Predug lovostaj na pastrmke nema smisla

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
Milance je napisao(la):
Sjekloca je napisao(la):
Ne razumem kako nocu vidis gde bacas? I kako vidis aktivnosti oko musice... sem ako nisu neke fluo verzije!... ili nedaj Boze, tirolsko musicarenje.... :hammer:
Morska pastrmka se celo leto mušičari isključivo po MRKLOM MRAKU. Doduše nije na suvu muvu već na strimera, a kako se zabacuje po mrklom mraku bolje ni ne pitaj!

Mala dopuna.. morska pastrmka se hvata i danju, mada je tacno to da ja NAJAKTIVNIJA bas nocu! Po mraku se zabacuje potpuno isto kao i danju! Naravno, nije na odmet jos za dana memorisati teren unaokolo.. 
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Mušičari, budite što česće na salmonidnim rekama i za vreme lovostaja!

Divno je, sa pristojne udaljenosti, posmatrati jedan prirodni spektakl kao što je mrest pastrmke!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
falco je napisao(la):
Mušičari, budite što česće na salmonidnim rekama i za vreme lovostaja!

Divno je, sa pristojne udaljenosti, posmatrati jedan prirodni spektakl kao što je mrest pastrmke!
:tbumb:
Dobro dosao!!!  Mrest pastrmke je nesto kao ...  nemam reci!!! :blush:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
falco je napisao(la):
Mušičari, budite što česće na salmonidnim rekama i za vreme lovostaja!

Divno je, sa pristojne udaljenosti, posmatrati jedan prirodni spektakl kao što je mrest pastrmke!

Koliko sam ja to puta rekao i napisao, brate Falco. Čak sam išao toliko daleko da sam pokušao da ih namamim da budu tu i sa štapom u ruci, ako baš ne mogu bez toga. Najgore je ostaviti pastrmke u mrestu bez mušičarskog nadzora.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Veso2 je napisao(la):
Mala dopuna.. morska pastrmka se hvata i danju, mada je tacno to da ja NAJAKTIVNIJA bas nocu! Po mraku se zabacuje potpuno isto kao i danju! Naravno, nije na odmet jos za dana memorisati teren unaokolo.. 
Na reci Kolding u Danskoj gde sam ih ja lovio - leti po maloj i bistroj vodi, (kao i u moru u tom periodu) FF ima smisla samo po najvećem mraku 24h00-02h00. Po danu na varalicu (ili nažalost glistu!!!) ali uz mnogo muke i napora! A pecati napamet nikako nema smisla - u sumrak se prože i dobro osmotri teren na kojem se lovi po mraku!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
falco je napisao(la):
Mušičari, budite što česće na salmonidnim rekama i za vreme lovostaja!

Divno je, sa pristojne udaljenosti, posmatrati jedan prirodni spektakl kao što je mrest pastrmke!

Apsolutno!
Ali, BEZ PRIBORA ZA RIBOLOV!!!
Svako ometanje mresta je kaznjivo kao krivicno delo.
Ako su polne zlezde u stadijumu pred mrest ili mresnom, smatra se da su u mrestu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zašto onda mesta na kojima se mresti pastrmka nisu zaštićena od ribolovaca i ostalih znatiželjnika? Zašto nisu obeležena poznata mrestilišta?
Koliko ja znam, na pastrmskim mrestilištima Srbije nema tabli upozorenja, niti zabrane pristupa. U dozvoli ne piše koja mesta treba izbvegavati, kako bi bila zaštićena od ribolovaca u vreme mresta. Naprotiv, sportski ribolov je dozvoljen i na takvim mestima, ali, navodno, na sve ostale vrste.
Zbunjeni sportski ribolovci, poštujući zabranu lova pastrmke, ne odlaze na planinske reke, misleći da tako doprinose. To je jedna od najvećih zabluda.
Raspitujući se kod seljaka, koji žive pored pastrmskih reka Srbije, došao sam do otkrića da je ribokrađa i nesportski ribolov na pastrmke najuspešniji, najmasovniji i najpopularniji baš u periodu kada je sportski ribolov zabranjen. Kažu da sam ja ribolovac-mesar, ali čak bi i meni pozlilo kada bih počeo da vam nabrajam šta se dešava na Visočici, Mlavi, Studenici, Vlasini, Jermi, Crnici, Mileševki...UPRAVO SAD :'(
Dobro zapamtite ovu mudrost:
RIBE NE ČUVA LAŽNI LOVOSTAJ, VEĆ DOBAR DOMAĆIN I RIBOČUVARI.
Ovo što sada nazivaju lovostajem je kontraproduktivno. Zato ja mislim da to treba pod hitno ukinuti i omogućiti mušičarima da, na svoj način, pripaze na pastrmke. Čak i kada bi pokušavali da love pastrmke pred mrest i posle mresta (u mrestu ne krkaju) ulov im ne bi bio veći od uobičajenog. Šteta bi bila mnogo manja od koristi koje bi donelo prisustvo bilo kakvog sportiste.
Radi se o izboru kome treba prepustiti pastrmke na "milost i nemilost"?
Ja dobro znam šta uradi ribokradica kada primeti da je na terenu mušičar ili nekoliko mušičara. Vrati se kući, jer zna da ga ovaj neće pustiti da vršlja i da  je vir zauzet najverovatnije do kraja dana. Kada vidi ribočuvare, mirno sačeka da prođu. Mušičari se, za razliku od čuvara motaju po ceo dan po reci, što ribokradici ne da nikakvu šansu da prođe neprimećen.
Sada je sve na dobroj volji nesportskih ribara i ribočuvara, koji su neaktivni i nemoćni, jer pripadaju istom soju ljudi. Kada bih se ja pitao pastrmke bi bile i za vreme mresta u "milosti" mušičara. Razliku vidi i malo dete, ali ovakva rešenja ne odgovaraju samo onima koji zapravo igraju u istom kolu sa onima koji i do sada čuvahu naše pastrmke.
:'(
Ključno pitanje je: RIBOKRADICE ILI MUŠIČARI? Ko treba da "uznemirava" pastrmke u vreme mresta?
P.S. Sad, ako vas zanima opstanak pastrmki, proverite ovo što sam napisao. Posetite reku i raspitajte se. Nemojte da vam sva iskustva i saznanja dolaze iz ove čarobne kutije u koju upravo gledate. :doh:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:lud: +  ??? :hmmmm:
A sta je to "nesportski ribolov na pastrmke" koji nije ribokradja?

Nikako da dodju oni odgvori na postavljena pitanja...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo znaju svi mušičari Srbije:
LAŽNI LOVOSTAJ NE ČUVA RIBE, ON IH UNIŠTAVA


Ako neko nije upoznat sa ovim, nije upoznao pastrmke Srbije. Ja jesam.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ima li nekog od zdravstvenih, preciznije medicinskih radnika ili psihologa na ovom forumu da ocene komunikaciju druga Mixmastera koja se sastoji u izbegavanju odgovora na konkretna pitanja u vezi njegovih sopstvenih izjava i u insistiranju na praznim floskulama u besnom tonu kao zameni za te odgovore?
Ako nema, steta...

Elem, da nastavim:
Kakav je to "lazni lovostaj"? Njega nema nigde definisanog, pa molim da se pojasni;
Otkud doticnom saznanje sta znaju svi musicari Srbije, ukljucujci i navedeno? Ja licno o tome da su objavljeni validni rezultati nekih takvih istrazivanja nemam nikakva saznanja, samo me zanima izvor doticnog;
Drago mi je da se doticni poznaje s pastrmkama Srbije, ponosni smo sto deli svoje vreme s njima u periodu van lovostaja...

I opet bih podsetio doticnog na prethodna neodgovorena pitanja, s pozdravom.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
pedjabg je napisao(la):
Ima li nekog od zdravstvenih, preciznije medicinskih radnika ili psihologa na ovom forumu da ocene komunikaciju druga Mixmastera koja se sastoji u izbegavanju odgovora na konkretna pitanja u vezi njegovih sopstvenih izjava i u insistiranju na praznim floskulama u besnom tonu kao zameni za te odgovore?
Ako nema, steta...
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Koja pitanja? U mojim postovima ćete naći odgovore na sva pitanja u vezi predugog lovostaja na pastrmke.
Šta je lažni lovostaj?
To je ovo što sad važi u Srbiji. Dozvoljeno je boraviti, pecati, gaziti...na mestima gde se mresti pastrmka, ali je nije dozvoljeno poneti. Nema adekvatnog čuvanja ni pomenutog propisa a blagonaklono se gleda na one koji ipak popunjavaju zamrzivače.
Lažni lovostaj je i vreme u kome veliki broj "zaštićenih" riba strada. Ovo zna svaki upućeni ribolovac Srbije.
Kako znam da zna? Pa, nemoguće je da boravi na bilo kojoj reci Srbije, a da ne sazna da u vreme lažnih lovostaja nastrada najviše riba, posebno pastrmki.
Može se desiti da ne zna, ali samo ako je neupućen, slep ili zaslepljen.
Šta je upućeni ribolovac? To nije onaj koji sedi u kancelariji ili pred monitorom non-stop. To je onaj koji poznaje svaki vir na svakoj reci koja ga zanima,  zna šta se dešava ribama i kad nije na vodi, a dok prolazi kroz sela pored reka, seljaci ga prepoznaju i pričaju mu kako razvaljuju ribu u vreme lažnog lovostaja. Tako skuplja informacije.
Takva je većina mušičara, ali očigledno ne svi.
Sad videh da neko napisa da je moj ton besan. To nije tačno. Ja sam veseo i srećan što o najvažnijim problemima mušičara svoje zemlje mogu da pišem na ovom forumu. Ne znam zašto me PedjaBG sada zamišlja kao besnu babarogu, ali tvrdim da greši.
Veoma sam dobre volje i sa radošću i oduševljenjem prenosim svoja iskustva i razmišljanja o ovoj temi. Možda ga zbunjuje što ne zvučim kao ovčica pred šišanjem i što me interesuju praktična rešenja problema. Možda misli da sam pogođen skromno uvijenim uvredama koje mi postuje, ali i tu se vara. Nije me uvredio, niti uznemirio. To je jednostavno nemoguće.
Sada se spremaju neki konkursi za vode, pa možda  misli da ja hoću nešto u vezi s tim. To je takođe daleko od istine. Opusti se profesore, pročitaj ponovo moje postove i razmišljanja u vezi sa ovom temom, ali me ovog puta zamisli vedrog i dobro raspoloženog. Zamisli mušičara, koji zna šta to znači i koga samo zato što je mušičar muči predug lovostaj na pastrmke. Možeš li ti to? Ako ne možeš, kupiću web-kameru da proveriš moj ton i izraz lica, kao i raspoloženje, koje ti redovno promiče.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pitanja koja je postavio Sjekloca, koja su in topics, jos uvek izbegavas. Takodje nisi odgovorio ni sta je to "nesportski ribolov na pastrmke" i kako ga razlikujes od krivolova, a sam si ih naveo. Isto tako, ispade da su upuceni (a ne svi ribolovci, kako si prethodno pisao) i/ili (???) lokalni seljaci "svi musicari Srbije", jer tvoj tekst je: "To znaju svi musicari Srbije", a post kasnije (koja idilia, ko "Ljubav na seoski nacin"!):"...dok (upuceni ribolovac) prolazi kroz sela pored reka, seljaci ga prepoznaju i pričaju mu kako razvaljuju ribu u vreme lažnog lovostaja. Tako skuplja informacije.  Takva je većina mušičara, ali očigledno ne svi.". ... K'o da govori Radovan III. Mozda to nekom i deluje sarmantno ima nas raznih! Odgovori na postavljena pitanja, molim, a ne skreci s teme i ne izmisljaj kao izgovore odgovore na ono sto te niko nije pitao, prava pitanja jos uvek cekaju prave odgovore.

Pastrmka se lokalmo krade, u mrestu ili van njega, svejedno. Mozda nesto Vranjanaca ode u pirotski kraj, na Visocicu i Jermu, ili neke Nislije na bilo koji od Timoka, ili Jagodinci na Mlavu i Krupaju, ali ne kradu Ivanjicani i Uzicani pastrmku oko Pirota i Boljevca, vec u svom kraju, i obratno. Price tipa "on znaju koliko vode vrede i cuvaju ih" u vecem delu Srbije su etnofantastika za naivne. Nislije i Beogradjani bi mogle donekle biti izuzetak, posebno ovi drugi, jer idu svuda, ali najveci deo pastrmke se krade LOKALNO, a ni seljaci s kojima uspesno komuniciras nisu gadljivi na pastrmku, dapace, iako po njihovoj prici dodju sa strane i pokradu sve (sto je ostalo posle njih). Zato apeluj na ljude iz svoje sredine, a generalno na sve ribolovce da idu da gledaju mrest, a ne da love klenove u pastrmskoj vodi tokom lovostaja pastrmke i ne izmisljaj scenarije prirucnika za uzimanje kredita iz "Zelenog plana" ili scenarije u kojima sebe zamisljas kao oslobodioca koji se vraca u svoju selendru u izmaglici u vedro majsko jutro.

Pre dve godine u Boljevcu, vec sam pominjao, krivicno je osudjena grupa koja je izlovila 20 i kusur pastrmki u lovostaju ispod mere. Pre toga to je bilo uradjeno u Valjevu, doduse ne krivicno, cini mi se, ali je odrezana velika naknada stete, a cujem da je opet na redu isto to. Da li je ikad iko u Nisu ili Pirotu osudjen zbog toga? Ili bar uhvacen? Ili bar namlacen i pojuren sa vode preko polja? Ili tamo zivi sve sam posten svet? Kako stoji s tim u nekim drugim delovima Srbije gde ima salmonidnih voda i musicara (ili samo musicara)? U nekim prosvecenijim sredinama su i motke i bezbol palice uvodile red svojevremeno i ne bi valjalo da opet osveze kratko pamcenje, ali ni da raspale po nekom ko je obmanut neodgovornim hushkanjem dosao na vodu u lovostaju sa stapom. Predlogom novog zakona se uvodi "karton" svakog licenciranog ribolovca kad polozi ispit, a u koji ce se pisati i prekrsaji i osude. Kao zastitna mera p[redvidja se i zabrana kupovine dozvole, duzine trajanja u zavisnosti od tezine ucinjenog prekrsaja, sve do trajne zabrane. Na nenormalne ni to nece delovati, ali ce svako iole normalan verovatno pre padanja u iskusenje dobro proveriti svoe "kocnice".

Umesto da se bacas u trosak za web kameru, kupi nesto i procitaj na moj racun od web kamere! A slatke retke s kraja posta ostavi za saputanje na jastuku. Ovo ipak nije prica o tri praseta, a ni ti nikom ne mozes da se prodas kao "mama Gica"... Ali vec kao tata, hmmm... Ne moze, prase je sad omiljena sezonska zivotinja i nista ne moz' da mi ga ogadi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uh, ovo postaje isuviše glupo i dosadno. PedjaBG, svesno ili ne, opet ubaci mene u prvi plan. Ne zaslužujem toliku pažnju. Zajebi, PBG, idi sastavljaj te "nove" zakone sa drugarima i kolegama. Poštovaćemo ih i plašiti se da nas ne pohapse. Spremite motke i baseball palice za mušičare poput mene i očistite reke od ovakvih. Rezervišite ih za sebe i one koji su poslušni.
Ubaci neki amandman specijalno za Mixmastera. :hammer:
Pobedio si. Uplašio si me. Vlast je vlast, mora da se poštuje. Evo, nauči me kako treba da mislim. Počeću da mislim da predug lovostaj na pastrmke ima smisla, iako znam da nema. Eto, postaću dvostruka ličnost. Jedno ću da znam, a drugo da mislim i govorim. Mudroooo. Naučio si me jednu dobru lekciju. Postaću i ja jedna od zbunjenih ovaca beogradskih pastira. Ipak, ovo BG nije slučajno u tvom nadimku. :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
Od sada će moje rečenice počinjati i završavati sa MEEE, MEEE
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D :D :D :D :D :D :D
Ako ces da budes ovca, posebno pred shishanje, moram o troshku sajta da te poshaljem na kurs blejanja.
Shteta, meketanje ti odavno odlicno ide, kako na pocetu, tako i na kraju recenica.
A to o dvostrukoj licnosti vec svi znamo, nego cekamo da te prodje, dok veseo i srecan s musicarima diskutujes na ovom forumu.
Odgovore, molicu!
 
Vrh Dno