Kako je Catch & Release stekao popularnost kod nas

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Strasni , mislim da preterujes u vidu spadanja ribe zbog barbless udice. Lovim barbless vec duze godina i nisam primetio neku razliku u spadanju ribe. Da li ce ona da spadne je do tebe ne do udice!
Udice za ff koje koriste ljudi ovdje su tradicionalne, nista specijalno, uzmu se klesta i poravna se kontra kuka, ako su radjene od trvdjeg celika onda mora i turpija da radi. Ja jos ne videh musicara koji je isfrustriran barbless udicama i spadanjem ribe zog istih. Za to postoji izraz kod musicara, long line release! Barbless udice koje pravi ceska, slovacka, partridge... su cist promasaj, kako crni rece da nadomjeste kontr kuku dodali su na duzini vrha udice, pa joj sad sa njima necete iscupat komad mesa ali ce te joj probusit oko. Dakle regularne ispeglane udice su sasvim ok, hvataju sve salmonide i slatkovodne ribe bez izrazenih razlika u spadanju ;)

Druzenje i priroda uvjek moze, ali kakva je to organizacija u pitanju koja kao promovira C&R a u isto vreme urade sve sto je moguce da riba ne prezivi nakon pustanja. Pazi nemaju meredov, nemaju na cega ribu da stave da uzmu meru a kamoli da je izvazu, razumem da nema svako, ali ovo je organizovano druzenje, siguran sam da se moglo priustt hektolitri piva, vina, rakije...janjeta praseta, razni cobanci i corbe...dok za jedan gumirani meredov ne moze da se priusti(izletit u kredit zbog dobre japanske masine i stapa to moze), ko ce od njega da se napije i najede?!?!!?! nema niko korisisti, a sto kaze Japanac ribi ionako" poklanjaju" zivot(nek bude sretna sto je ziva) pa nema rezona da se vodi briga oko rukovanja ribe.


Samo treba jedan dobar, strog zakon koji se sprovodi bez propusta i stvari se odmah promjenu na bolje.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
slazem se sa crnim kad je u pitanju kontra kuka na udici,ja ih ne kupujem ja ih od obicnih udica pravim jednim potezom klesta,i isto tako tvrdim da spadanje i gubljenje ribe je isto kao i sa kontra kukom,znaci do ribolovca je......
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.311
Broj reagovanja
210
Lokacija
Zvornik
Da li umjesto meredova je učinkovitiji "grip"?
I kolika širina "okaca" na meredovu je dozvoljena,tj preporučuje se? I ako može neko detaljnije objašnjenje što i zašto.

Uhvati i pusti je neophodno na svim "našim" vodama,jer su uništene zadnjih decenija.

Što se više bude primjenjivao toliko će njegov efekat biti vidljiviji.

 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Po mom iskustvu sto sitnija mreza bez cvorova, optimalno neka silikonska ili gumena. Takve mreze ne poderu peraja, ne skidaju krljust, a ako su gumene mrezice nema kacenja udice.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Joj Tommy ja sam kupio taj grip pre par godina ,to je teško sranje (izvinite na izrazu),stoji mi u ormanu kao ukras mislim da je video vodu dva ili tri puta  .Gledao sam one nestručne obično uhvate i dignu štuku da sa njega visi okačena ' neće da joj pridrže donji deo tela rukom ,ona krene da se lomata normalno levo desno ,dal joj pukne kičma ili ne boga pitaj ,što je riba teža to joj grip veću štetu čini . Video sam i fotografije gde je grip pokidao štuki ceo donji deo vilice.. Nemojte ljudi to uzimati nikako...
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Ja sam to cudo koristio dok nisam izvalio stuki vilicu i od tada skuplja prasinu. Kod mog se okretala celjust(sto bi trebalo da spreci lomove). Ruka je najbolji alat!
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Ja grip koristm vec ima 5 godina od kada sam prvi ovde iskopao da kupim. od klenova, bucova, stuki, sta vec nisam i  nikada nisam imao problema da ribu prihvatim, izvadim udicu i vratim nazad u vodu.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
simpson H je napisao(la):
Sve dok vidjamo ulove na fly kao jedne sasvim neproduktivne metode za pecanje toplovodnih vrsta, te vrste nisu ugrozene i ima ih u sasvim pristojnom broju.
bas me zanima sta si ovde hteo da kazes ?  ???
da musicarenje nije produktivno za toplovodne vrste ? ...ili.... da nasi musicari neumeju da love toplovodne ribe , pa samim tim one nisu ugrozene ? ispade da su musicari najvece ubice riba , ali srecom neumeju da ih pecaju pa samim tim doprinose ocuvanju ribljeg fonda ?
na koje konkretno vrste riba mislis u ovoj recenici?
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
svaka cast svakome ali ja i dalje ostajem pri svojoj teoriji
veeeeelika vecina nasih musicara je primorana na Catch & Release jer ih zakon primorava na to. ....kako? ...MINIMALNOM MEROM . sta je onda  izbor ? ...uzeti par riba preko mere u toku sezone i danima vracati situ koju zakonski moram da vratim ? ....ili.....ostaviti torbu kod kuce i ponosno reci ...JA SAM Catch & Release MUSICAR  :doh:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sasats je napisao(la):
bas me zanima sta si ovde hteo da kazes ?  ???
da musicarenje nije produktivno za toplovodne vrste ? ...ili.... da nasi musicari neumeju da love toplovodne ribe , pa samim tim one nisu ugrozene ? ispade da su musicari najvece ubice riba , ali srecom neumeju da ih pecaju pa samim tim doprinose ocuvanju ribljeg fonda ?
na koje konkretno vrste riba mislis u ovoj recenici?

Izuzimam klena iz toplovodnih vrsta na koje sam mislio. U lovu stuke, bucova, sarana, mrene, soma, smudja,... ima daleko produktivnijih metoda od musicarenja.
Sve ostalo si pogresno protumacio iako mislim da sam bio sasvim jasan.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ako cemo tako da gledamo ...u lovu lipljena i pastrmke musicarenje je najmanje produktivno u odnosu na sve druge metode . nevalja ti taj rezon  :nowink:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sasats je napisao(la):
svaka cast svakome ali ja i dalje ostajem pri svojoj teoriji
veeeeelika vecina nasih musicara je primorana na Catch & Release jer ih zakon primorava na to. ....kako? ...MINIMALNOM MEROM . sta je onda  izbor ? ...uzeti par riba preko mere u toku sezone i danima vracati situ koju zakonski moram da vratim ? ....ili.....ostaviti torbu kod kuce i ponosno reci ...JA SAM Catch & Release MUSICAR  :doh:

Koja tvoja teorija?

Mislim koliko ozbiljno  treba shvatati prostitutku koja prica o cednosti? :D
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
simpson H je napisao(la):
Koja tvoja teorija?

Mislim koliko ozbiljno  treba shvatati prostitutku koja prica o cednosti? :D

evo objasnicu ti  ;) ti si Catch & Release ribolovac na npr. pastrmke ? to je svima jasno i ocigledno  :tbumb:
e sad mi kazi koliko godisnje provedes ribolovnih dana na vodi gde je zakonski dozvoljeno poneti pastrmku?
znaci i da nisi zakon te primorava na to  :yeswink:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sasats je napisao(la):
ako cemo tako da gledamo ...u lovu lipljena i pastrmke musicarenje je najmanje produktivno u odnosu na sve druge metode . nevalja ti taj rezon  :nowink:

Tvoja saznanja o lipljanu dolaze iz CG gde je jos kralj Nikola propagirao dinamit kao najbolji nacin ribolova. Imas pregrst podataka o tome. Od tada datira i podela voda koja se odrzala do danasnjeg dana, a lovostaj se uvodio po plemenima.
 
Vrh Dno