Bas u Šumaricama

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Gruzansko jezero je videlo basa a da li se primio...? Ja koliko znam nije tamo uhvacen...
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
mmmm,znaci poribljava se polako....raste svest :yeswink: :yeswink: :yeswink: :yeswink:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Koj vam je đavo sa tim javnim pričama o poribljavanju basom?  :doh:

To je krivično delo i ne treba pričati o tome.

Bass nije ni približno zlo kao cverglan, sunčica, amurski spavač i babuška, ali je strana riba i naš zakon kaže da je poribljavanje njime zabranjeno, a samim tim i ne treba na forumu voditi javne priče oko toga jer to može da podstiče takve nezakonite radnje.

Ako ste baš zapeli da u VEŠTAČKOM jezeru kraj vašeg grada bude basa, ako je to neka već sjebana voda puna cverglana, sunčice i babuške, pa dobro, na vašu odgovornost pustite bassa, ali ne pričajte o tome na forumu.

Od bassa ne treba praviti ni anđela ni đavola, već ga gledati kao kao ono što jeste - najmanje zlo od svih alohtonih vrsta, ali i kao nešto čije je prenošenje u druge vode zakonom zabranjeno.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Nisam ja bas siguran da je najmanje zlo. Da se razumemo, nemam nista protiv basa, cak naprotiv. Ali ukoliko bi se ne daj boze nasao u nekoj manjoj reci kao sto je Kacer, ne bi tu klen dugo poziveo. Kiki (sendenca) je imao jednog u akvarijumu, godinama mu je bio kao kucni ljubimac, samo sto nije lajao. Narastao je toliko da na kraju nije mogao da se okrene u akvarijumu. Kaze da je sposoban da pokupi celo jato babuski kojima ga je hranio za nekoliko sekundi. One koje se sakriju iza panja hvata tako sto bukvalno prevrce panj po akvarijumu !? 
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da, zato je i on zlo za naše autohtone ribe, pre svih grgeča, smuđa i štuku sa kojima deli stanište (kao konkurent u ishrani), plus za naše ribe kojima se hrani. Ali u poređenu sa pomenutom neprikosnovenom četvorkom je beba.

Ono što basa izdvaja kao slabo invazivnu vrstu na teritoriji ovog dela Evrope je to što mu naše reke iz nekog razloga ne odgovaraju i ne uspeva da se raširi njima. A iz Bačkih kanala ima potpuno otvoren ulaz u Dunav i Tisu. Čak se povremeno upeca, ali nema mresta i invazije. Spasko Smuki je recimo upecao basa u Dunavu. :)

Bas najverovatnije NIKADA neće naseliti naše reke. Dok je recimo amurski spavač, koji je tek nedavno došao Tisom, već stigao Južnom Moravom do Niša i cepa dalje, oće i u Vranje valjda.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ma goci sve je to ok sto pricas i verujem da si u pravu ali ko se jos drzi zakona i pridrzava pravila u ovoj drzavi,sve korumpirano,mozes da radis sta hoces samo ako ce biti u interesu "pojedinaca".... verujem da u samom vrhu ti koji pisu zakone (u ovom slucaju o ribolovu) ne znaju bas mnogo o tome..ali to je moje misljenje.....jbg,ja sam za basa uvek.....a to da ce istrebiti suncice je cista glupost....pored basa suncice ima ovde na jezeru koliko hoces,cak iz godine u godinu hvatam ih sve vise,rastu sarani do 10kg,i uspesno se mreste,bodorke se hvataju kapitalne i ostale vrste koje su bile i ranije i dalje uspevaju i ofrzavaju se u jezeru...po meni prica da jedna riblja vrsta moze unistiti ili istrebiti drugu ne pije vode,pre ce biti da je covek taj koji odredjuje kolicinu neke vrste u vodi....mozda gresim ali bih voleo da vidim ili procitam kako je to bass istrebio drugu vrstu ribe...
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
Moravom do Niša i cepa dalje, oće i u Vranje valjda.  :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
ja nisam niti podstrekivao niti rekao da sam ja ubacio basa bilo gde, samo sam rekao da sam upoznat sa takvim dogadjajem, licno meni ne smeta, cak mi je bas na Sumarickom jezeru pruzio lepe trenutke svojim iskakanjem po pola metra  :bye:
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Mislim da niko ovde u kontinuitetu ne peca basa duze od mene.. ja ga pecam vec vise od 15 godina.. a od 2002 nakon sto sam osvoio i "profi bas kup" na kom su se okupljali najveci zaludjenici za pecanjem basa odrzan na VBK-u u Sivcu polako sam varalicarac zamenio musicarskim stapicem (koji sam upravo i kupio od para koje sam osvoio na tom kupu).. za svo ovo vreme sam imao priliku da dobro upoznam ovu ribu jer sam ziveo a i sada zivim u blizini vrlo atraktivnih terena. Gledano iz danasnje perspektive a o tome sam vec  u par navrata pisao, mogu bam reci da bas nije nikakva super riba.. atraktivan jeste ali nista vise od autohtonih grabljivica, i zaista ne viim ni jedan valjan razlog zbog kog ga treba siriti.

U nasim vodama ova grabljivica retko kad dostize impozantne dimenzije, tako da su prosecni primerci koji se love obicno teski 300-500g sto morate priznati i nije nista posebno. Ovolike ribe ne pruzaju mnogo atraktivnu borbu za cas posla su napolju. Oni veci od preko 40 su dosta retki... Bas nije ni resenje za opustosene i upropastene vode..  jer u tim vodama vec ima sta da zivi samo treba da se sacuvaju i imacete atraktivnu vodu za pecanje, mnogo atraktivniju nego ako u nju samo ubacite basa. Bas takodje nije ni resenje za problem cverglana i suncice jer kod nas u svim vodama koje naseljava bas i dalje mozete naci i ove riblje vrste.

I zaista ne vidim ni jedan valjan razlog zasto se treba igrati boga i sejati ga svuda unaokolo, ko zna mozda sad nije problem a sta ako se tek za 50doina pokaze to bas i nije bio tako pametan potez i da ipak ima itekako negativan uticaj na ekosistem u koji je intradukovan? Hocete li se onda osecati odgovornim!

Mislim da u Srbija ima sasvim dovoljno voda koje naseljava bas! Sa druge strane ne vidim u cemu je problem da ko zeli da peca basa da sedne u kola zapuca na neku vodu koju ova grabljivica naseljava odpeca dan dva? I lepo se zasiti! Pa zar istu stvar neradite i kad vam se pecaju recimo salmonidne vrste? Cekajte ko je od vas koji toliko glasno propagirate sirenje basa poslednji put uradio ovako nesto, a koliko vidim svima vam se peca bas? Sta je lenji ste? Ja se ne secam da sam u poslednjih godinu mozda i vise video bar jednu takvu sliku ovde na forumu (ima li je uopste?)...  Doduse ove spin(&fly) ne racunam sve dok ne odu ciljno samo da ga musicare  :hammer:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.118
Broj reagovanja
1.174
Lokacija
Čačak
zna li ko kako kupiti mladj basa ili komade od oko 20-30cm....treba mi za jedno privatno jeyerce
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
StY_EsoX je napisao(la):
Bas takodje nije ni resenje za problem cverglana i suncice jer kod nas u svim vodama koje naseljava bas i dalje mozete naci i ove riblje vrste.
Nije rešenje u smislu da može da istrebi ove dve vrste, ali ih sigurno kao predator bar delimično drži pod kontrolom. A s obzirom da su mu prirodni plen izvorno u SAD, bar verujemo da je uspešniji u tome od naših riba. Sunčicu jedu sve (zubate) grabljivice, ali cverglana pošteno tamane samo bas i som. Čak i štuke imaju problema sa njegovim bodljama.

Ipak, to je samo opravdanje onih koji šire bassa. Niko ga ne rasejava zbog bio-kontrole alohtonih vrsta, već samo zbog toga što ga smatra atraktivnom lovinom.  :blush:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
nabavite vi par tona Salminus maxillosus i pustite u naše balkanske vode... :lol: :lol: :lol:
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
oholi je napisao(la):
zna li ko kako kupiti mladj basa ili komade od oko 20-30cm....treba mi za jedno privatno jeyerce
Javi se meni ,ja ih valjam povoljno  :D
 
Vrh Dno