Padanje muve na vodu (prvo ona ili ne)

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
http://www.virtualflycasting.com/cast%2012c.htm

Recimo, napravis ovo, ali tako da je smjer baca malo prema dole. Sto, dakako, nije skolski ispravno kod ucenja rolla i switcha, ali je ispravno u ribolovu, u odredjenim situacijama. Medju ostalim bas u klenolovu. Ili, postoje pravila, a postoje i izuzeci pravila za odredjene prakticne slucajeve u ribolovu, koji sluze zato da bi se bolje pecalo. Sve musicarske tehnike nastale su tako da je netko negdje jednom napravio nesto sto se ranije nije radilo. Malo mi je sada nezgodno traziti, ali u literaturi postoje vrlo detaljno i skolski opisani nacini serviranje muhe na vodu prije strune i nosivog dijela predveza.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nadam se da je uvaženi Alp pažljivo čitao svih mojih 4000 postova  :doh:. Pozdravljam njegov comeback i njegovo iskustvo iz praktičnog ribolova. Snimak zabaca koji je postavio ima svoj engleski naziv, ali ja samo tako i izvodim roll cast u praksi. Alp je prvi pogodio o čemu pišem. Meni bi za objašnjavanje i opis trebalo mnogo napora, jer se nikad nisam bavio obajašnjavanjem toga na taj način. Mnogima sam bio instruktor bacanja i mušičarenja i uvek sam bio kratak (i strog). Ne bih koristio engleski, već bih početnika uputio na kontrolu leta muve, a ne konca i uvek bih ga terao da mu muva padne prva. Nije to samo zbog klenova. Brojne su prednosti ovakve prezentacije i u lovu lipljena i pastrmke.
Molim uvaženog Alpa da, pošto se sprema za ispit instruktora EFFA, ako je u mogućnosti skrati moje muke i ukratko objasni prednosti zabacivanja sa muvom prvom na vodi, mada ne verujem da će ga na ispitu to pitati.
P.S. Nisam tamanitelj riba, jer onda ne bih bio čistokrvni mušičar. Ja nežno i pažljivo vratim više riba nego desetorica onih koji na ovom sajtu propagiraju C/R. ;)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Ne bih se slozio da ljude prvo treba uciti da muhu 'pucaju' na vodu. Mislim da prvo treba nauciti oblikovati i kontrolirati loopove, a zatim ovo:



Prvo B, a zatim A i C. Nakon toga ribolovac moze, ovisno o prilici, po volji birati sto ce prvo i kako pasti na vodu. Muha prije strune je jedan od mogucnosti koja proizlazi iz C. Postoje ribolovne situacije gdje je taj nacin dobar, ali i one gdje je potpuno neispravan.

Sto se tice ispitivaca na EFFA, oni mogu pitati bilo sto. Ja ih nazalost ne poznam dobro, ali za neke koje sam upoznao mogu reci da odlicno poznaju ribolov, a ne samo bacacku tehniku.   
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
alp je napisao(la):
Ne bih se slozio da ljude prvo treba uciti da muhu 'pucaju' na vodu. Mislim da prvo treba nauciti oblikovati i kontrolirati loopove, a zatim ovo:



Prvo B, a zatim A i C. Nakon toga ribolovac moze, ovisno o prilici, po volji birati sto ce prvo i kako pasti na vodu. Muha prije strune je jedan od mogucnosti koja proizlazi iz C. Postoje ribolovne situacije gdje je taj nacin dobar, ali i one gdje je potpuno neispravan.

Sto se tice ispitivaca na EFFA, oni mogu pitati bilo sto. Ja ih nazalost ne poznam dobro, ali za neke koje sam upoznao mogu reci da odlicno poznaju ribolov, a ne samo bacacku tehniku.   

Da pitam za ovaj nacin pod A kada ide backcast nize od forecast-a. Primena. Hvala
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Udji u vodu, okreni se prema nizvodno, baci suhu muhu na A, B i C nacin, pogledaj i razmisli sto se dogadja. Ili, uzmi otezanu nimfu i baci na C nacin poprijeko toka i pogledaj tone li brze ili sporije nego kada si izravnao strunu i predvez u B verziji.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Alp, hvala ti što si pronašao ono o čemu dve godine raspravljam sa mnogima. Ja nerado posećujem druge web sajtove, pa nisam tako dobro upoznat sa svim ovim crtežima, pravilima i slično. Fly casting kao posebnu nauku ili sport zasad odbacujem, ali nikad se ne zna, možda poput tebe i ja prionem na proučavanje toga, čisto iz zabave.
Ono što je pod slikom C je perfektno zabacivanje suve muve i nimfe na kratke i umerene distance u većini situacija. Pod slikom B je odličan način da se muva zabaci daleko, a pod A je nešto što ću koristiti kada mi dosadi mušičarenje riba, pa pređem na lastavice i slepe miševe, koji mi svakog letnjeg sumraka dosađuju.
Iz tvog prethodnog posta vidim da odlično znaš prednosti C zabaca, ali i da je i tebi teško da to ukratko pojasniš. Svejedno hvala za crteže, koji su mi bar dali ideju kako da zovem svoj omiljeni  "C zabac". :tbumb:
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
alp je napisao(la):
Udji u vodu, okreni se prema nizvodno, baci suhu muhu na A, B i C nacin, pogledaj i razmisli sto se dogadja. Ili, uzmi otezanu nimfu i baci na C nacin poprijeko toka i pogledaj tone li brze ili sporije nego kada si izravnao strunu i predvez u B verziji.

Svodi se na probu. Ali pod A mi nisu sve ovce na broju. Imas li neki link za to gde ima neki video. Hvala
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
http://www.virtualflycasting.com/cast%207c.htm

Ovo bi bio 'A'. Znas sto znaci pojam 'slack line' i koje su prednosti takvog baca u prezentaciji muhe?
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Da si samo spomenuo da zadnji zabacaj zavrsimo sa visokim stopom, odmah bi sve bilo jasno.  :tbumb: Vidim da ces biti maltretiran za vise informacija ako ih ne ispucavas opsirnije i detaljnije.  ;). Zato i postoje forumi.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
djole,nizak back cast a visok front forward cast je cini mi se kad ti vetar duva u ledja
 
Vrh Dno