Mušičarenje smuđa

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
sigurno je da smudj nije musicarska riba ali je takodje sigurno da covek koji tvrdi da mu nije nije cilj da upeca ribu ne ume da peca  ;)
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Postoji razlika izmedju "cilj" i "primarni cilj" i da se to shvati treba imati malo mozga i obrazovanja. Cak sasvim malo.

U svakom slucaju lep je osecaj kad na forumu tacno znas ko ce da se javi i sa kakvim komentarom :hammer:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ako uzmemo kao paradigmu da se u Srbiji na mušičarski pribor i strimer hvata sitan smuđ,onda ovo što piše Simpson može da bude od presudnog uticaja na odabir tehnike.Nažalost,reke jesu devastirane,smuđ,posebno malo krupniji drži se daljih voda,ali postoje gomile klipova kako se velike i zdrave ribe love na strimer u razvijenim zemljama.Da ne širimo diskusiju zašto je to tako i koliko je bitno razvijanje svesti samih ribolovaca radi očuvanja voda,i posledično,boljih ulova.
Kod mene u neposrednoj blizini postoje sprudovi koji su trenutno na teritoriji nekih privatnih preduzeća,pa je pristup sa obale nemoguć,osim ako se nema dobra veza koja može da omogući prilazak vodi.Na tim mestima se tokom cele godine nalazi krupan smuđ u pet metara od obale.Ribe od 3kg. na više.Takav komad sigurno ne bi odoleo velikom strimeru u predvečernjem i noćnom cugu.Garantovano.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
simpson H je napisao(la):
U svakom slucaju lep je osecaj kad na forumu tacno znas ko ce da se javi i sa kakvim komentarom :hammer:
bas tako  :tbumb: jeste lep osecaj , bas ovakav sam komentar i ocekivao od tebe ...  bljuvotine i uvrede  :)

tebi se ribolov svodi na adekvatnu nagradu shodno ulozenom trudu , kao sto si sam napisao neki post iznad . znaci kada kupas gvozdje i gliste nadas se punom gepeku a kada odes na musicarenje , znas unapred da neces nista upecati i presedis u kafani tako da se unaperd pomiris sa cinjenicom da nece biti ulova  :D
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Sasats,ne bih se složio da smuđ nije mušičarska riba,samo je malo drugačiji tajming samog ribolova,a i atmosfera u kojoj se lovi.Na zapadu ga love preko dana bez problema na strimer,kod nas je ipak na delu Dunava na kojem ga ja lovim,noć primarna.Drugo,kod mušičarenja smuđa u uslovima mraka vizuelna detekcija udarca je svedena na minimum,mada,dosta puta mi se dešavalo da vidim kako smuđ blesne pre nego što napadne strimer.Prioritet su munjeviti refleksi prilikom udarca,jer se udarci razlikuju od slučaja do slučaja.Nekad je to rezak udarac,nekad blagi čvrk,gotovo neosetan,nekad lagano povlačnje,nalik na zakačenoj travi.To je za mene magija mušičarenja smuđe,nepredvidivost kao konsekvenca noćnih uslova,a i sama riba koja je često ćudljiva prilikom napada.Sve u svemu,ne treba propustiti mušičarenje smuđa,ribe koje se kod nas love proporcionalne su većini salmonida koje se mušičarenjem love na rekama Srbije.Da je pameti,ulovi bi bili daleko bolji,i po kvalitetu,i po kvantitetu.Nešto nalik na ovo sa klipa.
[youtube]eE6Wz8mNzDQ[/youtube]
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
naravno da ne treba propustiti musicarenje smudja ... ne treba propustiti musicarenje ni jedne ribe . ali cinjenica je da se uglavnom hvataju sitne ribe i da ne spada u produktivan ribolov . bilo koja druga tehnika je koliko se meni cini efikasnija od musicarske . zato sam napisao da smudj nije musicarska riba , kao sto nije ni mrena , skobalj i mnoge druge koje je moguce uloviti musicarenjem
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Slažem se da je mušičarenje smuđa u Srbiji neproduktivnije od bilo koje konvencionalne metode.Varalica je,ako ćemo tom logikom,u većini ribolova grabljivih riba daleko produktivniji metod od mušičarenja.Zato je mušičarenj u samoj suštini mnogo senzibilniji način ribolova u odnosu na bilo koji drugi,a to što smo mi kao nacija hronično destruktivni,te dozvoljavamo da se na vodama dešava ovo što se dešava,pa nam smuđ od 3kg.na strimera deluje kao egzotika,to je samo naš problem.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sasats je napisao(la):
bas tako  :tbumb: jeste lep osecaj , bas ovakav sam komentar i ocekivao od tebe ...  bljuvotine i uvrede  :)

tebi se ribolov svodi na adekvatnu nagradu shodno ulozenom trudu , kao sto si sam napisao neki post iznad . znaci kada kupas gvozdje i gliste nadas se punom gepeku a kada odes na musicarenje , znas unapred da neces nista upecati i presedis u kafani tako da se unaperd pomiris sa cinjenicom da nece biti ulova  :D

Prvo nije bilo nikakvih uvreda ni bljuvotina, napisao sam Goranu sta mislim a ako si se ti osetio pogodjenim i to video kao bljuvotine i uvrede, to je tvoj problem a ne moj.

Meni se ribolov svodi na ono o cemu ti veze nemas, ni minut nikada nismo pecali zajedno niti cemo. Niti si mi ikada video gepek ni cuvarku niti kako pecam, bez obzira o kom je ribolovu rec. Prema tome uzdrzi se od takvih komentara, molio bih te lepo i poslednji put.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
zvezdan je napisao(la):
Ako uzmemo kao paradigmu da se u Srbiji na mušičarski pribor i strimer hvata sitan smuđ,onda ovo što piše Simpson može da bude od presudnog uticaja na odabir tehnike.Nažalost,reke jesu devastirane,smuđ,posebno malo krupniji drži se daljih voda,ali postoje gomile klipova kako se velike i zdrave ribe love na strimer u razvijenim zemljama.Da ne širimo diskusiju zašto je to tako i koliko je bitno razvijanje svesti samih ribolovaca radi očuvanja voda,i posledično,boljih ulova.
Kod mene u neposrednoj blizini postoje sprudovi koji su trenutno na teritoriji nekih privatnih preduzeća,pa je pristup sa obale nemoguć,osim ako se nema dobra veza koja može da omogući prilazak vodi.Na tim mestima se tokom cele godine nalazi krupan smuđ u pet metara od obale.Ribe od 3kg. na više.Takav komad sigurno ne bi odoleo velikom strimeru u predvečernjem i noćnom cugu.Garantovano.

Zvezdane, cesto lovim na terenu koji je prepun smudja na 5m od obale na dubini od oko 2.5m. Na dnu panj do panja, stena do stene a na povrsini voda ludija u svim pravcima. Rekao bi covek idealno mesto za strimera ali je zapravo nemoguce napraviti valjanu prezentaciju sa musicarkim kanapom.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Naravno,na takvim terenima je misaona imenica  izvršiti pravilnu i delotvornu prezentaciju,osim ako se ne koriste neke fast sinking strune sa nenormalno otežanim strimerom,što praktično ubija specifičnost mušičarenja.Ne sporim.Ali postoje fantastični tereni gde nisu ekstremne dubine na 5 metar od obale.Uvale,mini plaže sa prirodnim tokom,zatravljene površine sa dubinom ne većom od metar.To su idealni tereni za strimerisanje smuđa.Poznajem sijaset takvih mesta u okolini Kladova,mnoga su nažalost poslednjih godina apsolutno nedostupna,što zbog privatizovanih preduzeća koja praktično poseduju samu obalu,što zbog nekih drugih okolnosti.
Primer:plaža dužine 70-80 metara,dubina metar  do petnaestak metara od obale,nakon toga ogroman pojas trave.Prvih pola sata cuga,nakon sumraka, biju školarci.Nakon toga pauza,nakon nje ređi raubi na samoj ivici trave.Drugar varaličar stavlja plitkoronca i lovi komade od 2-4kg u svakom zabačaju.Na 10cm ispod površine.Danima.Nisam prisustvovao,ali sam gledao slike i slušao priče.Na takvim mestim,kojih je nažalost u Srbiji sve manje,strimer je sigurno dobar potez,a atraktivnije je hiljadu puta.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
simpson H je napisao(la):
Prvo nije bilo nikakvih uvreda ni bljuvotina, napisao sam Goranu sta mislim a ako si se ti osetio pogodjenim i to video kao bljuvotine i uvrede, to je tvoj problem a ne moj.
simpsone problem kod tebe je sto ti i nisi svestan kada vredjas sagovornika . imas neki specifican seljacki nacin komunikacije i stvarno nemas meru kada biras reci koje ces napisati. ja sam se navikao da me castis redovno , cak mi je postalo i simpaticno  :D

simpson H je napisao(la):
Postoji razlika izmedju "cilj" i "primarni cilj" i da se to shvati treba imati malo mozga i obrazovanja. Cak sasvim malo.

simpson H je napisao(la):
Komentar u tvom stilu, tako blizak tvom mentalnom sklopu :D
sto se tice samog pecanja ... istina je da nisam nikada pecao sa tobom niti bi ti mogao da izdrzis tempo mog ribolova . ja ne odem dva puta godisnje na musicarenje kao ti i oba puta vecinu vremena presedim u kafani .
ja nemam blage veze o musicarenju smudja , samo zakljucujem na osnovu objavljivanih ulova da je to pecanje za ekstremne entuzijaste jer nije produktivno ....kazi mi koliko si ti iskusan u takvoj vrsti ribolova kada donosis zakljucke gde je moguce ostvariti prezentaciju a gde ne ? 
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sasats je napisao(la):
simpsone problem kod tebe je sto ti i nisi svestan kada vredjas sagovornika . imas neki specifican seljacki nacin komunikacije i stvarno nemas meru kada biras reci koje ces napisati. ja sam se navikao da me castis redovno , cak mi je postalo i simpaticno  :D

Ma bre decko dragi kako drugacije da ti kazem da si nepismen kad ne umes da citas. Ali itekako znas da se umesas u nesto o cemu blage veze nemas

simpson H je napisao(la):
Dok mi u musicarenju sam ulov nije na prvom mestu, u varalicarenju itekako jeste. Razlog za to je jednostavan, kada musicaris sve predstavlja uzivanje, lagan pribor, lagano oblacenje bukvalno pravo uzivanje.

Jel bilo tesko procitati sta sam napisao? Napisah da mi u musicarenju ulov nije primarni cilj, niko nigde nije napisao da ulov nije bitan. Dakle ako ti je draze da kazem da si nepismen nego da treba sasvim malo obrazovanja, onda cu ubuduce to da ti kazem. Vidis ja cak mislim da sam bio i suvise blag, vodeci racuna da te ne uvredim. Ali OK nema frke ubuduce cu bez uvijanja da ti kazem da si nepismen.

I pusti ti moje odgovore geguli, nisi niciji advokat pa tako nema ni potrebe da se mesas. Dakle, tebe nigde nisam uvredio ponasaj se i ti tako. Lepo sam te poslednji put zamolio najkulturnije moguce, a veruj mi da mogu skroz drugacije ako ti to odgovara. Ni jednog trenutka nisam zeleo da ovo predje u nekakvo licno prepucavanje, odgovorio sam Goranu realno i sve je bilo u najboljem redu dok se ti nisi umesao sa krajnje neprikladnim komentarom koji veze nema. Dakle ti nisi postovao u temi radi teme vec da bi meni odgovorio nesto sto sa temom nema dodirne tacke. Evo nije mi tesko da te jos jednom najljubaznije zamolim da to vise ne radis jer sam 300% ubedjen da ako predjemo na licno prepucavanje neces proci bas najbolje...

sasats je napisao(la):
sto se tice samog pecanja ... istina je da nisam nikada pecao sa tobom niti bi ti mogao da izdrzis tempo mog ribolova . ja ne odem dva puta godisnje na musicarenje kao ti i oba puta vecinu vremena presedim u kafani .
ja nemam blage veze o musicarenju smudja , samo zakljucujem na osnovu objavljivanih ulova da je to pecanje za ekstremne entuzijaste jer nije produktivno ....kazi mi koliko si ti iskusan u takvoj vrsti ribolova kada donosis zakljucke gde je moguce ostvariti prezentaciju a gde ne ?
Eto opet pricas nesto o cemu blage veze nemas, odake znas koliko cesto musicarim i kada si me uopste video u kafani? Kada smo to bili zajedno bilo gde da bi mogao da izneses takvu konstataciju? Niti imas predstavu koliko puta sam muscario smudja a ni ostale ribe. Prema tome gledaj svoja posla bolje bi ti bilo nego da izmisljas gluposti. Stvarno cu na kraju morati da okrenem drugi list...
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
svako ko tvrdi da na pecanje ide zbog rekreacije , lake garderobe ili da odmori ruku od teskog pribora a ulov mu je na 10om mestu taj ne zna da peca i samo se vadi na izgovore . u ribolov se ide da bi se upecala riba i samo je dan kada se ostvari ulov ispunjen ribolovni dan . da nije tako ljudi bi pecali u kupatilu u kadi a ne na reci . to ti je tako 100% a ti mozes da pricas sta hoces

simpson H je napisao(la):
Stvarno cu na kraju morati da okrenem drugi list...
simpson H je napisao(la):
Evo nije mi tesko da te jos jednom najljubaznije zamolim da to vise ne radis jer sam 300% ubedjen da ako predjemo na licno prepucavanje neces proci bas najbolje...
ja tebe najlepse molim da mi objasnis kakve prirode su ova upozorenja i pretnje? sta to planiras da mi uradis ako nastavim da te nerviram ? :'( 
 
Vrh Dno