DISTANCE CASTING- realna potreba ili ne?

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Video sam gore da je neko poredio fudbal sa musicarenjem... Ima tu mnogo istine!
Nego voli da trenira fudbal (tracanje, sut, uklizavanje, formacije), neko da izvodi samo slobodne udarce. Dok ima i onih koji bez dobrog izvodjenja slobodnih udaraca mogu da budu odlicni igraci. Ne kompletni ali odlicni!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pitam Lakija, zašto mušičar koji ne baca daleko, a lovi isključivo na Mlavi ili Timoku (kao što neko ceo život mušičari samo na Drini), nije kompletan? Pa on radi sve što mu je potrebno da ulovi ribu, bez vitlanja u distance.
Da li je kompletan mušičar onaj ko nikada nije ulovio mrenu, bucova, sabljarku, ajkulu ili sunčanicu?
Da li si ikad video mušičara da na preko 22 m ubode i izvadi ribu na bilo kojoj od reka Srbije? Ako jesi, koliko puta se to desilo? Bilo ko sa foruma?
Ja sam najveću pastrmku ulovio na 5 m od sebe, najvećeg lipljena na 10m, štuku na 5m, klena na 10m, a jedino sam za najvećeg bucova morao da zabacim oko 25 m.
Znači može da zatreba, ali to nikako nije prvo što jedan mušičar treba da nauči. Ja preporučujem da to bude baš poslednje, jer u distance castingu nema nikakve mudrosti. To nije nimalo teško, kada savladate mnogo važnije zabačaje. Nemojte prvo da vežbate distance, pa tek onda ostalo. Ako tako uradite (a mnogi povučeni glupom modom tako rade), imaćete mnogo problema. Nemojte da vas neko laže da je u tome najveća mušičarska caka. Nikad ne vežbajte na livadi! Idite na reku. Ionako ljudi misle da smo čuknuti, samo još fali da po parkovima zabacujemo. Pomisliće ljudi da smo skroz poludeli! :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
definitivno je tako...najprije treba savladati osnove. Zbacivanja na kračim razdaljinama. Također nema ništa lepšega od vežbanja na vodi...ali buduči da ja lično nemam takve uvete ja moram na livadu...to je za đabe (ne plačam). A da izađem na vodu sa štapom ali bez muva i da vežbam teško bi to objasnio čuvaru...kao..."ja samo vežbam, ne lovim"...čuo bi samo: "da, da, svi to kažu"  :D :hammer: Kada idem na vodu onda lovim, ne vežbam i ne bavism se previše sa kojekakvim experimentima  ;) :D Tako je u mom slučaju. Ako, neka smo čudni  :hammer: :D
 

stasa

Junior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Citiram Mr Mixmastera :"Pa on radi sve sto je potrebno da ulovi ribu bez vitlanja i distance"
Sustina musicarenja objasnjena bez velike filozofije!
Ostavimo Alexe Ivanovice, Dumbajie i druge za filmove i video i naivnim ljudima koji placaju £100.00 dnevno instruktorima /cena u Engleskoj/ da ih uce nesto sto ce upotrebiti nekoliko puta u zivotu.
Koji bre distance casting na Samokovki koja je siroka 10 metara?/Lovio na njoj 90tih/.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
DISTANCE CASTING - realna potreba ili ne? Brljam po sajtu i zastanem pod ovim naslovom...par sekundi sam svega promišljao i došao do zaključka da bi bolje bilo pitanje "DISTANCE CASTING - kada ga koristiti i kako?" :)
Svakako "DISTANCE CASTING - realna potreba ili ne?" je također dobro pitanje sa malo doze sarkazma. Naravno da je realna potreba ali ne na svakoj vodi i u svakoj prilici. Naravno, na malim rečicama se šunjamo klenovima pa i pastrmkama i lipcima ali ajde se ti šunjaj na moru dok si u čamcu... Nemam baš nikakvo salt w. ff iskustvo ali koliko sam izčitavao tuđa iskustva, gledao videje tu je vrlo važan DISTANCE CASTING po pitanju mušičarenja mnogih atraktivnih morskih riba. Na dunavu loviti bucova isto DISTANCE CASTING, na drini mnogi prepoznaju važnost DISTANCE CASTING-a. Ja najčešče koristim šunjanje jer mi je to super...tu se baš uživim...prišunajti se ribi na svega par metara, posmatrati ju i baciti prevaru...meni nema lepšeg...ali DISTANCE CASTING na nekim vodama i u nekim situacijama zaista jeste prava potreba.

Oprostite meni/moji mladosti ako je ovde vec prije doslo do istoga zakljucka, nije mi se dalo iscitavati sve nego u trenutku nadahnuča sam morao ovo da istipkam  :D

Ja nikada necu platiti nikome da me uci, na internetu ima svega. Instruktora bi placao samo u tom slucaju kada bi bio financijski debelo obezbeđen/opskrbljen :) Kada mi £100.00 na dan nebi bilo ništa, kada bi mi to pretstavljalo sitniš  :hammer: :D
 

IgorNL

Newbie
Učlanjen(a)
06.07.2007.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Ovde kod mene u Holandiji je daleki zabacaj cesto neophodan. Pogotovu kod morskog musicarenja sa obale...15 ili 20m cesto znace razliku u uloviti ili ostati praznih saka.Jos jedan veliki problem sa kojim se susrecu holandski musicari je jak vetar koji duva bar 300 dana godisnje.
Zato se ovde i crvenperke love sa jacim priborom aftma 5 npr.

Ja volim da masem po travi jer me i sam FC fascinira. Jednostavno uzivam u tome i uvek se lepo opustim nakon sat vremena FC.

 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lepa inoformacija o ribolovu sa obale, vetru... :yeswink: :tbumb:

također i ja sam sam pronašao nekakvu vrstu zadovoljstva u FC-u...lepo je to. Ja ponekada odem na nogometno igralište a uglavnom vežbam u dvorištu  gde sam prisiljen da izvodim i neke lažne ukrivljene zabačaje  :D ali sasvim pristojno mogu vežbati zabačaje na 10m i 15m. FC je isto zakon!
 

IgorNL

Newbie
Učlanjen(a)
06.07.2007.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Meni FC stvarno smiruje zivce, skoro kao i onaj duvan kojeg pominje Laki...samo sto me posle toga ne boli glava. :D
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
:D :D :D Verujem ti da te smiruje, posteno i mene.....Nisam dugo isao da masem samo radi mahanja, ali sam u jednom periodu zivota to radio. I veoma postujem kada neko ima stav da mase samo radi mahanja, jer ga cela ta akcija smiruje...Duboko verujem da u mahanju ima nekog zen fazona. ritmika je dokazana kao smirivac nerava...uh evo nove teme, ko zeli nek otvara...neme uhvatila neka mrza! :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Čitam jedan članak o mušičarenju bucova (bolena) i setih se ove teme, jer je autor jasno stavio do znanja čitaocima da je zabacivanje na što veću udaljenost potreba bucovdžija. U pravu je.
Mi smo ovde uglavnom raspravljali o mušičarenju suvim muvama i uobičajenom lovu takvim mamcima najpopularnijih riba poput klena, pastrmke ili lipljena. Nekako, najveći zagovornici distance castinga su bili lovci na lipljena, a upravo je to riba kojoj se može prići veoma blizu. Većina lipljenskih reka ne zahteva zabacivanje u dalj, za razliku od velike većine reka u kojima živi bucov.
Ja veoma često kažem da je predaleko zabacivanje jedna od najčešćih početničkih grešaka, ali to ne važi za mušičarenje samo jedne rečne ribe- bucova. To je jedna od najopreznijih riba i uglavnom napada muvu koja je udaljena bar 20 metara od mušičara. Dešava se da i bucov udari na manje od 10 metara, ali to doživljavaju samo oni koji se kreću kao aligatori, a takvih je možda 1% među nama.
Moj najduži zabac u životu mi je doneo najvećeg bucova. Sećam se da sam izbacio skoro ceo konac (iako to nikada nisam vežbao, niti imao razloga) kada mi je muvu zgrabila riba koju sam na AFTMA #4 zamarao skoro ceo sat.
Eto, Mixmaster možda po prvi put, preporučuje distance casting. Uvežbajte to ako hoćete našeg "lososa", ali ne na livadi, već štapom od 9 ft, koncem #6 ili #7, na Savi, Drini, Moravi ili Dunavu. Jedino što treba da naučite je zabac koji se zove DOUBLE HAUL. Imate uputstva na mali milion sajtova, a i na svakom FC videu. Samo, za razliku od salmonidaša, pazite da uvežbate taj zabac bez mrdanja nogu. Većina se klacka i talasa ceo vir. To možda neće razjuriti lipljene u velikoj i brzoj reci, ali bucove će sasvim sigurno poplašiti bar na 50 metara...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
Čitam jedan članak o mušičarenju bucova (bolena) i setih se ove teme, jer je autor jasno stavio do znanja čitaocima da je zabacivanje na što veću udaljenost potreba bucovdžija. U pravu je.
Mi smo ovde uglavnom raspravljali o mušičarenju suvim muvama i uobičajenom lovu takvim mamcima najpopularnijih riba poput klena, pastrmke ili lipljena. Nekako, najveći zagovornici distance castinga su bili lovci na lipljena, a upravo je to riba kojoj se može prići veoma blizu. Većina lipljenskih reka ne zahteva zabacivanje u dalj, za razliku od velike većine reka u kojima živi bucov.
Ja veoma često kažem da je predaleko zabacivanje jedna od najčešćih početničkih grešaka, ali to ne važi za mušičarenje samo jedne rečne ribe- bucova. To je jedna od najopreznijih riba i uglavnom napada muvu koja je udaljena bar 20 metara od mušičara. Dešava se da i bucov udari na manje od 10 metara, ali to doživljavaju samo oni koji se kreću kao aligatori, a takvih je možda 1% među nama.
Moj najduži zabac u životu mi je doneo najvećeg bucova. Sećam se da sam izbacio skoro ceo konac (iako to nikada nisam vežbao, niti imao razloga) kada mi je muvu zgrabila riba koju sam na AFTMA #4 zamarao skoro ceo sat.
Eto, Mixmaster možda po prvi put, preporučuje distance casting. Uvežbajte to ako hoćete našeg "lososa", ali ne na livadi, već štapom od 9 ft, koncem #6 ili #7, na Savi, Drini, Moravi ili Dunavu. Jedino što treba da naučite je zabac koji se zove DOUBLE HAUL. Imate uputstva na mali milion sajtova, a i na svakom FC videu. Samo, za razliku od salmonidaša, pazite da uvežbate taj zabac bez mrdanja nogu. Većina se klacka i talasa ceo vir. To možda neće razjuriti lipljene u velikoj i brzoj reci, ali bucove će sasvim sigurno poplašiti bar na 50 metara...
 
E Mix nemoj vise da cekas sina, mnogo ti je dosadno idi malo na pecanje :D

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
simpson H je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Čitam jedan članak o mušičarenju bucova (bolena) i setih se ove teme, jer je autor jasno stavio do znanja čitaocima da je zabacivanje na što veću udaljenost potreba bucovdžija. U pravu je.
Mi smo ovde uglavnom raspravljali o mušičarenju suvim muvama i uobičajenom lovu takvim mamcima najpopularnijih riba poput klena, pastrmke ili lipljena. Nekako, najveći zagovornici distance castinga su bili lovci na lipljena, a upravo je to riba kojoj se može prići veoma blizu. Većina lipljenskih reka ne zahteva zabacivanje u dalj, za razliku od velike većine reka u kojima živi bucov.
Ja veoma često kažem da je predaleko zabacivanje jedna od najčešćih početničkih grešaka, ali to ne važi za mušičarenje samo jedne rečne ribe- bucova. To je jedna od najopreznijih riba i uglavnom napada muvu koja je udaljena bar 20 metara od mušičara. Dešava se da i bucov udari na manje od 10 metara, ali to doživljavaju samo oni koji se kreću kao aligatori, a takvih je možda 1% među nama.
Moj najduži zabac u životu mi je doneo najvećeg bucova. Sećam se da sam izbacio skoro ceo konac (iako to nikada nisam vežbao, niti imao razloga) kada mi je muvu zgrabila riba koju sam na AFTMA #4 zamarao skoro ceo sat.
Eto, Mixmaster možda po prvi put, preporučuje distance casting. Uvežbajte to ako hoćete našeg "lososa", ali ne na livadi, već štapom od 9 ft, koncem #6 ili #7, na Savi, Drini, Moravi ili Dunavu. Jedino što treba da naučite je zabac koji se zove DOUBLE HAUL. Imate uputstva na mali milion sajtova, a i na svakom FC videu. Samo, za razliku od salmonidaša, pazite da uvežbate taj zabac bez mrdanja nogu. Većina se klacka i talasa ceo vir. To možda neće razjuriti lipljene u velikoj i brzoj reci, ali bucove će sasvim sigurno poplašiti bar na 50 metara...
 
E Mix nemoj vise da cekas sina, mnogo ti je dosadno idi malo na pecanje :D

Simpsone, u pravu si. Malo čekam bebu, a malo su mi dosadile crvenperke, štuke i revirske pastrmke, pa čekam da mi se izbistri jedna reka. Nekako, uhvatio me neki među-period, taman da malo zakrpim kombinezon i napravim adekvatne muve za top-sezonu.
Ipak, da mi ponekad nije dosadno, ne bih napisao ovaj mudri post o potrebi zabacivanja u dalj u mušičarenju bucova i ostalih 4000 i nešto postova. Poslušaj moje savete i skoči malo do Ade, zagazi do pupka i vežbaj double haul sa strimerom na udici broj 2. Ne budi lenj, sutradan treba da uletiš u Zapadnu Moravu i razapneš 25 m konca. No pain- no gain. :yeswink:
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
  ali to ne važi za mušičarenje samo jedne rečne ribe- bucova. To je jedna od najopreznijih riba i uglavnom napada muvu koja je udaljena bar 20 metara od mušičara.
upravo tako, na tamišu gde ja pecam kod brane moraš izbaciti bar na polovinu širine reke a to je nekih dobrih 25-30 m da bi ga dobio ,veoma su oprezni iako raubuju skoro uz obalu nema teorije da pokupe strimer .
 

Aco Ivanovic

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
190
Broj reagovanja
0

Mozda nekome pomogne:

http://www.alexivanovic.com/wp/?p=763

Pozdrav!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Aco Ivanovic je napisao(la):

Mozda nekome pomogne:

http://www.alexivanovic.com/wp/?p=763

Pozdrav!

:respect1:
[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/TylvUGJIi_w&hl=en&fs=1&[/flash]

Fantastično!!! Da bi tako mogao bacat trebat če mi strašno puno vežbe i truda jer moram sam sve da se učim...ovakvi vido snimci meni mnogo koriste. Hvala!
 
Vrh Dno