Crvenperka

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
dare je napisao(la):
Kad smo vec kod ove ribe, koliko znam svetski rekord je negde oko kilo i trista.
Ajde da ga oborite kada ste krenuli da je hvatate.
A koliko vidim imate i sjajne musicare potkovane barskim ribolovom.
Imam svog favorita  :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

1.5 kg, neki kanal u GB. Pisalo je o tome u nekoj riboreviji davno, davno... CINI MI SE
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Najveća za koju sam ja čuo je ulovljena u Nemačkoj i bila je teška preko 1.8 kg. U bari koju ja opsedam ima ih tek nekoliko godina i ove su verovatno najveće. U okolini Niša nema starijeg staništa crvenperki. A da, izmerio sam one od juče. Najveća je bila 32 cm.
Ja sam zadovoljan i lokalnim rekordima u velikom broju kategorija. ;) Nije tema, ali voleo bih da mi neki mušičar  iz mog kraja bar prijavi veću crvenperku, bucova, štuku, babušku, divlju pastrmku, bodorku, mrenu, soma...Auuu, otvaram novu temu o rekordima!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ova riba je ponekad veoma probirljiva. Jednostavno, ne pada joj na pamet da jede sa površine ako nema insekata ili slične hrane na njoj. Šeta kroz vodu, čak i prilazi površini, ali neće da uzme sve i svašta. Čak i kada se opredeli za površinski lov, bira i razmišlja. Naravno da je tako kada ima dobar vid i koristi ga u lovu.
Kao i kod drugih riba treba prvo podesiti veličinu muve. Tanak predvez je od velike pomoći. Međutim, nije uvek dovoljna veličina, nego treba pogoditi i oblik i plovnost. Ponekad ni sve to ne pomaže, pa treba pogoditi i boju.
Ja sam ovih dana imao malo slatkih problema da odaberem suvu muvu za krupne crvenperke, koje sam jasno video u vodi. Na kraju mi je uspelo da provalim da je Pond Olive Spinner/ Spent, sa cimet telom, sivim krilima i pivski kokot-hackle-om, na broju 14, najbolji.
Ih, kakva je to igra bila!

 

Prilozi

  • Pond Olive Spinner.jpg
    Pond Olive Spinner.jpg
    22 KB · Pregleda: 441

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Prisetih se ove lepotice.
main.php
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
I pored svega izrečenoga na forumu o crvenperki (a nije ga malo) poslije pomnog čitanja, da se ne bih ponavljao s nekim, mislim da imam nešto novo o ovoj ljepotici.
Suhe muhe, nimfe, a jel tko lovio i ulovio crvenperke na strimerčiće?
Dakle u nedjelju pošto se smirio onaj orkan, sa štuke prebacio sam se na balinčiće jer su mi pod nogama pravili urnebes, nakon par manjih komada uočio sam na 10-tak metra  ispred sebe 1-2 ljepša rauba balina i brzo krenuo sa plasmanima malog strimerčića (bijeli, malo zečića,sa par paunovih isperaka za leđa i malim okicama) prema uočenoj poziciji, no na toj vodi balin tako brzo krstari da je dok sam se ja tamo prebacio već bio 20-tak metara dalje...
E sad kad sam već tam bacio,prozirna voda mi je otkrila još koju sjenu ribe pa sam lagano počeo da ga vodim, cimam, puštam da propada i ubrzo slijede udarci. Čudni udarci,a poslije petog promašaja počelo to mene malo kopkati, šta mi to udara, pomislih na bandarčiće, no oni bi mi obično barem dopratili strimer do obale pa bi ih i vidio, ali ove ribe su ostajale na tom mjestu pomalo u dubini i redovito se dizale na strimera čim bi da bacio.
Bio sam uporan, usporio vođenje više išao na propadanje pa lagano plesanje u mjestu... i konačno griz , vučem van ribicu, vidim nije velika i čudim se viđenome crvenperka. Pa dobro velim sebi greškom se zaletila, nastavljam bacati strimera cimati kao i dosada i opet griz i opet crvenperka, nisam siguran da li je to bilo zbog načina vođenja ili su se odlučile oponašati predatore no ulovio sam ih još par komada, pa čak uspio ovjekovječiti i video snimkom (samo mi još nije uspjelo da ga skratim nekih je  5 min, a već u 50-toj sec vadim ribu, pa mi se ostatak čini preprazan a prevelik za YouTube, moram naći neki program za skraćivanje).
Potom sam im stavio imitaciju crvića, kojeg sam radio po Sebastijanovom opisu (Hvala Seb.) još od maja 2007. E na tog crva je tek nastao harakiri gotovo svako bacanje par udaraca ili riba bez udarca , uzimale su ga u čistom propadanju, no nije to tema nego strimerom na crvenperke !?
Ima li tko još takvog ili sličnog iskustva s crvenperkom ? Dali je do doba godine ili ...
 

Prilozi

  • Crvenperka.JPG
    Crvenperka.JPG
    162,7 KB · Pregleda: 324
  • Crvenperka 2.JPG
    Crvenperka 2.JPG
    163,2 KB · Pregleda: 317

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Gogo, mislim da je neodoljivo pulsiranje zečetine i bela boja...nešto ih je nateralo i zainteresiralo...ponekada se dešava da i deveriku i šarana ulove na male voblere ili male tvisterwe ali to je jako retko...ali mislim da je u tvoj slučaju mnogo toga odradio mali zekan  ;) ja sam par puta bacao žutog strimera od marabua dok sam lovio bandare...udica je bila dosta neprimerena crvenperkama ali par crvenperki je malo probalo da "kljucne" to sam se samo igrao i mislim da je lelujanje marabua isto ko i tvog zeke prvuklo crvenperku. Lepo opažanje i iskustvo  :tbumb: Dobra ideja za crvenperske muve od zečetine si mi dao ;) hvala Gogo :yeswink: Mog crviča sam ja prvi put probao u srbiji na belocrkvanskim jezerima i neri...ala sam se tamo nalovio sitniša, pa i na dunavu također. Posle sam to usavršio kod mene kući i redovno lovim kapitalne crvenperke (skoro sve su oko 30cm a največa do sada 31cm). Ipak još se nisam trudio tražiti največu, to ja onako usput dok se odmaram od hodanja i traženja velikih riba i bacanja "polkilskih" strimera :D
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
sebastian je napisao(la):
Gogo, mislim da je neodoljivo pulsiranje zečetine i bela boja...nešto ih je nateralo i zainteresiralo...ponekada se dešava da i deveriku i šarana ulove na male voblere ili male tvisterwe ali to je jako retko...ali mislim da je u tvoj slučaju mnogo toga odradio mali zekan  ;) ja sam par puta bacao žutog strimera od marabua dok sam lovio bandare...udica je bila dosta neprimerena crvenperkama ali par crvenperki je malo probalo da "kljucne" to sam se samo igrao i mislim da je lelujanje marabua isto ko i tvog zeke prvuklo crvenperku. Lepo opažanje i iskustvo  :tbumb: Dobra ideja za crvenperske muve od zečetine si mi dao ;) hvala Gogo :yeswink: Mog crviča sam ja prvi put probao u srbiji na belocrkvanskim jezerima i neri...ala sam se tamo nalovio sitniša, pa i na dunavu također. Posle sam to usavršio kod mene kući i redovno lovim kapitalne crvenperke (skoro sve su oko 30cm a največa do sada 31cm). Ipak još se nisam trudio tražiti največu, to ja onako usput dok se odmaram od hodanja i traženja velikih riba i bacanja "polkilskih" strimera :D
Da, da i ja mislim da je "pulsiranje" bilo kap koja je prelila čašu, pokušaću se vrnuti ovih dana na tu vodu da to potvrdim, a crv ti je ludnica nema šta, kažem ti nisam morao ni da ga vodim u prvom propadanju im je već bio u ustima, pokušaću napraviti kojeg "debljeg" možda se i koja "deblja" crvenperka zaleti na njega. :bye:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Malo je off ali ja davno uhvatih crvenperku od 450g na mepps 2!!! I to isto jesenjem periodu.
Zna ona to!
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Milanče je napisao(la):
Malo je off ali ja davno uhvatih crvenperku od 450g na mepps 2!!! I to isto jesenjem periodu.
Zna ona to!
Eto,eto, kažem ja da se ona počinje ponašati kao predator, možda nešto slično šaranu u jesen kad se intenzivno hrani i nije rijetko da ga smuđaroši dobijaju na male kedere ili meso. Dakle u jesen mali strimerčići mogu da "pale" kod crvenperke.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ribe iz porodice Cyprinidae nam izgledaju miroljubivo, ali ko ih je čuvao u akvarijumu i hranio, brzo može zaključiti da su ljubitelji i ribljeg mesa.
Mlađ riba je veoma brojna u rejonu crvenperke i predstavlja lak plen i omiljeni zalogaj. Najnežnije barske ribe su pravi kanibali, dok su grubijani poput sunčanice najnežniji roditelji, koji čak i brane svoje potomstvo.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Mixmaster je napisao(la):
Ribe iz porodice Cyprinidae nam izgledaju miroljubivo, ali ko ih je čuvao u akvarijumu i hranio, brzo može zaključiti da su ljubitelji i ribljeg mesa.
Mlađ riba je veoma brojna u rejonu crvenperke i predstavlja lak plen i omiljeni zalogaj. Najnežnije barske ribe su pravi kanibali, dok su grubijani poput sunčanice najnežniji roditelji, koji čak i brane svoje potomstvo.
Hvala Mix, to mnogo toga "razbistrava"  :bye:
 
H

humphrey

Guest
Mixmaster je napisao(la):
Lovio sam mušicom pastrmke i do 3 kg, bucove od po 4 kg, štuke do 4.5 kg, klenove, skobalje, lipljene... Verujete li da me mušičarenje ove vrste trenutno privlači više od svih?
Ovu prelepu crvenperku sam ulovio juče i nisam znao od sreće šta ću s njom. Odlučio sam da je pojedem i unesem u svoj ribolovački organizam malo njenih vitamina, kako bih bio još bolji mušičar-crvenperkaš! :lol: To je kao kad spremaš neki ispit u školi, pa kuvaš čaj od knjige koju treba da učiš. :hammer:
Nisam oduševljen kvalitetom njenog mesa, što je svrstava u red najsportskijih riba. Da da, čim riba nije dobra za jelo, kristalno je jasno zbog čega neko voli da je lovi...mudrovanje, logika, ovo-ono ???
Crvenperka obožava suve muve i, zakačena, bori se veoma snažno, povremeno se izbacujući, slično lipljenu ili pastrmki. Snaga u kombinaciji sa nežnim ustima zahteva zamaranje slično lipljenskom.
Ono što me pali i ohrabruje da mušičarim (pored pastrmki, lipljena, klena, štuke, bucova, grgeča, bodorke...) crvenperke je i to, što je svetski rekord težio oko 2 kg!!! :tbumb:


Nisam ni sumnjao da je ostavis u vodi,bilo bi steta......
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opa, pametnjaković! To me inspiriše. Humphrey, nemoj više da iščezavaš. Budi tu i uvek piši ovako mudre postove  ;).
 
H

humphrey

Guest
Mixmaster je napisao(la):
Opa, pametnjaković! To me inspiriše. Humphrey, nemoj više da iščezavaš. Budi tu i uvek piši ovako mudre postove  ;).
[/quote

Zauvek pored tebe... prekini da nosis ribu....
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ih, a ja sam ljubitelj nošenja ribe. Volim da šetam svoj ulov. Inspiriše me gnev pacera i simpatije priobalnih izletnika i povrtara ;).
A crvenperke nežno vraćam. Slučajno si u pogrešnoj temi. Samo jednu sam pokušao da pojedem i nisam oduševljen. Ipak, morao sam da uzmem njen vitamin "C". :lol:
 
Vrh Dno