Uslovi za život potočne pastrmke

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
Razmislite malo, kada vidite kupače u Limu ili Jermi, da li bi ta gomila ljudi zaista uživala u vodi koja je hladnija od 22-25 stepeni?
DA Odgovorno tvrdim. Izvinjava se za off ali videćete zašto. Pošto studiram hotelijerstvo jedna od stvari koju sam naučio je i da je morska voda pogodna za kupanje iznad 18oC, znači ne gradite hotel na severnom moru :) Naravno. Najpogodnija voda za kupanje ljudi je izmedju 21 i 23oC. Tri primera:
1)U Savskom jezeru je voda obično leti iznad 20 pa i vrlo često 25oC i znam koliko ume da bude odvrato topla kada predje 25 ili čak 27oC.
2)Pre 6-7 godina u na Belom Timoku čovek je merio temperaturu vode kod Trnovca pod mostom uzvodno od brane (prvo selo nizvodno od Debelice), ti Randjo znaš kakav je tu tišak u dužini od nekoliko stotina metara i koliko je voda toplija tu nego u ostatku tog dela toka Timoka. Temperatura vode je  bila 18oC, a vazduha 31oC u sred leta popodne, i nije baš bila extra prijatna ali je moglo da se kupa u njoj. Inače neka prosečna temperatura Timoka je 18-20oC u tom delu toka leti.
3)Moj najbolji drug je rodom iz Konjica u Hercegovini. Kroz Konjic teče Neretva cirka 15oC. Domoroci se kupaju ko da su u Bečićima. Moj ortak i njegov buraz razmišljaju ma kao jeste ladno al nema veze, i udju u vodu pa naprasno od ledene vode obojca dobiju kontra erekciju :).

Sad da rezimiram.
1)Ako je pastrmka toliko izdržljiva što je nema u Savskom jezeru, jeste da ono ima ponekad i preko 25oC ali u velikim dubinama (na Adi i 30-ak m) je voda hladnija?
2)Beli Timok retko prelazi temperaturu od 20oC čak i u julu i avgustu kada sam ja tamo najčešće boravio, ne računajući prošlo leto kada su bile enormne suše i nezapamćeno niski vodostaji. Ljudi se u Timoku kupaju najnormalnije. Doduše mi koji dodjemo sa strane malo nam je 'ladnija voda nego što smo navikli ali je podnošljivo. Zašto pre onog Knjaževačkog akcidenta od letos nije bilo pastrmki u Timoku ako njima ne smeta temeratura vode od 18-20oC?
3)Neretva prava pastrmska voda. Teško da neko sem gorštaka naviknutih na njenu ledenu vodu može tamo da se kupa. Ali zato tamo ima pastrmki, i mekousnih i mramorastih i kakvih god poželite ;)

 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Pa, ja mislim da je ovo ipak pitanje za hidrologe i ihtiologe... Nema Pedje, sad bi nam on objasnio svima jel moze pastrmka normalno da zivi na +25... ja mislim: jok! Mozemo mi da nalazimo ekstreme svud, ali ekstremi su samo potvrda da su EKSTREMI!
...A interesantno je da pastrmka stvarno bolje uspijeva na +12, nego na +25... :doh:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Da krajnje interesantno pogotovu kada su u pitanju potočne pastrmke naših voda ??? ::)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
OK, ja ne znam, pa pišem napamet, ali voleo bih da nepoverljivi 100ka provede neko vreme na rekama Srbije, pa sam proveri temperature. Evo mojih podataka:
Nišava dostiže 27 stepeni (donji tok), Temska 26 stepeni, Južna Morava 31 stepen, Vlasina 25 stepeni, Jerma 22 stepena, Visočica 22 stepena, Beli Timok 26 stepeni, Crni Timok 22 stepena...
U Južnoj Srbiji se tokom leta najčešće gazi bez čizama, čak i kada se love pastrmke. Dok to radimo nema nikakvih neprijatnosti, jer potočne pastrmke koje se ovde love, žive na temperaturama oko 20 stepeni u dugom periodu između juna i septembra. Sve to vreme se izuzetno aktivno hrane, što dokazuje njihovu prilagođenost takvim temperaturama.
Ja obavezno gazim bez čizama celo leto. To počinjem da radim oko 25. maja, a prekidam oko 20. septembra. Izuzetno sam zimogrožljiv i ne pada mi na pamet da utrčim u vodu hladniju od 20 stepeni.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
Beli Timok 26 stepeni
? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ???

Mix da li si ti završio neku srednju školu u kojoj se stiče neko znanje iz meteorologije?
Pošto predpostavljam da nisi, nadji negde neki zvanični podatak o temperaturama naših voda i ja ću ti verovati, a do tada računaj na moj skepticizam ;)
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
'Aj za timok... al Morava +31????  :'(

Pa ondak Dunav 'ladno prebacuje +50! :D
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
E, pa ja se raspitao malko vise kod ljudi koji nesto znaju:

Dakle:"Ma nikakva mudrost. Gornja granica je 18 stepeni, a pH do 8.0 su u okviru optimuma. Sve ostalo su uslovi koji kad duze traju dovode do nestanka iz te vode; kratkotrajna iskakanja iz optimuma nisu kriticna ako postoji koncentracija kiseonika od preko 8-9 mg/l, jer rastvoreni kiseonik je osnovni limitrajuci faktor, a temperatura tek na drugom mestu, ako je, ponavljam, njeno variranje kratkotrajno; dugotrajno visoka temperatura metabolicki ubija pastrmku remeteci ravnotezu delovanja njenih enzima, a o drugoj hemiji i da ne govorimo. Tacne podatke bas ovde i nemam, ali to svaki polupismeni uzgajivac pastrmke sa dva zemljana bazena zna. "

:D :D :D
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
merenje temp vode putem gazenje je neobjektivno, ja opusteno gazim zetu i moracu, cije temp. leti ne idu iznad 17c, ove godine sam bar 1.5h bio u tari bez ikakvih cizama i pecao,na kraju se i okupao-nije uopste hladna cak mi je i prijatna. a opet sve ove reke su vecini ljudi bas hladne
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Džaba ja pišem 100ki i Sjekloci. Šta god ja napisao, njima je sumnjivo i čudno. Ipak, sa zadovoljstvom ću objasniti šta znači ono Beli Timok-26 i J.Morava 31 stepen, iako sam završio samo dva razreda osnovne škole (i to jedva  :doh:).
U tom čuvenom Belom Timoku sam, trudeći se da na što više različitih mesta izmerim temperaturu vode, polomio jedan od nekoliko termometara koji su služili samo za takve stvari. Sećam se kako sam ga tužno odgledao posle pada na jedan poveći kamen.  26 stepeni je maksimalna temperatura koju sam ikad izmerio usred glavne matice Belog Timoka, kod Zaječara, 100 m uzvodno od sastava sa Crnim Timokom. Mislim da je to bio početak avgusta pre par godina.
Južna Morava redovno prelazi 30 stepeni, za vreme najtoplijih letnjih dana. Šteta što prošle godine nisam često posećivao tu reku i opipavao je termometrom, jer bih verovatno registrovao novi rekord. Sećam se dobro, da je nedelju dana maksimalna temperatura vazduha, merena u hladu, prevazilazila 40 stepeni. Na J. Moravi skoro da i nema hlada, a protok vode je bio rekordno mali...
Bla, bla, bla...mogao bih da se raspravljam sa ovom dvojicom do kraja života o tačnosti mog merenja temperature vode, ali vratiću se potočnim pastrmkama i uslovima koje one traže za život. Ovde smo skrenuli malo sa teme, pa se priča svela na maksimalne temperature reka. Kao što ja već odavno napisah, a Sjekloca ponovi, važniji je rastvoreni kiseonik, koga ima sasvim dovoljno u brzim, zapenušanim rekama, čak i kada se zagreju. Treba znati da količina rastvorenog kiseonika nije jednaka u svim delovima reke, pa zato p.p. sa povećanjem temperature vode najčešće prelazi u jake brzake. Količina rastvorenog kiseonika zavisi od temperature vode, ali ako je voda dovoljno uzburkana, zapenušana, to jest, aerisana, potočne pastrmke dobijaju potrebnu količinu kiseonika i skoro da potpuno nestaje problem sa temperaturom.
Evo najboljeg načina da otkrijemo koliko je reka pogodna za život potočnih pastrmki. Potražimo žive pokazatelje kvaliteta vode koji odgovara potočnoj pastrmki. Postoje brojne vrste životinja koje nedvosmisleno ukazuju da je reka "pastrmskog" kvaliteta. To su one životinje koje nalazimo pored potočnih pastrmki u svim njenim staništima.
Ako zateknemo neke vrste iz porodica Hepagenidae ili Ephemeridae iz reda jednodnevki, ili neke insekte iz reda kamenjarki (nema potreba da nabrajam), reku možemo sa sigurnošću proglasiti pogodnom za život potočnih pastrmki.
Kroz moj grad protiče reka koja je postala pastrmska. Kada su počele promene, prvo sam primetio majsku, Ephemera danica, a kasnije su se naselile i velike kamenjarke. Epeorus (jednodnevke), koji se do pre par godina mogao naći samo u najbržim pastrmskim rekama, može se, kao i prethodne dve životinje, naći u centru Niša.
Naravno, usledila je prirodna najezda potočnih pastrmki.

P.S. Tek sad videh ovo
Sjekloca je napisao(la):
E, pa ja se raspitao malko vise kod ljudi koji nesto znaju:

Dakle:"Ma nikakva mudrost....Tacne podatke bas ovde i nemam, ali to svaki polupismeni uzgajivac pastrmke sa dva zemljana bazena zna. [/b]"

:D :D :D

Ne bih da se svađam, ali voleo bih da mi S. odgovori, da li je mislio na odgajivače kalifornijske pastrmke ili potočne? U naslovu teme piše "potočna". Koliko ja znam, naši stručnjaci se nisu baš proslavili kada je rač o uzgoju naših salmonida. Da li se na njih misli, kada se kaže "polupismeni"?
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Sjekloca je napisao(la):
E, pa ja se raspitao malko vise kod ljudi koji nesto znaju:

Dakle:"Ma nikakva mudrost. Gornja granica je 18 stepeni, a pH do 8.0 su u okviru optimuma. Sve ostalo su uslovi koji kad duze traju dovode do nestanka iz te vode; kratkotrajna iskakanja iz optimuma nisu kriticna ako postoji koncentracija kiseonika od preko 8-9 mg/l, jer rastvoreni kiseonik je osnovni limitrajuci faktor, a temperatura tek na drugom mestu, ako je, ponavljam, njeno variranje kratkotrajno; dugotrajno visoka temperatura metabolicki ubija pastrmku remeteci ravnotezu delovanja njenih enzima, a o drugoj hemiji i da ne govorimo. Tacne podatke bas ovde i nemam, ali to svaki polupismeni uzgajivac pastrmke sa dva zemljana bazena zna. "

:D :D :D

Mudrome dovoljno.


Mix stvarno mi je žao što si tako neobazovan, reče da imaš samo 2 razreda O.Š. nadam se da se samo šališ, pošto bi  stvarno bilo sramota da čovek tvojih godina odrastao u trećem po veličini gradu Srbije nema barem osnovnu školu :(
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
100ka je napisao(la):
Mix stvarno mi je žao što si tako neobazovan, reče da imaš samo 2 razreda O.Š. nadam se da se samo šališ, pošto bi  stvarno bilo sramota da čovek tvojih godina odrastao u trećem po veličini gradu Srbije nema barem osnovnu školu :(

Ma, ima ovde jedna osnovna škola, ali je bilo preteško gradivo za mene, a i od malena mušičarim, pa nisam imao vremena za školovanje. Pokušao sam, ali ne ide. Cenim to što misliš da za merenje temperature vode treba biti visoko obrazovan. Da li možda ti poznaješ nekog kome treba prepustiti obavljanje tako teških naučnih eksperimenata? Molim te, 100ko, neka mi se javi, jer bih voleo da imam tačne brojke. Ja sam merio, potapao termometre u reke, gledao u one brojke, ali džabe, nije to za mene. Imam pare, platiću da me neko nauči da merim temperaturu. Još bolje bi bilo da platim nekome da mi premeri, da se ne mučim da učim, pa da onda objavim pouzdane podatke, a ne ovako... Priznajem da sam nepismen, 100ko, šalji mi nekog stručnjaka, po mogućstvu iz Beograda.

Međutim, i pored moje očigledne polupismenosti, tvrdim da ono što je napisao Sjekloca o uslovima za život potočne pastrmke nije potpuno tačno. On tvrdi da je svaka pH vrednost ispod 8.0 dovoljno dobra za ovu ribu. To nije tačno, jer pH vrednost ispod 6 je opasna po sve pastrmske ribe, a niže vrednosti bi je momentalno ubile.
Drugo, kada bi gornja granica bila 18 stepeni, sve pastrmke iz Jerme, Vlasine, Nišave, Lima ili Temske bi pocrkale već jula ove godine. Moglo bi se možda reći da je optimalna temperatura za normalan život potočnih pastrmki ispod 18 stepeni.
Treće, on pominje polupismene uzgajivače pastrmke, koji su, navodno, poznavaoci uslova koje za život zahteva potočna pastrmka. To je apsolutno netačno. Čovek je pomešao kalifornijsku i potočnu pastrmku. U Srbiji postoji samo par uzgajivača mlađi potočnih pastrmki, što znači da su prava retkost. Pokazalo se da znanje koje imaju polupismeni uzgajivači kalifornijskih pastrmki nije dovoljno za uspeh sa potočarama. Ja sam se zamlaćivao sa izleganjem larvi potočne pastrmke i davanjem prvih zalogaja mladuncima i uspeo u svojoj nameri da pokažem kako znanje koje se nudi u domaćoj literaturi i ono koje poseduju uzgajivači kalifa, nije dovoljno za potočare.
Ako se neko oslanja na dostignuća domaćih ihtiologa i velike većine naših uzgajivača, daleko je od poznavanja uslova za život i mrest potočnih pastrmki.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
Mixmaster
Evo najboljeg načina da otkrijemo koliko je reka pogodna za život potočnih pastrmki. Potražimo žive pokazatelje kvaliteta vode koji odgovara potočnoj pastrmki. Postoje brojne vrste životinja koje nedvosmisleno ukazuju da je reka "pastrmskog" kvaliteta. To su one životinje koje nalazimo pored potočnih pastrmki u svim njenim staništima.
Ako zateknemo neke vrste iz porodica Hepagenidae ili Ephemeridae iz reda jednodnevki, ili neke insekte iz reda kamenjarki (nema potreba da nabrajam), reku možemo sa sigurnošću proglasiti pogodnom za život potočnih pastrmki.
mix svega toga ima kod mene u z. moravi al pastrmkama ni traga.
mislim da bi se svi slozili kad bi temi promenili ime u optimalni uslovi za zivot pp
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Zanimljiva mi je Sjeklocina konstatacija za pH. Krecnjacke reke verujem da imaju vecu pH od 8. Verujem, ali nisam siguran. Veoma rado cu se pozabaviti merenjem pH voda koje posecujem, mada to niti je relevantno niti ima naucnu tezinu, jer zahteva merenje u duzem periodu, sa promenama vodostaja i ostalo, ali ce ipak biti mereno.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
dr.lucky je napisao(la):
Zanimljiva mi je Sjeklocina konstatacija za pH. Krecnjacke reke verujem da imaju vecu pH od 8. Verujem, ali nisam siguran. Veoma rado cu se pozabaviti merenjem pH voda koje posecujem, mada to niti je relevantno niti ima naucnu tezinu, jer zahteva merenje u duzem periodu, sa promenama vodostaja i ostalo, ali ce ipak biti mereno.

Proverićemo, Laki, mada mislim da pH vrednost preko 8 zaista smeta potočnim pastrmkama i da je manja čak i na našim krečnjačkim rekama. Zapravo, mislim da ćemo teško naći nezagađenu reku sa pH manjim od 6.5 i većim od 7.5 u Srbiji.
Laki, ti si hemičar, pa te molim da mi odgovoriš na ovo pitenje. Mogu li ja, osnovac, uz pomoć lakmusa da merim pH? Može li bilo ko, ko nije ekspert za hemiju da izmeri procenat rastvorenog kiseonika, amonijaka, ugljendioksida, tvrdoću, kiselost i temperaturu vode, uz pomoć naprava koje se nude u svim dobro opremljenim akvarističkim radnjama? Molim te da mi odgovoriš na ovo pitanje, jer često mudrujem,merim i pominjem neke od ovih vrednosti.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ja ponavljam da neznam kolika je pH. Znam kolika je cesmovaca. Mogu da pretpostavim da se menja u zavisnosti od toka reke, razlicite pritoke i trtemrte. Najlakse je izmeriti kolika je pH i saznati.
Sa lakmusom moze da radi svako. Ocitavalje je prosto i to je to. Medjutim za sve ostale parametre koje si naveo.........mogu da se koriste testrei koji se koriste u akvarsitici. Ja sam koristio Serin za merenje tvrdoce vode i golo je govno. Nije davao ni priblizne rezultate. Znaci zavisi sta hoces. Njabolje je probati nabaviti vise testera i videti koliko su tacni i reproduktivni. Ja mislim da su sranje, ali bi ih rado proverio. Za merenje se mogu koristiti aparati, za pH i za provodljivost vode. Ustvari za svaku ozbilju analizu koja ima neku tezinu, mora da se zavrsi skola. Nemora fakultet, moze i tehnicar, ali ti neka skola treba. Inace nailazices na probleme. Da cu ti primer, povezanost tvrdoce za pH. Tu ti je vec potrebno fakultetsko znanje da bi baratao sa ti mfaktorima, tj. da bi rezultati imali svoju reproduktivnost. Ovako je neozbiljno i zezanje je. A upravo cu to ja da radim. Samo cu da merim pH. Uopste nezelim da se bavim slozenim analizama vode. Mogu ali me mrzi!
 
Vrh Dno