Šta znači "LOVOSTAJ" na određenu vrstu ribe?

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nije nikakvo čudo da jedan mušičar ne razume pregršt pogrešno ispisanih reči na raznim jezicima, ali me začuđuje kad neko ne razume maternji. Šta ćeš, takav je system.  :'(
E, Sjekloca, kako ćeš da opravdaš ovaj krst (plus od mene) kod Ali Babe, ne znam, ali mislim da ti neće biti oprošten :hammer:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Nista nisam ukapirao sta si, u stvari, 'teo da mi reknes...  :-[

I jedno pitanja: KO JE ALI BABA? Upali mi sijalicu, da ne zivim u mraku! :'(
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
A šta znači "lovostaj" na određenu vrstu ribe?  ???
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
Onaj ko proučava tuđe namere, najčešće pogreši. Ne treba nikome dozvoliti da tumači namere, jer je to nemoguće i veoma opasno.
:yeswink:
i to po pitanju prekršaja...treba da je jasno svakome zdrave pameti da bez fizičkih dokaza nema kazne. Kada bi se lovilo i osuđivalo ribolovce "čitanjem" njihovih misli/namera to bi bila još jedna era u znaku "lov na veštice".  Evo npr. ja sada kontam super vreme je za uloviti neku kapitalnu pastrmku pa kao fol dok lovim mladicu dignem i po koju pajku...a možda i ne msilim tako no opet ni jedno ovlašteno lice ne može da mi dokaže kakve namere imam  :D Baš je stvar do pojedinca (kako ste i sami naveli), njegovoj sportsko-ribolovačkoj kulturi, njemu samom.
Kod nas na večini salmonidnih voda su strimeri preko 5cm zabranjeni sve do otvaranja sezone na mladicu. Kada dođe vreme za mladicu onda su dozvoljeni strimeri od 10cm pa na više. Time se koliko toliko smanjuje mogučnost lova pastrmke ili sulca u vremenu njihova lovostaja. Treba dobar sprovesti što bolji režim gazdovanja. Samo, savršenog režima nema. Jer još uvek se može dogoditi napad ako podvučeš mladici strimerčiča i od 5cm u vremenu njena lovostaja. Moguče ju je i tada "slučajno" uloviti. Isto tako moguče je i pastrmku uloviti na strimera i  od npr. 12cm.
Sve je na kraju do pojedinca. Dakle treba promovirati sportski duh među ribolovcima i uvesti što je moguče bolje režime koji pri tome neče sputavati sportske ribolovce.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
sebastian je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Onaj ko proučava tuđe namere, najčešće pogreši. Ne treba nikome dozvoliti da tumači namere, jer je to nemoguće i veoma opasno.
:yeswink:
i to po pitanju prekršaja...treba da je jasno svakome zdrave pameti da bez fizičkih dokaza nema kazne. Kada bi se lovilo i osuđivalo ribolovce "čitanjem" njihovih misli/namera to bi bila još jedna era u znaku "lov na veštice".  Evo npr. ja sada kontam super vreme je za uloviti neku kapitalnu pastrmku pa kao fol dok lovim mladicu dignem i po koju pajku...a možda i ne msilim tako no opet ni jedno ovlašteno lice ne može da mi dokaže kakve namere imam  :D Baš je stvar do pojedinca (kako ste i sami naveli), njegovoj sportsko-ribolovačkoj kulturi, njemu samom.
Kod nas na večini salmonidnih voda su strimeri preko 5cm zabranjeni sve do otvaranja sezone na mladicu. Kada dođe vreme za mladicu onda su dozvoljeni strimeri od 10cm pa na više. Time se koliko toliko smanjuje mogučnost lova pastrmke ili sulca u vremenu njihova lovostaja. Treba dobar sprovesti što bolji režim gazdovanja. Samo, savršenog režima nema. Jer još uvek se može dogoditi napad ako podvučeš mladici strimerčiča i od 5cm u vremenu njena lovostaja. Moguče ju je i tada "slučajno" uloviti. Isto tako moguče je i pastrmku uloviti na strimera i  od npr. 12cm.
Sve je na kraju do pojedinca. Dakle treba promovirati sportski duh među ribolovcima i uvesti što je moguče bolje režime koji pri tome neče sputavati sportske ribolovce.

Sebastian= Genije  :tbumb:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Da rezimiramo ;)
Ako je voda naseljene jednom odredjenom vrstom ribe u velikoj meri (npr 70-80% pastrmke ostalo klenovi) u toku lovostaja na tu ribu nemas sta da trazis na toj vodi (sa stapom u ruci) i gotovo. :mad:
Ako je voda naseljena raznim vrstama riba, ko sto Laki rece za donji tok Nisave, pecaj ali se trudi da izborom mamaca, mesta ribolova, nacina ribolova, prezentacije mamca... svedes na najmanju meru mogucnost da uhvatis primerak vrste ribe u lovostaju :)
A i cike sto pisu one knjige odakle Sjekloca citira ono "bona fides" treba da napisu i par strana o ovoj problematici i da nam skrate muke. Mozda nesto kao ovaj slovenacki primer koji je Seb naveo, samo sa ostrijim kaznama(dok stoka {ne ja} ne oseti deficit u dzepu usled krivolova ili ne odrobija malo :samotuci: nece se mnogo osvrtati na lovostaje i slikcno)

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
100ka je napisao(la):
Da rezimiramo ;)
Ako je voda naseljene jednom odredjenom vrstom ribe u velikoj meri (npr 70-80% pastrmke ostalo klenovi) u toku lovostaja na tu ribu nemas sta da trazis na toj vodi (sa stapom u ruci) i gotovo. :mad:

Nije tačno. Prvo, teško je odrediti koliko je procenata neke ribe prisutno u nekom trenutku. Drugo, 20-30% klenova je dovoljno za pametnog čoveka. Pa i u "tvom" Belom Timoku ima 20 % klenova. Da li skobaljaši treba da uvedu zabranu pecanja klenova, jer je 70 % skobalja?
Treće, ja znam reku u kojoj živi 1% mladice, pa je zovu "najbolja mladičarska reka na svetu" i na njoj se održava "Svetsko prvenstvo u lovu mladice".
Zašto, po istoj logici, ne bi neka reka u kojoj živi 20 % klenova bila odlična klendžijska reka?
Na primer, čuvena Visočica je jedna od najinteresantnijih reka za mušičarenje klena i privlači veliku pažnju mušičarsa-klendžija, koje ne zanimsa pastrmka. Da, da, neki odlaze na tu planinsku (ne pastrmsku) reku samo zbog klenova. Mene tamo najviše privlači krupan grgeč.
Možda bi 100ka meni zabranio da mušičarim na Visočici, ali, srećom, propisi mi dozvoljavaju čak i u vreme lovostaja na pastrmku ili bilo koju drugu vrstu ribe.


100ko, još treba da učiš "matematiku". ;)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ovakva razmišljanja mogu da se oduže do Božića...

Naslov-pitanje ove teme je "Šta znači "LOVOSTAJ" na određenu vrstu ribe?". Znači prestanak ciljanog lova na tu vrstu, kao i obavezu da se slučajno uhvaćena riba (koja je u lovostaju) mora odmah vratiti u vodu na mestu ulova.

Po trenutnim propisima ne znači ništa više. Propisi su loši i treba ih menjati.

Već sam jednom rekao, ali ponoviću. Trebalo bi udruženja da propiše apsulutnu zabranu ribolova na mestima koja se smatraju mrestlištima u vreme mresta ribe koja se lovostajem želi zaštititi. Na mnogim našim jezerima postoji zabrana pecanja u plićem delu do sredine juna.

Isto bi trebalo i za pastrmku. Recimo zabrana pecanja na Visočici i svim pritokama uzvodno od Rsovaca od (recimo) 1.novembra do 1. februara. Molim lepo, eto zaštite za mrest pastrmke. Ko tada hoće klenove neka peca nizvodno.

Ili recimo zabrana pecanja na Visočici od jezera do Rsovaca tokom maja, kada klenovi iz jezera izlaze na mrest. Ko tada hoće pastrmke neka ide uzvodno.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
fala Mix  :) ali nisam ja baš neki genije...  ::)  :D

@Goci,  :tbumb: 

eto vam rešenja  :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci je napisao(la):
Ovakva razmišljanja mogu da se oduže do Božića...

Naslov-pitanje ove teme je "Šta znači "LOVOSTAJ" na određenu vrstu ribe?". Znači prestanak ciljanog lova na tu vrstu, kao i obavezu da se slučajno uhvaćena riba (koja je u lovostaju) mora odmah vratiti u vodu na mestu ulova.

Po trenutnim propisima ne znači ništa više. Propisi su loši i treba ih menjati.

Već sam jednom rekao, ali ponoviću. Trebalo bi udruženja da propiše apsulutnu zabranu ribolova na mestima koja se smatraju mrestlištima u vreme mresta ribe koja se lovostajem želi zaštititi. Na mnogim našim jezerima postoji zabrana pecanja u plićem delu do sredine juna.

Isto bi trebalo i za pastrmku. Recimo zabrana pecanja na Visočici i svim pritokama uzvodno od Rsovaca od (recimo) 1.novembra do 1. februara. Molim lepo, eto zaštite za mrest pastrmke. Ko tada hoće klenove neka peca nizvodno.

Ili recimo zabrana pecanja na Visočici od jezera do Rsovaca tokom maja, kada klenovi iz jezera izlaze na mrest. Ko tada hoće pastrmke neka ide uzvodno.

Još malo pa genijalno. Ima samo jedan propust. Opet se pominje "ciljani" lov neke vrste. To se ne može odrediti.
Na primer, na Dunavu se sasvim normalno lovi na živog kedera u vreme mresta štuke. Čak i u barama gde žive štuka i grgeč ne sme se braniti lov živom ribicom, a kamoli mušicom. Niko ne može, niti sme, da određuje nečije namere ili ciljeve. Posebno je to nezgodno kada se odnosi na ribolovca koji je debelo platio da peca.
 
Vrh Dno