Pastrmke naših reka i jezera

Z

Zakula

Guest
Ne znam zashto me toliko tera ova slika mekousne pastrmke da mislim da je imala neshto sa lipljanom....Ama mnogo me podseca na lipca....
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mnoge podseca. Ekolosko iskljucivanje. Mozemo o tome, vrlo je interesantna tema.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Evo jedne malene potocare iz Lima, ostale (bilo je do 400gr) nisam hteo da iznosim napolje da slikam jer se ova namucila na suvom za pola minuta provedenih na suvom.

IMG_3627.jpg




 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Evo jedne šarene sa Mlave (ne gledajte šta joj viri iz usta  ???)
 

Prilozi

  • 06052007(001)1.jpg
    06052007(001)1.jpg
    70,4 KB · Pregleda: 454

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
zlatnaeo3.jpg


Ova zlatna pastrmka možda ne spada pod "Pastrmke naših reka i jezera", već pod "Pastrmke naših ribnjaka"  :D ali je svakako zanimljiva ribica. Fotka sa ribnjaka u Plešu, u okolini Vrnjačke banje.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo prave retkosti! Dobio sam od svog prijatelja, tajanstvenog zaječarskog mušičara, fotografiju potočnih pastrmki iz reke Vratne, nepristupačne pritoke Dunava i Đerdapskog jezera.
 

Prilozi

  • Potocne pastrmke iz Vratne.jpg
    Potocne pastrmke iz Vratne.jpg
    34,8 KB · Pregleda: 1.161

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pastrmke iz Vratne smo obradili iz uzorka 2003. molekularno i isti su poseban, ali izveden mtDNA haplotip koji karakterise i Crni Timok i njegove pritoke. Gotovo je sigurno da su ove reke bile naknadno naseljene tokom glacijacija nekom od linija pastrmki koje su sa istoka dosle u nase podrucje. Trebalo bi da predstavljaju vredno nacionalno bogatstvo i da se cuvaju strogim ogranicenjem ili zabranom izlova (ali ne i ribolova, jer i h ima krupnih, a VratnA je lepa reka, sa "kapijama" - krecnjackim prerastima, lukovima iznad vode, ali je relativno mala i tesko prohodna, sva je u donjem delu u kanjonu koji je samo plivanjem uzvodno prohodan, po malom vodostaju treba duboooooko gaziti). S obzirom na usko rasprostranjenje (Crni Timok sa pritokama, Vratna, verovatno Zamna i Recka) mogu biti vrlo osetljive kao deo originalne bioloske samosvojnosti ovih podrucja ukoliko bi se njima ribarstveno lose upravljalo.
Po ostalim karkateristikama, upravo sada jedna koleginica zavrsava diplomski, a posle cemo njene rezultate ukljuciti u dalja istrazivanja pastrmki u Srbiji.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Potočare iz Visočice iznad Zavojskog jezera:

potocara29ha2.jpg


29 cm, veoma debela prava planinska divljakuša! Slikana (nažalost) telefonom.

potocarafikage1.jpg


Mala potočara, ali je bar lepša slika.

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Evo jedne atipične potočare iz Visočice:

vis3ni0.jpg


Mnogo se razlikuje od većine potočara sa ove reke. Ova ima puno gusto zbijenih tačkica. Da li bi ovo mogao biti primerak iz ribnjaka? Inače Visočica je nedavno dobila na poklon i više desetina hiljada dužičastih pastrmki dužine ispod 10 cm koje su pobegle iz ribnjaka za vreme ogromne vode početkom avgusta. One bi mogle da izrastu u vrlo borbene divlje kalife, a one koje se odluče za život u jezeru narašće do ogromnih dimenzija. Video sam preparat kalife iz Zavoja od celih 10 kg!

Ovo za kalife je off topic, pa nemojte mnogo o tome na ovoj temi...  :-X
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ovakvih ima i u Mlavi i u Gradcu! Od nekoga sam čuo da su to "slovenačke" - valjda od nekih poribljavanja. Ne znam da li jej ta informacija tačna!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da, ovo je potočna pastrmka poreklom iz nekog ribnjaka, ne iz Visočice. Najverovatnije iz odgajališta na vrelu Moravice, kod Sokobanje. SVe su takve, pege su im sitne, brojne i čudne.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Ja sam sa ovakvim tackama vadio na Limu, pre par godina na blinker. Ne komad vece od 35 cm! Mada zanimlje su mi mnogo i radujem se ako ih na Limu sretnem! Secam se da sam jednu uzeo da je przim kuci i da je jedem. Fantastican ukus, a mozda je bilo do recepta :doh: :lol:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Znam da je Goci insistirao da ne offtopicujemo o kalifornijskim pastrmkama ali mene nesto interesuje a Laki ce vec premestiti temu ako bude potrebno. Dakle, kao sto vecina vas zna, vise sile su poribile Visocicu sa nekoliko desetina hiljada malih kalifornijskih. Mene interesuje kako se ona rasporedila, tj. koliko se njih zadrzalo u reci s obzirom na veliki vodostaj. Takodje, vise me kopka kakav ce biti tempo njihovog razvoja. Drugim recima, kada cemo moci da lovimo solidne primerke(>25cm).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sve kalife koje prežive susret sa ribarima u reci, završiće u jezeru. Možda se neka zadrži godinu-dve, ali posle toga će sigurno sići u jezero.
 
Vrh Dno