Odneti sitne ili krupne ribe, šta je veća šteta za prirodu?

sitne ili krupne

  • sitnez

    Glasovi: 4 16,0%
  • krupne

    Glasovi: 2 8,0%
  • trpaj sve u kesu

    Glasovi: 3 12,0%
  • vracaj sve

    Glasovi: 16 64,0%

  • Ukupno glasača
    25

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Konačno se neko setio da predloži razumno rešenje. Bravo, Goci  :tbumb:.Meni je ovakva mera odavno u glavi jedino što su moje brojke 20-30 cm. I još bi dodao novu kategoriju za nošenje, klenove preko 50 cm (ili 55).
A što se tiče petlje, možeš brojač da pustiš i do milion, teško da će procedura da uspe. Što pre to shvatite, pre ćemo se vratiti normalnim temama, a nećemo se zajebavati besmislenim ubeđivanjem u ispravnost svog mišljenja.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kad se suzbije bombardovanje, harpunanje, mrežarenje, onda ćemo da suzbijamo plovkarošenje, varaličarenje, čekanje, pa tek na kraju mušičarenje.
Preokrenemo li ovaj logični redosled naopačke, opet će biti ozbiljnih problema.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Nisam siguran da li sa uzimanjem sa dva kraja uzrasne strukture cinite dobro klenovima ili sebi? Oboje ne mirite, jer uzimanjem malih skidate broj srednjih i velikih, pa cete opet kroz par (3-5) godina ostati bez velikih, a time i bez malih.
Nije tacno da se ne bi, ako bi bilo dobro obrazlozeno, dozvolilo da se podigne minimalna dozvoljena mera za izlov klena. Pitanje je ume li NK to da obrazlozi. I hoce li, jer to ne bi povecalo ni njegovu, ni omiljenost izbornih lica u "Nisavi".
Takodje mozete da zabranite i proizvodnju struje u Sicevu, voznju Sicevackom klisurom, polne odnose po kucama uz Nisavu preko dana, pojenje stoke na Nisavi, gledanje u nju krmeljivim ocima i slicne stvari, jer to pored plovkarenja i varalicarenja takodje moze da smanji kolicinu klena za prodaju... izvinite, za izlov. Upravo je u tome najveci problem rekreativnog ribolova u Srbiji, a izgleda da zagovornici gornje teze imaju potpuno isti i ni po cemu se ne razlikuju od toliko opljuvavanih plovkaroa i varalicara: oni bi stavili mere kojima bi hteli sebe da zadovolje stanje, a ne mere kojima bi sebe zadovoljavali spram stanja ribljeg fonda u reci. U takvim situacijama nema drugog resenja sem ZABRANE.
Naravno, pametno rukovodstvo "Nisave" uvek se opredeljivalo i opredeljivace se za poribljavanje. Zato i niski ribolovci imaju takv odnos prema vodi - ribolovno vaspitanje. Na zalost, nisu jedini, svuda je tako.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam veliki protivnik poribljavanja, ovakvog, kakvo je do sadsa viđano na našim prostorima. Takvo poribljavanje (jedino koje poznaju naši jadni ribolovci i još jadniji stručnjaci) do sada nije nikad donelo pozitivne rezultate na vodama Srbije.
Moja logika je sasvim drugačija. U rekama od vajkada žive ribe, koje samo treba zaštititi od preteranog izlova, ali ne od mušičara, koji su vrlo korisni grabljivci, već od mnogostruko opasnijih tehnika lova ribe.
Ova logika, da treba početi od vrha, mušičara, je ista kao kada bi počeli da gradimo kuću od krova. :hmmmm:
Na divljim rekama Srbije nema elementarnih uslova za bilo kakva ograničenja ulova mušičarima.
Samo budala može da zamišlja da je učinio nešto za reku, kada vrati ribu, a zna da u obližnjem selu, mirno živi i "radi" 20 ribokradica, opremljenih mrežama, harpunima, ručno pravljenim bombamsa, čukovima...Jednostavno, oni vladaju rekama. Vode Srbije pripadsaju ribokradicama.
Ne mogu da verujem da neko pokušava da mene i ostale mušičare napravi na mamlaze i natera ih da se na opustošenim rekama ponašaju kao budale.
Vratimo se mom i Gocijevom zamišljenom viru. Zašto je on zaborsavio da napiše da će, u toku noći, ako je taj vir bogat, kao što ga zamišljamo, doći "miner" i minirati ga? Zašto?
Šta nama vredi da raspravljamo kakve će ribe poneti mušičar, kada 99% riba u Srbiji pobiju kriminalci.
Jebote, na ovom sajtu sam, da sam gluplji, mogao da zaključim da sportski ribolovac i to mušičar, može biti velika opasnost za opustošene srpske reke.
Morao bih da budem mnogo glup da bih počeo tako da razmišljam.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
  Ne mogu da verujem da neko pokušava da mene i ostale mušičare napravi na mamlaze i natera ih da se na opustošenim rekama ponašaju kao budale.
...
  Jebote, na ovom sajtu sam, da sam gluplji, mogao da zaključim da sportski ribolovac i to mušičar, može biti velika opasnost za opustošene srpske reke.
Morao bih da budem mnogo glup da bih počeo tako da razmišljam.

Miksicu (sensu Piroman),
Tema se ne tice toga ko je koga pravio i da li ga je napravio mamlazom. Ali je interesantna, posebno kad se radi utroje ("na mamlaza").
Takodje mi je laknulo sto nisi gluplji, vec sam se pribojavao.
Ne vidim kakva je razlika izmedju musicara koji prodaju ribu i ribokradica koji ribu hvataju radi prodaje drugim tehnikama. Prodaja i u jednom i u drugom slucaju podrazumeva krsenje zakona i isplativost bavljenja time (po default-u, inace je jos teza patologija u pitanju). Sam si pisao koliko ribe hvatas, na cemu bi ti svaki prosecan lopov pozavideo. Nije valjda da seve sam jedes ili da delis od Raznja do Vladicinog Hana (otprilike tolike potrebe bi podmirivao)?
Ne zelim da gusim temu, naprotiv, vrlo je interesantna kao indikator osnovnog znanja, ribolovne svesti i odnosa prema vodi, ali vec postaje otuzno sa ko-u-klin-ko-u-plocu postovanjem i iskljucivanjem svakog normalnog da se ukljuci svojim misljenjem.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Baš sam se dugo uzdržavao... a doktori kažu da je to loše :D
Po mom mišljenju - KRUPNE je veća šteta odneti.
Postujem samo da bi iskritikovao rukovodstvo sajta pošto bi uz ovakva pitanja OBAVEZNA bila ANKETA a ispod nje postovanje sa obrazloženjima i svim neizbežnim pro..ravanjima  :D :D :D Tako bi se najbolje video odgovor na pitanje, ovako samo par ljudi postuje!!!
To (pro..ravanje) je u sklopu demokratije :-X
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Laki anketa b'e! Odma'  ;)
Aj, aj znamo svi da ti nije cim da postavis i anketicu :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
pedjabg je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
  Ne mogu da verujem da neko pokušava da mene i ostale mušičare napravi na mamlaze i natera ih da se na opustošenim rekama ponašaju kao budale.
...
  Jebote, na ovom sajtu sam, da sam gluplji, mogao da zaključim da sportski ribolovac i to mušičar, može biti velika opasnost za opustošene srpske reke.
Morao bih da budem mnogo glup da bih počeo tako da razmišljam.

Miksicu (sensu Piroman),
Tema se ne tice toga ko je koga pravio i da li ga je napravio mamlazom. Ali je interesantna, posebno kad se radi utroje ("na mamlaza").
Takodje mi je laknulo sto nisi gluplji, vec sam se pribojavao.
Ne vidim kakva je razlika izmedju musicara koji prodaju ribu i ribokradica koji ribu hvataju radi prodaje drugim tehnikama. Prodaja i u jednom i u drugom slucaju podrazumeva krsenje zakona i isplativost bavljenja time (po default-u, inace je jos teza patologija u pitanju). Sam si pisao koliko ribe hvatas, na cemu bi ti svaki prosecan lopov pozavideo. Nije valjda da seve sam jedes ili da delis od Raznja do Vladicinog Hana (otprilike tolike potrebe bi podmirivao)?
Ne zelim da gusim temu, naprotiv, vrlo je interesantna kao indikator osnovnog znanja, ribolovne svesti i odnosa prema vodi, ali vec postaje otuzno sa ko-u-klin-ko-u-plocu postovanjem i iskljucivanjem svakog normalnog da se ukljuci svojim misljenjem.

PedjaBG, bolje je da ne otvaram temu o običaju nekih izuzetno veštih mušičara da svoj ulov unovčavaju. Poznajem mnogo mušičara koji su to radili ili bar pokušali da rade. Nemoj, molim te da pišem o tome, zaboleće vas sve glava, ali ako si baš zapeo, otvori novu temu.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Nisam siguran da li sa uzimanjem sa dva kraja uzrasne strukture cinite dobro klenovima ili sebi? Oboje ne mirite, jer uzimanjem malih skidate broj srednjih i velikih, pa cete opet kroz par (3-5) godina ostati bez velikih, a time i bez malih.
Mislim da je Goci (a i ja) mislio da se uzimaju klenovi između 25 i 35 cm. Time bi se zaštitili klenovi koji su najreproduktivniji a i potomstvo bi bilo zaštićeno. Ograničavanjem i količine ulova, zaštitila bi se i populacija između 25 i 35cm. Oni klenovi koji prerastu ovu meru tj. prežive mušičare i ostale ribolovce, su poželjni za nastavak vrste.
Ako se dozvoli odnošenje klenova i preko 50-55cm, eliminisali bi se loši geni usled starosti ribe.
Meni kao laiku je ovakav model logičan, a kakav je ustvari, mislim da se jedino može proveriti u praksi. Zbog čega ne bi moglo na jednoj reci proglasiti ovakav režim i videti kakvi su rezultati. A i verujem da je jedini način za određivanje prave mere upravo eksperiment.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Gore nema OSREDNJA kategorija.... apropo velicine.... :'(
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ne volim da mudrujem, ali pogledajmo stvari sa ove strane:
- Zašto se uzima klen - zbog HRANE i samo zbog nje!!!

Sa te strane, logično je nositi SITNE - reš pečeni samo krckaju :D
Ili KRUPNE (1KG+)- kosti su velike i lako se eliminišu i način spremanja može biti raznovrstan

Po meni je ona srednja populacija sa ove tačke gledišta UBEDLJIVO najmanje zanimljiva!!! (Ni za filete, ni u rernu, koske i koščice uvek prisutne,...)
 
Vrh Dno