FC NA MALENIM PLANINSKIM RIJECICAMA

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
105
Djole je napisao(la):
Kako ste usaglasili pribor za ove male recice a da mozete fino, komotno i lagano da izvedete zaabcaj i isto tako dobro se izborite sa ulovom.  Sta modifikujete u sistemu, menjate ceo pribor ili nesto trece?

gegula je napisao(la):
po meni za ovakve recice najbolja je #2 a moze i slabije ali ne duza od 1.80-2m max..u stvari ja bih sa takvim priborom nastupao po ovakvim terenima...
Jbg, za te cackalice treba dosta stvari da se poklopi da bi moglo normalno da se peca. Uzeo bih brzu 5-icu od 7' i strunu #2, pa opleo ... al' posto ne znam da bacam i trenutno imam samo 586 i WF5 radio bih sa tim.
376 je, verujem, donja granica klase i duzine stapa koji bi mi u zivotu zatrebao, ispod toga sve je ipak "ekstravagancija".
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
105
Rocket man je napisao(la):
Cuo sam da se ti kraci stapovi tesko nalaze pa zbog toga...
Zaboravi na stap kraci od 8' i laksi od #4. Stvarno nema potrebe posto si pocetnik.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
falco je napisao(la):
376 je, verujem, donja granica klase i duzine stapa koji bi mi u zivotu zatrebao, ispod toga sve je ipak "ekstravagancija".


druze ,ja od kako sam uzeo #3 u ruke sve posle toga mi je bljak...koristim dosta cesto i #4 ali 5 i 6 sam koristio prosle godine svega 3-4puta.....dok sedmica stoji u ormaru poslednje 3 god.....uostalom na nasim vodama i ne treba jaci stap od #3 s obzirom kolike ribe se love. :hammer: :hammer:
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
105
Ja cesto varalicarim stuke, obicno hvatam one do kilo  :'(. Da li to znaci da treba da koristim varalicar t.b. 10gr?
Nije samo velicina ribe uslov za izbor stapa.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Na malim recicama stapovi nizih klasa imaju dosta prednosti i ko je u mogucnosti da koristi takav pribor na recicama i potocima neznam sto bi se mucio da nekom 5-icom ili nedaj boze 6-icom...
Mnogo prednosti ima takav pribor...
-manj duzina stapa omogucava slobodbije mahanje
-tanji i laksi kanap je mnogo bolji izbor jer ce mnogo manje uplaciti ribu, sto je u lovu kleba presudno
-sa takvim kracim stapom i laksim kanapom je mnogo lakse musicariti na takvim terenima
-neuporedivo je vece zadovoljstvo vaditi ribe jer su to uglavnom male ribe koje jaci stap nebi osetio
Itd pravi izbor pribora bila bi neka dvojcica ili trojcica...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja bi uzeo neki 8' #2 mid flex ili full felx. Maksimalno 7'7'' #4 full flex kakav trenutno i imam. Kanap iste klase a ako bi hteo još nežnije prezentacije kanap neke niže klase. Polyleader za male planinske rečice u dužini do 6 stopa evenualno 7,5. , po potrebi: dal' plivajući, interm. ili tonući + tipeti također po potrebi. Čekrk takav da mi stane dovoljno backinga i WF kanap klase štapa.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
105
Milan VB je napisao(la):
Na malim recicama stapovi nizih klasa imaju dosta prednosti i ko je u mogucnosti da koristi takav pribor na recicama i potocima neznam sto bi se mucio da nekom 5-icom ili nedaj boze 6-icom...
Mnogo prednosti ima takav pribor...
-manj duzina stapa omogucava slobodbije mahanje
-tanji i laksi kanap je mnogo bolji izbor jer ce mnogo manje uplaciti ribu, sto je u lovu kleba presudno
-sa takvim kracim stapom i laksim kanapom je mnogo lakse musicariti na takvim terenima
-neuporedivo je vece zadovoljstvo vaditi ribe jer su to uglavnom male ribe koje jaci stap nebi osetio
Itd pravi izbor pribora bila bi neka dvojcica ili trojcica...
Teoretski da, prakticno ... hm, nije bas tako jednostavno. Naravno da nema potrebe za 5-icom ili 6-icom na recicama. Ali ovde su se precesto pominjale dvojcice ili cak nesto lakse. Razlika izmedju stapova klasa 4 i 2 je veoma ozbiljna, mnogo veca nego izmedju 4 i 6, na primer. Hteo sam samo da napomenem da nije neophodno imati bas UL pribor da bi se pecalo na recicama. 
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
po meni je puno bolje koristiti laksi pribor jer na malim recicama se uglavnom i pecaju ribe do 30cm kao na prethodnim snimcima,koristiti pribor peticu za takve ribe mislim da je previse.....mada uglavnom je to zbog prezentacije,laksi pribor laksi kanap da se riba ne poplasi....ja pisem kao da imam iskustva a nikad nisam pecao na takvim rekama,ali bih uradio 100posto ovako kako pisem....
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
falco jeste u pravu ali ako bi bio u mogičnosti pored te petice imati i nešto primerenije za male reke i manje ribe ja bi se zbog svog ličnog zadovoljstva opredelio za UL pribor a također i zbog finijih i nežnijih prezentacija.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
105
'Ajde ovako: Rado bih pecao 2-kom na recici, ali ako bih u gepeku imao 4-ku, zlu ne trebalo  :whistle:. Ici na udaljenu planinsku recicu, u nepoznate hidro-meteoroloske uslove, samo sa 2-kom moze da bude kocka.

@gegula
Opet ponavljam: 2-ci nije problem velicina ribe, vec eventualan jak vetar, potreba za masivnijim mamcem i sl.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
tacno tako! Sve ovisi kada i gde. Kakvi su uveti. Fino je imati koji štap više ako je moguće.

Ako duva vetar ideš u kafanu na pivo a ako kafane nema sedneš u kola i plačeš  :hammer:
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Moj izbor bi definitivno bila 3# treba i neka nimfa treba da poleti... predvez i tipet max 1,5m ali max... najveci problem nije muka sa rastinjem, najveca muka je pravilno voditi imitaciju. Vetar tesko da ce da duva u uvalama, klisurama a da i duva 7m uvek ces da zabacis dalje nemas gde...
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
105
I ja planiram da nabavim neku 3-ku od 7'6" za ovakve varijante. Ispod toga zaista nije neophodno ici - mislim, mozda bih kupio neki #1 ili #2, ali tek kao 5. ili 6. stap u kolekciji.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Meni je #3 od 7' prvi štap, #4-5 od 8' drugi ali znatno ređe u upotrebi a ovi #5-6 samo hvataju prašinu iza vrata jer sam ustanovio da za reke i potoke koje poseđujem stvarno nema smisla koristiti jači i robustniji pribor.
 
Vrh Dno