Zbogom Toplice R.I.P

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ma ne radi se o Zavodu i slicnim (javnim) kucama, posebno Zavod :puke: moze uvek biti predmet pljuvanja. Mislio sam da se vise opijaju, nego sto rade ono sto je Mix naveo, onda su napredovali. Na zalost, kako se Zavod popunjava kadrovima i kako ga vode vec deceniju ipo, dobro je da nije i gore.
Ali nije Zavod otrovao Toplicu, niti treba da sedi po jedan skolovan kod svake kanalizacione cevke. To je mesto za one s trogodisnjom srednjom, ili cetvrogodisnjom, mozda, ako doticni nije glup. Samo treba obratitit paznju da u mobilnom nema neku igricu, jer ce mu onda i zagadjenje iz cevke promaci.  :hammer:
Zagadjuju firme ciji su novovremski provincijski direktori i privatne gazde sa skolom bliski onoliko koliko je sirok trotoar izmedju ivice kolovoza kojim prolaze skupim dzipovima kao uspesni biznismeni - privatnici i same zgrade doticne obrazovne ustanove. Povlasceni u tom pogledu su oni sto se na slavama, sahranama i parastosima zateknu kraj nekog prosvetnog radnika. Oni su deo ovog naroda, njegovi najcenjeniji (od skora, a pre svega u lokalnim sredinama) sinovi (ima i po koja kcer, te su tek likovi! Sto bi rekao moj prijatelj "To majka radja samo jednom, ne pada joj na pamet da se muci vise puta"  :hammer:).
Inspekcijom rukovode politicari, koji takav rad inspektora traze i podrzavaju. Njima nije vazno da sve bude kako treba, nego da kad to nije ne budu oni prozvani. A da li je problem resen - nije ni vazno. A ko su politicari, recimo, koje vi znate iz vase sredine? Skolovani? Cenjeni u svojom strukama i u firmama gde su radili? Principijelni i karakterni ljudi? Ma 'ajdeee... Sinovi (i kceri) naseg naroda, takodje. Podrzavam Mixa da zameni onog ko je kriv ako zna ko je, samo neka pazi jer i zamena stize verovatno iz naroda (ili ima vec kandidata iz neke od narodnosti?). Mada mislim da smo vec apsolvirali teorije svetskih zavera i nas nebeski status (ko o cemu, kurva o postenju, vojnik o....). Niko nje lud da pobije narod i zameni ga, vec bipametan drzavnik i vladalac trebalo da ga izskoluje i obrazuje, disciplinuje i prosvetli. Mogu da zamislim kako se prosecni prpadnik naseg naroda trenutno najezi kad procita ove reci...Diodon histrix
To nije sovinizam, to je realnost. I jos jedan od primera sukoba dve Srbije koji je na delu, one intelektualne i odgovorne i ove druge, trovacke i kajlaske. Bez mnogo izgleda da se skoro zavrsi. Mrznja nije odovarajuca kvalifikacija, to je emocija koja prostice iz nemoci da se nezadovoljstvo nastalo zbog necijeg delovanja otklanjanjem tog delovanja razresi. Mix mrzi, u stvari, Zavod, drzavnu administraciju, ovaj sistem i ima pravo na to, ali vrlo je pasivan u tome, iako prilicno intenzivan. Nemocan je da razresi nezadovoljstvo jer ne moze da se kvalifikuje za to da dodje u priliku da ga razresi i mrznju koja nastaje (pomalo neuobicajeno, cudno) sublimira kroz brigu i poviku na obrazovane koji podrzavaju zagadjivace! Vec sam ranije jednom pisao da smo kroz takav populizam vec prosli devedesetih, a govor mrznje koji on neminovno sadrzi nije nam doneo bilo sta dobro. Ako se ne zeli ili ne moze preko Musicarske sekcije JMII, zasto se ne napravi NGO npr. "Operimo Toplicu" i ne izbori se javno i institucionalno za ekolosku pravdu i buducnost Toplice i svih drugih reka? Zato sto je to stvarno i trazi mnogo vise od palamudjenja, ukljucujuci i kvalifikovanost (cak ne obavezno ni  skolsku, mada je pozeljna, ipak onaj ko hoce moze u skoli stosta da nauci; ko nece, nista mu ne pomaze).
I ne vidim sta je strasno u tome sto neko nece da rmba, ali zato ume da razmisljanjem i posebnim stecenim znanjima nekom resi problem, npr. lekar, apotekar, zubar, arhitekta, hemicar, a tek ekolog! E sad, to sto lekar nekom secerasu kaze "Nemoj da cirkas" a ovaj se ubije od flase nije krivica lekara; to sto arhitekta i gradjevinski inzinjer projektuju armaturu npr. 15 a izvodjac ugradi 10 pa se zgrada srusi i ljudi poginu, nije projektant kriv. A obe strane ove crtice su deo istog naroda. To sto ekolog kaze "..." Stvarno, sta ekolog govori?
Na kraju, dozvolite mi da podelim sa vama najbolju definiciju ekologije kao nauke koju znam:
"Ekologija je mukotrpno dokazivanje ociglednog".
Zakon
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne zanm tačno kako se zove organizacija koja čuva prirodu Srbije. Ima ih izgleda više. Da li je to neki zavod ili ministarstvo, nisam siguran. Jedno je sigurno, ne rade dobro. Da li ti vašljivci imaju visoku ss ili nisu išli u školu, to me uopšte ne interesuje. Ako su ga drkali po školama i fakultetima decenijama, o trošku države, pa stekli i velika zvanja, još gore, jer je i odgovornost veća.
 

architect

Junior member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis, Srbija
Definitivno ovo je mnogo ozbiljniji problem i prevazilazi mogucnosti lokalnih udruzenja ribolovaca i onih koji trenutno gazduju vodama. Vec sedam, naglasavam SEDAM, godina nekome nije u interesu da donese novi zakon o ribolovu cija bi primena bar pocela da resava probleme zagadjenja voda i ribokradje. A gde se donose zakoni nego u Beogradu. Mogu lokalna udruzenja ribolovaca da budu najbolja i najaktivnija, DZABE, kada lanac koji sacinjavaju, sudovi, policija i inspekcija ne funkcionisu. Postoji stotine primera gde je lokalno udruzenje reagovalo i ucinilo sve sto je u njegovoj moci, PODNELO KRIVICNU PRIJAVU, protiv zagadjivaca i ribokradica. Sve se zavrsilo sa uslovnim kaznama NIKO NIJE OTISAO U ZATVOR, vec i dalje truju i kradu. Da bi se resio ovaj problem potrebna je odlucna akcija drzave, a kod nas je drzava u Beogradu. Neka se drzava decentralizuje i dozvoli privatnu inicijativu u vidu ribolovnog turizma i malog porodicnog biznisa na ribolovnim vodama, u obimu koliko je to moguce, pa cete da vidite kako ce lokalno stanovnistvo vrlo brzo da prepozna svoj finansijski interes u vidu prihvata stranih i domacih ribolovaca, i kako ce da se stvori neformalna sluzba obavestavanja o zagadjivacima i ribokradicama. To isto stanovnistvo ce vrlo brzo prestati da pravi deponije kraj reka jer mu to vise nece biti u interesu. Mnoge republicke institucije se kriju iza megalomanskih MASTER planova za odredjena podrucja, prave velike projektantske zahvate, ne resavajuci time nista,  to traje, traje i traje, a za to vreme se problemi samo nagomilavaju. Ne postoji prostor za privatnu inicijativu. Ja ne kazem da treba u celosti ustupiti privatnicima da gazduju rekama, ali malo fleksibilnosti ne bi bilo na odmet. Kada imate deo reke tretiran u odredjenom preiodu kao privatnu svojinu mala je verovatnoca da ce covek koji je platio naknadu za koriscenje, da radi na sopstvenu stetu i da dozvoli da se reka zagadjuje i krade riba, ima da ih tera po sudovima pa ce da se puse (ZAGADJIVACI I RIBOKRADICE). Ovako nam samo ostaje da drndamo vunu i da placemo nad sopstvenom sudbinom. Institucije (RIBOLOVACKA UDRUZENJA) koje rade na principu "entuzijazma" i malog sitnog finansijskog interesa, malog broja ljudi u njima, nema sanse da sprovedu zastitu nasih reka.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Kao sto vec rekoh, nije Sloba kriv, mi smo govna.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pa i ja se slazem da privatnici treba da vode poslove gazdovanja ribljim fondom i da se bave ribolovnim turizmom. To im ni sadasnji zakon ne brani, ali ne javljaju se na konkurs. I ribolovni turizam ne mora obavezno biti uvezan sa gazdovanem delom neke vode u liku istog nosioca poslova, naprotiv. Sve to postoji u svetu, ali kosta krajnje korisnike. Ne dozvola, vec paket aranzman ribolova. To treba da se plati kod nas, a koja je to klijentela ovde? Mnoogo pitanja bez odgovora i bez osnova da bi svaka prakticna primena ovog toretisanja trenutno bila isplativa i odrziva. Ali ok, bice uskoro...valjda.
Za zemlju govana apsolutno se slazem, ali za Beograd ne, jer postoje i lokalni organi vlasti (policija, tuzilastva i sudovi).
Za informaciju onima koji su bezali iz skola ili ih nisu pohadjali :hammer:: kad pubertet dovede do krucenja, to se ne resava radjenjem onog sto je navedeno u skolama, to se radi kad se uci sa drugaricama posle skole. Tako se uspesno svrsi skola, kako sednja, pogotovu visoka. E, dalje je samo za povlascene, treba to proci i ne da se recima opisati. :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Apsolutno se slažem sa Architectom, a pitam Jr-a, kojim to govnima on pripada (piše: "mi smo govna") i PedjuBG, koja je to "zemlja govana"? U stvari, konkretno me zanima, da li su to oni mene i moj narod nazvali govnima? Molim, ako može, kratak i jasan odgovor.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Mixmaster je napisao(la):
Apsolutno se slažem sa Architectom, a pitam Jr-a, kojim to govnima on pripada (piše: "mi smo govna") i PedjuBG, koja je to "zemlja govana"? U stvari, konkretno me zanima, da li su to oni mene i moj narod nazvali govnima? Molim, ako može, kratak i jasan odgovor.
Mozda ne konkretno tebi. Ali narod jeste GOVNO i ja delim njihovo misljenje i zao mi je sto zivim sa govnima u istoj zemlji.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
O onima iz jedne od dve Srbije koje u ovoj Srbiji postoje na delu.. Dakle, kao i lazza: Mozda ne konkretno tebi, ali ako si se prepoznao... (mora da boli?)
Hajde da se ipak ne blesavimo, doci ce Lucky pa cemo opet naj.b.ti :-\
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Evo i mene. Naravno da cu morati da serem, ali tako Vam je. Nazivati neki narod govnima izaziva velike probleme. Kao na sajtu nema cenzure, sem autcenzure, malo povuucite kocnicu. Bizarno je to sto se Srbi medjusobno cascavaju, OK postujem, ali ne odobravam. Sutra mogu da krenu medjunacionalna vredjanja, a to nam na sajtu nije potrebno. Zar ne? Zato ogorcenje koje imate, iskazite tako da ne bude vredjanja! ovo nije licemerstvo vec inteligentno izbegavanje nepotrebne frke.
Evo kako se to radi, ovo sto pisem nije foriranje i mala skola interneta vec moj licni stav.
Najlakse je krivicu svalti na drugoga. Locirati imagirnog ili ne lika koji svojim natprirodnim mocima unistava prirodu Srbije. A istina je brutalno drugaciuja. Meni se povraca od prica da je za vreme Tita bilo kao nesto bolje. Da ne ulazim u socijalno-ekonomsko-politicku analizu, ekoloski gledano situacija je bila u najmanju ruku ista, barem u Srbiji. Govna, pelene, mrtve zivotinje, ostatci od zimnice i stari sporeti su i tada plivali Srpskim rekama. A Sulovenije toga nije bilo...nema ni sad, a kod nas i dalje. To me navodi na zakljucak, da stav prema prirodi nema veze sa politickim uredjenjem, vec je pitanje glave. I tu lezi problem i resenje. Kako Srbinu ubacite ekolosku svest!?
 

architect

Junior member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis, Srbija
Ekoloska svest, za ovu generaciju koja danas zivi u Srbiji vec je kasno. Postoji samo mali broj EKOLOSKI svesnih pojedinaca. Jedino moze da se primamljivim finansiskim interesom promene vec stecene navike stanovnistva. Recicu jos jednom, samo ako od cistoce te reke i i njene okoline zavisi egzizstencija ljudi koji zive u okolini te reke, ljudi su spremni da promene svoje ruzne navike, a kasnije to moze da rezultira time da ce tek nek buduce generacije da steknu naviku da stite reke iz nekih drugih razloga kao sto su EKOLOSKI. Znaci poruka je jasna do EKOLOGIJE preko EKONOMIJE.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Da pojasnim, recenica "Nije Sloba kriv, mi smo govna" je citat iz filma "Profesionalac" sa Borom Todorovicem. Ona se jednostavno najbolje uklapa u moje vidjenje trenutne situacije. Ako se to nekom ne svidja, sta ja tu mogu. Davno sam odustao od sukobljavanja misljenja jer sam shvatio da je Staljin bio u pravu. On je, naime, rekao da ishod takvog sukoba moze biti pozitivan po jednu stranu samo fizickim likvidacijom druge. Kako nemam nameru da idem naokolo i likvidiram svakog ko se sa mnom ne slaze, onda lepo cutim i ne trosim energiju uzaludno.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Potpuno se slazem sa Arhitektom, ali kod Jr-a ima nesto primamljivo... Usteda energije. Ekology-in-core! Makar i posle citirana Staljina... ili bas posle njega.
Nisu ni Slovenci postali ekoloski svesni sami po sebi, sve iz dzepa dolazi. Zna se kako to treba da funkcionise, ali se izgleda u ovoj zemlji samo Zakon o bezbednosti saobracaja ponekad primenjuje.  :hammer:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ljudi,je li moguće da za ova trovanja od pre dve godine niko nije odgovarao?Kao i uvek kod Srba,svako čudo za tri dana,a igrači ostadoše isti samo se menjaju po ministarstvima. 
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Zvezdane, brate rođeni,
ko je nekad u ovoj državi od tih ništaka odgovarao za nešto.
Ipak ima razlike, ti isti sad dobili pomoćnike. Napredujemo - sad trebaju zamenici, pa pomoćnici zamenika, pa .....nakotiće se  mnogo "odgovornih" - sjebaće ovu zemlju do kraja.
Najžalije mi što ne mogu ništa da promenim niti na bilo šta da utičem. Mogu samo da serem na prazno i da me zeza čir.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Postoji još jedno rešenje. Prihvatiti reku iako je zagađena i ne okrenuti joj leđa. Posećivati je i širiti ljubav prema njoj i na druge ljude, prkoseći njenim zagađivačima.
Evo, ja često gazim po trulim kozama i usranim pampersima Toplice. Sa lakoćom ubedih i mnoge druge Nišlije da to isto rade, fokusirajući se na ribolov - mušičarenje.
Sada, kad neko dođe do obale da baci otpad vidi i nas, pa mu je malo neprijatno da zatrpa i ljude koji mu svojim primerom pokazuju da reka ne služi samo kao govnjara.
Prošle i pretprošle godine sam čak bio primoran da usled velike vrućine uskočim u tu zagađenu reku i "uživam" u brčkanju. To ne bi bilo ništa naročito da nisam uspeo da ubedim još jednog čuvenog i iskusnog mušičara da uradi isto.  :blush:
 

Prilozi

  • Dr. Lucky i Mixmaster umiru zajedno sa Toplicom.jpg
    Dr. Lucky i Mixmaster umiru zajedno sa Toplicom.jpg
    195,2 KB · Pregleda: 151
Vrh Dno