Bas u Šumaricama

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Srećom ne čiste travu tamo gde se mresti.
Ja jurim one samce, ali slabo ide. Ima hrane koliko hoće, a strimera samo ujede za rep i pljune.
Bilo bi dobro da za koju godinu Šumaričko jezero postane atraktivna basovska voda.

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Rancic je napisao(la):
Srećom ne čiste travu tamo gde se mresti.
Ja jurim one samce, ali slabo ide. Ima hrane koliko hoće, a strimera samo ujede za rep i pljune.
Bilo bi dobro da za koju godinu Šumaričko jezero postane atraktivna basovska voda.

probaj mu bacati, ako več nisi,  male popere ili imitacije pauka za silikonskim (gumenim) nogicama ili male žabice.
nešto ovako ili još manje, treba ga probati i sitnim muvama.
main.php
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Pre neki dan drugar hvatao basa na suvu jednodnevku na 16! Video da nesto kupi i mislio je da su bodorke i prijatno se iznenadio.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.873
Broj reagovanja
184
Lokacija
Kragujevac
Citajuci o zivotu basa saznao sam i sledece - samci o kojima Rancic pise nisu samo samci i nista vise, to su muzijaci koji posle oplodjene ikre ostaju da cuvaju gnezdo. Tada bas postaje apsolutno nezainteresovan za hranu, ceo period cuvanja gnezda koji traje nekoliko nedelja mu se svodi na teranje grabljivaca koji bi eventualno ugrozili jajasca.

To objasnjava zasto samo cupne strimera za rep i pusti ga... Apelujem na kolege da odmore basa neko vreme, pocela je sezona na smudja, bucova... ima sta da se peca...  ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
probajte i sarana  :D kako to lepo vuce (naravno ako je kapitalac)  :lol:
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Strašni, druže,
ne moraš da apeluješ na mene.
Džabe apeli kad je ukinut lovostaj.
Ja sam ganjao štuku sa keja i gledao basovske patrole prema sredini jezera. Od njih se odvoji jedan, pojuri strimer uhvati i pljune.
Onaj deo gde smo ga pecali je poodavno skoro potpuno pod travom, ali su ga tu sa gnezda istrebili varaličari pre nego što je zatravljeno.
Hvatali su ga i dizali sa gnezda i u onom ograđenom unutrašnjem delu betonskog keja. Tu unutar ograde ima još jedno gnezdo i dva kod brane.
Viđam sada male basove od oko 6-7 cm kako jure mlađ po plićacima. Ne znam koliko im treba da porastu na tu veličinu pa ne znam da li su to ovogodišnji ili ne.
A ima ih poprilično.
Uzdravlje
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
316
Lokacija
Svrljig
Ako je situacija takva, cenim da uz malo reklame i pozornosti ribočuvara Šumaričko jezero ima veliki potencijal za razvoj ribolovnog turizma.

Kragujevčani, blago Vama  :tbumb:
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Moglo bi to sve da bude.
Ja nisam stručnjak i ne znam koliko bi porast populacije basa uticao na ostale vrste - štuku, soma, šarana, crvenperku, deveriku, smuđa, klena.. znam da je prepolovio cverglana.
Trebalo bi to sve brižljivo ispitati i uraditi šta je najbolje i moguće.
Kad bi Kragujevac gazdovao jezerom, a ne (apsurd) Jagodina onda bi se našli zainteresovani investitori - kao Ada u Bgd.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Mi smo država apsurda i neverovatnih stvari.
Ovo je još gore.
Gružansko jezero se nalazi na teritoriji opštine Knić i služi kao akumulacija VODE ZA PIĆE ZA GRAD KRAGUJEVAC. Kompletnu akumulaciju, zemljište, branu i jezero su platili žitelji Kragujevca.
GAZDUJE KRALJEVO, a pre toga ČAČAK.
Izvinjavam se za OF
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rancic je napisao(la):
Mi smo država apsurda i neverovatnih stvari.
Ovo je još gore.
Gružansko jezero se nalazi na teritoriji opštine Knić i služi kao akumulacija VODE ZA PIĆE ZA GRAD KRAGUJEVAC. Kompletnu akumulaciju, zemljište, branu i jezero su platili žitelji Kragujevca.
GAZDUJE KRALJEVO, a pre toga ČAČAK.
Izvinjavam se za OF

A zasto te to cudi? Pa jezerom Ada Ciganlija u srcu dvomilionskog Beograda gazduje Valjevo! Prema tome odlicno ste vi prosli sa jezerom Gruza :hammer:
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
Rancic je napisao(la):
....Viđam sada male basove od oko 6-7 cm kako jure mlađ po plićacima. Ne znam koliko im treba da porastu na tu veličinu pa ne znam da li su to ovogodišnji ili ne.

To je prošlogodišnji podmladak.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Toliko sporo raste.
Koliko mu treba da dostigne lovnu veličinu.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
strashni je napisao(la):
Ja ne znam sto Jovanca pise na temu Danas sam musicario kad nije, doduse jeste se provozao do Barosevca i video zaledjenu baru i jesmo sedeli celih tri sata zajedno ali Todor i ja lepo dosli u Kragujevac i isli na Sumaricko jezero koje nije zaledilo. Smrzli smo se ali smo PECALI, P  E  C  A  L  I , pa nesto i mozemo da napisemo.  :p :p

Ljudi moji, provodnike sam morao da cistim svakih pet minuta od leda i odustao bih posle 15min ali nesto mi jurnu na popera... I opet, i opet i nikako da pokupi, a vidim lepo ledja kako glisaju ka njemu i svaki put iz istog pravca  ???

Provalim na kraju da bas cuva gnezdo pa samo pokusava da uplasi navodnog neprijatelja  :bleh: Bio sa uporan da bih imao cime Jovanci da jedem dusu ali nije s dalo  :doh:

Jovanca, hvala jos jednom na lepom gostoprimstvu, imali smo dobru volja al jbg ;)
Bass je pri ovim temperaturama koji metar niže. Mnooogo je veća šansa da je jurila štukica, pogotovo što spominješ da je više puta napala. To više liči na štuku nego na basa.

Basa je sada teško prevariti, ali ne i nemoguće. Treba ga tražiti pri dnu, na dubinama od 2-3-4 m, sporo tonućim koncima ili možda bolje plivajućim koncem i tonućim predvezom. I lagano, baš lagano, da povlačenje traje skoro po minut-dva.

Ja nisam pecao basa zimi, ali drugovi varaličari jesu, pa pravim neku paralelu sa mušičarenjem, predpostavljam šta bi moglo da upali.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.873
Broj reagovanja
184
Lokacija
Kragujevac
Ziv nisam sta je bilo, bukvalno 9 puta nesto propliva ispod popera ili ako stavim tonuci strimer onda ga pogura, neki put kontriram, neki put pustim i nista... Ali bukvalno uvek sa istog mesta id glisanje po povrsini...
Mislio sam da ce stuka da jurne par puta i da batali a ranije sam vidjao basa kako cuva gnezdo na istoj dubini u ovo vreme pa sam zato izveo taj zakljucak
 
Vrh Dno