DOUBLE TAPER "DT" ILI WEIGHT FARWORD "WF"

Hajdi

Junior member
Učlanjen(a)
07.11.2007.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Mi ovde jos uvek cekamo te zagonetne razlicite tehnike mahanja sa DT i WF. Ili ces po ko zna koji put preskociti da priznas sta je u pitanju?
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ja kao glavni inicijator ove teme sam i napravio problem,ali nema veze ispucali smo se a ja dosao do kakvih takvih preporukaoodabrao najbolju (MISA,rabbit, itd itd) uzeo obadva pa na vodu i video sta mi vise odgovara...
A o tehnikama bih i ja voleo nesto da cujem ali ovog puta ko  ima iskustva sa stapom akcije 5/6 i koncem WF 4..
Samo bez prepucavanja
--HVALA--
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hajdi je napisao(la):
Mi ovde jos uvek cekamo te zagonetne razlicite tehnike mahanja sa DT i WF. Ili ces po ko zna koji put preskociti da priznas sta je u pitanju?
Eh, Hajdi....takozvani Hajdi... :doh: Već je dosta toga ispisano o tome što tražiš. Treba samo pažljivo da čitaš. Ako ne možeš da nađeš, dođi kod mene na kurs. Ovde ti je sve napisano, ali ti nisi zadovoljan. Ima lek i za to. Javi se privatnom porukom i zakazaću ti čas.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Ne može da se javi,nije odavde.A možda svoja znanja stiče i naplaćuje ispod mosta.Tako da je curica neupotrebljiva,u svakom slučaju.Nego daj stvarno,Mix objasni razliku,ne zezam se.Ja lično volim DT konac u ribolovu,moje lično mišljenje je da je bolji.Imam i nekoliko sad već WF konaca.I ko što Laki reče,na kratkim distancama se ponašaju slično,a na dužim baš i nije slično.E sad,an sajtu jednog instruktora iz SR Jugoslavije,vidio sam ,koliko je to moguće,neke prezentacione zabačaje.Kažem koliko je to moguće jer skoro ništa nisam skapirao sa tog sajta.E aj sad ti meni lijepo objasni razliku u prezentacionim zabačajima sa ove dve strune.Aj uzmimo samo jedan,običan rol...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dosadno mi je da pišem o ovome, jer smatram da je to kristalno jasno. Nikako da shvatim šta biste hteli da pročitate. Dobro je što je Rabbit postavio koliko-toliko precizno pitanje.
Roll cast sa WF koncem može biti (mada kod manjeg broja modela) isti kao kod DT, jer mogu biti identični. Međutim, ta identičnost je prisutna samo u prvih desetak metara, pa i manje. Čim izađe running line, sve se drastično razlikuje. Zamahivanje mora biti drugačije, jer nema "punoće" koju daje DT. Zapravo, od te "punoće" nema skoro ništa čim izađe tanji deo WF-a. ROll cast se više ne može tako nazvati i pretvara se u nešto drugo. Nasuprot tome, DT će omogućiti sasvim normalan roll cast i na ogromnim udaljenostima, ako koristite dovoljno jak i dugačak štap. Šta mislite zašto lovci na losose troše DT? Sigurno ne zato što zabacuju po 5 metara, već zato što im omogućavaju duže i kvalitetnije roll, switch, spey...zabačaje. WF je prilagođen zabacivanju uz vrlo značajan i poduži back cast, što ozbiljnom mušičaru sa reka umerene širine, složenog toka i priobalja, predstavlja smetnju.
Klasičan WF je predviđen za početnike i kao takvog ga preporučuje većina proizvođača konaca. To je oblik prilagođen mušičarima koji gađaju distance, a ne ribe. To je osobina početnika i njih je veoma lako ubediti da im je baš taj oblik potreban. Postoje situacije u kojima je WF bolji od DT-a, ali to je prava retkost u mojoj zemlji. Neki tvrde da je Drina reka na kojoj samo WF i distance casting donose ulov, ali sam od veoma uspešnih mušičara čuo potpuno drugačije priče. Dopada mi se i priča našeg novog člana iz Kladova, koji na Dunavu mušičari bucove, ali uglavnom na 5 metara od obale. Svoje primere bolje da ne navodim :doh:.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Blue FOX je napisao(la):
Ja kao glavni inicijator ove teme sam i napravio problem,ali nema veze ispucali smo se a ja dosao do kakvih takvih preporukaoodabrao najbolju (MISA,rabbit, itd itd) uzeo obadva pa na vodu i video sta mi vise odgovara...
A o tehnikama bih i ja voleo nesto da cujem ali ovog puta ko  ima iskustva sa stapom akcije 5/6 i koncem WF 4..
Samo bez prepucavanja
--HVALA--

E drago mi je ako sam mogao da budem od pomoći.Sad bih te molio da nam izneseš svoje zaključke.A što se tiče iskustva,ovog gore pomenutog,ja imam štap klase 5 i na njemu strunu klase 4 ,al DT.I to mi je kombinacija koja najčešće lovi ribu.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
i zeko kako ti se cini zabacivanje sa takvim kompletom, jel ti stap mek ili brz? jesi li probao da bacas #5sa tim stapom? uporedi...?
 

Hajdi

Junior member
Učlanjen(a)
07.11.2007.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Dosadno mi je da pišem o ovome, jer smatram da je to kristalno jasno. Nikako da shvatim šta biste hteli da pročitate. Dobro je što je Rabbit postavio koliko-toliko precizno pitanje.
Roll cast sa WF koncem može biti (mada kod manjeg broja modela) isti kao kod DT, jer mogu biti identični. Međutim, ta identičnost je prisutna samo u prvih desetak metara, pa i manje. Čim izađe running line, sve se drastično razlikuje. Zamahivanje mora biti drugačije, jer nema "punoće" koju daje DT. Zapravo, od te "punoće" nema skoro ništa čim izađe tanji deo WF-a. ROll cast se više ne može tako nazvati i pretvara se u nešto drugo. Nasuprot tome, DT će omogućiti sasvim normalan roll cast i na ogromnim udaljenostima, ako koristite dovoljno jak i dugačak štap. Šta mislite zašto lovci na losose troše DT? Sigurno ne zato što zabacuju po 5 metara, već zato što im omogućavaju duže i kvalitetnije roll, switch, spey...zabačaje. WF je prilagođen zabacivanju uz vrlo značajan i poduži back cast, što ozbiljnom mušičaru sa reka umerene širine, složenog toka i priobalja, predstavlja smetnju.
Klasičan WF je predviđen za početnike i kao takvog ga preporučuje većina proizvođača konaca. To je oblik prilagođen mušičarima koji gađaju distance, a ne ribe. To je osobina početnika i njih je veoma lako ubediti da im je baš taj oblik potreban. Postoje situacije u kojima je WF bolji od DT-a, ali to je prava retkost u mojoj zemlji. Neki tvrde da je Drina reka na kojoj samo WF i distance casting donose ulov, ali sam od veoma uspešnih mušičara čuo potpuno drugačije priče. Dopada mi se i priča našeg novog člana iz Kladova, koji na Dunavu mušičari bucove, ali uglavnom na 5 metara od obale. Svoje primere bolje da ne navodim :doh:.

Razlicite tehnike sa DT i WF? Nema odgovora? Nece me biti deset dana a voleo bi da vidim odgovor kad se vratim. Ako ti treba vise vremena samo kazi. :doh:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
:doh: jeb**,još jedan koji oće da naplaćuje.Prvo onaj strani instruktor,sad i Mixer.Ima li šta džaba?Ili sve košta 100 €?Imate li  vi znanja za to gospodo?Mislim na ono što i u EFFA rekli teaching skills.Ipak,tu trebaju jaki živci...
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
U ove dvije godine, koliko mušičarim, rabio sam i DT i WF. Uz to, iskoristio sam svaku priliku na vodi, kada bih susreo nekog poznatog ili manje poznatog kolegu, da nakratko isprobam njegov pribor. U svakom slučaju, uzevši u obzir vode i uvjete pod kojima lovim, ja sam za DT. Onaj osjećaj, kada sam nakon godinu dana WF-a prešao na DT.....jednostavno, bio sam sretan  :)  Najviše mi se svidjela razlika u ponašanju prilikom punjenja štapa, tj. lažnih zabačaja, jer pošto je završetak tanji (lakši), špaga ne vuče prema dolje već se izvija poput zmije u zraku, što mi omogučuje opuštenije i lakše bacanje, i sve je nekako ugodnije. Tu je i ta razlika u padu završetka špage na vodu, koji je kod DT primjetno blaži i tiši.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
prvi kanap mi je bio dt drugi wf a kad sam i njega skenjao vratio sam se dt kanapu, ovo iz predhodnog posta je skroz tacno, stim sto kad se koristi wf pokreti moraju biti malo zustriji a tajming precizniji zbog duzine koju imamo u vazduhu.

meni je licno dt dovoljan kada sam raspolozen mogu max 20m da izbacim kanapa, mada do sad nisam naisao ni toliko da treba uglavnom je 10-15m dovoljno da mi pecanje bude uzivanje, a na vecim daljinama i muva se teze prati,pogotovu na nemirnom toku a da ne govorim o kontroli muve
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
dt mu dodje i nacionalna klasa. Izderes ga jedne sezone, pa naredne okrenes drugu  :) a on ko nov (na potoku sirine 10 m)
U drzavi gde se i kondomi kace stipaljkom na zicu, nije cudo. Ja koristim dt, a sa wf-om sam se zezao koristeci ortakov stap. Cini mi se da lepse bacam sa wf-om, mada sam bacao ultra brzim stapom koji inace do tada nisam koristio. Ali malogradjanski porivi ipak pobedjuju, ostajem veran dt-u :D
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Evo i jos jednog mog malog doprinosa vezano za ovu debatu.
NADAM SE DA CE BITI  OD MALE KORISTI..?
 

Prilozi

  • MOZE DA POSLUZI.jpg
    MOZE DA POSLUZI.jpg
    293,5 KB · Pregleda: 264

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Pojavom dugoglavih WF struna zaista se gubi potreba za DT strunama. Ostao je jos samo ekonomski aspekt koji u nasim uslovima nije zanemarljiv kako rece compshop u prethodnom postu. Ja ipak prednost dajem WF strunama za sve klase preko AFTMA4.
Za trojku i nize koriistim iskljucivo DT, za cetvorku i jedan i drugi a za peticu i vise iskljucivo WF. Ako vas interesuje i detaljnije objasnjenje ovakvog rezona, nacicu vremena da obrazlozim, ali mislim da se moze lako zakljuciti.
 
Vrh Dno