Vlasina

V

vaga

Guest
Becko prijatelju ne sekiraj se mnogo,predosetile su one to pa su se spustile nanize,tu su negde oko Konopnicu pa kad prodje velika voda ce se vrnev nazad a ako se ne vrnev ce gi izvacav seljaci i toj za to.Nego meni mi krivo,sto predsednik Susulic rece,za ovi cigani sto su poplavljeni.Jel gi odnese velika voda 88. pa gi od kartonske napravise velike kuce al se oni ne daju pa ostase pored reku da cekaju novu veliku vodu,pa dokle bre vise...?
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
St.Igor je napisao(la):
Gde vi zivite... Cheesy
Treba li ja da se smejem kad vas Lim odvali od zivota za par dana?

E znam kako vam je to se nama desava svake godine (nekad omane). ;) Haha jedne godine presao visinu viseceg mosta u sred grada... joj da se bucnes tada... Vidis na mom avataru beton u kraju, to je kej. Tu kad je prelio otisao je do moje ulice jos 30-ak metara...
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Becko prijatelju ne sekiraj se mnogo,predosetile su one to pa su se spustile nanize,tu su negde oko Konopnicu pa kad prodje velika voda ce se vrnev nazad a ako se ne vrnev ce gi izvacav seljaci i toj za to.Nego meni mi krivo,sto predsednik Susulic rece,za ovi cigani sto su poplavljeni.Jel gi odnese velika voda 88. pa gi od kartonske napravise velike kuce al se oni ne daju pa ostase pored reku da cekaju novu veliku vodu,pa dokle bre vise...?
Zilav narod , braca Cigani, ce oprave , ja im zelim sve najbolje, valjda ce drzava bar jednom da bude uz njih, a to da su uvek pored vode samo govori o njihovoj vezi sa prirodom!
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
U povratku sa Vlasinskog jezera spustio sam se u pravu pravcatu dzunglu koja krije prelepu reku Vlasinu.
Naravno musicarski nagon nije mi dao mira a da ne krenem i probam nesto da nabodem ali predeli su u pravom smislu reci Dzunglasti(amazonija).
Bilo je samo par promasaja sto nemogu sa sigurnoscu da garantijem sta je to bilo,ali bilo je tu malih problema..
Zapravo voda je imala pepeljastu boju tako da mogu da kazem da je to  (mozda) uticalo na moj konacan ishod,mada i nemora da znaci.
Prve rezultate poceo sam da dobijam negde oko mesta SVODJE i to su bili klenovi ne krupniji od 300g.
Usput sam naleteo na par varalicara naravno u znatno cistijem delu i pristupacnijem koji su imali po nekoliko klenova ali pozamasnog gabarita.
Sve u svemu utisak na mene koji je ostavila reka jeste FENOMENALNadam se da cu u buduce imati vise srece(znanja)  pa mozda i padne neka pastmka posto planiram da sledece leto malo vise obratim paznju na VLASINU..


--------------POZDRAV-----------
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Nadovezujem se na predhodni moj text sa Reke Vlasine u povratku sa Vlasinskog Jezera.
Malo pustolova,Nista od ulova ali AMAZONIJA SAMO TAKO
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/P7tcI67Yj-Q[/flash]

Ovo i nije baš najmudriji prikaz reke Vlasine, jer je snimljen po najmanjem mogućem vodostaju (vidi se po obalama i peščanim sprudovima), a brčkao sam se (snimatelj) po malenim rukavcima. Ipak, ovo je lepa reka i osvežava svaki pogled na njen srednji tok, koji, nažalost, još uvek nije primio svog jedinog prihvatljivog i prirodnog stanovnika, lipljena.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mixu,malo mi nije jasno bas ovo tvoje.
Svog prirodnog stanovnika lipljena,da ti  zelis reci da i Vlasina ima uslove poput Nisave za zivot lipljana??????????????
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Čim ima hidroelektrane i brane, reka se drastično menja. Vlasina je znatno izmenjena u odnosu na 1950-te, kada joj je oduzeto bogato, ali muljevito, izvorište. Više ne ističe iz Vlasinskog blata (jezera), već uglavnom nastaje od čistih i hladnih planinskih potočića. Gornji tok ima veliki pad i rečica je puna vodopada. Tipičan je predtavnik bujičavih, freestone, reka. Ogromne stene su pored Vlasine razbacane na sve strane. Moćna reka im na svakih par godina iznova menja raspored.
Naravno, u gornjem toku živi potočna pastrmka, a u donjem klen, skobalj i mrena. Problematičan je i opustošen srednji tok, između sela Tegošnica i Boljare, koji ne pogoduje ni pomenutim ciprinidima, ni salmonidima. Velika brana u Vlasotincu i još jedna u Boljaru, ne dozvoljava nikakve migracije riba, tako da ovaj prelepi deo reke nema ozbiljnijeg stanovnika od potočne mrene (krkuše) i sitnih, zakržljalih klenova. Stanovnici dna (bentos, larve insekata...) srednjeg toka Vlasine ukazuju na veoma čistu prelaznu salmonidno-ciprinidnu vodu, a od njih nema boljih pokazatelja da reka "plače" za jedinim stanovnikom koji bi je (najverovatnije) veoma rado naselio, lipljenom. Jednostavno, ne postoji druga riba koja bi ovde živela.
Protok vode u ovoj reci je sasvim solidan. Sećam se prošlog leta, kada u celoj Srbiji mesecima nije padala ozbiljna kiša, da je Vlasina bila nekoliko puta (po podacima HMZ Srbije) jača od Velikog Rzava, Studenice, Belog i Crnog Timoka, Toplice...
Kraj kroz koji protiče gornji tok Vlasine ostaje bez ljudi. Uskoro će biti skoro potpuno nenaseljen. U prevodu na moj jezik, nema ko da sere i baca otrove u reku. Ovo je još jedna od retkih reka Srbije koja je sve čistija. Nisam je obišao desetak godina i, kada sam je prošlog leta posetio, primetio sam da u priobalju nema mnogo kesa, cipela, krpa, plastičnih predmeta... Srećom, nema ko da baca.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ovde bi moglo biti klenića, ribe koja izgleda nestaje iz naših voda...

Pored ove reke sam prošao par puta, zastajkivao kolima i zagledao je, ali nisam pecao. Slažem se da bi verovatno pogodovala lipljanu. Inače ne verujem da je baš nenaseljena ribama, možda samo nema vrsta interesantnih za mušičarenje. U reci bi moralo biti puno potočne mrene, krkuše (verovatno par vrsta), pliske, možda ponekog zlatnog i običnog vijuna... U nedostatku lipljana, i jedna prikolica kalifa bi fino došla...
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ima dosta dobrih i obecavajucih dela ta recica Vlasina.Potpuno se slazem sa svim podacima koje si izneo ali stanovnistvo oko mesta Sastav Reka jeste da se malo dovelo u red sto se tice bacanja kesa,flasa ali reka je tamo neprohodna od skoljki automobila njihovih motora,a ostala mehanizacija koja radi na renoviranju puta BESOMUCNO  SIPA RAZNORAZNE OTPATKE  U REKU.
Masna je od ulja u pojedinim delovima da se primetiti po zamrljanom kamenju i zemlji koja kandise NA ZALOST...... :'( :'( :'( :'( :'(
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Posle ovih poplava kontaktirao sam burazera iz Vlasotinca koji malo pa ode navise na reku da proba da ulovi koju i kaze da je dva-tri dana dobro prolazio negde oko sastava reka po 5-6  pastrva
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Blue FOX je napisao(la):
Posle ovih poplava kontaktirao sam burazera iz Vlasotinca koji malo pa ode navise na reku da proba da ulovi koju i kaze da je dva-tri dana dobro prolazio negde oko sastava reka po 5-6   pastrva
Usred lovostaja!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Blue fox jel si ti neobavesten ili si bezobrazan lovstaj na pastrmku traje od oktobra do marta, a ti pises kako tvoj vrli rodjak peca pastrmke. Da pogodim jos i da ih je pecao na živ mamac :doh: :mad:
 
Vrh Dno