Odneti sitne ili krupne ribe, šta je veća šteta za prirodu?

sitne ili krupne

  • sitnez

    Glasovi: 4 16,0%
  • krupne

    Glasovi: 2 8,0%
  • trpaj sve u kesu

    Glasovi: 3 12,0%
  • vracaj sve

    Glasovi: 16 64,0%

  • Ukupno glasača
    25

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Dokon pop i jarice krsti. Idi Goci programiraj i zaradi kintu za pocetni solidan musicarski pribor. Od Mixmastera neces dobiti nikakav odgovor niti argument, vec samo "salatu od (bes)misli(ca)", zacinjenu neznanjem.
Odgajivacnica je za pse i krznasice, katkad tako kazu i za kunice i druge sitne ukrasne ili smesne zivotinje. Kod riba se to zove drugacije.
Model koji MIxmaster zagovara je neodrziv i svaku reku bi doveo do propasti. To je laicki egocentricki pristup "savremenog" ribolovca kakvih je pun svaki izvikani revir i koji nema veze sa ribom kao PRIRODNIM bogatstvom, vec sa ribom kao uzgojnom kategorijom, sa pristupom kakav su decenijama preko Ministarstva pljoprivrede provlacili agronomi radi prodaje mladji svakakvog kvaliteta iz mrestilista mnogim korisnicima ribarskih podrucja, ukljucujuci i "J. Moravu II" za dobre pare po nerelano visokim cenama i tome srazmernim provizijama za poslusne i redovne kupce, koji su pride i uspesni postdiplomci istih tih proizvodjaca ribe i imaju dug prema mentoru da obogate svoje podrucje njegovom ribom. Mozda Mixic (Ziveo Piroman!) vidi svoju buducnost, mesto, ulogu i udeo u tome i opet sprema teren za to. Klasican primer da je nesto legitimno, ali nije posteno. Klasican primer i da nije tacno, iako nije kaznjivo.
Naravno da sve to cesto izmamljuje osmeh na lice, nekad sirok, nekad kiseo, a nekad i grohotan smeh.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Žao mi je što me PedjaBG svrstava u isti koš sa ljudima iz njegovog sistema. Pokušaji da mi beogradski profesor pročita misli (na daljinu) i prorekne sudbinu, su prilično otužni i veoma daleko od istine. Kad kažem veoma, onda i mislim veooooma. Molim te PedjaBG da ne nagađaš bilo šta o meni, iako se u ustanovi kojoj pripadaš sve znanje uglavnom i završava nagađanjem, pa si izgleda, navikao.
Možda će ti ovo čudno zvučati, ali, sve ove moje teorije o propisima sportskog ribolova i održanju ribo-lovišta (još jedan novi termin :hammer:) mogu se lako proveriti. U mojim rečima (ovo najviše čudi i zbunjuje) nema nikakvog nagađanja.
Goci nije pao s Marsa  :tbumb:. Uskoro će učiti mušičarenje od mene i razjasniće mu se moje "neviđene gluposti". Kao čoveka koga zanima vodeni svet, biće mu zanimljivo da sluša nekog ko je u svojim akvarijumima gajio potočne pastrmke, klenove, bodorke, grgeče...mnogobrojne vodene insekte i ostale životinje, ali i raznovrsne biljke našeg podneblja. Ako se bude družio sa mnom, glava će mu uskoro biti puna novih i neobično interesantnih, ali proverenih, informacija iz hidrobiologije. Proverio sam, toga nema na našim univerzitetima. Kažu da bi bilo korisno da napišem nešto, da imaju zainteresovani odakle da uče. :)
Kada se u sve ove zanimljivosti umešaju i fantastični ulovi i tehnike mušičarenja, kao i poznavanje voda Srbije, a posebno kraja u kome živi, mnogo toga će mu se razjasniti. :yeswink:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Goci nije pao s Marsa  :tbumb:.
Tačno! Nit sam pao sa Marsa, nit sam raso na banani. Raso sam na jednoj trešnji u Niškoj banji. Đurđevka!  :yeswink:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Aaaaaa..... zato ti imas crvene oci i zelene ushi... :D :D :D  Znao sam! :doh:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
To je od programiranja, a kad se odmara usi mu pocrvene a oci pozelene. :D :D :D
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pa naravno, kad se mozak pregreje (crvene okice), hladi se preko usica.
Ma nije ni cudo da mu se mozak pored Mixica pregreva, svako ko je (kao i nas dvojica, doduse) bio blesav da se upusta u mixiceve tripove upadne u mrtvu, beskonacnu petlju i fula, fula, fula...
Programiraj, Goci. :tbumb:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Beskonačne petlje! Čest problem umornih programera koji prave previde!  :doh:

pr1. Beskonacna petlja, realnost ubeđivanja Mixa:

x=1;
while(x<10);
{
    UbedjujMixa();
}

Ovo se vrti u beskonačnost jer se promenljiva x ne povećava u petlji.

pr2. Konačna petlja, onako kako ima (bar nekog) smisla:

x=1;
while(x<10);
{
    UbedjujMixa();
    x=x+1;
}

Iz petlje se izlazi nakon 10 pokušaja ubeđivađa Mixa (da je potrebno uvesti minimalnu mera za klena).
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Goci, a 'el imas debugger? Il' da pitamo nekog? :'( :'(
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hajde da vam otkrijem sa kim se dopisujete (htedoh napisati razgovarate). Vidim da pominjete merku za klenove. Pre tačno 10 godina, na jednom od prvih sastanaka Mušičarske Sekcije, predložio sam (ja  :lol:) da članovi pokažu svojim primerom kolike klenove treba poneti. Nisam bio zadovoljan, kao ni ostali prisutni, time što za klena nema ograničenja u dužini. Dogovorili smo se (čak i izglasali) da naša mera bude 20 cm.
Jedno vreme su se svi pridržavali toga, ali sa vremenom su se klenovi u našim rekama nekako smanjili, pa se i ta mera kod većine mušičara smanjila.
Digao sam ruke od toga, jer i sam zakon podržava ubijanje sitnijih klenova. Shvatio sam da ne mogu protiv zakonsa, to jest, države. Istovremeno, primetio sam da mušičari opredeljeni za lov sitneži manje smetaju i meni i reci.
Onaj ko stvarno brine za ribe u jednoj reci, mnogo više žali za krupnom ribom, koju nemilosrdno odnose ribari, nego za pola kesice sitnih, kod početnika. Naše reke obiluju mlađem (morao sam da ubacim u muški rod), ali baš oskudevaju matičnim ribama. To zna svaki ribolovac Srbije.
Vrlo rado ću Gociju to i dokazati na terenu, mada mislim da i on to dobro zna. U našoj zemlji nije vreme za odnošenje matičnih riba iz reka. Bolje je za reku da nosimo sitne.
  Ja poštujem propise i vatam sve što mi padne šaka. Ono što je ispod mere obavezno vraćam, kao i ribe u lovostaju. Voleo bih da se promene mnogi propisi, ali dok se to ne desi, poštujem važeće. Ako neki slučajno i prekršim, spreman sam da odslužim svoje ili platim kaznu. Ovde piše "Osnivač Mušičarske Sekcije", pa možda neko misli da zbog toga radim šta hoću. Jok, brate. Istina je sasvim obrnuta. Ribočuvari bi jedva dočekali da me uhvate u nekom prekršaju, tako da sam ja jedan od retkih koji strahuju od zakonsa. :doh:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
OK, ajde da se nađemo na pola? Meni za ljubav (i neke argumente) da zaštitimo sve klenove ispod 25 cm (oko 250 g), a tebi za ljubav (i tvoje argumente) sve velike klenove koju su ribolovački trofeji i matični primerci, recimo sve komade iznad 35 cm (oko 800-900 g, ako se ne varam). Ja bih ovde dodao i max 3 komada dnevno, ali znam da to ne bi prošlo, pa neću ni da pokušavam.

Dakle, do 5 kg bele ribe (gde je i klen), među kojima ima samo primeraka klena između 25 i 35 cm. I ne samo kao dogovor mušičarske sekcije Niš, već kao pravilo niškog ribolovačkog udruženja. Šta ima od toga što nekoliko desetina članova mušičarske sekcije pušte sve klenove kad ostali nose sve živo. Oćeš da probamo da izdejstvujemo? Od ćaskanja na forumu nema neke vajde, bar po ovom pitanju...

Oktobar/novembar je poslednji trenutak za delanje za sezonu 2008...

U dozvoli piše, citiram:

"Korisnik ribarskog područja može da ustanovi najmanje lovne dužine za pojedine vrste, a koje ne mogu biti manje od već navedenih."

Znači da niško udruženje može (ako hoće) da zatraži od svojih pretpostavljenih uvođenje strožih mera zaštite za bilo koju vrstu za koju smatra da je iz nekog razloga ugrožena na ribolovnom području. Ja sam o tome više puta pričao sa Nikolom Kumanovićem (predsednikom niškog uduženja), ali on tvrdi da im to ne bi dozvolili. Baš smo pričali o uvođenju min mere za klena, kao i povećanju (kriminalno) male min mere za štuku (30 cm/300 g za ribu koja naraste preko 20 kg  :mad: )
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ma ja bih, da se pitam, zabranio i varaličarenje i ribolov na kedera, pre tih tvojih predloga.
Mislim da su to mnogo opasnije stvari od lova mušicom, bilo kakvih riba.
 
Vrh Dno