Vlasina

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
pedjabg je napisao(la):
Ibar sa Studenicom, dakle, tek naknadno je dobio i mladicu i lipljena, i to ne od Dunava Moravom, pre sam sklon da su obe vrste daleko kasnije i sasvim slucajno tu dospele iz sliva Lima. Naravno, za to nemam jos opipljive dokaze, ali videcemo...Radi se na tome.
Malo je offtopic od Vlasine, ali izvinjavam se  :) Studenica je 1960-tih, 70-tih , 80-tih imala lipljena (Ne znam da li ga gornji tok Ibra i dan danas ima ???) ! Moj ujak mi je pričao da ga ima oduvek, kao i da je u Studenicu ulazila i mladica iz Ibra!!! Onda postaše rudnici na Kosovu i iz Ibra i njegovog donjeg toka nestaše lipljan i mladica. Iz Studenice netragom nestade lipljen oko 1980-te godine kada sam ja video poslednjeg. Jako me interesuje ova teorija o slučajnom dospeću ako je tačna, može li malo šire (ili u drugom topic-u)  :) :) :)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
1.Po mom neskromnom mišljenju, u Vlasini ne žive posebne pastrmke, jer je njen izvorišni deo toka potpuno izmenjen. Već nekoliko godina se intenzivno poribljava pastrmkama iz drugih reka, tako u priči o posebnoj rasi ili formi ili ne znam ni ja čemu, nema smisla trošiti reči.
2.Slovenci su u svoje reke nabacali svakojake pastrmke, pa ne da nisu propali, nego su broj 1 u Evropi, kao destinacija za mušičarenje raznih, pa i endemičnih, vrsta pastrmki.
3.Slušajući naše ihtiologe, umalo ne dođoh do zaključka da u svakoj našoj reci živi posebno dragocena podvrsta potočne pastrmke. Tvrdim da to nije istina. Mislim da znam i razlog da se takve stvari izmišljaju i objavljuju, ali ne bih o tome, jer će nas to opet dovesti do...

3 pasusa sa kojima se poprilično ne slažem. Dakle:

@1. Ovo je većim delom tačno, ali ako je šteta već učinjena to nije opravdanje da se nastavi sa pogrešnim stvarima... Uostalom, priroda je jača nego što mislimo! Te potočare-strankinje, kao i njihovi mešancima sa autohtonim, moraju biti manje prilagođeni uslovima života u toj rečici i svremenom bi ti "strani" geni trebalo da budu potisnuti...
@2. Niko ne priča o propasti ribolova, nego autohtonih varijeteta. A o tome šta slovenački stručnjaci misle o postupcima slovenačkih ribolovačkih udruženja najbolje da kažu sami slovenci... Mislim da su oni već odavno priznali da su napravili greške, a samo budale odbijaju da uče na tuđim greškama...
@3. Ne kapiram odakle tvoje nepoverenje i lepo bi bilo da kažeš zašto se takve stvari "izmišljaju" ? Eto, ja sam izgleda totalna naivčina i verujem da su stručnjaci u pravu, te da u mnogim (ne svim naravno) našim podslivovima ima zaista jedinstvenih potočara... To je naše blago, i tvrdim da ga treba čuvati!

Nemojte ovo shvatiti kao neku raspravu, već tek kao pokušaj da svi zajedno dođemo do istine... Ko zna, možda i nešto pametno zaključimo i promenimo stvari na bolje...  8)

p.s. Nemam ništa protiv (pokušaja) poribljavanja lipljanom. Tu teško da može da se napravi neka šteta. Meni recimo Jerma izgleda zanimljiva za poribljavanje lipljanom. Kakva bi to luda kombinacija bila - makedonska pastrmka i lipljan!  :D Još da se ubaci malo mlađi mladice, potočne zlatovčice i kalife, i ha, ha...  :doh:

p.s.2. Mix druže, bravo za ulove mrena! Zanimljvo, istoga dana sam ja namenski varaličario mrene i krupne potočne mrenice kraj Niške Banje, ali sam bio manje sreće (znanja), pa je se lepa mrena otkačila pred nogama...  :-[
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam u proteklih 8 godina odsustvovao sa reke Vlasine. Jednostavno, reka je izgleda lipljenska u srednjem, najlepšem, toku i druge ribe neće tu da žive.
Tema je Vlasina, pa ja malo mudrujem, inače sam pristalica filozofije da treba mušičariti ono čega ima, a ne ono čega nema, niti ga je ikad bilo. Samo, tužno je gledati prelepu planinsku reku, koja nema adekvatne stanovnike, nego teče skoro potpuno prazna. U Vlasinu je glupo ubacivati potočnu pastrmku, jer je već ima. Ima i sitnog, zakržljalog klena. Voleo bih da vidim čime bi naši stručnjaci (") poribili Vlasinu, između sela Tegošnica i Kruševica.
Možda nekome ovo zvuči kao "španska sela", ali Vlasina je veća i od Đetinje, Rzava, Gradca...dakle, veoma značajna planinska reka Srbije, čiji sliv pripada isključivo našoj državi! U prevodu na srpski, njen tok je značajnije prirodno bogatstvo od velike većine planinskih reka Srbije, pa zaslužuje i bolje, ispravno, gazdovanje.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
  Kao sto sam pre par reply- eja pomislio, rekao, zamashtao se Vlasina zasluzuje bolji trtman jer ima potencijala, da se ne ugrozivshi te autohtone pastrmcice do kojih ima 35 km mozda i vise  i 3 fizicki nesavladive prepreke za bilo koju ribu osim mozda lososa. Znaci mislim prvenstveno na kalifu, i eto kakvo bi recimo bilo strucno mishljenje za poribljavanje ovom vrstom, i da li je manja steta  pustiti nju koja nikad nije zivela tu i ne mresti se ali moze da naskodi klencicima , kederima,krkusama , potocnim mrenama, ili pustiti lipljana koji ni u juri nije video Vlasinu a moze da naskodi samo insektima a najvece zlo koje moze da napravi  je sto ce mozda da se razmnozi .
      I recimo kad je navatam pare politicke veze avione i kamione i eto kao ocu da pitam reda radi strucnu javnost i institucije sta ce oni da mi kazu da pustim kalifu ili lipljana ? 'ajd sad!
  pozz igor 
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mislim da bi kalifa trebalo da se pusta u Bosni, gde se lovi krejicama. Kod nas se lovi jednodnevkama, pa bi bilo zgodno pustiti duzicastu pastrmku, kako je i u postojbini nazivaju. Razloge je savrseno lepo izneo Goci u prethodom postu, a ako nekoga boli dusa sto ce "u delu gde je reka prazna" (tvrdnja jedan citirana) "stradati klenovi, pliske i krkuse" (tvrdnja dva parafrazirana, mrzi me da trazim), neka ne ubacuje duzicastu pastrmku.
U gornjem toku Ibra lipljena ima vrlo malo, na svega nekoliko kilometara toka i ta populacija jaaako je osetljiva, ali srecom dobro cuvana i dok se kvalitet vode koja dolazi iz CG ne poboljsa to se nece moci popraviti. Isto je i sa mladicom u toj reci. Situacija je dodatno iskomplikovana nastankom jezera Gazivode i tu nema leka i popravke, a ni pameti da se sa dizanjem brana prestane.
O slovenackim iskustvima sa unosom alohtonih vrsta i pokusajima popravljanja zasrane situacije se moze informisati na njihovim sajtovima, npr. http://www.balkan-trout.com/. O nasim (u Srbiji) varijantama pastrmki moguce je informisati se iz objavljenih radova, koji su navedeni u bibliografiji stavljenoj na uvid ovom sajtu nakon skepticizma iznesenog u vezi dela u nekoj od ekoloskih tema. I studenti dobijaju ovako reference i literaturu, pa ako ih procitaju, shvate i savladaju, prolaze, ako ne - zna se. Ne mora svako ko upise da zavrsi fakultet, vec samo onaj ko je u stanju da shvati i da shvaceno nauci, te odgovarajuce reprodukuje kad treba. To sto neko ni ne cita ono sto dobije kad trazi u startu rezultira neznanjem i nije cudo da onda donosi pogresne zakljucke. A podrucje Vlasinske visoravni i njenih oboda se pokazalo vrlo znacajnim ne samo kad su u pitanju pastrmke (verovatno najstarija dunavska, verovatno najstarija jadranska koja je od ove prve nastala, posebna dunavska nesto izvedenija, itd), vec i planinski mrmoljci (Triturus alpestris), ako sam dobro zapamtio o kojoj vrsti se radi, a to je tek pocetak ovakvih zooloskih istrazivanja. Ali, i ne ocekuje se da onom ko nije zainteresovan da bude u to upucen to bude jasno, niti je njegovo misljenje o tome zasto se takve stvari pisu i kakve su upravljacke implikacije tih otkrica relevantno.
@Milance, tripujem da se to dospevanje lipljena i mladice iz Lima u Ibar (i Studenicu) desilo verovatno u nekoj od poslednjih ili u poslednjoj, Wurm-skoj glacijaciji, pre oko +10.000 godina, znatno nakon sto su obe vrste dosle na Balkan. To je zasad samo hipoteza i trazi se potvrda ili demanti, a istrazivanja su bas sad u toku, ali nisam siguran hicemo li imati ikakve rezultate, jer su u medjuvremenu vise puta obavljana svakakva poznata i nepoznata, dokumentovana i netragom vrsena  poribljavanja, pa mozda od svega jednostavno ispadne samo corak
 
V

vaga

Guest
    A cudi me ovakvo stanje.Mora da su nase vode stvarno siromasnije klenom od Vlasine,za koju sam bio ubedjen da je prepuna... :eek:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Vlasina je podivljala, prokletstvo bujicarskih reka, trenutni vodostaj je kao Drina na minimali
     
        http://www.hidmet.sr.gov.yu/ciril/hidrologija/izvestajne/bezprognoza.php?hm_id=47640

42m3 / s , uzas !
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Evo par snimaka , ko poznaje ovu reku prestravice se kako izgleda sad....
  http://www.youtube.com/watch?v=DYrEFSVAR4Y
  http://www.youtube.com/watch?v=588Dym64fUg
  http://www.youtube.com/watch?v=-pnHFb2u-0s
a pre par nedelja pusteno 2500 pastrmki od 7-10 cm gde li su sad !?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Gledam i stra me vata. Sve ce ve podavi!
aj ozbiljno, stvarno jezivo.  ??? ??? ???
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Planinska reka puna pastrmke :-X

Kao sto bi na reklami rekli za vodu "Voda Voda" :

Sa vrhova Vlasine :D

poplava04bo6.jpg
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mnogo je velika, a po mojoj proceni, još će da nadođe.  :'( Žao mi je Vlasotinčana, ali 1988. godina je trebalo da ih urazumi i natera da podignu malo viši bedem.
Moja vikendica je pored ove reke, ali na oko 100 m iznad nivoa Vlasine.

Briga za pastrmke je neopravdana. Potočna pastrmka je riba koja sasvim normalno podnosi ovakve bujice. Zapravo, to je riba koja ih baš najbolje podnosi i živi baš u ovakvim rekama. Možda se mlađ iz ribnjaka neće najbolje snaći, ali pastrmke starosedeoci će sve biti na broju. Šta rade pastrmke i ostale ribe po ovolikoj vodi, vrlo je jednostavno objasniti. Ostaju na svom mestu, ali kako? E, to ću pisati pod posebnom temom.
 

Amos

Senior member
Učlanjen(a)
20.03.2006.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Lokacija
Grdelica - Srbija
E pa zajeb Djomla ... niti je ta VODA u pitanju, a bogami ni reka (VRHOVI VLASINE / VRHOVI TARE... reke nemaju vrhove)... Jedino sto si uboo je slika (na zalost).
Sto se tice 2500 pastrmki od 7-10 cm, ja sam ukapirao da je to mladj (bar po mojim merilima  :hammer:), a ona ce tesko da se snadje.
 
Vrh Dno