sebastian je napisao(la):
Tamo gde si piknuo toga soma - idi nazad jer te verovatno čeka jo jedan takav komad. Somovi uglavnom love pa čak uglavnom i žive u paru.
He, he, pa i nisam baš siguran za teoriju o parovima jer sam većinu somova pustio (ulovio sam između 50-100 komada, a poneo sam samo 3), pa kad ga sutradan opet uhvatim ne znam dal je njegov "parnjak" ili on sam!

Šalu na stranu, čuo sam za to.
Elem, nisam ja neki iskusni somolovac, ali je dobro što poznajem navike ove ribe kada krene u površinski lov, što je mušičarima najzanimljivije. Malo sam tanak sa vremenom (spremam se za kampovanje i lov klenova i somova na Pinjosu

) ali ću probati da u par postova napišem ono što ja znam o navikama somova. Za početak, moje viđenje "toplote" somova:
1. Hladan ko špricer od vina iz fružidera - spava u nekoj rupčagi na dnu i ništa ga ne zanima. Možeš mu zabaciti rovca ispred nosa i neće ga ni onjušiti. Mušičarenje - samo ako ste više od 2 puta dobili sedmicu na lotou.
2. Hladan ko špricer od vina iz podruma - leži negde na dnu, ali to ne mora biti neka rupa, već bilo kakvo zanimljivo mesto - iza neke grane, stene... Neće pojuriti za plenom, ali ako mu prođe dovoljno blizu smazaće ga. To su oni koji se love na dubinku ako mu je zabaciš ispred nosa ili nešto češće ako mu provučeš džiga (ili ređe dubokoronećeg voblera) ispred nosa. Muščarenje - samo za one koji su bar jednom dobili sedmicu na lotou.
3. Mlak - kreće se pri dnu i brkovima njuška okolinu. Lako će naći živ mamac, situacija koju dubinkaši čekaju. Rado napada kašike, čikade, dubokoroneće voblere i slično. Postoji teoretska šansa (ravna dobitku šestice na lotou) da se uhvati na nekog strmera povlačenog po dnu, ali je za mušičarenje ipak bolji:
4. Topao som, ko pivo koje zaboraviš da staviš u friz (a dođu drugari da gledate fudbal). Taj lovi u svim slojevima, ali nije nezasita ala. Može su uhvatiti na sve poznate mamce, uključujući i strimere. Može biti u bilo kom delu reke, ali mu najviše leže oni sa srednjom brzim tokom, kao i kontra tok. Na Južnoj Moravi (koja je relativno plitka reka) najšešće je na dubinama oko 1.5-2 m. Ponekad raubuje, ali se najčešće sve dešava ispod površine. Ne znaš gde je dok ga uloviš. Najbolje je brzo pretraživanje terena, jer udari u prva 3 zabačaja. Strimnerom ipak ne bih toliko žurio, već bih mesto pročešljao sa nekih 10-15 zabačaja. Po 3-4 na svakih pola metra dubine, od površine ka dnu. Većina somova koja ja ulovim na varlicu su ove kategorije, ali kada se povremeno desi "somovsko ludilo" imamo onakve kakve je na +42 napipao Mix ili ti:
5. Vruće somove, ko grejana rakija uz meze na Svetog Nikolu! Ti napadaju sve što mrda. Može biti bilo gde, ali je najčešće tamo gde su jata riba. U letnjim mesecima to mogu biti najjači brzaci gde progoni skobalje i sitnije mrene. A može biti i neki vir sa povratnim tokom, zatim klasično klenovsko mesto sa umereno brzom vodom, kamenitim dnom i u senci neke vrbe, a može ući i u sam tišak gde će napasti beovice na površini, bodorke u srednjem sloju ili deverike u dubini. Takvi somovi se vide po svojim raubima, ali ne uvek. Nekada luduju ko nezdravi, a da se na povšini to uopšte ne primeti, ili se eventualno vidi beg ribica bez rauba grabljivca. Takav som napada na prvi zabačaj i uopšte ga ne zanima šta je na drugom kraju strune. Ovo somovsko ludilo se dešava češće nego što mislimo, možda na svakih par dana, ali traje svega pola sata - sat, a onda sve prestaje. Imam utisak da se tada svi somovi kao po nečijoj komandi podižu sa dna i love dok neko ne dune u pištaljku i kaže - "Dosta, za neki dan opet.". E ti su najbolji za mušičarenje, ali je fora što trebaš ubosti baš dan, sat i mesto. U tim trenucima važno je ne gubiti vreme na jednom mestu, već što brže pročešljati što već teren. Ako ne udari u prva 3-4 zabačaja, menjaj mesto. Varaličari zbog jačeg pribora tada znaju izvući puno komada, dok bi za mušičara sve preko 2 bilo ogroman uspeh.
Dakle, situacija je sledeća. Za mušičarenje bi po meni bili zanimljivi ovi pod brojem 4 i 5. Četvorke je teže prevariti, ali su one mnogo češće, dok su petice "samouhvatljive", ali je teško uhvatiti trenutak. Zato ne treba mnogo lupati glavu o trenutnoj aktivnosti soma, već loviti po svom i već će ti se kasti sa kim imaš posla. Najveća mudrost je pronaći mesto sa somovima klase 4. i 5. Leti je to najščešće neko mesto sa bržim tokom dubine oko 1.5 m. Na takvim mestima som je po pravilu ili u samoj matici, ali u mirnijem delu odmah do nje. Veoma često deli stanište sa bucovom, pa je nekada teško reći "Ko to tamo lovi".
Kada bih ja mušičario soma, zagazio bih do trećine Morave i češljao onu "srednju" trećinu, dakle najbrži tok reke. Lagano bih išao niz reku i bacao poprečno. Zadržao bih se samo na izglednim mestima i probao da u tih sat - dva somovskog cuga obićem što veći teren. Strimera bih povlačio relativno sporo, ali sa što više cimakanja, promene pravca i raznoraznim ludorijama. Som ne vidi baš najbolje (mada vidi bolje nego što mnogi misle), pa je vibracija mnogo bitnija od boje.
Što se doba dana tiče, od 4-7 i od 18-21 h je najbolji period da se traži "vruć" som koji lovi blizu površine. Dobijao sam ih i loveći klenove po najvećem suncu, oko 15 h, ali po pravilu u sredini reke u bržoj vodi bogatijoj kiseonikom. Ovaj deo godine je odličan, avgusta često usledi malo zatišje (mada ne uvek), da bi prvih dana septembra somovi opet krenuli da jedu ko ludi. Septembar je po meni možda i najbolji mesec za lov somova (ali i većine drugih slatkovodnih riba) i tada su raubi po površini još češći. Zbog nešto hladnije vode ne mora biti u brzacima, već se često rašire po čitavom mirnijem delu reke i na svakom mestu možete očekivati udarac. Oktobra i dalje odlično jede, ali se povalači u dublju vodu i šansa za ulov mušičarenjem je minimalna.
Nadam se da je neko pročitao sve ovo i da sam bar nešto pametno napisao. Kao što Mix reče, najteže je dok se uhvati prvi. E pa on je to uradio za sve vas, i pokazao da mušičarenje soma nije nikakav bauk. Samo napred, očekujem od vas uskoro još jednog!
