FC NA MALENIM PLANINSKIM RIJECICAMA

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Dodatak.Voda ove reke je izuzetno čista u gornjem toku, gde je napravljena i fabrika vode.Na žalost,investitor je ušao u aranžman sa pogrešnim ljudima pa je ceo proces u stanju mirovanja.Velike nade sam polagao u izgradnju fabrike jer bi ozbiljnost investicije sigurno imala uticaja na lokalno stanovništvo_Ovaj projekat čeka neke bolje dane.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Jedan video u kome se vide lepote ovog predela.Klip je sniman u avgustu,i jasno se vidi lepota reke,iako je žega.Inače,izvor reke je iznenađujuće jak,pa voda nikada ne presušuje,što je tipično za veliki broj sličnih tokova u blizini Kladova.Inače,postoje stotine metara reke koje su praktično nedostupne običnim ljudima.Kanjon reke u dubokoj i gustoj šumi,daleko ispod utabanih staza.Veličinu i bajkovitost reke odražavaju huk vode,i tek poneki prizor smaragdne površine u krošnjama drveća pod nogama.To je verovatno mesto gde bi se mogla pronaći divlja pastrmka.Neukaljano i nedostupno.Jednom sam se zaneo da siđem,ali sam se brzo dozvao pameti.
[youtube]s7vV8g8fWhs[/youtube]
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
zvezdan je napisao(la):
Mala digresija.Sećam se diska koji sam kupio pre nekoliko godina,mislim da se zvao Mušičarenje u Sloveniji.Potok,baš kao ovaj sa slike Crnog.Beogradski mušičar,gospodin zrelih godina,ne sećam se imena,ne može da se načudi veličini prosečnog lipljena koje trenutno lovi u potočiću širine dva metra...

Rečica se zove Mostnica. Nije baš potok, nešto je manja od Gradca.

U vreme kada je taj film sniman, dnevna dozvola je koštala oko 100 €, uz limitiran broj ribolovaca dnevno ( samo šest, ako se ne varam ) .

Pravi dokaz da se i od rečica mogu napraviti atraktivne ribolovne vode.
Ako se ima pameti.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Zvezdane hvala za ovo!  :tbumb:

Uz malo truda vi na 20 km od grada možete da imate fantastičan revir za lov pastrmke i klena! Nekoliko ozbiljnih poribljavanja, edukacija stanovništa (da ne gase ekreč i shvate da mogu lepo da zarade od turizma), povremene posete ribočuvara i to je to.

"Tako blizu, a tako daleko..."  :(
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Eto,voda ništa veća od ove koju sam na prethodnom klipu predstavio,slažeš se.U stvari,Gradac i nije nešto veći od ove reke koju pominjem.Prioritet ljudi koji su snimali jeste vodopad Blederija,iako reka poseduje fantastične prelive,i ima širinu i preko deset metara na pojedinim mestima,što je savim dobar preduslov za podizanje i očuvanje prilično lepih komada ribe,samo kad bi se tome pristupilo na odgovarajući način.Ova reka ima fantastične uslove za salmonide jer je i u najtoplijim mesecima godine voda ledena,a i bogata je hranom.Iako sam laik po pitanju ishrane salmonida,sećam se da sam prilikom prevrtanja  krupnog kamenja u reci nailazio na masovne kolonije vodenih insekata.Rakovi su,takođe,čest stanovnik ove vode.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
E moj Goci!Pre desetak godina sam pričao pojedincima o ovom mestu,i nekakvim mogućnostima koje bi ono moglo da ponudi.Ipak,vrlo brzo sam se osvestio,jer većini domaćih ribolovaca pastrmka i klen ne bi bili nikakav izazov pored Dunava,što je priznaćeš i razumljivo.Lokalni ribolovci su bazirani  oko velike reke,i njima priče o ovakvim malenim biserima deluju suviše egzotično.Pa lokalna ribolovna društva,a ima ih dvoja(za grad od desetak hiljada duša to je sasvim pouzdan podatak koliko su složni i ozbiljni),ne mogu da se dogovore kako da sačuvaju Dunav u samom centru grada,a ne nekakvu rečicu  dvadesetak km od grada.Ja sam totalno ambivalentan što se tiče bilo kakve priče i saradnje sa bilo kojim od ta dva ribolovna društva.To su ljudi koji gledaju samo svoje dupe,i nemaju nikakve ambicije osim dobre naplate riolovačkih dozvola.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
MM je napisao(la):
Rečica se zove Mostnica. Nije baš potok, nešto je manja od Gradca.

U vreme kada je taj film sniman, dnevna dozvola je koštala oko 100 €, uz limitiran broj ribolovaca dnevno ( samo šest, ako se ne varam ) .

Pravi dokaz da se i od rečica mogu napraviti atraktivne ribolovne vode.
Ako se ima pameti.

Daj izbaci link ako postoji da vidimo o cemu se radi...
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Posle 10 stranica postova ipak smo se mislim i nadam slozili da je potrebna dodaba umesnost u baratanju priboru na mailim recicama.

OK. E sada drugo pitanje. Kako ste usaglasili pribor za ove male recice a da mozete fino, komotno i lagano da izvedete zaabcaj i isto tako dobro se izborite sa ulovom.  Sta modifikujete u sistemu, menjate ceo pribor ili nesto trece?
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
po meni za ovakve recice najbolja je #2 a moze i slabije ali ne duza od 1.80-2m max..u stvari ja bih sa takvim priborom nastupao po ovakvim terenima...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Djole je postavio odlicno pitanje: "Sta modifikujete u sistemu, menjate ceo pribor ili nesto trece?"  :tbumb: Volio bi i ja da cujem preporuke i odgovore.

@Milan, reka Mostnica u SLO je mala pritoka Save bohinjke. Krasna rečica ali ja još nisam lovo na njoj iako mi je relativno dosta blizu. Da li ču ikada tamo da lovim...čisto sumnjam...nešto im ne radi stranica da bi vidio kolike su sada cene karte ali uglavnom imaju finu populaciju krupnijeg lipljena i tako je da imaju ograničen broj ribolovaca na dan i tako isto i karti (što je logično samo po sebi). Ti lipljani jesu ido 50cm ali nisu poput npr. Drinskog koji je u toj dužini več konkretna riba...u mostnici su više manje dosta mršaviji...i sada...vredi li dati za to 100€ ... za mene lično ne... lepu prirodu i ribe mogu gledati i đabe... a da bi lovio mršave ribe i možda ulovio jednog od 50cm te pare ne dam niti u ludilu. Znam mnogo isplativijia mesta gde pliva po neki 50+ lipljen ali ga je teže uloviti a ako ga se ulovi onda je onaj pravi debeljko. Mostnica kao mala planinska recica je stvarno lep kraj za ribolov ali nikako za tu cenu. No, to je mesto za bogate strance kojima nije bitno koliko sta kosta i za one koji nemaju realnu sliku "cele price" te ne znaju da za tu cenu mogu da love tri puna dana i mozda ulove stvarno krupnu ribu. Za sitnis i nesto mrsavih kapitalaca je cena malo previse navijena.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Seb, mene Mostnica neodoljivo privlači jer me vizuelno jako podseća na moju omiljenu rečicu, s tim da je Mostnica bolja voda, sa neuporedivo bogatijim ribljim fondom.

Dozvola jeste skupa ali poseta toj reci bi , što se mene tiče, spadala u
"once in a lifetime " avanturu. Nisam ni ja baš lud za mršavim ribama ali mi to i nije naročito bitno.

Mostnicu bih pre posetio nego sve druge vode Slovenije. Možda je to nekom čudno ali je tako... 
306.gif
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
No, ako ne očekuješ ozbiljne ribe i takve kakve jesu + krasna priroda i nije ti žao 100€ "go for it" :tbumb: :yeswink:... zašto da ne?!?

Ja lično mislim da ako nešto za mene tako skupo mora da platim lepa priroda nije dovoljno. mora i riba biti prava (jaka, zdrava i prava kapitalka). Isto, ako je priroda neka jadna a ribe velike i jake...ni to mi nije vredno takve love....sve u kompletu zahtevam za te pare... Jedino, ako bi imao neki fini fond love viska i da tih 100€ ne osetim onda "no frks". Ovako, realno gledano za prosecnog coveka nase divne EU 100€ nije lako zaraditi i za te pare takav covek ocekuje maksimum. ;)
 

Rocket man

Senior member
Učlanjen(a)
11.03.2012.
Poruke
277
Broj reagovanja
0
Lokacija
Bijelo Polje
gegula je napisao(la):
po meni za ovakve recice najbolja je #2 a moze i slabije ali ne duza od 1.80-2m max..u stvari ja bih sa takvim priborom nastupao po ovakvim terenima...
Eeeee a da li je lako kod nas naci stapove tih karakteristika???,,
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
verovatno moze,do duse nisam razmisljao....vidim na taimenu ima #2 ali od 8 i 9 feet-a ...nema manjih...mozda negde moze se nadje...
 

Rocket man

Senior member
Učlanjen(a)
11.03.2012.
Poruke
277
Broj reagovanja
0
Lokacija
Bijelo Polje
MAFKE je napisao(la):
Gegi,ova sveska mi od trecine predstavlja dnevnik,sada ves puna sveska ,odavno sam popunio drugu deblju. Jako je lepo kada bistris dnevnik i

ubodes neku god.,mesec,dan i vreme i setis se sta se desilo npr. tog kisnog jutra. Posebno u ovim ''mucnim''mesecima.

Sto se tice cuvanja stvari,tu sam 0 bodova,redovno kupujem nozice kvalitetne (to mi je strast),i posle izvesnog vremena poklanjam. Tako radim

od 10-te god do dan-danas. Inace volim i uzivam u poklanjanju,sto rece Nice '' vrlina darodavaca''  :)
Da li onda mozes pokloniti neki cekrkcic mozda :D
 
Vrh Dno