Studenica

Dejan paun

Junior member
Učlanjen(a)
05.03.2011.
Poruke
96
Broj reagovanja
0
koliko je ljudi zainteresovano da vrati lipljena na studenicu,i jel ima neko neku ideju kako. Ja predlazem da se skupimo (pozivam naj bolje musicare na lipljena ) da  je poribimo makar ilegalno. Sta mislite? Pricalo se o tome da je poribljena al da i mi damo doprinos  :)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Zar se lipljan nije primio nakon tog poslednjeg poribljavanja?
 

Dejan paun

Junior member
Učlanjen(a)
05.03.2011.
Poruke
96
Broj reagovanja
0
Videcemo iduce godine,al ja mislim da je najbolje pustiti lipljena u mrestu,pa da  mladj odradi svoje
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
"pustiti lipljena u mrestu" kako se to radi? :D
Ja koliko znam u mrestilistu na Braduljici u neposrednoj blizini Studenice ima maticno jato od oko 300 (mozda vise ili manje) lipljena oko 35 cm mozda su i veci porasli ako su jos tamo, jer sam ih ja pre 3 gofine video poslednji put...
To zvuci fenomenalno, ali  kada sam bio rekli su mi da imaju velike probleme da izvedu mladj i da im par godina u nazad ne uspeva mrest... Nadam se da su uspeli da savladaju tehniku i da sada iskoriscavaju potencijal tog maticnog jata na pravi nacin... neka neko ko je upoznat sa trenutnom situaciom na ribnjaku da neku informaciju...

A sto se tice poribljavanja Studenice, mislim da je moguce...

Skupi se lova, sedne se u auto, zakaci se prikolica sa cisternom za vodu i aparatom za kiseonik i pravac bosna ili slovenija po mladj, ako u Braduljici nema mladji...
  Sta jos mora da se zna?
-Dali je dozvoljeno da se mladj prevozi preko granice i kakvi su uslovi, gde ima da se kupi, koliko je komad, koliki su, kada se pustaju u reku, kako podnose put... neka neko ko je strucan kaze nesto o ovome i da neku korisno informaciju...

Lipljen jeste pusten u studenicu i kazu da se primio, ali...
Lipljen je u Rzav pusten 80 ih godina proslog veka i trebale su godine i godine da prodju da populacija ribe u reci dostigne nivo da moze da se kaze da ima lipljena, a uporedite Rzav i Studenicu, Rzav je 10 puta pogodniji za zivot lipljena od Studenice...

 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
To je neozbiljno a i radjeno je pre i nije imalo efekta...
Cekaj da neko ko se razume napise nesto povodom mog texta iznad pa cemo da imamo jasniju sliku koliko je to izvodljivo...
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Ja mislim da su sve inicijative ovog tipa super samo se uvek brinem za jedno, ko ce posle da sacuva tu ribu, sve ce da se sprovede u delo ali lopurde su i medju nama  :'(
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Slazem se da nema ko da cuva tu ribu...
Ali mislim da lipljan ima mnogo vecu reproduktivnu moc nego pastrmka, mresti se u maju i samim tim u vecoj je prednosti od pastrmke koja se mresti zimi i cija je mladj u neuporedivo tezim okolnostima da se izbori za zivot nego mladj lipljena...  To je neka prednost i ohrabrenje da se daju pare za tu svrhu...
Opet kazem da bi bilo dobro da neko ko zna vise napise nesto...


 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Niko-nista, a? ???

Musicari su zauzeti krivolovom a tek skobalj sto radi  :D  ko jos razmislja o lipljanu, jos i pare treba da se daju ma idi begaj... :D

Da je neka svadja u pitanju ili necije omalozavanje do sada bi bilo 50 komentara... ovako nista, Srpska posla  :D

Ja moram da pitam sve vas koji vam je kurac? Kukate svi kako su nam prazne reke a nista necete da uradite povodom toga...
Sta je tesko da svi uradimo neku plemenitu stvar... Treba svake godine da svi daju po soma dinara i da se za te pare kupuje mladj i svake godine da se pusta u reku, sta je soma dinara godisnje? da se poribi i visocica i jerma i studenica i mlava pa da ne mora da se daje po 3 soma dinara za gorivo 15 puta godisnje da bi se musicarilo!
Kazem da soma dinara nije mnogo jer je musicarenje skup hobi!!!!!
I da se nista ne uradi na kraju, nije lose koliko ovo sto niko nije zainteresovan da uradi bilo sta...

 
 

 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Ja msilim da prica treba da ide obrnutim smerom, prvo se ti angazuj da dobijes nadleznost nad vodom i da je proglasis za uhvati i pusti revir...onda se organizujes sa prijateljima i osnujete cuvarsku sluzbu i  tek tad mozemo da pricamo o ubcivanju mladji ili krupnih jedinki u vidu maticnog jata...dotle je sve badava...
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Ne zanima mene da pravim revir. ja bi samo da dam mali doprinos rekama
A moj mali doprinos puta 1000 malih doprinosa je vec nesto...

 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
druze to ti je borba sa vetrenjacama...nemoj da mislis da puno takvih ljudi to vec nije radilo a pogledaj kakve su nam reke...ako nema ko da zastiti to sto ces da ubacis u reku dzabe ubacujes, zato niko nece da se upusta u temu...

primer ti je Djetinja koja je poribljena pa povadjena riba, Rzav, Moravica... i mnoge druge
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Milane ajd' leba ti ne lupetaj vise i povedi malo racuna o recniku  :smoke:

milan_mj je napisao(la):
Kazem da soma dinara nije mnogo jer je musicarenje skup hobi!!!!!

Zavisi kako na musicarenje gledas...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
milan_mj je napisao(la):
Ja moram da pitam sve vas koji vam je kurac? Kukate svi kako su nam prazne reke a nista necete da uradite povodom toga...
Sta je tesko da svi uradimo neku plemenitu stvar... Treba svake godine da svi daju po soma dinara i da se za te pare kupuje mladj i svake godine da se pusta u reku, sta je soma dinara godisnje? da se poribi i visocica i jerma i studenica i mlava pa da ne mora da se daje po 3 soma dinara za gorivo 15 puta godisnje da bi se musicarilo!
Kazem da soma dinara nije mnogo jer je musicarenje skup hobi!!!!!
I da se nista ne uradi na kraju, nije lose koliko ovo sto niko nije zainteresovan da uradi bilo sta...
Rečnik ti jeste ružan, ali si u pravu...
Zaista svi znaju da kukaju, kritikuju... ali je malo konstruktivnih predloga, a još 10x manje urađenog.

Mada... Pazi sada ovo dobro...

Takva vrsta poribljavanja je zakonom zabranjenja, pa ne očekuj da oni koji će zaista nešto uraditi (ili su već uradili) uključe u javnu priču...

Mada su hipotetičke priče tipa: Ja kada bih hteo da poribim Studenicu (ili Jermu, ili Nišavu...) lipljanom ja bih uradio to i to.

Ja bih tako recimo probao da na crno kupim mlađ lipljana u Srbiji...  8)
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Ti povedi racuna sta i gde pricas da slucajno nebi na'ebo sto ti se klizaju cizme....  ;) 
 
Vrh Dno