Padanje muve na vodu (prvo ona ili ne)

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MixMaster wrote:

Drugo, video sam u Shoutboxu, da ti je neko (moj omiljeni sagovornik)napisao da kad zabacujes muvu, ona treba poslednja da padne na vodu. Meni i svim mojim poznanicima musicarima (njih oko 300) uvek je bio cilj da, ako je to moguce, prvo padne muva, pa se tek onda konac lagano spusti na vodu. E, sad, zbog cega je tako, morao bih da objasnjavam jos pola sata. Mozda drugi put. Sad zurim u ribolov.

Hajde meni objasni, mozda nisam pazio na casu :lol: , kako je moguce izvesti roll cast iz snova (Reka uspomena), a da muva padne prva na vodu?
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
mozda skrecem s teme ali mene interesuju tvrdnje zasto prva muva treba da padne, da li je to licno iskustvo ili ucenje po nekoj od skola?

pozdrav
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Prvo:
Ono zabacivanje u filmu nije nimalo posebno, niti narocito dobro. Samo je mozda lepo snimljeno.
Drugo:
Ja mogu da izvedem "roll cast" i da prvo padne muva na vodu. Moze svaki musicar samo ako hoce.
Trece:
Ne mora muva prva da padne, ali ja znam da je u vecini situacija u musicarenju suvom muvom pastrmke, klena ili lipljena, tako bolje, zbog kontrole kretanja muve.
Cetvrto:
Nemoguce je slovima, to jest pisanjem, opisati zabacivanje musice i razne varijante spustanja muve na vodu i mislim da to ne treba ni pokusavati. Pokusao sam vise puta, samo sam dobio glavobolju. Mozda cu jos jednom pokusati, ali samo ako Simpson bas insistira.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MixMaster wrote:
Prvo:
Ono zabacivanje u filmu nije nimalo posebno, niti narocito dobro. Samo je mozda lepo snimljeno.
Drugo:
Ja mogu da izvedem "roll cast" i da prvo padne muva na vodu. Moze svaki musicar samo ako hoce.

Prvo:
U onom filmu zabacuje sv. prvak u distance castingu, mada je moguce da nema pojma :lol:

Drugo:
Pojasni mi zasto se zabacaj zove roll cast, ako muva prva padne na vodu?
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
ok, film nisam gledao :) ..... kolutni znam da moze da se uradi tako da muva prva padne .....

e to trece sam pitao .... zasto je po tebi bitno da muva prva padne.... a znacajno je jer 300 ljudi misli tako a ja nemam nikakvu predstavu niti sam bilo gdje cuo niti vidio da neko tako baca muvu namjerno (osim par situacija koje sam imao... npr. jedna je kad musicu prebacujem preko oborenog stabla koje je u vodi pa da se ne bi musica zakucala u vodu s druge strane stabla - zbog toga sto udarajuci od stablo struna nestize da ubije energiju zamaha pa dolazi do zakucavanja muve od vodu....... bacam tako da prva muva padne a onda struna preko stabla)

Ali mene interesuje zasto se truditi uvjek da muva prva padne, moze li nesto u par rjeci da se objasni. Izvini mozda sam malo naporan ali pravo me interesuje.

Pozdrav
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Simpsone, nema veze sto se zove "rool cast", moze prvo da padne muva pa sve ostalo. Uostalom, to ti je i Rasho potvrdio. A distance casting bi trebalo da znaci bacanje u dalj. Znas li kako ja na prvi pogled odredjujem da li je neko vest musicar ili ne. Ako mnogo daleko zabacuje, onda sam siguran da ima neki problem. Ili ne ume da pridje ribama, ili ne zna gde su ribe, ili nema pojma. Neverovatno su retke situacije kada je neophodno zabaciti muvu daleko. Cak i kada dobacimo neku tako udaljeno ribu i ona pokupi muvu, male su sanse da joj pravilno kontriramo. Dakle najbolji "bacaci" nisu oni koji najdalje bacaju.
Rasho, ipak tih 300 musicara je uglavnom iz Nisa. Kod nas je vrlo vazno da muva ili prva padne na vodu ili to ucini istovremeno sa koncem. To je, ipak, moja skola. Svako ko je od mene ucio musicarenje (nekoliko desetina ljudi), trudi se da tako zabacuje. U drugim krajevima nije tako. Cesto se srecem sa musicarima iz drugih krajeva i oni se cude nasoj tehnici zabacivanja. Najcesce ih ona odusevljava. Za njih je neverovatna brzina nasih pokreta. Secam se jednog primera: Kad se Jovan Memedovic prvi put odvojio od Drine i dosao da vidi musicarenje na Nisavi i posmatrao mene kako ulazim u reku i pocinjem da zamahujem, cudio se i pitao: "Sta radi ovaj covek? Ja ovako nesto nikad nisam video!"
Ja sam musicar koji ribi prilazi na desetak metara. Ne igram se, vec ozbiljno lovim, a to je najbolja udaljenost za uspesno musicarenje. Moje zamahivanje je energicno i veoma brzo, sa muvom usmerenom ka vodi. Potrebni su mi veoma precizni zabacaji i duga "voznja" musice, bez nezeljenog povlacenja (drag). Najcesce zabacujem polu-roll cast, tuck cast i reach cast. Veoma je interesantan moj reach cast gde muva pada znatno pre konca, koji ja dok muva vec stoji na vodi prebacujem ukoso uzvodno, a da muva ne mrdne. Sve ove zajebancije su moguce samo ako prvo padne muva.....
Evo, vidite kako je tesko napisati kako, zasto,... zabacivati. Zabole me glava. Ici cemo svi mi kad-tad zajedno u ribolov i, verujte, tek tad cemo moci da pokupimo jedni od drugih "bacacke fazone".
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
mozda me nisi dobro shvatio, bio sam malo nejasan .... ali mene interesuje koje su prednosti kad musica prva padne na vodu (iz riblje perspektive da tako kazem)... da li imas neku teoriju da je to bolje serviranje musice ribi iz nekih razloga (tvoj iskustvenih ili nekih drugih) i da iz negog od tih razloga lakse hvatas ribu tj. riba se prije opredjeljuje za uzimanje tako serviranog mamca ili se mozda manje plasi ili slicno nepada mi sad napamet sta bi moglo jos da bude.....

dakle ne interesuju me razlozi kao sto su tehnike bacanja i sl. jer tehnku zabacivanja treba prilagodjavati ribi a krajnji cilj je servirati ribi mamac onako kako je ona na to navikla ili ti onak kako mi mislio da je navikla .... dakle padanje musice pa strune u vodu (ili obrnuto svjedno) za koristenje nijednog od ova dva nacina (koje sad spominjemo) nije opravdanje tipa "radi takvih i takvih zabacaja i slicno" - opravdanje moze biti samo npr.: riba prije uzme, manje se plasi, muva bolje padne na vodu i sl.

e te me stvari interesuju u ovom nasem piskaranju (bolje da idemo malo pecati ali jebes ga:) )
- koje su prednosti da "musica prva padne u vodu" sa tog stanovista gledano?



Nadam se da si me shvatio sta zelim pitati i da te ne davim bas mnogo

p.s
ja sam vec stvorio neku predstavu zasto bi takav nacin prezentacije musice odgovarao podneblju u Nisu i okolini, ali da ne bi sirio sad ovo sacekacu odgovor pa cu ti iznjeti svoju teoriju onako sta mi je prvo palo na pamet


pozdrav
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Evo covek moze svasta da nauci. Znaci postoje 3 glavne skole musicarenja, Joana Wulff, Lefty Kreh i Randja Mixmaster :lol:
Ove prve dve su ocigledno pogresne, jer verovatno se oni igraju i ne love ribu.

Uz svo duzno postovanje za tebe i 300 tvojih sledbenika, ja nalazim da je musicarenje mnogo vise odmaklo od leskovog pruta i duzine kanapa na njemu. Cak odbijam da razmisljam na taj nacin, makar ne uhvatio ni jednu jedinu ribicu vise! Cemu uopste mahanje kada i ja koji pojma nemam, bacim tih 10m jednim zamahom!!
Ne zelim da smrdim na ribu i budem masan i pun krljusti, ne zelim da puzim po blatu, ne zelim plutu na stapu sa koje mozes da sastruzes kilo masti,...

Ipak smo mi dva razlicita sveta. Ustvari, nama su ciljevi razliciti. Ne mogu vise da odvojim 270 dana godisnje na vodi kao nekada, ali mislim da sam prerastao razmisljanje da cilj opravdava sredstva. Sta cu kada sam postao sminkeri vikend ribolovac. Ali uzivam, u svakom sekundu sa nekim novim zarom iako nikada manje ribe nisam lovio.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Simpson H je potpuno skrenuo sa ove teme. On hoce da kroz musicarenje postigne neki zamisljeni cilj, koji nema veze sa lovom ribe vestackom musicom, to jest musicarenjem. Na zalost nije on jedini. Uzori su mu takvi. Jos nismo isli zajedno na pecanje, ali sam siguran da ce kada mene upozna promeniti svoju filosofiju. Posto je, kako sam kaze, pocetnik, uputicu ga na jedinu pravu stazu ka vrhunskim uzicima koje moze da pruzi musicarenje. On jos luta trazeci je. Odlicno ga razumem i smatram prijateljem jer mi stalno kontrira, cacka i nesto zeza, na taj nacin me inspirisuci da budem aktivniji u ovom forumu.
Poznati musicari koje je nabrojao nisu nam nepoznati. Njihova ucenja, mi stariji musicari, poznajemo bolje od mladog Simpsona. Medjutim, na ono sto smo pokupili od njih, dodali smo jos deset puta po toliko. A to desetostruko iskustvo je bas ono sto nedostaje mom vecitom "sagovorniku". Samo se nadam da nije od onih koji se radjaju kao neizlecivi od pogresnih predubedjenja.
Rasho, ne mogu ti sad objasniti ono sto trazis. Vec nekoliko puta napisah da je to nemoguce na ovom mestu. Jedino sto ti mogu preporuciti je da stavis DT konac i sam probas da zabacujes kako sam opisao (ako se ista moze skontati).
I JOS JEDNOM: NE MOGU DA OPISEM ZABACIVANJE MUSICARSKIM PRIBOROM SAMO RECIMA! TO NIKO DO SADA NIJE USPEO.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nemojte da skrecete sa teme.Mrzi me vise da seckam topike. Mixmasteru, Rasho ti ne trazi da objasnis KAKO vec ZASTO!!Zasto prvo muva treba da padne na vodu?
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
ma ko te pita za zabacivanje, ne trazim ti da mi opisujes zabacivanje niti da me savjetujes kakvu strunu da uzmem.... mene samo interesuje zsto ti je cilj da muva padne u vodu prva dakle obrazlozi mi to, zasto je to po tebi bolje....


evo probacu ovako:

ako ja bacim muvu i prvo struna padne na vodu pa tek onda muva a ti zabacis pored mene i prvo muva padne pa struna OBJRAZLOZI MI ZASTO JE TO BOLJE I ZASTO TVRDIS DA TAKO TREBA, da li ce mozda prije uzeti tvoju muvu t. tako spustenu muvu ????
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pad musice na vodu je vrlo vazan trenutak u musicarenju. Najcesce bas taj trenutak skrene ribi paznju na musicu. Riba njen pad vidi i cuje. Pali se na to. Jedan od razloga da prvo padne muva je i taj da se riba vec "popali" pre nego sto konac legne na vodu. Onda manje paznje posveti toj nezeljenoj pojavi. Zamislite kako se riba oseca kad joj se po povrsini vode priblizava jedna dugacka traka na cijem kraju je nesto sto lici na muvu!?!? Cuje se sssssssh pa tek onda pap- pad muve. E, kod mene se cuje prvo "pap", a posle nezno legne konac.
Eto jednog od vise razloga. Sa WF koncem je malo teze da se izvede ovo. Jos ako daleko zabacujete, to je skoro nemoguce. Zbog toga preporucujem DT konac.
P.S. Ne znam zasto, ali mnogo mi je tesko da raspravljam na ovu temu. Dajte nesto sto me pali.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
To da li te pali ili ne potpuno je irelevantno. Zapoceo si i treba da je odradis kako treba. Ovako je apsolutno besmisleno!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Svaka tehnika zabacivanja je proizvod ciste fizike. Nikakva mudrost u teoriji samo se koriste osnovni zakoni o kretanju tela. Iz toga i proizilazi (po Randji), da padanje lagane suve musice na ultra tankom najlonu, obara sve zakone fizike jer na vodu pada prvo lagan sistem pa tek onda teski deo (snjur). To je potpuno neprirodno kretanje tela kroz vazduh! Ja jesam pocetnik i toga se ne stidim ni malo, ali trudim se da tehniku unapredim, ne osvrcuci se na daljinu zabacaja (u ovom trenutku mi to nije primarno). Pravilan zabacaj moze da bude samo kada na vodu padne snjur a za njim muva na duzini predveza i tipeta.

Svaki pokusaj da prvo na vodu padne muva izgleda ovako ili slicno: http://www.sexyloops.com/movies/jonallen.shtml
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Po meni je potpuno besmisleno bacati na takav nacin da prvo konac legne na povrsinu. Musica je ta koja igra najvazniju ulogu i ona treba da padne prva. Da se razuememo, pricam o ribolovu na suvu musicu i iskljucujem "roll cast" gde je moguce i pozeljno ali ne obavezno.

@simpson H Ovo je potpuno pogresan i harikiran nacin bacanja gore pomenute tehnike. Evo i meni ne uspeva da objasnim nacin bacanja jer me je stvarno zabolela glava. Ali glavni i osnovni princip je "odsecno" zabacivanje (bukvalno bicevanje vazduha) i zadrzavanje stapa pod odredjenim uglom kako bi musica letela paralelno sa povrsinom vode. Fora je u tome da treba malo dodatne snage da joj se da pri zabacaju kako pala pre konca u vodu. Uff ... makar sam pokusao :)
 
Vrh Dno