Bas u Šumaricama

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Rancic je napisao(la):
Sada su nekoliko dana već u mrestu i na svakih nekoliko metara se vidi mužjak (30 cm) kako pravi gnezdo od šljunka, a krupne ženke (+ 50 cm)  pažljivo prate šta on radi.

?Es ti siguran u ove dimenzije????Ja basa lovim od '93,i nisam vidio baš mnogo takvih dimenzija.

Ako je tako,ako su te dimenzije u pitanju,nadaj mi se uskoro.Taj se ribolov ne propušta.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
bas od 50cm+ ufff  :drool: :drool: :drool: pa to bi radije nego štuju od 1m  :yeswink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Niti jedna slatkovodna riba koja zivi na nasim prostorima me nije impresionirala takvim raubom kao bass.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Zeko, to je atrakcija. Gledam ih sa rastojanja od oko 3 metra i sa visine od 1 m  (betonski kej). Kad se prevrne na bok vidi odsjaj na 50 metara - širine dlana.
Trska je visoka od 1 - 2 metra i raste u snopovima od 10 cm u osnovi. Zamisli kako izgleda kad se svaki snop ljulja kao od talasa. To kuva ko u ekspres loncu.
Deo toga su i krupne crvenperke preko 30 cm, i one se tu mreste.
Videću da obezbedim slike.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Rancic je napisao(la):
Zeko, to je atrakcija. Gledam ih sa rastojanja od oko 3 metra i sa visine od 1 m  (betonski kej). Kad se prevrne na bok vidi odsjaj na 50 metara - širine dlana.
Trska je visoka od 1 - 2 metra i raste u snopovima od 10 cm u osnovi. Zamisli kako izgleda kad se svaki snop ljulja kao od talasa. To kuva ko u ekspres loncu.
Deo toga su i krupne crvenperke preko 30 cm, i one se tu mreste.
Videću da obezbedim slike.

ti si to tako slikovito opisao da slike uopce nisu obavezne  :tbumb:  :tbumb:  :yeswink: predivno  :yeswink:
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Danima sam se pitao šta će jata basova od 4-5 komada u samom plićaku u 20 cm dubine.
Zašto izlaze na otvoreno van pojasa trave.
Prvo sam mislio da beže od štuke ili soma, ali ne. Ne reaguju ni na ribolovce, varalice, razne mamce. Samo se okrenu i odu na drugi kraj plaže.
Gledao sam, sa brane,  nekoliko basova na tri metra od obale u plićaku i slučajno bio svedok neverovatne stvari.
Čim neko priđe obali ili prolazi blizu vode armija basova izlazi iz trave i prilaze bliže obali.
Baš mi bilo čudno.
Jata malih cverglana, odokativno, po 200 komada, su u samom plićaku u 5 cm dubine. Izgledaju kao crno ostrvce trave.
Kad god neko, ribolovac, šetač, dete ili kuče, priđe uz vodu cverglani beže u dublju vodu.
Basovi čekaju tačno tamo gde oni beže, a ovi im uleću pravo u usta.
Neverovatno da oni vide ili osećaju nailazak nekoga ko im doteruje hranu u usta.
Inače mrest još traje i puna je trava parova i gnezda.
Za ove slobodnjake sada spremam holow strimer od crne i smeđe polarne lisice - da imitira malog cverglana.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Rancic je napisao(la):
Danima sam se pitao šta će jata basova od 4-5 komada u samom plićaku u 20 cm dubine.
Zašto izlaze na otvoreno van pojasa trave.
Prvo sam mislio da beže od štuke ili soma, ali ne. Ne reaguju ni na ribolovce, varalice, razne mamce. Samo se okrenu i odu na drugi kraj plaže.
Gledao sam, sa brane,  nekoliko basova na tri metra od obale u plićaku i slučajno bio svedok neverovatne stvari.
Čim neko priđe obali ili prolazi blizu vode armija basova izlazi iz trave i prilaze bliže obali.
Baš mi bilo čudno.
Jata malih cverglana, odokativno, po 200 komada, su u samom plićaku u 5 cm dubine. Izgledaju kao crno ostrvce trave.
Kad god neko, ribolovac, šetač, dete ili kuče, priđe uz vodu cverglani beže u dublju vodu.
Basovi čekaju tačno tamo gde oni beže, a ovi im uleću pravo u usta.
Neverovatno da oni vide ili osećaju nailazak nekoga ko im doteruje hranu u usta.
Inače mrest još traje i puna je trava parova i gnezda.
Za ove slobodnjake sada spremam holow strimer od crne i smeđe polarne lisice - da imitira malog cverglana.

Oduševio si me ovim tvojim zapažanjem radije bi rekao istraživanjem.  :tbumb: Fantastično :yeswink: Ovime si pokazao da se ne uči loviti ribe samo mlateči udicama po njima nego i samim opažanjem pri kojem ne nosi pribor na vodu. Nije merilo sposobnosti/znanja ribolovca broj njegova ulova nego da razume zašto šta ulovi i da kada se odluči ciljano loviti nešto onda to i ulovi.  @Rancic, nadam se uskoro i nekim lepim fotkama debelih baseka!
Izgleda da se Bass na toj vodi sada selektivno hrani cverglanom koji je potencijalni stetocina i predaor za mlađ Basa. Instinktivno brane svoj podmladak a usput i pune želudac..."dve muve na isti mah".  Meni se bar tako čini.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Sebastiane,
i ja se nadam debelim basovima.
Bas satire mlađ cverglana jer još uvek nema formirane one dve jake bodlje sa strane.
Debeljuškast, spor i mek - pravi ukusan zalogaj za basa, štuku, soma...
Matorog cverglana uhvati i pljune ako nije uhvatio lepo od glave, da ne raširi bodlje.
Mnogo manje sada ima cverglana nego ranijih godina - srećom.
Ali se zato namnožila crvenperka što je bolje, jer će biti i više drugih grabljivica - štuke prvenstveno.
Mada mi je neverovatno razmišljanje gazde vode - "River's guard d.o.o." Jagodina - da ukine lovostaj na basa i dozvoli izlov u mrestu.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Ekoljubo,
u dozvoli za područje Srbija - centar piše:
Lovostaj - velikousti bas 15.3 - 15.6.
Isto i u dozvoli za područje Srbija - jugozapad.
Verujem da je to odredba iz Zakona.
Kako može gazda vode da poništava odredbe zakona.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
To je zato sto su stampali dozvole pre nego sto je donesena nova uredba o lovostaju i minimalnim merama! Pogledaj negde na forumu bi treblo da bude okacena ta uredba ili pogledaj na sajtu ministarstva.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Kragujevčani su se tek sad susreli sa Basom.
Ne znam kakav je zakonski stav, pošto to nije autohtona vrsta, da li se smatra štetočinom ili ne.
Ako se smatra štetočinom onda je OK, ali ako ne onda bar po savesti treba poštovati lovostaj.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Bass i ako bi bio veliki štetočina prema autohtonim ribama je ipak lepa prava "sportska riba". Bas može puno da pruži ribolovu i ribolovnom turizmu i jedna voda (jezero, bara)* bi se mogla pokloniti njemu kao vrsti i gazdovanje takve vode usmeriti ka stvaranju prave basovske vode u kojoj bi se moglo lepo lovititog velikoustog basa. Na takvoj vodi bi Bas bio zaštićen a ne bi bio neka opasna grožnja za sve ostale vode u zemlji na kojima on kao vrsta ne bi bio zaštićen. Tako bi imali i vodu na kojoj se možgu loviti Basevi lepih dimenzija. Ipak je tu rečo jednoj vrlo atraktivnoj ribi i u svetu mušičarenja.

*bez pritoka po kojima bi se on neželjeno raširio na druge vode
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Ja svoj doprinos dajem tako sto ih pustam da se na miru mreste, od kad su krenuli da prave gnezda nisam ni jednom bacao ni strimere ni popere i bas mi je drago sto u jezeru raste ona travuljina, bice bolje za ribu... :)
 
Vrh Dno