Otvor!

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
Nego da vas pitam ja još nešto, pre nego što se upustim u razvaljivanje klenova 2009.. Koliko komada smem da šetam, 3 ili 8?

8kom po dva kila  samo jos da uhvatis tolikog :bleh:

I nemoj da mi odgovaras na prozivku jer za 3h idem i ja da otvorim sezonu na Drini, mada verujem da sam jedan od malobrojnih koji to jos nije uradio ove godine. :hammer:
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Očigledno da pričamo o dve stvari.
Nesavesnost i lopovluk.
Šta znači nesavestan ribolovac.
Koliko ribe kupim za jelo  - kilogram, retko kad više. Toliko ću eventualno da ponesem sa vode ili da pojedem na vodi - normalno iznad dozvoljene veličine.
Svako ko ponese sa vode više nego što može da pojede ili ženku sa ikrom - to je, po meni, nesavestan ribolovac.
Kurčenje radi kurčenja.
Nošenje preko ograničenja, nošenje ispod mere - to je kažnjivo je po zakonu i zove se lopovluk - a ne nesavesni ribolovac.
Da stavim u zamrzivač, da dam komšiji da priča po naselju kako sam dobar ribolovac, da nosim za mačku.
Zamrzivač nemam - kupujem sve sveže, komšija neka kupi opremu i dozvolu, a za mačku ima girice 100 dinara kilo.
Uzdravlje
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
sasats je napisao(la):
mislim da nisi u pravu...a evo kako....

kako ce novi propisi to promeniti ne vidim??tako se kod mene peca godinama,a verujem da je isto i kod vas...

tako je isto i kod nas ,samo što se ne ograničavaju jednom vrstom ribe ,već trpaju sve  ,žao im čak da bace pa  nose kući i kedere na koje su pecali štuku ...

sorry ,offtopic .. :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opet sam na nekoliko mesta pročitao reč na koju sam postao alergičan- savest.

Kakva crna savest? Ja se na reci osećam kao da sam u krevetu sa dve azijatkinje, dve crnkinje i dve španjolke. Gubim i svest, a kamoli savest :wacko:. Neki ovde, dok pišu o mušičarenju, isuviše često koriste reči "briga", "savest", a ja bih mušičarenje radije sagledavao iz potpuno suprotnog ugla i koristio reči "opuštenost", "uživanje", "lepota", "milina"...
Briga i savest su rezervisani za ribočuvare, vlasnike i upravnike voda. Mi mušičari smo tu samo da bi uživali. Za to plaćamo i poštujemo pravila koja ispisuju oni kojima je potrebna savest i pamet. Tako je u normalnim zemljama i na dobrim revirima. Evo, mnogi su posetili Ribnik, na primer. Tamo je vlasnik preuzeo kompletnu brigu o ribama. Da se oslanjao na savest posetilaca, reka bi bila opustošena.
Ribolovac je nešto kao gost u javnoj kući. Nijedna devojka nije njegova, niti ga vlasnik išta pita. Samo treba da plati i uživa, poštujući osnovna pravila kuće.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Rancic je napisao(la):
da nosim za mačku.


Ja znam jednog opustenog coveka koji uziva u pecanju i lepoti tog cina. Najdraze mu je kad njegove macke jedu potocne pastrmke od 15-20cm. Bio sam prisutan i svojim ocima video kako se topi od miline sto one nemaju savest kao ni on pa sa slascu ruckaju nedorasle primerke pastrmki.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Potrebno je blagovremeno ga prijaviti. Za to nije potrebna savest, već poštovanje zakona ili samo strah od njega.
Problem je što naši ribolovci vole da vode politiku i da se predstavljaju kao ribobrižnici, a "mrtvi hladni" posmatraju prekršaje i sami ih često čine.
Grdna je savest ribolovca koji posmatra kako nečije mačke krkaju pastrmčice.

P.S:
Pre neki dan sam čuo da su neki mladići izmlatili nekog starca u centru Niša, dok su prolaznici to mirno posmatrali. Verovatno se nijedan pripadnik turbo-folk generacije nije setio da okrene 92.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
Mix nemožeš porediti kruške i jabuke rvire i otvorene vode!
U revirima će biti uvjek ribe jer se konstantno poribljavaju i čuvaju 1000 puta bolje od otvorenih voda.
Čudi me tvoj stav oko prelova ribe, čovjek koji očito uživa proučavajući ribe i insekte te toliko vremana ulaže u to po meni nikako ne bi trebao imati stav da je normalno ako je sposoban da nakrči ribe više od ostalih da te sve ribe i ponese doma.
Pa ne ogleda se veličina ribolovca samo u tome da li vuče u čuvarci 50kom ribe ili 2kom. Ne bi htio da te povređujem jer te u stvari ne poznajem niti poznajem tvoj pravi odnos prema ribi i rijeci. Ali preko tvojih postova mi se čini da ti odobravaš krčenje ribe na dozvoljene metode mušičarenja ili možda griješim neznam.
Ja isto tako idem u ribolov samo zbog opuštanja, adrenalina kad riba uzme i potvrde da je moja imitacija ulovila ribu a ne da bi kući odnio ribe koliko mogu ponjeti.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Silvio, sve vode imaju gazdu ili upravnika, pa se mogu uporediti i sa manjim revirima. Veće područje- više love i više čuvara, to je jedina razlika.
Ti nisi dobro razumeo moj odnos prema zaštiti riba, jer ja, za razliku od 99% naših mušičara tvrdim da smo mi nebitni posetioci voda i da od nas i naših osobina nimalo ne zavisi funkcionisanje ribolovne vode i njenih stanovnika. Od nas se samo očekuje da plaćamo i poštujemo propise, koje uspostavlja gazda, upravnik, a u najgorem slučaju država (kao što je slučaj sa jadnim klenovima).
Moje reči su oštre, jer treba da dokažem gomili mušičara da je bitno samo kakav odnos prema ribama ima njihov gazda - upravnik.
To se najjasnije vidi na manjim i bogatim revirima. Ne mogu da shvatim da većina mušičara veruje u samoupravljanje i oslanja se na kolektivnu savest ili svest, u vreme kapitalizma i privatizacije svega, pa i voda.
Ribnik je odličan primer. Oni koji posećuju tu reku nemaju u glavi nikakve brige, niti su njihovi predlozi za opstanak riba dobrodošli. Tamo vlada režim "Plati, uživaj, pecaj i gledaj svoja posla", a gazda brine o svemu.
Na rekama na kojima je "savest" ribolovaca jedino što brine o ribama, vlada pustoš!

Protivim se nebitnoj "ribolovačkoj savesti" i tražim da ona pređe kod onih od kojih zavise naše vode.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
ma ljudi šta je jedan mušičar Mixmaster (koliko god da odnese)  u odnosu na horde vikendaša , razularenih ribolovaca svaki sa po 10 štapova zabodenih u vodu ???u svakom slučaju  ja ipak mislim da Mix poštuje zakonske norme (dakle ne nosi nedorasle primerke ,ne verujem da nosi više od propisanog ..itd) ma mislim  glupo je što uopšte komentarišem čoveka kojeg ne poznajem i zbog toga se izvinjavam .
Inače čitam da se povela priča i oko zagadjenja voda itd ..Tačno je da fabrike ,razni proizvođači ..itd povremeno naprave ekološku katastrofu na vodama ali ljudi pa to se dešava već godinama i pre 20 i pre 30 (doduše nije se pisalo o tome) pa je bilo ribe i te kako puno ali nije bilo ovoliko ribolovaca !Kao što reče Simpson 800.000 ribolovaca (koja armija) da odnese samo  kilo ribe nedeljno koliko mu to dođe za godinu dana? (a odnose mnoogo više) naravno vremenom sve manje i manje .Eto kako objasniti da na jednom terenu gde je uvek bilo štuke u lepoj količini za zadnje tri godine isčezne ?? a recimo ostane bucova kojeg nemogu da pecaju svi živi ?? ako je bilo zagadjenja ili čak i mreža  uticalo bi i na jednu i na drugu vrstu .realnost je da će se za koju godinu sportski ribolov jedino odvijati na privatnim revirima.naravno situacija je totalno drugačija kod kolega u Sloveniji ,to treba da nam bude poruka ,šta ,kako ,ne moramo čak ništa ni da smišljamo kad je sve već lepo smišljeno i Možemo mi ovde da mrsimo mooda još godinu dana i pričamo kako je lepo vraćati ribe i kako smo savesni i šta već ali sutra kad odem na naše divlje vode odmah ću se vratititi u surovu stvarnost !
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bla, bla, bla... filozofiranja nisu na odmet dok se motaju muve pred nesavesni ribolov ;).
Odoh ja za par sati na pastrmke i klenove. Savest ostavljam kod kuće. Ispoštovaću propise i uživati. Možda maznem neku trešnju, jagodu, a možda i klena za komšijsku mačku, čisto da proverim u čemu je tu problem. Nadam se da neću tokom ribolova susresti nekog tužnog, "savesnog" i "brižnog" da mi priča o sudbini naših reka i tome kako je trebalo da ponesem savest u ribolov.
Savest ću zadržati za trenutak kada mi se pali žuto na semaforu, kada vidim da lekar prima "poklon" od pacijenta, kada me startuje maloletnica ili kada treba da glasam na izborima.
Nema potrebe da pokrećem savest za pastrmku od 15 cm ili bucova od 10 cm. Tu su gazda i zakonodavac, čija je savest odradila svoj posao. :yeswink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
gringo je napisao(la):
Bolje idi kod psihijatra :-X

Išao sam, ali ostao bez dijagnoze. Psihijatar voli da jede pržene klenove.
Kada sam mu ispričao kako ih vešto lovim, poželeo je da ga vodim u ribolov. Kaže, ja ću da ih vadim, a on da ih čisti i prži. Normalna stvar- kaže psihijatar. :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
.Nadam se da neću tokom ribolova susresti nekog tužnog, "savesnog" i "brižnog" da mi priča o sudbini naših reka i tome kako je trebalo da ponesem savest u ribolov.
Ja sam čak uveren da nećeš ,jel da je više takvih savesnih i brižnih  pored reka u našim vodama bi bilo više ribe a manje kesa ,djubreta i ostalog otpada...*ebiga ...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na srbijanskim rekama je svejedno da li si brižan ili bezbrižan-isto ti se 'vata. To je samo stvar izbora.
Ja sam danas brinuo o tome kako da zakucam što više klenova i pastrmki. To mi beše jedina briga.

Jeb..., ovaj naš sport pun briga. :hammer:
 
Vrh Dno