Mušičarenje Mladice (Hucho Hucho)

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
pex je napisao(la):
Hvala na iskrenim cestitkama  :tbumb:...mladica moze na Djetinji doci slucajno (i to retko dosta) ili ciljano na strimere (nebitno da li je ciljano ili ne svaka riba se u Djetinji vraca tako da je nebitno sta se cilja). Bilo je jos par slucajeva kacenja,spadanja i kidanja od strane mladice  ::) tako da mislim da sam imao puno srece sto se zakacila sa spoljne strane (nije bilo strune u ustima) i sto je voda bila mala pa nije pokusala da ide niz vodu....u protivnom....hm.Ne mislim da je neki period narocito bitan ali period posle mresta mislim da je bolji za ovakvu avanturu ali covek treba da bude spreman da bez razmisljanja vrati ovakvu ribu i ako samo nju trazi nece biti lako i jednostavno.....ipak nismo svi isti.... :nowink:

Ih Pex jesi covek, cestitke su stvarno iskrene, nego sam samo skrenuo paznju na ovaj lov na Djetinji. Sva riba se vraca od kada je postala Djetinja revir, pa ribe ima i dosta vise (pastrmka). Mladica je trajno u zastiti, valjda oduvek od kada je ubacena. Iako je to njeno naseljavanje u praksi se pokazalo kao neki prirodni ribnjak. Znaci da ima granice od koje do koje se krece i tu svako ispitivanje sa velikim strimerima (varalicari sa velikim varalicama) moze se okarakterisati kao ciljani lov koji je nedozvoljen. Hocu da kazem da si ti stvatno sportski musicario na tom delu, cim si je uhvatio na suvu musicu, a nisi "kao" lovio pastrmku na strimere od 10+cm!
Ali i dalje ne razumem naseljavanje Djetinje sa njom da bi se samo ona tu "primila"-opstala i razmnozavala. Da 
je to smisljeno za neke povlascene goste ili za neka takmicenje (uh al sam lupio :doh:), ili za ubuduce- fond mladice koja bi se ubacivala u neke druge malo osiromasne reke mladicom (Drina,Lim)... ja stvarno nema pojma sta se pokusava sa tim "planom". Mada u svakom slucaju je lepo imati reku u kojoj je ima koliko hoces.
 

pex

Junior member
Učlanjen(a)
23.03.2008.
Poruke
91
Broj reagovanja
0
Secam se kada je mladica ubacena u Djetinju 90-ih godina.Nije bas da se lepo primila,ima je ali ne puno i mislim da nisu vece od ove sto sam ja ulovio,ali se rasturila po reci,tih manjih ima (neki mrest je uspeo),mada je tek ove godine radjeno na tome da se mrest sacuva od gazenja ribara...Nema puno ljudi koji se mogu pohvaliti ovakvim ulovom ipak je splet okolnosti....Ali svakako je lepo da s vremena na vreme nekoga iznenadi i zada mu muke slatke  :)
 

marinjo

Junior member
Učlanjen(a)
20.03.2008.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Lokacija
Uzice
Naravno, zaboravih da Pex-u cestitam ulov, :tbumb: iako sam zakasnio jedno godinu dana... :whistle:
Ne znam da li si video snimke mresta na Djetinji kod Dzeksona (mislim da ih on ima), jer ne bih rekao da nema vecih od metra, posebno u Velikoj brani, i sam znas koliko je tamo nepristupacno i duboko, a hrane ima vise nego dovoljno...
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
marinjo je napisao(la):
Ne znam da li si video snimke mresta na Djetinji kod Dzeksona (mislim da ih on ima), jer ne bih rekao da nema vecih od metra, posebno u Velikoj brani, i sam znas koliko je tamo nepristupacno i duboko, a hrane ima vise nego dovoljno...

Veliko je pitanje, da li se mladice vece od metar uopste i mreste?! Morao bi nam neki ihtiolog o tome reci vise, mada opet mislim da je mladica redak predmet proucavanja kod nas.

Mrest se moze videti i snimiti, ali da li je bio uspesan i u kolikoj meri je uspesan-to ce pokazati godine. Milion faktora ima koji mogu da "zeznu" uspesan mrest. Pocev od prirodnih do onih vestackih-uticaj coveka (koji je sveden na maximalni minimum  :) ). I kalifa nekada izbaci ikru, muzijak oplodi a posto je zenka nije zakopala u dno, onda ce sva propasti.

Ja na Limu (Priboj) non stop cujem od drugova koji su dole zive na najboljim terenima za mladicu, da su se pojavile male tek izmrestene mladice ili nisu tj. da li je mrest uspeo. Cak sam se prosle godine uverio, kada sam uhvatio jednu malu od 30cm, iako je vrlo slabo lovim (varalicarski). Ipak Lim je reka gde ona postoji oduvek i jos se odrzala, samo zahvaljujuci povoljnim uslovima za njen rast i razmnozavanje. Secam se pre jedno 10-ak godina da smo vidjali ih u kraju Lima na svakom koraku i pokusavali da ih prevarimo onako "klinacki" kada zakacimo klencica za usta i kao spustamo joj na usta sa neke grane ili sl. :doh:. Ona ga samo tjapi i odnese ga... :hammer: Ipak hvalu Bogu, i dalje se moze videti kako neka grdosija pocne da lomi po sredini ili u kraju reke. Bilo bi ih i vise, cak i za nas musicare da ih mozemo loviti na prelivima, u kraju i na svim pristupacnim mestima koji nam omogucuju vece sanse za ulov. Kazem bilo bi ih vise jer kada sam pitao na prolece jednog plovkarosa da li lovio mladicu preko zime, on mi ogdgovori da je bilo 17 komada. Ja sav radoznao pitam kolika je najveca bila, on kaze pa sve do 5kila, kaze: MA STA IMA VEZE MALE SU NAJUKUSNIJE!!! Mrtav ladan mi to rece. :D U momentu mi je pao mrak na oci...suzdrzah se ruznih reci i svega ostalog. :mad:


 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
falco je napisao(la):
Djomla je napisao(la):
Veliko je pitanje, da li se mladice vece od metar uopste i mreste?!
Zašto misliš da se ne mreste?

Falco, ta diskusija se provlacila na ovom forum za pastrmke pozamasnih razmera. Ja stvarno  to sa bioloske strane sada ne mogu da objasnim zato sam i trazio pomoc nekog strucnog ihtiologa da nam objasni.
Da li vremenom, mladice koje su usle u kasnu zrelost gube nagon za razmnozavanje ili ga znatno umanjuju ne bih znao. Samo znam da se oko  toga ovde vodila diskusija i dosta ljudi je sumnjalo u to, pa su mi skrenuli paznju, tj. sada i ja imam neke cinjenice u glavi da posumnjam u to.
Jedna od njih je ta, da npr: u recicama pritokama, ili u samom kraju obale gde se sva mladica mresti, po mom misljenju nikada nije primecena mladica od (zavisno od reka, Drina,Lim) 25+,20+. A cinjenica je da postoje u reci. Ko zna neka me ispravi.

 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Da, starim primercima sigurno opada reproduktivna moć, ali mislim da mladice od 1m tek dolaze na vrhunac svojih rasplodnih kapaciteta.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
falco je napisao(la):
Da, starim primercima sigurno opada reproduktivna moć, ali mislim da mladice od 1m tek dolaze na vrhunac svojih rasplodnih kapaciteta.

Ih tih, famoznih jedan metar je svima udarilo slepilo u oci.  :) Starost ribe, najcesce se odredjuje pomocu duzine ribe a nikako preko kilaze, ALI mladica ne raste isto ni u duzinu u svakoj reci. Na primer u Limu mladica od 35cm je stara 3,5god. a u Drini 2,5 - lupam...
Do sada sam cuo i uverio se u price raznih ribolovaca, oko tezine mladice iz Drine i Lima. Vecina kaze: Uhvatim mladicu na Limu od 1m i ona ima negde oko 10-ak kila, a uhvatim na Drini iste duzine a ona ima oko 15-ak kg-svi zbunjeni. Stvar je vise svima opste poznata da je u pitanju kolicina hrane koja joj se pruza u reci (ne kazem kada bi imala previse hrane da bi bila 100kg, mada jezerske-50kg neprovereno 8)), kao verovatno i dubina recnog korita koje joj pruza neometan razvoj i skloniste.

E sada, mi imamo Djetinju u pitanju, koja je mnogo manja i dosta manje pruza hrane, ali opet ima komade od 1m (verovatno). Ja ne znam kolike su ubacene u Djetinju 90-tih, ali mislim ako su bile male i dostigle velicinu od 1m i vise, sigurno su se  povukle u dubine "Velike brane" ili mozda ucestvuju u mrestu ali sa losim procentom progresivnog mresta jer smatram da su to ribe dosta starije u odnosu na iste rodjake iz Drine i Lima.
 

marinjo

Junior member
Učlanjen(a)
20.03.2008.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Lokacija
Uzice
Imam jedno pitanjce za Pex-a: Na kom mestu na Djetinji si uhvatio mladicu sa snimka, ako nije tajna, jer sam pre par dana u jednom viru na Djetinji video mladicu od oko 80-90cm, pa me interesuje da to slucajno nije ta ista. Nameracio sam se da je nagovorim za poziranje... Ako uspem da je prevarim, povlacim skoro sve sto sam napisao u
marinjo je napisao(la):
Na Djetinji se mladice relativno (sad, relatino je sirok pojam) cesto javljaju na musicu, posebno do pocetka leta. Naravno da su komadi sitni (ja sam imao jednu od 15, jednu od 25 cm) ali je to ipak lep znak da se uspesno mresti u ovoj vodi. Tesko da mi se moglo razgovarati o nekom ciljnom lovu na Djetinji, kad je tesko prevariti i krupniju pastrmku kad je vodostaj letnje nizak. Mozda jedino u kasnu jesen kad voda malo poraste i zamuti se i na delu malo iznad Velike brane, ali je tada reka pod totalnom zabranom zbog mresta pastrmke, tako da to otpada...
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

pex

Junior member
Učlanjen(a)
23.03.2008.
Poruke
91
Broj reagovanja
0
:nowink:pa bas tu gde si je video  :whistle:....a gde si je to video?  :)
 

marinjo

Junior member
Učlanjen(a)
20.03.2008.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Lokacija
Uzice
malo iznad crvenog, tacno mesto cu ti reci kad ti meni kazes gde si je ti uhvatio... :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Malo proučavam mladicu, u nadi da ču izači na vodu, te barem jednu bocnuti ove godine. Par informacija sam pokupio od iskunih mladičara. I sve bi se sročilo ovako u kratko.
U jesen, sve dok temperatura vode ne počne da pada, mladica se zadržava pod slapovima i u brzacima tj. na područjima gde je koncenracija kisika veča. Dakle virovita mesta bogata kisikom. Takva mesta su uglavnom dosta plitka. Po zimi mladicu treba tražiti u dubljim delovima reke jer na takvim mestima čeka svoj plen koji traži zaklon od hladnoče.
Za mutniju vodu drečavije mamce za bistru vodu neutralne boje. Voditi tako da imitira bolesnu ribu. Što više akcije i vibracija to bolje. Položaj udice - najidealnije na sredini tela imitacije. Ah moglo bi se jako puno toga napisati ali...otom-potom.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
jedno teoretsko pitanje početnika u slučaju da se nadje na vodi gde ima možda po koja kraljica
,,
da li ima smisla staviti sajlicu u ciljanom lovu mladice kao recimo za štujku ? i da li mi je dovoljan štap vision 3zone klase #8 od 10ft ?

na slici je to što sam mislio da serviram naravno treba zanemariti veličinu i oblik ovog strimera ,pretpostavljam da treba nešto dosta veće .
molim,sugerišite mi na grešku ako je ima !
 

Prilozi

  • 04012009129.jpg
    04012009129.jpg
    40,1 KB · Pregleda: 372
Vrh Dno