Osobine i nacin zivota pastrmke

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Za tigra, geparda i lava nemam pojma ali jazavac, lisica provereno "podivljaju" u vrlo kratkom roku. Jazavca je i extremno tesko pripitomiti, mozes da ga naviknes da ti uzme hranu koju mu ostavis ali nikad nece bti pitom kao npr. lisica. I nju kad pustis u prirodu vrlo brzo zaboravi i na coveka i na uticaj ljudi na njen odgoj. Srndac recimo mali odgojen u dvoristu pa kasnije pusten potpuno se odbije od coveka vec u prvoj sezoni parenja. Posle toga vise nikad ne pridje ljudima. Sto kazu sladja pika nego sika :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Potočna pastrmka = "rečni duh"

Tipično za potočnu pastrmku u bistroj vodi ovisi od vrste i boje dna je da za nas ribolovce mogu da budu skoro nevidljive. Mogu da budu na svega desetak metara od nas a mi da jih ne vidimo ni pomoću polarizacijskih leća. Zbog tih "duhova" ja dajem veliku pažnju na svaku tamniju "mrlju". Ako je samo svega par cm iznad dna potočnu pastrmku nekada ne vidimo ali se da viditi njena senka na dnu. Tada na sve što me podseča na tu senku ja dobro obratim pažnju. Ako se ta senka ikako pomera a ribu ne vidim znam da je to to...nakon toga kada se locira ta senka oko se privikne na razlike i može se jasno viditi i obris ribe  a kada zapliva prema mamcu prestaje njena nevidljivost. Naime, nekada je tako postavljena da zbog nekoliko faktora teško možemo da uočimo i prvo što uočavamo je njena senka ali ako to ne registrujemo i ne prepoznamo kao senku često zaobilazimo odlično mesto koje skriva krasan primerak potočne pastrmke.

To također ovisi i o dubini vode, svetlosti, konfiguraciji dna...itd.

To je jedna stvar koja mi se posebno dopada kod lova i potrage za velikom potočnom pastrmkom u bistroj vodi.

 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Bas me zanima i dali neko uopste ima iskustva da je pastrmku lovio po mesecini.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
verujem da ce javno da se pohvali da je isao u krivolov  :-*
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Jesam ja svojevremeno pre desetak godina dok sam je lovio na wobblere. Bilo neko otvaranje sezone, hladno jezivo, mart mesec a vedro. Krenuli iz Bg previse rano ono drmala nas groznica pocetka sezone, dosli na Krupajsku reku pa pravac na vrelo. I ko da doceka svanuce, radi adrenalin popiskujes u gace, drhte ruke dok vezujes kopcu i wobbler a dobar mraz napolju.

I jede i po mesecini ali oko 5-6h ujutru, imao sam 2-3 promasaja i dve po 700-800g dok je svanulo. Ali ceo taj dan je jako slabo bilo.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
E pa vidiš ovo za srndaća može da bude a i ne mora. Pošto mi je ujak lovac a više puta je imao lanad, srndaća itd. znam da je jednom imao srndaća 5-6 godina koji nikad nije išao od kuće čak se i igrao s psima, ali nije podnosio nepoznate ljude što više poludio bi kad bi se približio netko tko ga ne poznaje, čak je postao nakon 2-3 g s nicanjem rogova opasan jer je htio da zbode, ali se nikad nije udaljavao previše od kuće, crkao je od kiselog kupusa :D.

Ja i dalje tvrdim da će se i lisica jazavac pripitomiti skroz ako se uzmu iz legla dok sišu... A ti ako imaš neki dokaz da su se životinje koje su od kad su progledale odhranjene čovječiom rukom ponovno snašle u divljini kao da iz ne nisu ni izbivale podastri ga...

Jedina životinja koja se ne može pripitomiti je divlji zec bez obzira na uzrast u kojem se uzme i nez obzira na odrastanje s pitomim zečevima ovo znam i očima sam vidio...

 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Lovio sam pastrmke i na voblere i na strimere po mesecini a i bez mesecine, po mrklom mraku....i lepo rade...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
Ja i dalje tvrdim da će se i lisica jazavac pripitomiti skroz ako se uzmu iz legla dok sišu... A ti ako imaš neki dokaz da su se životinje koje su od kad su progledale odhranjene čovječiom rukom ponovno snašle u divljini kao da iz ne nisu ni izbivale podastri ga...

A imas li ti neki dokaz?

Mislim totalna nebuloza u kontekstu price o pastrmkama sa 1.5g mozga u glavi, hoces da preneses ovu pricu na pripitomljavanje pastrmke. Dakle riba koja dokazano zaboravi da je musica ubola posle par sati ili dana, potpuno nebitno, definitivno se ponasa kao i divlja riba odrasla u reci, posle nekog vremena. Vreme je sirok pojam ali je individualan verovatno, pa neka podivlja pre a neka kasnije. I ako je navikla sa de hrani u tacno odredjeno vreme u bazenu, i ako pridje do ivice bazena da bi uzela hranu, sasvim sigurno zabravi na sve to posle odedjenog vremena. Posle jedne sezone sasvim sigurno! I ne ostaju joj nikakve navike iz bazena, to su obicne nebuloze.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Bojane, tema je zajebana, čak i za naučnike. Tako da ja uopšte ovde ne bih smeo ništa da tvrdim po pitanju vremena: jedan dan ili jedna godina - moj odgovor je: ne znam!

Ono što znam da neke stvari riba iz ribnjaka ne može da zaboravi - zato što nisu u sećanju, nisu nešto što je naučila za života u ribnjaku, već joj je zapisano u genima.

Pokušaću da objasnim...

Imaš u ribnjaku 100 pastrmki, menju njima 90 normalnih i 10 manje normalnih. Ovih 10 se ponašaju drugačije, manje su oprezne, "gluplje", manje uspešni lovci... One su se takve rodile, sa greškom. Ako svih 100 komada kao tek izleglu mlađ pustiš u reku ovih 10 će vrlo verovatno nastradati, što od gladi, što od predatora. To je prirodna selekcija, to se redovno dešava.

Ali ako ih sve očuvaš u ribnjaku, pa pustiš kao odrasle u reku, e onda imaš 90 riba koje će vremenom "podivljati", zaboraviće šta se naučile u ribnjaku, a ovih 10 će i dalje ostati "glupe". Jer su takve rođene.

Dakle, ne može svaka riba "podivljati". Neke ribe iz ribnjaka su zauvek - ribnjačke, neprirodne, "glupe"...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
Ne ti me pogrešno tumačiš.
Ne tvrdim da pastrva iz bazena ne podivlja, podivlja ona ali na neki svoj način ali tvrdim da se ponaša nešto drugačije od divljakuše iz mog iskustva... (halapljivija je, manje se boji, lakše se da prevariti) ovo što je Milanče rekao da se ubačena riba iz revira teže vara to nema nikakve veze sa istinom jer da li bi ti uzeo jesti hamburger da si danas u toku dana dva puta bio vučen cestom na kuki za meso koja ti je zabodena u usta?
Pa ne bi sigurno jer bi te još uvijek boljela usta.
(Ribe u reviru bile one divlje ili ubačene toliko puta budu obodene da nekad zbog same te činjenice ne mogu da jedu sve da hoće).
Ako je to sve kako vi tvrdite zašto u rijeci tipa Bregava (mala rijeka mali revir) sva ubačena riba ne preživi više od 2-3 godine sva bude izlovljena, a domaća se svake godine mrijesti i uvijek opstane po neki veći komad u tom istom reviru?
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Postoji jedan ozbiljan znanstveni rad djelomicno vezan za ovu temu, koji je preveden i objavljen u listu Ribolov 80-tih godina. Potrajalo bi da ga idem traziti.
U sazetku, na temelju ozbiljnih istrazivanja i statistika, stupanj prilagodbe pastrva iz ribnjaka unesenih u prirodu obrnuto je proporcionalan godinama provedenim u ribnjaku. Varira od relativno visokog stupnja prilagode, ako su ribice naseljene u vrlo mladoj dobi, do vrlo slabe prilagodbe ili potpune nesposobnosti prezivljavanja u prirodi riba koje su u ribnjaku provele pet i vise godina.

Manje je bitno, ali ovo se poklapa s mojim ribolovnim iskustvima s mnogih voda. Ribe ranga 50, 60 i vise centimetra unesene iz ribnjaka nikada se potpuno ne prilagode, neusporedivo ih je lakse uloviti, bez obzira na to koliko su puta ulovljene i koliko vremena prezive. Kao ekstrem riblje "gluposti", jednom prilikom, jednu kalifu iz Klokota u Bosni ulovio sam 3 puta u 10-tak minuta. S druge strane znam dosta rijeka koje se poribljavaju ribama mladjim od godine dana. Te se ribe cesto vrlo dobro adaptiraju. U odrasloj dobi se izgledom i ponasanjem malo razlikuje od prirodnih riba. Teze im se prilazi, teze se love, drugacije se hrane i losije ragiraju na muhe koje nemaju veze s prirodnom hranom koja im je u tom trenutku dostupna i zanimljiva. 

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Ovom treba dodati jos jedan detalj. Mnogi ribolovci vjeruju da umjetnim mrijestom riba ulovljenih u prirodi, njihovim uzgojem do određene velicine i vracanje natrag u vodu cine dobro djelo. Odnosno pruzaju im priliku da prezive u vecem broju nego sto bi to bilo u prirodi. Dugorocno gledano to ni priblizno nije tako. Uzgojem u ribnjaku favoriziraju se prije svega geni relativno malog broja roditalja, sto je vec u samom startu dugorocno lose za populaciju riba u nekoj vodi. Drugo, pri uzgoju u ribnjaku, koliko god kratko on trajao, favoriziraju se prije svega oni potomci koji vec u najmladjoj dobi prihvacaju umjetnu hranu.

Postotak takvih riba je najveci kod kalifornijske pastve, zbog cega je ona najpopularnija riba u konzumnim ribnjacima. Taj je postotak znatno manji kod potocne pastrve i lipljana, a recimo vrlo mali kod mladice. Ribe tih vrsta koje prezive u ribnjacima su na neki nacin defektne. Njihovo ponasanje je atipicno i najvjerojatnije nije ono koje bi im pruzilo najvece izglede za ostanak u slobodnoj prirodi. S druge strane strane eliminiraju se oni geni koji cinje ribe plasljivima, nesklonima jedenju svega i svaceg, otpornima na razno razne opasnosti i nedace s kojima se nosi prirodna populacija.   
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ONAKO LAIČKI IZNOSIM OVO MIŠLJENJE - zbog toga razloga bi ja najvise volio da vidim da se umesto betonskih ribnjaka koriste sto vise gojitveni potoci ili nešto slično prirodnom ambijentu gdje če od malena male ribice da se hrane prirodnom hranom....i onda možda nakon 6-9 meseci da se takvom ribom poribljava reka. Uveren sam da bi tako dobili poribljavanje "prirodnom" ribom. Na sreću imamo ovdje takvu praksu na nekim vodama. Dva puta mi se desilo da sam več ulovio pastrmku preko 70cm ali toliko su bile ružne da to nisam hteo ni slikati ni računati kao svoj rekord. Također kako je opisao ALP te takve ribe su bile baš "glupe". Ne bi spominjao vodu da joj ne rušim ugled mada sada več neko vreme malo idem tamo. Moj rekord je zbog toga za mene lično ostao 70cm i 6,5kg divlje ženke kalife predivne poput stilheda i to na ne tako uglednoj i dosta zahtevnoj reci koja se jako retko poribljava a to je Sava Dolinka. Najviše lovim na Dolinki, Savi i Tržiški Bistrici.
Nekako s mukom prihvatim ako pastrmka ima defektnu peraju mada mi ni to nije baš nešto ali dok god ima svoje prirodne boje je sve nekako još prihvatljivo ali ako je stvarno sva nikakva i još defektne peraje...to mi nije nikakav gušt, jedino što imaš malo akcije i to je to...volim da lovim velike i jake pastrmke krasnih boja i repom ko "lopata", e to je za mene kompletna pastrmka.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
Alp,
Drago mi je da si potvrdio ono što ja tvrdim, nisam ulazio u rasčlanjivanje oko uzrasta ribe prilikom ubacivanja bio sam zaposlen obranom svojih tvrdnji od mnogih neistomišljenika koji čini se (naravno zbog svojih razloga) love većinom na komercijalnim vodama pa na osnovu toga i formiraju svoje mišljenje da je riba iz revira ubačena isto teška za uloviti i da podivlja kao da se izmrijestila u prirodi.

Znači momci nije vuk nastao od psa nego obrnuto :lol:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Alp je sve lepo objasnio, mada sam stekao utisak da je on načisto sa odgovorom na pitanje da li mlađ pustiti ranije ili kasnije - treba što ranije. I ja bih se sa ovim složio, ali samo i situaciji kad bih imao jako puno mlađi. Ako je nemaš, recimo mrestiš neku vrstu koju nije lako uhvatiti niti izleći mlađ (mladicu, linjaka, karaša, umbru...) i dobiješ malo mlađi, recimo par stotina ribica, velika je dilema kada ih pustiti: ranije kada je manja stopa preživljavanja a bolje prilagođenje prirodnoj sredini ili kasnije kada važi suprotno.

Za malo broj mlađi je verovatno bolje pustiti ih kasnije.
 
Vrh Dno