Zapadna Morava

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
правилније речено у општини становања/у некој продавници дозвола/?
или....
ето узимао сам претпрошле и две пре тога у краљеву/у мојој општини су једно време била 2 продавца, па један, нпр. тај један продаје тек на пролеће(не признајем власт,  државну,која не обезбеди ту јасну продају од 1. јануара  али то је код нас уобичајено, или нпр. да  до тог 1. јануара не буде  обелодањено, законом, где се може дозвола купити). а кад смо код тога ови моји статистичари кад узимам нову дозволу сами уписују колико сам те године кленова ухватио/верују усмртио/, ко уписује ухваћене рибе у картон  евиденције дневних улова-кажњава ли се риболовац ако то треба да чини  а он није учинио-кад заврши риболов /а и кад је то завршио/,... но овде је главна тема западна морава.
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
eto kao da sam naslucivao, uhvati me danas,3. januara, kao i  jos desetak ribolovaca, kontrola i napisa zapisnik o ucinjenom  prekrsaju lica i organizacija, kobajagi da ovo predamo obavezno kad idemo za dozvolu/koje li su posledice/!?!?. proverih malopre- izdaju dozvole za 2018, prvi put  ovako rano  za mojih 65 godina(naravno ne u mom mestu stanovanja).
inace bilo nekoliko klencica, i videh se sa starim banjskim musicarem momom-doveo unuka i svi, kao i ostali ribolovci, hvataju skobalje!!!!
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Hvala  kolege na pojašnjenju oko dozvole. Koliko se sećam  sa zadnjom dozvolom sam imao vrlo uzak izbor mesta za ribolov.

Bila je jedno vreme za sve opštine pa ukinuta . pa sa doplatama  za pojedina mesta -opštine. Za vode kao Timok valjda je

1000 din. ili 1500 videću ovih dana.

Rade Bravo na izlasku, ja neiskoristih par lepih dana. Zapadna Morava da mi je blize, ne bih odoleo makar šištavca probao.

Rade, nemaš problema, samo  bi bilo poželjno javiti se i kupiti dozvolu '' blagovremeno ''.

Jedva čekam Bože zdravlja , da obiđem lepoticu Zapadnu Moravu i Radeta kolegu po štapu.

Da li je mnogo veća Morava kod Kraljeva u odnosu  na Trstenički deo ? Zaboravio sam , odavno beše. Zadnji put sam pecao  blizu

Vrnjačke  Banje, puna je klenova bila i to  jata po površini i krupnih komada.

Rade, ajde ti objasni koji su najlepši FF tereni na Z. Moravi. Molim te !
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
Rade, ajde ti objasni koji su najlepši FF tereni na Z. Moravi. Molim te !
Danas kad se ovo desilo kontrolor naidje bas kad smo se ja i taj Momo Stojkovic slucajno sreli, on me video sa druge strane i kad sam ja presao mostom na ovu  desnu stranu pocesmo pricu/ uz  ljubljenje jer ne sretosmo se 15-20 godina, a na 6 km smo/. On covek peca gazenjem na pola Мorave starinskim musicama, npr. trikolorom, izlazi u samo svitanje  i ima te jutarnje izlaske, htedoh ovim reci sasvim  drugacije od mene, osim sto  i ja vise cenim te jutarnje ture ali nikako ne gazim, i gumene cizme mi propustaju vodu na 3 cm. tereni gde npr. sasats peca/Trstenik/ su siroki, tu je Morava najcesce 75-80m, kao i ovde kod mene danas a mnogo je  ovde kod mene kad Morava opadne 10 cm/sad je nivo 25 cm visi od idealnog prolecno-летње-jesenjeg/ ali  nista tragicno, najvaznije da se otkriju mesta gde riba(mislim na danasnje uslove,  ove  zimske, novogodisnje) radi. Kod mene/dva sela vise/ 10 km vise ima kod drugog mosta sirok teren gde sam dobro prolazio sa kilcima/tu uglavnom na mokre-ja koristim suve: mokre u omeru 1:1/, sve u svemu ja se ribama  dosta prikradam i ostajem uporan, sve ovo napisah da iskreno objasnim da je tip ribolovca, i njegova vera u  svoj nacin, stil i prezentacija svoje odabrane musice-NAJVAZNIJA(dosadih odgovorom)/ovo zbunjuje citaoce uglavnom/. A sad gde  je najbolje  ili Mafketovim  recnikom najlepse- ne znam, ja pecam  na potesu 5 km vise mosta u selu Stubal-znas gde je ovo selo, i  3 km ispod  ispod mosta koji spaja sa jedne strane Ugljarevo a sa druge novo selo odn, Vrnjce /selo severno od Vrnjacke Banje-po njemu je i naziv Vrnjacka Banja/, dakle oko 20 km toka –idem  pesice i/ili biciklom. Ovaj Momo peca  5 km ispod ovog drugog mosta, inace ima terena na Moravi koji su siroki 18m/mereno letos/ a i  sa dosta zaliva, u kojima ulov nekad bude bas vrhunski, no nije svaki danj badnji.

Nadam se da sutra odem  za dozvolu, mislim da neme  brzeg ranoranioca u mojoj opstini, vidis Mafke da je sve noguce, i da se pomolim bogu u moju pravednost. Danas mi je bas bilo milo sto i neki skobaljasi/90 posto grabuljasi/ danas zastajahu da vude to cudo da i zimi moze da se musicari, a pola me neobicno  poglednu jer prvi put vide ovaj nacin pecanja-bio sam na mestu prolaska za njihove terene.
Morava kod Kraljeva, pre nego primi Ibar(vikipedijsku, a u to sumnjam, Ibar ima prosecni protok 110 kubnih metara u sekundi a Morava 120, meri se u Lopatnici-lakat odn. Jasiki tako da po tome ni Rasina kod Krusevca koja nije bas mala  je skoro  sa nultim protokom/matematicki/-sve detalje o protocima mogu se videti iz statistike koju izdaje republicki hidrometeoroloski zavod kao hidroloski godisnjaci pocev od 1991) je manja npr. 3 puta u odnosu na Moravu ovu ispod Kraljeva pa sve do Stalaca/tu gornju Moravu neznalice  zovu Moravica a koja stvarno tece do uliva DJetinje pa odatle nosi naziv Zapadna Morava.
Нека ово буде и одговор младом Небојши(пре неки дан причах са Крагујевчанима мало млађим од мене, месаре на Млави, тај дан је 20 посто регистрација било из Крагујевца, просек овде  је 30 аута на дан у сваком тренутку),...
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
лепо касно преподне у моравском пољу, јутро је било облачно а водостај јасике на интернету казује  велико надолажење мораве, ја нестрпљив јер ова два задња дана нигде не изађох, те се одлучих за оближње баре, бициклу  и зимски кратак штап  са две мушице на подвезу,што нисам чинио задњих година али тако се погоди, прва мушица је нека  поњава, да тако назовем те мушице чију примену ономад негде прочитах те сам одмах купио и одговарајући материјал, на енглеском МОП  а то је, ако сам добро погледао,  туљак из две нити слабије умотаног шенила, тако да шенили граде складан туљак који се везује за основу материјала/примена за четке, рукавице,... и другу помоћ модерних домаћица, а и нас мушичара/ , боја на мушици нека оригинална дречаво жута која се задржала од ономадње пробе на морави код моста али сам задња два дана докон и верујући у скор одлазак на расину и  пастрмке  проверавао  и овде у слободно време, прва бара ми се учинила најпогоднијом јер се имало прићи на три четири места но велики водостај ми је узео  остала два места, и тек кад сам забацио у једном забарном крајићу приметио сам у бистрастој води  зачуђујуће лепо понашање мамца, уз моје благо померање зглоба шаке којим сам водио мушицу/друга такође мокра мушица а ближа мени ме није занимала/, у вертикалној равни се уз вођење ка себи била кретања тог тулара  плус минус 30 степени, други забачај и на самом дну нешто као да је ударило у мамац, видим нема га и повучем, већи отпор због траве у води ме је најпре збунио али убрзо осетих рибу  која ми се у први мах учинила  већом, као да сам видео штуку, али ипак је то био повећи клен/однет кући јер ми ћерка долази  мало на одмор ових дана за празник-сретење/. Обишао сам  тако још два места која су давала прилику да се нешто покуша, јер се неки риболовац осмелио да посече неке врбе до саме обале, штукарош је  јер познајем по  ракљама  над водом.  Излазак стидљивог сунца и мало проведеног времена на овој бари ме је натерао да  обиђем и друге баровите терене али нисам имао где да забацим, тамо где сам  као дечачић  трчао после школе , у баре тог моравишта, ту у бившим растокама где су дубине биле  и до два метра а још  толико  до воде, сада су барице пуне отпада, рачунам још десетак година и  све ће бити затрпано, остаће само забележено у причама  старијих људи где је текла некад морава/занимљиво да су стари људи  са којим сам разговарао ову отоку звали ибром, иако је мала вероватноћа да се слободним појасом од 2-3 км  ибар  улије  баш овде, 20 км испод садашњег ушћа/.
Забавих се(!) и са једним даљим комшијом, протестује код мене како му сусед оближње њиве без његовог знања узорао њиву, а није подорак/то је изоравање две три бразде  попреко на оба краја/- и то се догађа.
обично шетње  преко стрњишта, узораних и неузораних њива као данас често буду са  пуно пронађених пера  овдашњих птица -то се сад није десило, додуше наиђох на црвену струну 0,50 која ми је баш недостајала, а прекјуче  над моравом код сеоских кућа снабдех се једним хватом длака од козе, можда је било и браде али ми је било непријатно да претурам по тој кожи  уз присуство мојих мештана, шта ли би рекли.
ево и примера навезивања мушице, користио сам сличну.
https://youtu.be/wTwkLY3Ptfw

 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.401
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Ovo se zove uspešan izlazak na vodu! I ulov i pribor i materijal!  :yeswink:
Lepa priča, Rade!  :)

 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
колега,нека тако буде, хвала.
како  ова  морава и даље надолази одох сутра за краљево, да обиђем  продавнице рибоматеријала, те пијацу и кинеске продавнице. и сиђем мало у краљевачко ибарско корито, пуно  разних успомена .
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
морава се цело лето не бистри те изађох пре подне на улив новоселске реке,лепо време те један леп /што се подразумева као килац / и десетак мањих, поподне  одох бициклом на грачачку реку где сам ухватио једног лепог и 50 малих /испод мере/, нажалост  по предвиђањима  ових дана опет киша, те ће се замутити  и ове две моје узданице.наравно да се ради о уловима клена, али на новоселској ми је једну мокру допратио леп гргеч.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Rede, opasno uzivanje [emoji3]

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
задњих дана стање се на реци поправило, ономад  неки килаши а данас тачно 15 комада,25-32цм-прошарано, али ме уби ветар, моја мушица коју зовем радчик, од сржи чичка, била је убитачна. прекјуче и један буцовчић, гледам у дозволу  где није одређена најмања ловна мера/подручје  спорт плус-краљево/
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
ето и данас по ветру на жуту полицелонку, десетку, кленови 25-35цм на свака 5-10 минута,много комада, једино што ми је било непријато је то само ја од риболоваца хватам, на том месту  ми је најближе а и мало заклоњено од великог ветра, смањих величину мушице и ето уживања,густе ножице изгледа да  су данас биле како риба тражи
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Najlepse doba na moravi [emoji3]

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
upravo tako, posebno rukavci u jesen gde je manji protok, poput  onih cacanskih terena-same morave. morava je po izvestajima 1950. na vodostanici jasika bila vise od dvaput manja ali ni ovo nije lose. naravno treba se izboriti za dobro mesto jer gradjevinske masine u mom kraku prave rusvaj, izuzimam veca moravska naselja. ovde kod mene je dosta dubokih virova gde se riba  tesko prilagodjava, odn. nije lako utvrditi gde se grupise odn. kako se krece a .....onda-zaboli ruka 
 
Vrh Dno