Lim (donji tok-srpski deo)

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Lim je napisao(la):
Djomla,

odlichno predstavljanje donjeg toka Lima [Priboj i okolina], da bih predstavu o nalepsoj reci na svijetu uchinili
kompletnom dodacu prvom prilikom i par mojih fotografija sa izvorista Lima iz Plavskog jezera i najuznije destinacije naseobine lipijena u Evropi reke Ljuche.

P.S. Dali jos uvijek postoji kafic DZIN u Priboju [bio sam u njemu pre desetak godina]???

MURINO

Pozdrav!

Hvala za lepe komentare! ;)  Uvek se mnogo obradujem  kada procitam na forumu nekog ko je bio na Limu, i njegove komentare za reku!
Naravno slike samo postavljaj. Nemoj da se stedis. Svaka nova fotografija me sve vise odusevljava.  :tbumb: Ovde se ljudi vole pogledati terene na Limu! ;)

Taj kafic postoji jos. :) Inace to je diskoteka vise. Bas retko odem tamo, vise sam inace u Pub-u.
Sada ima terasu pored kej-a i gleda na Lim. Lepo, nema sta. Mada ipak vise volim se sesti na obalu pored vode... :D
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Evo danas uzeh dozvolu za zap. Srbiju osim Drine! 2500din za juniore, srednjoskolce i studente!

Iznenadilo me je lovostaj na mladicu i lipljena. U dozvoli pise 1. marta do 1 juna, a u pravilniku o rezimu ribolova pise od 15. februara do 1. septembra! ::)  Za lipljena pise u dozvoli 1.marta do 1. juna, a u ovom pravilniku pise od 15. febr. do 15. maja ???

Evo malo hvale i Lim:
http://i43.photobucket.com/albums/e368/Djomla/IMG_4802.jpg
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Evo jednog izvestaja od vikenda, posto me nije bilo odavno na ovoj temi. ;)

Bio sam na Limu aktivno dva dana. U petak nisam stigao ali zato u subotu i nedelju jesam. Prvo jutro sam isao na Polin Potok 5-6 km ispod HE "Potpec". Konfiguracija tog terena je fantasticno pogodna za salmonide. Tacno se znaju tri mesta na potezu od 300m gde je sta. Sa tim da krupna pastrmka i mladica dele mesto za zivota, kao i lipljen i pastrmka.
Ovakvo jutro odavno nisam imao! Konkretno isao sam na pastrmku i u tome uspeo. Ujutru me je sve podsetilo na period pre jedno 10-ak godina kada sam mogao da vidim sva cuda koja Lim pruza ako ga "pratis" redovno.
Kada sam dosao tamo izasao sam na preliv gde je lipljen skoncentrisan pretezno najvise. Ali na prelazu u brzak Lim kao da propada, kao da je "klecnuo". I tu vodu sa preliva bukvalno SIPA u jedan jaci brzak. Tu sam je i trazio (pastrmku). Vidim da udaljini tamo nesto kupi, priblizim se i bacim 5-6 puta sedza i nista, stavim emidzera majske i pocinju 1-2 promasaja. Nesto krupnije. I samo odjednom kako sam se razmahao da bacim 15-ak metara, na 10metara od mene ukoso nesto pokupi ogromno. Samo sam onaj kanap u vazduhu uputio u pravcu gde je pokupila, sa naravno reach (Rich :confused:  :lol: ) tehnikom.
Ja nisam ni stigao da pustim uzbudjenje, vec samo da joj prosledim doticnu. I naravno dize se grdosija i sa njenim ledjima napravi ogroman klobuk na vodi. Nategnu musicu i celu strunu, ali se nije zakacila. Ja stalozen opet bacaj u nedogled i nista. Vadim red spinera na udici 14 i vezujem ali se zamislio gledam povremeno lipljena kako kupi tamo sa druge strane pri obali (5metara), upada mi u vodu musica i ne stizem je da je uhvatim. Jedva je pronadjoh okom na vodi i pratim je na delu gde mi je ova velika pokupila, i vidis iskace potocara cela za njom, mozda 1-1,5kg. E meni tada ruka poce da "igra" od nervoze. Odem na obalu da se smirim, ali samo joj pre toga bacio koji put onu musicu. Dok sam odmarao videh neke klenove kilase i par sitnijih kako se suncaju u viru pri obali. Vracam se na brzak i forisraj Adamsa non stop zvekne mi potocara od 32-33cm i izvucem je napolje. Kasnije opet neka cudna desavanja na vodi, ali bez uspeha.
Mogu samo da konstatujem da je ovaj teren se ocuvao maximalno. Pastrmke ima bas dosta. Malo uzvodnije, posle ne pamtim koliko vremena, samo u jednom danu, videh 5-6 gonjenja mladice. Prsti pliska i beovica na sve strane. Bas je velika bila. I onaj njen zaokret kada dodje do obale...uf treba to doziveti. Nisam sacekao duboko vece da probam na velike musice, stimulatore, kamenjarke i majske. Voda je nadosla i zeznula stvar.

Sutradan, tj. u nedelju odoh na lipljena koji je bio toliko pasivan, da sam poludeo od njega. Ufffff  Nadao sam se barem upisu za ovu godinu ali nista. Mada nema mnogo i da se kajem, musicarim tek dve godine i nisam profi, da ga lovim sa nifama na Limu ne ide nikako. Ceo dan je skoro se hranio nimfama, dok je slabo sta pokupio sa povrsine.
Preliv je veoma tezak za musicarenje lipljena, jer je dosta veliki i brz, a lipljen je daleko. Mada izbaciovao sam i preko 20m. sto se vise moze nazvati vezbanje u flycastingu.  :umoran:

Vratim se sa preliva na obalu i odatle krenem da musicarim klena, koga ima u jatima zbog mresta. Onim kilasima sam bacao 50 razlicitih musica i nista. Ali sam znao da treba probam sve zivo. Od bambula, do midzeva, krejica, sedzeva, mrava...

Da ne bih davio vise, evo i slika, pa uzivajte makar u pejzazima ako ne u ribama :cheers:  :

IMG_5156.jpg

Tisaci, pre svega mesto za ciprinide, ali lovile su se i krupne mladice. Prilicno duboko mesto.

IMG_5157.jpg

Banjski camac-Plaza. Mesto gde je uhvacena ona pastrmka od skoro 5kg prosle godine.
IMG_5159.jpg

Polin Potok, pocetak preliva. Pogled na Banjsko Brdo (1400m).
IMG_5160.jpg

Polin Potok, brzak posle preliva. Letnji vodostaj.
IMG_5161.jpg

Polin Potok, preliv.
IMG_5164.jpg

Polin Potok, pogled na kameni "Spic". Teren veoma bogat mladicom. U viru blize obali su klenovi krupni.
IMG_5177.jpg

Polin Potok, progrejalo sunce. Pustena voda iz HE.
IMG_5178.jpg

Polin potok, pogled ka brzaku posle preliva. Veliki vodostaj, pastrmka vecinom u kraju u dubini.
IMG_5183.jpg

Pogled na "Plocu". Plaza, Lim pomalo mutljikav zbog vodostaja. Klupica za odmaranje.
IMG_5190.jpg

Potocara 32-33cm.
IMG_5191.jpg

Ode u mracne dubine.
IMG_5198.jpg

Klencov.
IMG_5200.jpg

Klencov na steni.
IMG_5202.jpg

Spustanje camcem, i pecanje iz njega. Vodostaj je mali.

Pozrav svima!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Svaka cast Djomla na izvestaju. Ne samo da ne davis vec su ovakvi postovi i pozeljni. Lek su za moju napacenu radnicku dusu! :tbumb:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Hvala Lucky! ;) :)

Trudicu se da ne zapostavljam ovu temu. Imace da se pisu izvestaji celo leto... :doh:
 

shale

Newbie
Učlanjen(a)
13.10.2008.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Jedna od najlepsih planinskih salmonidnih voda u Srbiji pa i sire.
:tbumb:
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
shale je napisao(la):
Jedna od najlepsih planinskih salmonidnih voda u Srbiji pa i sire.
:tbumb:
Stvarno lijepa rijeka, sjećam se kako smo ko klinci-izviđači jedne godine tamo logorovali, na obali rijeke uzvodno od grada Plava, desna obala, tada sam prvi put vidio kako se peca drugačije (osim na gliste) sa nekakvim čupavim udicama nanizanim 3-4 redom a na kraju mala plastična bočica puna vode, sve se nisam mogao načuditi "žandaru" kojim su lomili neke čudne ribe sa visokom leđnom perajom.
Tko bi rekao da ću se 30-tak godina kasnije zaljubiti u takve rijeke, mušičarac, lipljena, pastrve i sve ostalo što uzima mušice. No tada ... tada sam samo uživao u ljepoti Lima i nisam se mogao načuditi brzini i snazi plitke riječice koju nisam mogao pregaziti sam, nego samo ako smo se dvojica pridržavali jedan za drugoga.
Od tada nisam bio tamo a ako mu je ljepota sačuvana ne bi bilo loše opet obići ga ovaj put sa mušičarcem.
 

shale

Newbie
Učlanjen(a)
13.10.2008.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Evo nekoliko egzaktnih podataka o ostvarenim ulovima mladice, pribojskih ribolovaca zime 2008/09. na potezu Priboj - Rudo:
- mladica  15.5kg  (crno-beli silikon 10cm)    Kozji vir
- mladica  6 kg      (nepoznato)                  ispod bolnice
- mladica  11 kg    (nepoznato)                  ispod usca reke Uvac
- mladica  9 kg      (nepoznato)                  selo Mokronozi
- mladica  8 kg      (nepoznato)                  selo Mokronozi
Sigurno je bilo jos toliko za koje nisam saznao.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.170
Lokacija
Čačak
hvala Bogu jos ima lepih komada. to je lepo cuti :)
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Da samo dodam jos jednu informaciju o ulovu koji vredi pomenuti, varalicarski nazalost(ali sportski!). Uhvacena je mladica u sred grada (Luka) preko 110cm, tezinu ne znam (cenim 15-20kg). Ovo je vrlo bitno jer dugo dugo vremena ovaj trofej se nije ostvario mnogim ribolovcima u Priboju.
Bio sam u prilici da gledam u gradskom delu veliku mladicu (slicnih dimenzija), ali na drugoj lokaciji, kako krece u jato skobalja kilasa. Musicario sam lipljena tako da sam samo uzivao u prizoru jer je bilo na par metara od mene, a ja u vodi do kuka!
 

shale

Newbie
Učlanjen(a)
13.10.2008.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Drago mi je ako se bavis musicarenjem na sportski nacin a da si iz Priboja (ili mozda nisi) jer ovde sportsko musicarenje predstavlja jos popularno tirolsko drvo. U svakom slucaju da pohvalim nacin na koji si predstavio ovi reku i nacin i smisao na koji posmatras sportski ribolov kao i prirodu. Za razliku od 90 -  95% Pribojaca koji Lim vide kao magacin ribljeg mesa pogotovo skobalja ili jos su gori oni koji nemaju meru u prolecnim danima kada lipljen odlicno radi i nije izbirljiv mnogo pa hvataju i stavljaju u mreze i desetine primeraka uhvacenih na tirolca i to na Red tag i naravno one duboko ispod mere, sve se stavlja, kako kazu.
Secam se samo sumnjicavih pogleda kada sam izlazio u grad da lovim na kanap i pravi musicarski pribor neke 1998.godine kada je retko ko i od ribolovaca i znao da ima lipa u Limu osim Puje i Bobana Stikica ali to je vec istorija.
Srdacan pozdrav za sve ljubitelje reke, prirode, sportskog ribolova
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Shale, bavim se musicarenjem na jedino moguci sporstki nacin-flyfishing, vec nekih 3-4god.! 
Iz Priboja sam, i znam sve o cemu pricas kada spominjes stanje reke u kojoj se nalazi i krivolov. ;)

Ako lovis na Limu, okaci neku sliku predela ili ulova, ako nosis fotoaparat u ribolov... :)

PS Imas pm..
 
Vrh Dno