Bas u Šumaricama

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Rancic je napisao(la):
Hvala ljudi na odgovorima, moram da nađem gde ima nešto o poperima.

nemora biti poper,muddler je ok!

ili ovo...

small_DSC_1212.jpg

jedna udica bi bila bolja,negdje na pola tjela.

IMG_0683.jpg


ili zulu,wooly bugger,stucji streameri...zonkeri.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Rancic je napisao(la):
Kad si bio u nedelju i na kojoj strani. kako se nismo videli. Kad sledeći put dolaziš javi se.
Od 13 do 19:30 h. Obišao celo jezero. Bilo nas 9 iz Kragujevca, Niša, Beograda, Novog Sada i Kikinde! Pomahnitala banda varaličara!  :lol: Sve ribe puštene.  :)
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Goci je napisao(la):
Rancic je napisao(la):
Ima soma, štuke, babuške, sunčice, amura i šarana i  nažalost neko je ubacio i tu cverglana.
...lepih smuđeva, ponekog klena, krupnih crvenperki, grgeča, deverika...
Goci je napisao(la):
Ja i pričam o Šumaricama. I ima svih riba koje sam naveo. Provereno 100%. Čak sam pecao tamo u nedelju...  8)

Ako ne veruješ, šaljem ti slike svih pomenutih vrsta upecanih upravo na Šumaricama.

bata Goci jel su to počele  crvenperke i deverike da uzimaju varalice u nedostatku druge hrane ?  :bleh:
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
A, ti si varaličario. Nas četvorica smo bili na onom betonskom keju i bacali prema ševaru. Verovatno si nas video.
Jebiga, što se ne javi čoveče.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Lovče,
ako dobro vidim ono je rep od marabua, telo paun. Šta je glava - nemogu da raspoznam.
Pozdrav
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Šone je napisao(la):
bata Goci jel su to počele  crvenperke i deverike da uzimaju varalice u nedostatku druge hrane ?  :bleh:
Crvenperke na male popere oblika skakavca, a deverike na mikro džizi!  :lol:

Probao bih ja i na muve, no mi neki ljudi iz mog sela ogadili mušičarenje.  ::)

Nedavno smo štampali majice „Stop ribokrađi“ (i još ih štampamo), a možda uskoro počnemo štampati i majice „Stop mušičarenju“!  :hammer:
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
bogami sa tom ribokrađom se teško izlazi na kraj ,evo kaže mi drugar da je video pre neki  dan čuvara kako uredno džiguje smudja (u lovostaju)  i još se hvali kako je imao ne znam juče dva ,preključe tri ..itd ,ja prošetam po beogradskom keju a ono više smudjaroša nego šetača ,dobro je da neki još imaju snage da se bore protiv toga ,neka početak bude sa tim majcama .. :respect1: ,a ja odo u divljinu .... :bye:
e nego skrenuo sam sa teme "BAS" .. :doh:
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Rancic je napisao(la):
Lovče,
ako dobro vidim ono je rep od marabua, telo paun. Šta je glava - nemogu da raspoznam.
Pozdrav

izvinjavam se sto nisam stavio link na sajt odakle sam sliku skinio,rjec je o imitaciji morskog crva,nikad nisam lovio bass-a na muhu ali ih imam toliku u stazu da dajem oba jaja na panj da ce bit lud na ovu muvalicu...

http://globalflyfisher.com/patterns/boerste/

step by step



 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Vidim da ima neku kragnu od plastike, verovatno da plopće kad se vuče.
Sinoć sam vezao da popera i jednog guglera (ja bi reko punoglavca), pa ću da ga probam popodne.
Samo mi jedno nije jasno.
Kad se vuče pravi PLOP PLOP - što se zove POPER, a ne PLOPER. :'(
Jebiga, sve naopako - pravi se od krompira i ne zove se KROMFRIT  nego POMFRIT.
:hammer: :hammer: :hammer:
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
svaki poper ima drugaciji zvuk,a ako se lovi na vidjeno bolji su manji poperi koji vise spricnu vodu nego plopnu...na vidjeno je i prezenacija puno brza nego kad ga se mora isprovocirat da se digne iz dubine.
u principu se orjentiraj na cupave stvari koje remete povrsinski sloj vode i plutaju ili vrlo lagano tonu.bass otkida na crne cupavce svih vrsta.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Na svim slikama popera nigde nisam uspeo da vidim otprilike dimenzije glave , repa...
Ima li nekog pravila - koliko mali ili koliko veliki....za ovu ribu ili onu...
Lovče, grešim li ja ili se ovo -"....remete površinski sloj vode i plutaju ili vrlo lagano tonu..." ne odnosi na popere, već, recimo, na woolije ili tako neke "bitlse".
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Rancic je napisao(la):
Na svim slikama popera nigde nisam uspeo da vidim otprilike dimenzije glave , repa...
Ima li nekog pravila - koliko mali ili koliko veliki....za ovu ribu ili onu...
Lovče, grešim li ja ili se ovo -"....remete površinski sloj vode i plutaju ili vrlo lagano tonu..." ne odnosi na popere, već, recimo, na woolije ili tako neke "bitlse".

gle,kao sto rekoh,nisam ga lovio na muhe nikad (19. idem i to provjerit)
bass nema bez razloga toliko velika usta!nimalo ne bira pljen,bitno je da mu stane u usta i da je dosta sporo da ga stigne strpat.
lovio sam ga na varala od 3-40 cm...
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Konačno mogu da kažem nešto malo o basu, posle mesec dana provedenog u gledanju i pecanju u Šumaricama.
Sada su nekoliko dana već u mrestu i na svakih nekoliko metara se vidi mužjak (30 cm) kako pravi gnezdo od šljunka, a krupne ženke (+ 50 cm)  pažljivo prate šta on radi. Povremeno priđu i po dve ženke koje popravljaju sitnice u gnezdu, a za to vreme ih mužjak blago lupka i gricka po stomaku - baš ljubavna igra. Gledao sam u subotu tri gnezda  -  sve u vodi oko pola metra dubine i na tri metra od šetača, dece, ribolovaca. Plitka obala obrasla trskom i travom je prepuna gnezda i parova u ljubavnom zanosu.
Ni na šta ne reaguje. Ne reaguje ni kad mu bace varalicu, kederčić ili glistu bukvalno na glavu - toliko su posvećeni produžetku vrste da je to zaprepašćujuće - ništa drugo za njih trenutno ne postoji. Od njihove ljubavne igre samo kuva voda i predstavlja atrakciju za sve koji prolaze. Divni prizori - nažalost nisam slikao.
Oni basovi koji nemaju partnerku ili nisu polno zreli patroliraju po jezeru ispod same površine, sami ili u jatima po nekoliko komada i mogu se videti kako love cverglane uz samu obalu u plićaku.
Kao borac je vrlo atraktivan - skače na sve strane, a ja sam do sada uhvatio nekoliko komada do 30 cm. Pretpostavljam da je neverovatan osećaj imati basa +50 na štapu.
Nekoliko sam basova ulovio na suvu mušicu (CDC), dok nije počela da pada neka maca od drveća, a nekoliko na mokre mušice, uglavnom crne boje, tako da mogu da kažem da podjednako uzima i suvu i mokru. 
Pad kanapa na vodu ga uplaši i jurne da beži kao lud. Mora duži predvez i tipet - najmanje 3 metra.
Inače se mresti i crvenperka  ali se ona sklanja u gustu trsku, jer bas ne trpi društvo dugih vrsta pored gnezda.
Uhvatio sam u subotu crvenperku - ženku 27 cm punu ikre i vratio, a viđao sam i mnogo krupnije.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Čuvajte ih nakon što se izmreste i mužjak ostane da čuva gnezdo. Tada napada sve što priđe gnezdu, uključujući i varke i strimere. Kad "pecaroš" skine mužjaka sa gnezda, jajašca za par minuta otrse sunčice i cvreglani. Nikako ga u to vreme nemojte ciljano pecati, taman i da sve primerke puštate.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Ne znam, Goci,  koliko će to biti moguće sačuvati ih - poznajući naš mentalitet.
Ribočuvar lično mi je u četvrtak rekao da nema lovostaja na basa i ne mora da se vraća, pa je sad sve prepušteno savesti ljudi.
Jedino obala obrasla trskom je nepristupačna za pecanje pa će sam bog da ih sačuva.
 
Vrh Dno