Uslovi za život potočne pastrmke

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Znači na temperaturi od 20-26[sup]o[/sup]C se "ponasaju" duplo bolje nego na ovim koje je Blue fox naveo ;) :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Oni koji ne veruju meni, mogli bi da poveruju ihtiolozima i poznavaocima potočne pastrmke iz najrazvijenije zemlje sveta, u kojoj je istraživanje života potočne pastrmke i poznavanje uslova koje ona traži za život i mrest na nivou koji naši "naučnici" nikada neće dostići. Hvala Internetu, koji nas, polako, ali sigurno, oslobađa takozvanih naučnika i njihovih mudrosti i omogućava nam da dopremo do rezultata onih koji žive od praktične primene nauke, a ne od ispisivanja takozvanih naučnih radova o p. pastrmkama.
U SAD (USA) je toliko razvijen posao proizvodnje mlađi, uzgajanja i posmatranja života potočne pastrmke, da bi oni koji se ovde proglašavaju naučnicima, trebalo da se stide, kada uporedimo to sa njihovim rezultatima i izvorima "znanja".
Pošto smo se zadržali na temperaturi (a uskoro ću preći i na ostale, jednako važne uslove), pogledajmo sledeći pdf file.
Ovo nije ispisao neki beogradski profesor u svom životnom papirnatom delu, već neko ko živi od poznavanja potočne pastrmke i svoje znanje bukvalno prodaje zainteresovanim odgajivačima, poribljavačima, studentima...i novcem garantuje za tačnost. U toj zemlji je poznavanje pp biznis, dok je kod nas lagarija i prodaja magle, putem mrtvih slova na papiru.
Moraću malo da pojasnim. Ovde stoji da su temperature koje podnosi potočna pastrmka u rasponu između 0 i 27 ! stepeni Celzijusa (32- 80.6 stepeni Fahrenheita), a potvrđuju se i moje ranije tvrdnje da postoji razlika u potrebama odraslih i mladih potočnih pastrmki.
Ima puno ovakvih podataka na Internetu i oni nisu tajna. U svari, ovo nije tajna za svakog ko ima termometar i bućka ga u reke na kojima lovi pp, ali jeste za one koji život riba proučavaju iz zastarelih knjiga i kafanskih priča.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Oni koji ne veruju meni, mogli bi da poveruju ihtiolozima i poznavaocima potočne pastrmke iz najrazvijenije zemlje sveta, u kojoj je istraživanje života potočne pastrmke i poznavanje uslova koje ona traži za život i mrest na nivou koji naši "naučnici" nikada neće dostići. Hvala Internetu, koji nas, polako, ali sigurno, oslobađa takozvanih naučnika i njihovih mudrosti i omogućava nam da dopremo do rezultata onih koji žive od praktične primene nauke, a ne od ispisivanja takozvanih naučnih radova o p. pastrmkama.
U SAD (USA) je toliko razvijen posao proizvodnje mlađi, uzgajanja i posmatranja života potočne pastrmke, da bi oni koji se ovde proglašavaju naučnicima, trebalo da se stide, kada uporedimo to sa njihovim rezultatima i izvorima "znanja".

Kompleks je strasna stvar, ali nema veze, od toga se, posebno "bez materijala", do kraja zivota tesko oslobadja.
Ono sto se gaji kao potocara u USA i u UK nije ono sto se gaji kao potocara kod nas. I nema ista svojstva kao nasa. Ali to ne pise na Internetu, bar ne onom koji pretrazuju "znalci" i "zivotni eksperti" kojima je "zivot njihov fakultet". Za to bi ipak trebalo nesto i procitati, jer na Internet svako obicno stavi sta zeli bez neke kontrole; udzbenici ipak prolaze kroz bitno drugaciju i daleko stroziju proceduru, posebno oni iz kojih neko treba da nauci kako da uradi nesto da bi zaradio od sopstvenog ulaganja. Lako je galantno pisati gluposti bez ikakve odgovornosti i obaveze, a mnogi su propali ribnjaci tako projektovani, napravljeni i prodati kako tvor(ac) prethodnog posta rezonuje.
Na kraju, komentar o notornim netacnostima: na 0 stepeni Celzijusovih, tj. u cistom ledu ne moze da zivi nista od riba u prirodnoj sredini i to je prva ocigledna netacnost iz prethodnog posta; neophodno je da bude bar preko 0.5 Celzijusovih, a u praksi preko 1.5 stepeni Celzijusovih da bi voda "bezala" ka tecnoj fazi u kojoj moze da se udise rastvoreni kiseonik - iz leda to ne ide nikako.  :D :D :D :D (smeh neznanju i upinjanju da se sve vecim, spiralnim srljanjem u gluposti ocuva sopstveno dostojanstvo u sopstvenim ocima, a o onome sa strne i da ne govorimo!)
Drugo, sa supersaturacijom se svasta moze, ali to nisu zivotni uslovi, niti su rentabilni uslovi za konkurentnu proizvodnju. Ali i za to, ponovo naglasavam, treba imati i znanja, i odgovornosti, i prakse.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Slabi su argumenti našeg profesora iz ove oblasti, poput "propali ribnjaci", "američke izmišljotine", "svako može da piše..." Preporučujem onima koji ovo čitaju, da i sami potraže podatke o životu vrste Salmo trutta m. Fario, ali da izbegavaju podatke koji dolaze iz delova sveta koji u svim naukama zaostaju.
Uf, kada bih poverovao PedjiBG, da poznaje život potočnih pastrmki bolje od američkih stručnjaka, poverovao bih i da je Niš, u kome sam se rodio, grad elektronike, kako je doskora pisalo na ulazu u grad.

Mogao bih do kraja života da ubeđujem PedjuBG i njegove ortake da nisu u pravu, ali predlažem da to prekinemo i nastavimo da pišemo o temi iz naslova.
Predugo smo se zadržali na temperaturnim uslovima koje podnosi ili priželjkuje potočna pastrmka. Ja bih se sada osvrnuo na hranu potočne pastrmke. Počeću jednostavno. Kada bi ubacili potočnu pastrmku u vodu koja ima optimalne količine rastvorenog kiseonika i temperature, a u njoj ima jako malo njene prirodne hrane, ona bi je napustila u nadi da će na drugom mestu utoliti glad. Hajde da malo dublje razmislimo o tome. I ja najviše volim da se ljuljam u senci vrba, na temperaturi od 25 stepeni, ali ako u okruženju ne mogu da nađem hranu kad ogladnim, napustiću i ljuljašku i hladovinu i ući u prašnjavi, zagađeni grad ili neku smrdljivu seosku kafanu, punu duvanskog dima. Tako i potočna pastrmka, može da pronađe mesto za svoj život, na kome količina kiseonika i temperatura nisu baš uvek optimalni, ali ima hrane u izobilju. Još bolje ako se ispune ova tri uslova na jednom mestu, ali idealnih uslova u prirodi nema!
Ima još nekoliko veoma važnih uslova za život potočne pastrmke, ali voleo bih da pročitam šta mislite o ovoj mojoj teoriji žrtvovanja zbog hrane. Ima li tu logike?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Slabi su argumenti našeg profesora iz ove oblasti, poput "propali ribnjaci", "američke izmišljotine", "svako može da piše..." Preporučujem onima koji ovo čitaju, da i sami potraže podatke o životu vrste Salmo trutta m. Fario, ali da izbegavaju podatke koji dolaze iz delova sveta koji u svim naukama zaostaju.
Uf, kada bih poverovao PedjiBG, da poznaje život potočnih pastrmki bolje od američkih stručnjaka, poverovao bih i da je Niš, u kome sam se rodio, grad elektronike, kako je doskora pisalo na ulazu u grad.

Mogao bih do kraja života da ubeđujem PedjuBG i njegove ortake da nisu u pravu, ali predlažem da to prekinemo i nastavimo da pišemo o temi iz naslova.
Kiselo je grozdje!  :bleh:

Mixmaster je napisao(la):
...Kada bi ubacili potočnu pastrmku u vodu koja ima optimalne količine rastvorenog kiseonika i temperature, a u njoj ima jako malo njene prirodne hrane, ona bi je napustila u nadi da će na drugom mestu utoliti glad. Hajde da malo dublje razmislimo o tome. I ja najviše volim da se ljuljam u senci vrba, na temperaturi od 25 stepeni, ali ako u okruženju ne mogu da nađem hranu kad ogladnim, napustiću i ljuljašku i hladovinu i ući u prašnjavi, zagađeni grad ili neku smrdljivu seosku kafanu, punu duvanskog dima. Tako i potočna pastrmka, može da pronađe mesto za svoj život, na kome količina kiseonika i temperatura nisu baš uvek optimalni, ali ima hrane u izobilju. Još bolje ako se ispune ova tri uslova na jednom mestu, ali idealnih uslova u prirodi nema!

Koliko je i ovo jednostrano i netacno, a naizgled zvuci logicno i manipulise citaocima, ilustruje sledeci primeri:
Septembra 1993. smo koristeci tri kile soli uspeli da u potocetu koje se sa istocne strane prekoputa ovcarskih farmi uliva u Vlasinsko jezero uzvodno od puta od Promaje prema hotelu u malom viricu elektroagregatom da ulovimo pastrmcicu od nepunih 10 cm. Kad smo pogledali njenu krljust pod mikroskopom, uspeli smo da izbrojimo do sedam godina starosti, dalje je bilo necitljivo, a imalo je jos da se broji, sigurno. Bio sam fasciniran cinjenicom da i pored mogucnosti da ode u hranom bogato jezero ta pastrmcica tavori tu!
Na podrucju Ivanjice ima mnogo malih potocica, pa smo iz jednog takvog dobili mali uzorak pastrmcica, ciji smo rast analizirali. Bilo ih je i starijih, nekoliko godina starih, ne samo mladji. Njihov rast je bioo tako slab da tek u ne znam-vise-kojoj godini (petoj ili sestoj) malobrojni do tada preziveli primerci jedva dostignu meru od 25 cm za izlov. A to je bilo visestruko sporije od pastrmki iz Mlave, sa kojima smo tad uporedjivali ove ivanjicke, koje vec u trcoj godini premasuju tu "standardnu" meru. Osnovno je: zasto te pastrmcice nisu htele da iz potoka odu nizvodno u veci vodotok, koji je takodje bio salmonidna voda, a bio je lako dostupan? Ja ne znam, a one su svakako imale neki svoj razlog. Ocigledno!
Ponovo upucujem na referencu o gustini populacije koju sam dao gore, a u literaturi koja je za interpretaciju tog rada koriscena i citiran akako jre propisano postoji dodatna gomila referenci relevantnih za ovu temu.

Neko lucidan pitace se opravdano zasto se lomim da napisem sve ovo, kad nema svrhe za autora posta na koji time odgovaram?
Zbog ostalih, koji, nadam se, citaju sve ovo i predmet su manipulacije.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zahvaljujem na odgovoru koji je ovog puta jasan i izgleda kao da je potkrepljen primerima i iskustvima. Međutim, ja baš u ovome vidim manipulaciju čitaocima. Prvo, ja nemam razloga da manipulišem čitaocima, jer se ne bavim, niti planiram da se bavim ihtiologijom. Ne primam platu od države za to. Upravo profesor biologije ima razloga da to radi. Drugo, u brojanju godova na krljušti ulovljenih pastrmki ne vidim dokaz da se radi o nekom pravilu. U prirodi postoje jedinke koje zaostaju, ali preživljavaju, a i niz drugih, neuvrštenih faktora, koji bi mogli da nateraju zakržljalu pp da se zadrži u tom eksperimentalnom, posoljenom potoku.
Svaki primat zna da potočna pastrmka, kada odraste, traži veći vir ili još bolje, reku. Logično je da se celog života postepeno spušta nizvodno, sve dok joj uslovi dozvoljavaju. Ona to ne radi u potrazi za većom količinom kiseonika ili optimalnom temperaturom, koja je zaista, za ovu ribu veoma blizu izvorišta reka. Ona migrira nizvodno iz dva drugačija razloga. Prvi je onaj o kome sad pišemo, hrana, a drugi je veća teritorija i bolja skloništa, to jest bolja pozicija. Ovo drugo je još jedan uslov koji za svoj normalan život traži potočna pastrmka i zbog njega je spremna da pravi još jedan u nizu kompromisa na račun ostalih uslova.
Priča o zakržljotinama iz malih potočića može samo da se shvati kao pokušaj da se profesor biologije bar malo razlikuje od mene (polupismenog) i podataka koje nam o životu potočne pastrmke nudi većina svetskih stručnjaka.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
@sjekloca i 1ooka, obrisah vam postove sa uzivanjem
Nespominjati politicare i politiku na sajtu.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Laki ja ni jednog politicara nisam spomenuo rekao sam da je covek nas gradjanin kome se sudi u inostranstvu, a to sto je Sjekloca aludirao na nekog politicara to je njegova stvar.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ma brisi slobodno... al mi prvo obojica objasnite kakvog i kog politicara sam ja ovdje pominjao? Drugo, kako neko moze da se bavi politikom, a da mu sude u inostranstvu? O cemu se ovdje, zapravo radi? Neko je umislio da ja pominjem politicare (to treba da mi dokaze), pa me brise.... a one sto vrijedjaju po forumu na sva usta, oni su kao ok?

Laki bre....  :-X
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Da, IZGLEDA da je potkrepljen...  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Ma odlicno, tvojim manipulacijama nema kraja, u sve se razumes i nijedan covek o bilo cemu nema pojma u poredjenju s tvojim "skolama zivota".  :D :D :D :D. Iako svako od nas ima u "svom kraju" bar neko potoce gde ostaju i starije, iako sitne pastrmke. A i brojanje narastajnih zona i odredjivanje uzrasta (to nisu "godovi", pitaj nekog sumara ako meni ne verujes) je apsiolutni bljak, to samo budale rade.
Samo ne znam sta si mislio pod "slanim eksperimentalnim potokom"?
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Opustite se bre musicari,zivi ona i u prodavnicama    :p :p :p
Prepuni su ih pojedine radnje u Nisu,a ona opustena,coolira...
 
Vrh Dno