Padanje muve na vodu (prvo ona ili ne)

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
E vidis lazzo ja sam u jednom postu i rekao da je ocigledno da nam se ciljevi razlikuju, vas cilj je uhvatiti ribu a moj cilj je nauciiti i usavrsiti za mene potpuno novu tehniku ribolova. Zato sam i rasprodao sav varalicarski pribor i odbacio sve druge nacine lova i posvetio se iskljucivo musicarenju na salmonidnim vodama. kao sto vidis ne lozim se ni na krupne stuke ni na bodorke ni na crvenperke ni na sarane.... mozda malo na SWFF zato sto mi je kao tipicnom kontinetalcu, more i ribe mora, nesto misticno sto ne poznajem ni priblizno dobro. Digao sam ruke od varalicarenja a za sebe bez trunke lazne skromnosti mogu da kazem da sam sa smudjem bio izuzetno uspesan. Stuku nisam ni u ruku hvatao i uvek sam se trudio da je otkacim sa udice dok je jos u vodi. Siguran sam da najbolje prolaze oni sto hvataju ribu na viljusku, u ruke, dinamitom, mrezama, pa se nikada nisam lozio na to. Znaci podvlacim jos jednom, nama su razliciti ciljevi, tebi kao prvi je riba a meni je ona na poslednjem mestu. Mozda je malo teze ukapirati ali stvarno mislim da sam dosta ribe hvatao u zivotu a ne mogu da ti opisem koje je zadovoljstvo kada u 40 god naucis nesto sasvim novo. Kada sam prvi put uzeo musicarski stap u ruke mislio sam "pa ovo je lako nece biti nikakvih problema" i uzasno se prevarih. Ne da nije lako nego pravilno mahanje trazi puno vezbe i truda ali kada dodju i rezultati rada onda se covek oseti ispunjeno. Ja ne bezim od ucenja i u ovim godinama. Najmanji je problem pecati na "pec" na 2 duzine stapa ili malo vise ali je pravo zadovoljstvo baciti i uloviti ribu na 20+m. istina da za 90% nasih voda ti nikada nece trebati duzina snjura od 20m ali sta sa onih 10%. E vidis, ja hocu i zelim da se snadjem na svakoj vodi a ne da lajem na nju kada ostali hvataju.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ajde da se i ja umesam sto konstruktvino sto ne...
1. Ja licno nisam video da Simpson sputsa Randju. Sajt je stvoren da bi ljudi razmenjivali iskustva i svi su RAVNOPRAVNI u diskusi u pocetnici i masteri musicarenja. Bilo kakvo spustanje i podjebavanje, ako mi se ucini da postoji ili se clan na koga se odnosi oseti ugnjetavanjim i ponizavanim, bice sankcionisaono prvo upozorenjem a onda i brisanjem posta.
2. Ova tema pokalo pocinje da klizi u opasno tupljenje. Ja sam veliki ljubitelj ovakvog komuniciranja, ali u odgovarajucim temama. Veoma je lepa tema da bi se zatupilo.
Sto se tice zabacivanja muva dacu svoje skromno misljenje bazirano na 8 godina musicarenja.
Muva koja provo pada na vodu je od apsolutne vaznosti za lov klena. Njega extremno pali taj buc koji muva proizvodi. Bez toga retko ce se podici. Da ne bude zabune muva moze da se polozi veoma lagano, bez tog zvuka, i da padne prva. Potreban je trening ali se moze izvesti. Ja ceo zivot lovim na suve muve i moram da priznam da sam stekao utisak (koji je mozda i los, ali ga ipak imama) da ako padne prvo konac ribe postaju plasljive (za klena pogotovu). Sta se desava...klen je radoznala ali ne glupa riba. PAd musice osigurava njegovo interesovanje i svi klenovi u blizini ce brzinom munje da se sjate ono muve. Tada im je poznja zaokuljena muvom i ne primecuju konac. Ako konac klizi po vodi, klena ce to zainteresovati i cim ga bude video postaje obazriv i muva vise nema efekat kakav proizvodi ako padne prva na vodu.
Sto se tice pastrmki...Moje skromno iskustvo kaze sleedce. Ako krene da bucka, da se javlja na povrsini, mozete da tresnete stap a ne konac po sred reke i ona ce i dalje raditi. Ne kazem da je pastrmka gluplja od klena vec da prilikom intezivnog povrsinskog hranjenja je jednostavno manje obazriva. Za pastrmku je potrebna nezna prezentacija muve, bez udara na povrsinu. Ovo se lakse postize padmo prvo konca, ali kao sto sam reako moze da se izvede i da padne muva prvo bez problema.
Da rezimiram. Pad prvo muve je esencijalan za lov klena, dok kod pastrmke nije, a razlog je samo (po meni) u obazrivosti ribe koja se lovi
Salut!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
^Bravo Dr^Lucky!
E, a ...
E vidis lazzo ja sam u jednom postu i rekao da je ocigledno da nam se ciljevi razlikuju, vas cilj je uhvatiti ribu a moj cilj je nauciiti i usavrsiti za mene potpuno novu tehniku ribolova.
Eh... Prvi put cujem da postoji ribolovac koj ne zeli da uhvati ribu... :-|
Ja NIKAD, napominjem NIKAD, ne nosim ribu kuci niti je jedem. Ali uzivam u nadmudrivanju sa njom i lovu. Koliko vidim ti bacas fly line koliko bi ga bacao ...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Niko nije rekao da ne zelim da uhvatim ribu! Sta ti uopste pokusavas da isteras ovde, umesto da lepo priznas da si pogresno ucio i naucio bacanje? Rekao sam da je riba poslednja stvar na koju mislim ali ona uvek dodje. Cak se i ne secam da sam ikada bio bez ulova.
Kad smo kod jela, ja ne jedem nista zivotinskog porekla a u ribolovu uzivam sigurno isto koliko i ti.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Neznam odakle ti ideja Simpsone da je bacanje muve na nacin na koji sam objasnio pogresan kad lovi ribe?
Usvakom slucaju tema je otisal predaleko i ako nastavi ovako bice zakljucana!
Salut!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opasan je Simpson. Postujem ga. Postujem sve sto pise i ne zameram mu ama bas nista. Tako i treba da pise. Da se buni i "istera svoje". Laki ne budi nervozan, ovo je super polemika, kakvih bi trebalo da bude vise na ovom sajtu. Ovo je zaista veoma korisno. Pogledaj broj posetilaca. Pa ovo je hit No. 1. Ova pesma koju pevamo ja, Simpson, Rasho, Lazza i Lucky je mnogo dobra. Toliko je melodicna i puna rhythma da prosto skakucem sa stolice. Evo dodajem jedan gitarski solo da je jos vise ulepsam! U Spanskoj musici, naravno.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Slazem se daje No. 1 i zaista je sjana tema za polemiku! Samo da ostane u ovkiru naslova a ne da tupimo ko je bolji ribolovac, zasto ko ide u ribolov i sl. Ja nisam protivnik tih tema, NAPROTIV, samo na odgovarajucem mesto. Lepo otvorite nove teme pa da tupimo i o tome!
Salut!
 

boke

Newbie
Učlanjen(a)
01.02.2006.
Poruke
1
Broj reagovanja
0
Evo ja sada kao grom sa vedra neba. Ribolovac sam od kada znam za sebe, to je kod nas u Trebinju, ajmo reci, normalno. Prije 15 dana nabavio sam neki stap i cekrk i polako zelim da se upoznam sa svijetom musicarenja. Citajuci ove diskusije ja svoje povjerenje moram da dam mixmaster-u jer ipak iskustvo je veoma vazno. Moje pitanje je postoje li neke skole ili sl. gdje bih mogao otici da tehniku zabacivanja naucim od nekog ko time vec vlada jer smatram da ukoliko lose naucim na pocetku mogu imati problema kasnije. Hvala
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Javi mi se i ja cu te vrlo rado nauciti mom stilu zabacivanja i celokupnom pristupu musicarenju. Trebinje i Nis su razdvojeni stotinama kilometara, ali ti ipak preporucujem da provedes nekoliko ribolovnih dana sa mnom. Ja sam uvek slobodan i raspolozen za takve akcije. Samo ne znam da li da pecamo na Trebisnjici, Sutjesci, Neretvi... ili Visocici, Timoku, Jermi...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Simpsone, pobratime, mnogo dosadan ovaj sajt, dok se ti ne javis. Vec dugo nema nasih cuvenih polemika koje uvek izazivaju paznju ostalih. Medjutim, kao da mi ovo "No coment" mirise na neko tvoje cudjenje onome sto sam ja prethodno napisao. Insistiram da umesto "No coment" ipak das svoj "coment". Ulepsaj mi dan.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Moj komentar se nalazi u ovom topicu. Jednostavno to su 2 dijametralno suprotna shvatanja. Ako pricamo o fly casting-u znam da sam u pravu i tu nema komentara. Smesno je da polemisemo koje je bacanje ispravno (skolski) i pravilno.
Jednostavno Mix, ono sto ti propagiras zove se "cilj opravdava sredstva". Verujem da si majstor za lov ribe, ako pogledas moje postove to nigde nisam osporio, ali isto tako verujem da ucis ljude pogresnom bacanju (makar po ovome sto si ovde pisao).
Pazi primer, realno se svodi na isto. Najvise ribe sam hvatao sa germinom 210cm zutom legendarnom. Posle sam presao na teleskop Shakespeare Economy (onaj narandzasti) i ubijao smudjeve po Savi i jezeru, kao i klenove po Z. Moravi Ali isto tako mislim da sam prevazisao i taj pribor kao i taj stil pecanja. Opredeljujuci se za fly fishing prihvatio sam sve pogodnosti savremene tehnike i materijala.
Necu vise da dolazim mokar i promrzao kuci....Goretex. Necu vise da me bole tabani od gumenih cizama i da lomim vrat po klizavom kamenju......... Chota cipele sa ekserima. Necu da me boli rame i ruka od tezine pribora....Sage, Winston, T&T. Necu vise da hvatam 50 riba od 25cm, sve bi ih menjao za jednog lipca od 50+cm.

Postao sam razmazen? Mozda!
Postao sam sminker? Mozda!
Ma omatorio sam bre! :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opa jos jedan nas "Superstar" se javlja! I Oldsurehand je pravi "Showman". Provokacija je bombasticna, svaka cast. Kaze da ja propagiram fazon "cilj opravdava sredstva". Gresi. Ja sam musicar- cistunac.(Samo mi je prsluk umazan od sluzi, sperme, algi i sazvakanih jednodnevki koje pastrmke povracaju po meni) Ja lovim musicarskim priborom i moj cilj nije riblje meso. Da je tako, koristio bih mnogo lakse i efikasnije metode lova ribe i iskorenio bih ribe iz svih reka Srbije. Ove ribokradice koje sada haraju nasim vodama su totalni amateri za mene. Dakle, tu Oldsurehand gresi. Ali to mu nije glavna greska! Kaze da pogresno zabacujem, a vadim mnogo ribe!? Pitam se kako moze neko da gresi kod zabacivanja i vodjenja musice, a da bude uspesan? Nemoguce je to, dragi Oldsurehand. Uostalom, gde pise da sam ja uspesan musicar i da s lakocom varam ribe kojekakvim musicama. Da li je to neko video? Ja verujem samo svojim ocima. Oldsurehand kaze da ja ljude UCIM pogresnom bacanju. Ribolovci u nasim krajevima imaju jednog MIXMASTERA i stotine musicara koji razmisljaju, bacaju muvu, prilaze ribi i sve ostalo rade drugacije. Ja samo znam jedno: Ko je sa mnom provodio vreme musicareci, postao je OPASAN musicar. Ne mora da zajmi pare u banci za put do Patagonije ili Novog Zelanda, a jos manje Mongolije. Dokazace se ovde. Ne treba mu ni FFF. Ovde ima da napravimo FFBKZ i da potpisujemo diplome!
Na kraju hvala, Oldsurehand. Ti znas da volim ovakva "tupljenja". Ziv bio!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ala ima ovih teoreticara, te ne valja ti ovo te ono, te nevalju falcon stapovi te najbolji je orvis, te nije nabolji su fluoroscentni konci.... LJUDI PUSTITE ME DA PECAM KAKO JA HOCU. Pre neki dan sam bio na pecanju sa covekom koji zna imena svake muve u mojoj kutiji, a ima ih namanje 100 razlicitih, dosta cita covek bavi se teorijom... ako to je fino, ali ja hvatam ribu on nista on stoji u vodi tu gde bih ja zabacio. "Tesla nikad ne bi izmislio vise faza da je sedeo u fotelji i citao". Pre desetak godina kad sam pocinjao da musicarim nije bilo ovoliko teoreticara, znalo se ako hvatas ribu ti nesto znas, nema riba ne radi, uvek radi samo treba biti na vodi osetiti kako dise reka, pecati i pecati. Mene je covek dva puta odveo na raku pokazao mi kako bi to trebalo da izgleda, pa sam izasao na fudbalsko igraliste, mahao i mahao naucio pravilno da bacam, pa tek onda otisao na raku da UCIM!!! Nisam se bavio pravljenjem muva do pre 3-4 godine, koristio sam gotove muve, koje mi je pravio moj ucitelj bilo je to dvadeset lovnih muva. E kad mi je dosadilo da masiram coveka da mi pravi onda sam poceo sam i opet od teorije nema nista dok ne radis.
P.S: Zajebi teoriju, stap u ruke i na reku.
 
Vrh Dno