padavac???

MIKI-FLY

Senior member
Učlanjen(a)
03.11.2008.
Poruke
216
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
I kod nas na Moraci ,velike jednodnevke,odnosno majske musice nazivamo PADAVCI.
sto se tice lova sa ovom imitacijom,neuporedivo se bolje lovi imitacijom nimfe nego suvom musicom.
Cak kada se uocava jasna povrsinska aktivnost pastrmke,sa nimfom se prolazi bolje.
Ovo sam napisao iz licnog iskustva,i vazi za rijeku Moracu,na kojoj sam jedan od rijetkuh koji lovi klasicnim musicarskim priborom,pa se i imitacije kojima lovim razlikuju od onih koje koriste ribolovci sa vaser kuglama i tirolcem.
 

Prilozi

  • padavac 2.jpg
    padavac 2.jpg
    20,9 KB · Pregleda: 397

MIKI-FLY

Senior member
Učlanjen(a)
03.11.2008.
Poruke
216
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
zaboravih reci,imitacija nimfe "padavca" je VOKEROVA  nimfa,veze se na udicama velicine 10'  sa dva puta duzim vratom,a sliku cu ubaciti cim je navezem.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Bata Simpsone, 'ajd malo i ti obnovi znanje iz fizike.
U svetlosnom spektru postoji deo koji se naziva "vidljivi spektar" i mi samo njega vidimo - sedam boja - sve ostalo su nijanse.
Boje koje mi vidimo su ustvari određene talasne dužina svetlosti koje možemo da vidimo. Razne talasne dužine - razne boje.
Nema veze Hz sa decibelima. Od nanoherca do gigaherca mi čujemo samo delić. Ultrazvuk čuje tvoj pas, životinje i do 50 000 Hz, a za nas je bešuman.
Dokazano je da pčela vidi IC. Jel' tvrdiš da riba ne čuje recimo 20 000 Hz - ultrazvuk, ili da ne vidi IC ili UV.
Al da ne kenjam po sećanju, prepisaću iz knjige "Kosmos" Karla Sagana pa ti pišem sutra.
Bez namere da merimo čija ćuna duža.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.116
Broj reagovanja
943
Joker pa daj mi reci koliko si ti vidio mrtvih spent Jednodnevki po površinom vode?
Ja jesam dosta! i sve su bile u navedenim nijansama od bordo preko tamno smeđe pa indigo pa sve do crne bar na Neretvi od Mostara do Gabele i ja ti odgovorno tvrdim da ti padavac imitira spent varijante JEDNODNEVKI koje su u polu raspadnutom stanju te kao takve i jesu najlakši mogući pljen a u razdoblju od 5 do kraja 6 mjeseca ih ima na milione. Te kao takve napola istrule i lako probavljive postaju pravi slatkiši za meke.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rancic je napisao(la):
Bata Simpsone, 'ajd malo i ti obnovi znanje iz fizike.
U svetlosnom spektru postoji deo koji se naziva "vidljivi spektar" i mi samo njega vidimo - sedam boja - sve ostalo su nijanse.
Boje koje mi vidimo su ustvari određene talasne dužina svetlosti koje možemo da vidimo. Razne talasne dužine - razne boje.
Nema veze Hz sa decibelima. Od nanoherca do gigaherca mi čujemo samo delić. Ultrazvuk čuje tvoj pas, životinje i do 50 000 Hz, a za nas je bešuman.
Dokazano je da pčela vidi IC. Jel' tvrdiš da riba ne čuje recimo 20 000 Hz - ultrazvuk, ili da ne vidi IC ili UV.
Al da ne kenjam po sećanju, prepisaću iz knjige "Kosmos" Karla Sagana pa ti pišem sutra.
Bez namere da merimo čija ćuna duža.

Ma Rancicu pobogu pricamo o sasvim razlicitim stvarima, prostiranju zvuka i prostiranju svetlosti. Te dve stvari nemaju veze jedna sa drugom jer u jednoj treperi zvuk a u drugoj slika i ja ti ponavljam da mi ne cujemo niti vidimo oscilacije na tom nivou vec cujemo zvuk i vidimo sliku. IC i UV su pojmovi vezani za sliku Infra red i Ultra violet.
Vid je psihološki proces raspoznavanja oblika i boja predmeta posredstvom oka, i tacka. Ja sam se samo osvrnuo na tvoje "slusanje slike" i "gledanje zvuka" a ovo sto sad ovde pricas je istinito i tacno. I ako ces 100% precizno mi vidimo RGB, tj tri osnovne boje a spektar je ogroman.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Ajd vi lepo zovite profesora fizike da vam vrati pare. :bleh:
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Prvo mislim da je rancic na pravom tragu i tiče se nedostatka naših čula. Čak i sa stanovišta fizike i zvuk i boja su samo talasi sa određenom frekvencijom samo što ih mi hvatamo različitim čulima pa jedne zovemo bojom a druge zvukom. kako to vidi riba nepoznanica je i za mnogo veće naučne autoritete pa je besmisleno da i mi tome raspravljamo. Samo činjenica da riba uzima boje koje nisu ni približne prirodnim imitacijama (ne mislim na atractore) daje mogućnost da ona to vidi na drugi način nego mi. ne budimo ograničeni na način da mislimo da ako mi nismo u stanju čuti i vidjeti , to onda ne može niko.
Silvio već trideset i kusur godina gledam spentove majske muhe po neretvi ali još nisam vidio indigo plavu. Možda ćeš reći da neke liče ali uvijek ih je na vodi puno više što liče na neke druge boje pa ih riba ipak ne uzima. Osim toga da se hrane spentom puno bi više muha bilo na površini nego što bi ih lovilo na dnu jer na površini ipak ima više spent faze. Pogotovu kako bi ostale gladne one " mace od 4 i 5 kila što se nikad i ne popnu do površine (a ti znaš da ih se najviše javi u vrijeme padavca.
Nakon svega mislim da je istina negdje na sredini odnosno da je padavac imitacija nimfe majske muhe a da boja zavisi od načina na koji riba "vidi" svoju trenutnu hranu.
P.S. samo da kažem da sam se nasmijao na ovo "u jednoj treperi zvuk a u drugoj slika". Uvijek treperi materija a mi to zovemo zvuk ili slika.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Dobro jutro svima,
Nisam bio u pravu za jedno - pričao sam o svetlosti, a pisao zvuk. Sve ostalo jo OK.
Svetlosni spektar se prostire od gama zraka do radio talasa i frekvencija svetlosti se meri angstromima, mikrometrima, santimetrima i metrima.
10 000 angstroma = 1 mikrometar
10 000 mikrometara = 1 cm

0.1 A - 1 A  - gama zraci
1 A - 100 A  - rendgenski zraci
100 A - 1 Mk - mikrometra (10 000A) ultraljubičasto
1Mk - 100 Mk - infracrveno
100 Mk - 1 metra - radio talasi.

Mi vidimo frekvenciju od 4000 - 7000 A - ili nama vidljivi deo spektra obuhvata frekvenciju oko stomilionitog dela santimetra i to je u području - ultraljubičastog.
Vidljivi deo spektra ima šest osnovnih boja - ljubičasto, plavo, zeleno, žuto, narandžasto i crveno.
Količina svetlosti koja se odbije od nečega je ono što naše oči registruju, a mi vidimo kao slike i boje.
Koliko molekuli nekog hemijskog elementa upijaju svetlosti mi vidimo određenu boju - manje odbijanje svetlosti vidimo kao tamniju boja i obrnuto.
Sim, to se mešanjem tri monohromatske boje -zelene, plave i crvene dobiju sve ostale nijanse (recimo u TV).
Svi radio teleskopi radu ustvari kao svetlomeri - emituju radio talase (svetlost) i od količine koju neki hemijski element upija može da se, recimo, izmeri debljina oblaka na Veneri, ili da se odredi hemijski sastav površine.
Jedan od bitnih razloga što maltene sve što postoji (ne samo radio i TV), više ili manje emituje radio talase je njihova toplota.
A, da - Herc nema veze ni sa zvukom ni sa slikom, herc je jedinica za merenje frekvencije naizmeničnih električnih struja.
Sada oko one boje "tintnoplave železničarskog šinjela" padavca.
Naučno je dokazano da recimo bumbar vidi UV, a pčela IC isto kao zmija. Što bumbar i pčela ne vide isto ?
Pitanje je kako i koliko onakva lepa i bistra voda Neretve prelama svetlost i koje boje spektra ne upija nego odbija. Pitanje i koliko svetlosti u toj vodi odbija ili upija taj materijal iz tog šinjela. Tamo samo rade tamne boje - bordo, plavo, crveno - možda je hemijski sastav vode Neretve uzrok manjeg ili većeh prelamanja ili upijanja svetlosti pa to uzrokuje selektivnost ribe. Kako  riba vidi - možda i ono vidi UV ili IC, a taj materijal više odbija UV svetlost pa ga riba lepo vidi. Kao da joj smeta svetlo - ili je nervira tamno.
Zato sam i prozvao njih koji imaju mnogo iskustva na nekoj vodi da kažu šta oni misle o svemu ovome. kad je riba agresivnija - kad se bolje ili slabije vidi. Izgleda da se sve svodi na količinu svetlosti u vodi.
Izvinjavam se za ovo odstupenje od teme, nije mi namera da nešto dokazujem, već pričamo o uticaju boja na lov ribe u Neretvi.
Ostavljam na volju odgovornima da brišu ili puste post.
Pozdrav svima
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Dakle jedan logičan odgovor na pitanje kad je riba agresivnija(ili bolje kad se više hrani) kad se bolje ili slabije vidi je da joj više paše manje svjetlosti jer u principu pravi lov je ili rano ujutro ili u sumrak. Pa iz navedenog ranijeg rancicevog posta bi se moglo zaključiti da tek u tim uslovima odredjene boje postaju pravi mamac za rubu bez obzira kako ona prima njihov signal. Tek tada boja "šinjela" uz odredjenu količinu svjetlosti postaje ono na što riba reaguje. Možda ima smisla.
Krećemo se malo po malo.
 
Z

Zakula

Guest
Ljudi,ja sam sad' zbunjen! Koji insekt tachno vi nazivate Padavac? Do sada sam mislio da se smedje/crvenkasti insekti iz familije Heptageniidae (Tachnije rodovi  Epeorus,Rhithrogena,Ecdyonurus itd....) nazivaju Padavcima (shto je i logichno pogotovu za Ecdyonuruse,koji ritmichno lebde gore/dole tj. naglo ateriraju/padaju ka povrshini za vreme reproduktivnog ciklusa),a onda je u temu "uskochio" i MIKI - FLY sa konstatacijom da je  E.Danica-u ustvari padavac (takodje,pominje i Walker-ov nimfu koja je klasichna imitacija nimfe E.Danice-e) a inache ovi insekti se mnooooogo razlikuju,shto ce i laik da primeti...Shta je po sredi?
Takodje,zanima me koji zivotni substadijum imitira Padavac? Ok,radi se odraslom insektu,ali....Subimago,Imago,Spent,Cripple,Stillborn dun,.....?
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Zakula prvo da ti kažem da je tema nimfa koju zovemo padavac jer se lovi po dnu sa njom samo je neko iznio mišljenje da je to ustvari imitacija spenta kojeg je voda povukla prema dnu sa čim se ne slažem. Za imago znamo kako izgleda i mislim da je to rod Heptageniidae. Ovo sa E.Danicom možda zato što se i ona pojavljuje u slično vrijeme i ljudi na neretvi tu muhu (a to će potvrditi ko lovi) zovu mladi padavac zbog dosta svjetlije boje. Nimfa je tema i zašto riba radije nekad uzima nimfu neke "neprirodne " boje tipa tinta plavi nego imitaciju ste boje koja je trenutno u vodi.
 

MIKI-FLY

Senior member
Učlanjen(a)
03.11.2008.
Poruke
216
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
nijesamm htio da "upadnem" u temu,i da iznosim pogresna misljenja.
"padavac" se kod nas ,u PG,naziva velika jednodnevka,a iz kojeg je roda nema veze.
Jos nesto,nijesam toliko strucan kao vecina vas,pa da musice nazivam strucnim imenima.
Navezem koju,lovim njima po Tari,Moraci,Cijevni,Mrtvici....
Tako da nemojte zamjeriti ako sam sto pogresno napisao.
Jos nesto,u CG se padavcem sigurno ne nazivaju nimfe,vec odrasli krilati insekti.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
i padavac u cg je, po mojim iskustvima, bas ovo sto je miki rekao, imago ili subimago, a spent verziju nisam video. a neki inace vole i da lakiraju tela tih muva, mada su te muve za vaserku
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Ma i ovdje je padavac na površini imitacija imaga ali nimfe sa istim imenom love puno veće ribe. Zašto ga zovu padavac iako je nimfa, možda zato što se smatra da je to nimfa onog površinskog padavca...Znam da imago tako zovu zbog karakterističnog leta iznad vode ali je i nimfa sa kojom se lovi po dnu pokupila to ime. I mnogo je lovna...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.116
Broj reagovanja
943
OK Jokeru ali ja sam zaista vidio indigo plave spentove i to ne na nego pod površinom kako sam i rekao bez nogica s jednim ili bez krila ali ovo je fakat istina. Mislio sam i ja da postoje spentovi trula višnja i to ali sam zaista vidio i našao indigo uginule Jednbodnevke.
Ali se također slažem s konstatcijom oko svjetla i boja mušica!
Naime padavac radi najbolje pred samu noć jel tako Jokeru? A kako je vidljivost sve manja i mušice koje riba vidi postaju sve tamnije tj. ona vidi samo siluete. Inače na Neretvi a pogotovo od Žita pa niže nevečer u svako doba godine rade crne i tamno crvene mušice na spravi pred veče. Tako se i ja priklanjam konstatciji da puno činjenica na kraju zaokružuje pravu istinu.
Pa daj taj šinjel željeznički da vidimo Jokeru brzo će padavac mogli smo šta i razmjeniti.
Ja tebi npr. dam malo našeg Čapljinskog Čupala jedne od najboljih boja za gamaruse.
 
Vrh Dno