Bas u Šumaricama

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ima dosta toga tacnog sto pise StY_EsoX ,u stvari jedino mi se ne svidja ta varijanta da neko zapuca sa drugog kraja srbije da bi pecao bassa i na kraju dodje da peca komade od 300-500g ...plus pitanje je da li ce ga upecati posto je na ovogodisnjem bass kupu u sivcu pobedio moj drugar sa ulovom od 3 male stuke...od bassa ni b nije bilo ako se secam dobro....anyway,po meni je bolji za pecanje od bilo koje druge grabljivice bar na fly.
mozda je bolji za pecanje posto je za nijansu glupaviji ili bolje reci prozdrljiviji od bilo koje druge grabljivice pa se samim tim i lakse peca.
ja ne znam da li ste imali priliku da vidite ali ovde na jezeru zna  bukvalno da prokljuca i sto je najveci fazon pecaju se kao na traci a onda drugi dan ga nema kao za leka(mada su takvi dani retki)...u ponedeljak sam bio po jakom vetru koji je prestajao da duva na momente,odlicnie ulove sam imao,5 kom oko kile i jedan je bio 1,5 po mojoj proceni,sve na stap 3 i u vodi do kolena a borba sa svakim za pamcenje...
sto se tice poribljavanja ako je tako kako kazu onda ga treba gurati u strogo zatvorena jezera mada i da bi se pecali veci komadi na nasim vodama mora voda da se cuva,ovde ima ribolovaca na tone svi pecaju ali bass i dalje prezivljava i vade se lepi komadi,mada vecina ga peca na spin i koliko sam primetio nisu bas neki umetnici sto se tice pecanja,retki su oni koji dodju i znaju kako da ga pecaju i gde...
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Dobiješ  toliko i još + 20 komada  na poklon samo da udjem u seriju  :D
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Pa nećeš baš kao zakleti mušičar tako lako ući u basovsku seriju u Srbiji...  8)
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ljubav je ljubav a biznis je biznis ... ili ti ne mešam posao sa emocijama  :D
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
gegula je napisao(la):
iu stvari jedino mi se ne svidja ta varijanta da neko zapuca sa drugog kraja srbije da bi pecao bassa i na kraju dodje da peca komade od 300-500g

Vecina pristalica ove price sa kanticama, buradima i poribljavanjem basovima mislim da uopste ne sagledavaju situaciju realno. Gegula ovo sto si ti napisao je realnost na vecini voda ovde u Srbiji, jer na nasim vodama ni bas kao ni druge grabljivcice ne stigne da naraste mnogo veci. Nista drugacija situacija nije ni na vodama gde su ribolovci preneli basa i gde i dalje vazi lopovluk i bezakonje na vodi, cesto se na takvim vodama bas ni ne primi i sav trud je uzaludan! Bas je cak vrlo ranjiv pogotovo u periodu kada cuva gnezdo i podmladak i ponekad trazi i mnogo vise napora kako bi se njegova populacija ocuvala. Namece se pitanje da li je uopste vredno truda i da li vredi rizikovati da se narusi eko sistem introdukovanjem nove vrste i da na videlo kroz 20-tak godina  izadju negativne posledice ovako lakomislenih postupaka, zarad ovakvo siromasnog pecanja?  Jer je za sad usled svih ovih negativnih faktora vrlo tesko proceniti kakva je uticaj na ekosistem napravilo prisustvo ove grabljivice, ali cisto sumnjam da je samo pozitivan.

 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
samo bih se nadovezao na pricu o velicini basa sa Sumarickog jezera, u Ribolovu je pre par godina objavljen tekst o dva basa od oko 2.5-3kg, ja sam na prolece video basa te velicine na dva metra od mene kako cuva gnezdo... I slag na tortu, imamo snimak kako drugaru lupa ogroman bas, na snimku se doduse ne vidi riba jer je kamera postavljena da snima flycasting ali da samo mozete da vidite kad je drugar udario kontru kako se stap vratio nazad do vode i kako je pumpao...taj snimak pumpa adrenalin a o ribi da i ne govorim...on je video da je bas kad je izleteo i pokupio i naravno otkinuo je predvez...
Dakle, da je stetan-veroatno ste u pravu, da ne poraste veliki-sigurno niste
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Strashni, radi se o tome da na vecini nasih voda on ne stigne da poraste toliki, mislim da niko ovde nije pominjao da se to desava jer mu voda ne pogoduje vec da je u pitanju iznosenje iz vode bez bilo kakve kontrole i granice.

A i mislim da u vodama kao sto su jezero Sumarice, bas nikako nije stetan.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Pa u pravu si, mada kad je visok vodostaj on moze da ode Susickim potokom do Lepenice pa do Morave ali to je sve u domenu pretpostavki...skoro nemoguce... Takodje su mnogi primetili da se malo sta promenilo u ribljem fondu... samo ima primetno manje suncice, beovice i bodorke se redovno pecaju ali ima dosta i cverglana... Opet na konto cverglana i naseg druga Sendence koji imao basa ljubimca u velikom akvarijumu, taj je krcao cverglane bez imalo muke, pojede babusku ko pola njega i vari je par dana sa sve repom koji viri iz usta...

Specificnost Sumerickog jezera je u tome sto jako tesko daje ribu i ribe ima dosta ali se tesko hvata pa sve vrste imaju solidne primerke koje cekaju da zabezeknu srecnog ribolovca...lepa je vest da se i klen pojavio na ovom jezeru, verovatno je neki varalicar doprineo tome...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
strashni je napisao(la):
...verovatno je neki varalicar doprineo tome...
Klen i smuđ stigli u Šumarice, bass u Knićko. Hebiga, ugradili kragujevački varaličari plin u kola pa mogu jeftino da voze ribe tamo-vamo...  :blush:

Mada sam ja mislio da klen oduvek živi u Šumaricama.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
nisam imao nameru nikoga da uvredim, jednostavno u kragujevcu ima jako malo musicara i uglavnom se znamo, ostaju varalicari kao razuman izbor jer plovkarosi pecaju beovice, crvenperke, bodorke i deverike...
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
eh ti varalicari :yeswink: :yeswink: :yeswink:......letos rasprodah ceo varalicarski pribor koji sam skupljao zadnjih 10god :yeswink: :yeswink: :yeswink: :yeswink:.....
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
strashni je napisao(la):
samo bih se nadovezao na pricu o velicini basa sa Sumarickog jezera, u Ribolovu je pre par godina objavljen tekst o dva basa od oko 2.5-3kg, ja sam na prolece video basa te velicine na dva metra od mene kako cuva gnezdo... I slag na tortu, imamo snimak kako drugaru lupa ogroman bas, na snimku se doduse ne vidi riba jer je kamera postavljena da snima flycasting ali da samo mozete da vidite kad je drugar udario kontru kako se stap vratio nazad do vode i kako je pumpao...taj snimak pumpa adrenalin a o ribi da i ne govorim...on je video da je bas kad je izleteo i pokupio i naravno otkinuo je predvez...
Dakle, da je stetan-veroatno ste u pravu, da ne poraste veliki-sigurno niste

Strasni niko ne kaze da bas kod nas uz mnogo srece ne moze da poraste ali prosek je neuporedivo manji od tih 2.5-3kg koje ti pominjes i takvi ulovi su vrlo retki. Cak ni ribe od kilogram (odnosno nekih 40-45cm) nisu svakodnevni ulovi kod nas u Srbiji i za njih se ponekad treba pomuciti.

Ok uzmimo tih 2,5-3kg koliko bas dostize pa nije ni to nista impozantno u poredjenju sa autohtonim grabljivicama i ostalim rihbljim vrstama koje mogu biti interesantne warmwater musicarima kod nas jer one dosezu i nekoliko puta vecu tezinu... na primer na zdravim vodama koje naseljava stuka neki prosek riba koje se love je izmedju 2 i 4kg (sto je i daleko vide nego sto je prosecna tezina basa i na ono malo basovskih voda koje vrede kod nas)... ovakva voda kod nas je nekad bila akumulacija Conoplja, sada je to Joca... i daleko na severu na Baltiku smo lovili ribe slicne velicine. A da ne pominjem recimo sarana koji je ruku na srce ipak borbenija riba od basa... Da su nase vode ovakve, a ne u ocajnom stanju kao sad mislim da bi retko kome padalo na pamet da ih poribljava basom!
 
Vrh Dno