozbiljna igra!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Lepo je to, znam o čemu priča Mix. Poseno ono iskakanje. Vi koji niste, a volite warm water f.f., onda morate probati asa. To divljanje po vodi je nečuveno. Kada komadina od neih 4-5g raubue misliš da se krokodil okreče. To treba videti. Ni jedna vrsta koju sam ja vidio nerabuju kao bas. Bucov stvarno lupa, nekada i somčiči do 4kg rade isto, tako sam davno vatao varalicom bucova, uhvatio ga a posle njega i somče. Glasni i divlji su, ali bas je tek manijak. To treba doživiti, a tek na mušičarskom štapu, joj leleleeee...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ah oprostite, tipkovnicam me zafrakava, sada ču da ju rastavim.

Basa*
nekih*
4-5kg*
raubuje*
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Moj najveci ulov do sada je Bucov od 1.9 kg na Drini. Iskreno sem prvog uderca koji je zaista impresivan nisam imao vecih problema sa njim.
Potvrdjujem ono sto su moji prethodnici rekli za brzinu povlacenja varalice (musice), zaista drugacije skoro da nema sanse da uzme. Voli bele strimere na 20-50 cm ispod povrsine vode. Vrlo je plasljiv i tesko ga je prevariti. Moje iskustvo je zasnovano na varalicarenju ali verujem da je efikasnije pecati ga pomocu musice posto zbog plasljivosti varalica mora da padne na vodu min. 20-ak metara od mesta gde ga ocekujete. Bucov najcesce lovi u jatu i to dizuci se skoro vertikalno iz dubine sto i izaziva jak udarac na povrsini vode. Ovaj udarac je izazvan i samim nacinom na koji bucov lovi. Bucov prvo repom osamuti plen i onda u brzom okretu razjapljenim ustima ga prozdire, sto znaci da udica cesto zavrsi duboko u ustima ribe. Jato je najcesce sastavljeno od vrsnjaka tj riba slicnih "dimenzija", tek jako veliki i stari primerci zive i love sami. Vole brzu i srednje duboku vodu ne retko iz preliva. Najcesce lovi okrenut ka toku vode i cekajuci da mu plen malte ne udje u usta. Najbolji termin za ribolov je zalazak sunca kada je vidlivost smanjena ili rano ujutro mada u principu nema pravila i manje primerke je lako naci i tokom celog dana.
Ovo sam naucio iz literature a potvrdio na rekama. E sad ono sto nigde ne pise a do cega sam ja dosao iskustvom. Bucov kad radi radi u odredjenim intervalima i na odredjenim mestima. Naime, kad izadjete na reku i ako je razlika izmedju dva izbacivanja, recimo 45 minuta, mozete sa sigurnoscu od max +-10 minuta predvideti sledeci udarac i to skoro na istom mestu. Ovog kojeg sam upecao na Drini sam jurio skoro nedelju dana i za to vreme se javljao skoro uvek na istom mestu i u pravilnim vremenskim intervalima. Cisto da nebude zabune ovaj komentar nije zasnovan samo na ovoj ribi i samo na Drini nego i na Savi i Dunavu i gomili sitnijih bucova.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
davno pre par godina sam belim strimerom (onim od dlake iz moje galerije) čapio bucova od oko 4kg.I puno onih manjih od 1-2kg, na dunavu. Vec sampisao na njegovu temu, ali cu ponoviti jos jednu vaznu stvar. On jeste plasliv, ali strasno je halapljiv, privlacika pracakanje, iskakanje sitne ribe. Posbno mu privlače pažnju oni kedei izvan jata. Moja najučinkovitija tehnika, iz nijedne knjige, je da se brzim isprekidanim povlačenjem sa vremena na vreme izbaci mamac (u ovom slučaju strimer) tako da na krakto surfa po površini. Neka malo poskakuje, i odmah zaroni na nekih 5-10cm ispodvode.
Ribolov na njega je surf-fly fishing - tako ja to nazivam.
Lovio sam tako najviše na Dunavu i jednoj maloj rečici po imenu Vuka. Ako mu privučete pažnju strimerom njegova halapljivost če ga koštati, i neče biti više tako plašljiv ;-) Strimeri koje sam koristio su bili sivi, beli i žuti od 8 do 10 cm.
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
surfcandy.jpg


fig_11.jpg


Prednost ovakvih strimera je u tome sto su gotovo neunistivi. Ove udici mi se nisu bas najbolje pokazale pa sad koristim drukcije obicno neke sa ravnim okcem! Inace kao sto sam rekao bucov nije puno izbirljiv al opet volim da pecam sa ovakvim muvama! Dunav je stvarno prepun bucova ali prosecni primerci su uglavnom manji od tih moravaca!
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Bucova je takodje vrlo interesantno pecati i na manje popere! Crease Fly ima jako interesantnu akciju kad se povlaci uzvodno onda skakuce po povrsini, plopce, bezi levo desno izgleda kao izbezumljena ribica koja ni sama nezna od cega bezi a bucov na ovakvo provokaciju tesko da moze ostati ravnodusan!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
to sa poperima je 100% super stvar. Po mome je i najbolje. Bas sam hteo da ih spomenem, ali vidi se ko zna znanje ;-) Poperi su super idealni za bucova, posebno ta akcija koju si opisao, to je to, prava dobitna kombinacija!

Mnogo ubavi ti strimeri druže!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlicni su ovi Sty Esox-ovi strimeri. Verujem da ih bucov bez mnogo dileme napada. Ja sam im spremio ovo cudo, jer je uocljivije u, jos uvek, obojenoj J. Moravi.
Obisao sam ovih dana mesta gde cu da ih trtim. Nekako se retko javlja, ali kad pukne, celu Moravu zatalasa, a prisutne ribolovce raspameti i probudi iz dubokog sna koji ih 'vata, dok cekaju da im nesto "udari" na glistu. Jos nisam buckao strimere, jer cekam da opadne voda. Tada cu im se lakse pribliziti i dobaciti gde prave lom. Ostali ribolovci vole kad neko vadi bucove koji im rasteruju skobalje i ostale ribe, tako da nece biti problema sa njima. Pustice me da gazim J. Moravu i uzduz i popreko, samo da ih oslobodim ove napasti. Boze zdravlja, ucinicu im tu skromnu uslugu.
 

Prilozi

  • Asp Streamer 1- Mix Master.jpg
    Asp Streamer 1- Mix Master.jpg
    11,7 KB · Pregleda: 351

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Evo u nedelju sam bio na Moravi. Na zalost kisa mi je omogucila samo sat - sat i po vremena za ribolov ali se klen dobro javljao tako da sam imao tridesetak klena na udici. Bucov se nije nigde pojavljivao tako da nisam ni nakvasio strimera. Vodostaj je nizak i bistrina vode odlicna tako da preporucujem moravu u svakom slucaju.
Neki od klenova su zavrsili na skari :lol: .

Evo i slike
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ijaoooo prvo stealth stapovi, a sada i stealth klenovi :lol: :hammer:

PS. Lucky bre 'opravljaj ovo pod hitno! :cry:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ovaj problem sam obrazlozio na XOOPS-ovm sajtu i bice valjda resen ubrzo!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Malo podsecanje na mog najveceg bucova ulovljenog "mahacem". Eh, davno to bese. Na moj 32. rodjendan, 1. oktobar 2001. godine. Hoce li se i ovog oktobra ponoviti slican ulov? Pitam se pitam...
 
Vrh Dno