Musicarenje bucova

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pa ja bi koristio šesticu ili sedmicu i plivajuču špagu. trenutno ne lovim bucova nigde jer su mesta sa bucovom za mene daleko. ako cu ga loviti u sloveniji to ce se desiti verovatno neplanirano. inace na njega planiram kada budem opet na dunavu :) i verovatno cu koristiti stari musicarski stap 5/6#. Ako bi lovio iz čamca ja bi voleo probati i sa četvorkom  :D ali zbog vođenja i zabacivanja strimera možda je bolje da je štap jači.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Pitam te posto ja imam neki budjavi Browning stap od 2,6m #5/6 koji sam dobio na poklon zajedno sa strunom i cekrkom, a stuna je neka #5, mislim da je ona L (sto nema taper, nego je celom duzinom jednake debljine).
Pa se razmisljam da uzmem #6 ili da ga mozda malo preopteretim sa #7.  Da li je za strimere bolja WF ili DT pecam na velikim vodama na kojima je bucov prilicno daleko 10-15 pa i vise metara.
Svaki savet dobrodosao, unapred 'fala!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hmm...te tehničke stvari če tačnije da kažu stariji mušičari, ali ja mislim da je ta motka dobra za bucova. i da ces sa dt i wf moci dobaciti tih 10-15 metara. mozda bolje dt za pocetak.  strimeri neka ne budu neki sto tako brzo zaranjaju, vazno je da moze da glisira po površini i da zaranja...tj. da ga tako vodiš. Malo izvežbaj zabačaje na livadi ili fudbalskom igralištu, dostigni tih 15m sa priborom koji imaš, važno je da počneš bacati opušteno, ne da stiskaš plutu iz sve snage, važan je osečaj i da pratiš kanap. na taj način češ naučiti imati kontrolu nad sistemom u zraku. ja to sve seljački objašnjavam jer nisam nikakav FC profi ali važno je da se radi opušteno i sa osečajem. Ok. sada sam več off topic ali sve je to važno i za musicarenje bucova ;-)
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
@Sebastian, Ma imali smo mi tri camca, bukvalno su nam uskakali u njih al da udari, jok.
Sto se tice stapa za bucova, moje misljenje je da nije potreban jaci stap od sestice i to zbog velicine ribe ne zbog bacanja. Ja licno pecam stuku stapom #5 (nemam jaci) i postizem prilicne daljine ogromnim strimerima (1/0 i veci). Malo je teze fizicki ali sta da se radi. Posto su strimeri za bucova znatno manji, nece biti takvih problema.  S druge strane, mislim da vetar mnogo vise utice na daleke zabacaje. Zbog toga bih ja koristio WF konac, jer za preciznom prezentacijom nema potrebe, a on mnogo bolje probija vetar nego DT.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jr je napisao(la):
@Sebastian, Ma imali smo mi tri camca, bukvalno su nam uskakali u njih al da udari, jok.
Sto se tice stapa za bucova, moje misljenje je da nije potreban jaci stap od sestice i to zbog velicine ribe ne zbog bacanja. Ja licno pecam stuku stapom #5 (nemam jaci) i postizem prilicne daljine ogromnim strimerima (1/0 i veci). Malo je teze fizicki ali sta da se radi. Posto su strimeri za bucova znatno manji, nece biti takvih problema.  S druge strane, mislim da vetar mnogo vise utice na daleke zabacaje. Zbog toga bih ja koristio WF konac, jer za preciznom prezentacijom nema potrebe, a on mnogo bolje probija vetar nego DT.
[/quote
100% se slazem sa tobom po pitanju svega :yeswink:. šestica bi trebala biti idealna za večinu uslova a i načina ili za večinu klasičnih bucovskih laganih strimera. I ja sam imao WF konac u mislima ali rekoh dt jer eto svi to preporučuju početnicima. Ali wf je namenjen za dalje zabacaje a kada razmisljamo o bucovu daleki zabačaji znaju biti vrlo važni, a buduči da na dunavu zna biti vetrovito opet je wt preporučljivije koristiti. Treba samo malo vežbati zabačaje i trk na vodu  :)
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Dodatak : Pitanje ali na drugom delu je postavljeno za musicerenje bucova na Dunavu pa evo nekih iskustva. Svi napadi koje sam imao su bili tik uz obalu gde bucov da kazem sabija plen. Nije potreban camac ukoliko ne planiras mnogo da se premestas ili nemas boljih uslova. Slicno ga trazim kao i stuku na par metara duz obale. I velike su verovatnoce da ti i smudj pokupi tvoj mamac.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
U zavisnosti od terena kolega Djole.
Lovio sam ovu vrstu riba kao i sto sam napisao ranije na Dunavu ,(Zimovnik) ali sam primetio da je bucov bio koncentrisan na nekih 15-20 metara od obale tako da je bilo malo povuci potegni meni neiskusnom,napominjem opet OD TERENA OD TERENA.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Nesto mi pade napamet pa da pitam. Varalicari kace po 3 strimera za bucova, neki musicari i po dve nimfe ne znam za tri. E da li je neko probao musicariti bucova na dva strimera i na sta to lici. Ima li petljanja. Nisam eksperimentisao ali mi deluje zanimljivo  ::)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.182
Lokacija
Čačak
verujem da je jedan strimer taman, vise od jednog mi je guzva, a i petlja se sigurno
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ukljucujem se i ja u ovu tematiku.Kao klinac pecajuci  na vaser kuglu i ja sam stavljao po 2-3 musice,medjutim na ovaj sistem sam hvatao samo sitnije ribe,krupan bucov ipak mora da bude mnogo gladan da bi naseo na ovaj trik.Ne kazem da se ne hvata,ali ja ih nisam varao,a i danas ne vidjam da ovi sto stavljaju po 3 i vise strimera hvataju ozbiljnije ribe.Jednu muvu mogu da prezentujem i vodim prilicno realisticno,svoje najvece bucove sam hvatao na prilicno sporu voznju,dok bi visak strimera sigurno izgubio tu verodostojnost i sigurno odbijao krupnije komade.Na mestima gde ja pecam svako odstupanje od realisticnog potezanja strimera umanjuje sanase za ulov,sto se po mom misljenju ipak najbolje postize jednom musicom.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.182
Lokacija
Čačak
za sporije vodjenje varalice i krupnije komade potvrdjujem, mada ja ta iskustva imam sa voblerima, na strimere ga planiram od ove godine loviti
 

bole

Newbie
Učlanjen(a)
08.06.2007.
Poruke
11
Broj reagovanja
0
Kolege,da se malo ukljucim.Zadnjih pet godina sam se maximalno posvetio lovu bucova,rijeka Sana ,donji tok.
Jelku od tri i vise musica i ne pomisljam da koristim.Brza voda,jedan strimer i skoro na leru vodjenje.Rezultati vise nego dobri.Kada je neaktivan,otezani strimer sa ocima od lancica za vodokotlica odradi posao.Preferiram
crno-crvernu kombinaciju strimera.
Bistro !
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
potpun sistem je jedan strimer...krupnije primerke kao i manje sam najcesce ulovio brzim povlacenjem na Dunavu. Neisključujem sporije vođenje ali tu imam malo drugačije iskustvo. U svakom slučaju treba prepoznati situaciju klada sporo a kada brzo a isto tako kao što i bole govori o malo otežanijiim strimerima...uglavnom jedan strimer je potpun sistem  :yeswink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
bole je napisao(la):
Kolege,da se malo ukljucim.Zadnjih pet godina sam se maximalno posvetio lovu bucova,rijeka Sana ,donji tok.
Jelku od tri i vise musica i ne pomisljam da koristim.Brza voda,jedan strimer i skoro na leru vodjenje.Rezultati vise nego dobri.Kada je neaktivan,otezani strimer sa ocima od lancica za vodokotlica odradi posao.Preferiram
crno-crvernu kombinaciju strimera.
Bistro !
Bole, umirem od želje da vidim donji tok reke Sane. Molim te, okači bilo kakvu sliku.
 
Vrh Dno