Vlasina

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Hvala MIXU,znaci to je to cudo zvano BISTRICA
Postaracemo se kada krene sezona..
--priroda je majka---
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pritoka Vlasine, Bistrica je malo veći šumski, bujičavi potok, pun velikih stena i slapova. Preporučujem czech nymphing i posetu tek juna ili jula. Pored reke nema putića, već samo čista džungla, šuma, u kojoj vlada večiti mrak. Kao sa najlepših postera. Nema mnogo ribe, ali ja dobro pamtim svaki trenutak proveden na njoj.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Znaci ovog leta ce se uzivati u Pravoj divljini BISTRICE
Samo malo da uvezbam nimfanje i eto me na njoj  :'( :'( :'(
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Dodajem o Vlasini da je iskreno voda vredna paznje svakog muicara. Primeceno je opadanje populacije klenova, za info ko dugo nije posecivao te krajeve. Svake godine imam po nekoliko izlazaka na tu vodu u reonu oko s. Svodje. Spomeno bih i njenu pritoku reku Luznicu u kojoj je ista pa i gora tendencija klenova ali zato se aktivno par godina poribljava potocnom pastmkom u gornjem toku prema s. Ljuberadja. Ulovi su zagarantovani obeju vrsta ali iskreno ne kao nekoliko godina unazad.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Kopao sam malo po slikama i nadjoh ove koje sam uslikao od prosle godine ..
Prelepa pastrmska voda ,prava dzungla i jedan ribnjak koji je tik uz reku iz koga sam dobio dozvoli desetak njih da pustim u Vlasinu  o ovom mirnom delu.....UZIVAJTE
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Upoređujem Vlasinu, čistu i hladnu planinsku reku, i neke reke u Zapadnoj Srbiji, u kojima živi lipljen, a koje samo što ne presuše.
Ovo sam slikao po veoma niskom vodostaju, u delu toka reke Vlasine u kome je pastrmka već retka, a ni klen nije oduševljen ovako brzom freestone rekom. Skobalja i mrene gotovo da nema. Jednostavno, ovo je deo oslobođen prisustva ozbiljnih stanovnika iz ribljeg sveta, jer nije adekvatno naseljen.
Postoji samo jedna vrsta ribe koja bi se prilagodila ovakvoj vodi.
Reka je kristalno bistra i podseća na crnogorske reke, ali je fotografisana po izuzetno tmurnom vremenu, pa možda deluje braonkasto.
 

Prilozi

  • Lipljenski raj.jpg
    Lipljenski raj.jpg
    581,7 KB · Pregleda: 360

babac

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2009.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Musicarenjem se bavim relativno kratko-5 sezona, i svoje prve musicarske korake sam ucinio bas na ovoj reci. I sada najvise vremena provodim na njoj s obzirom da sam iz Vlasotinca. Neverovatno je kako se ova reka sistematski unistava. Sa reke se odnose i klenovi ne veci od 5-6 cm a mrena i skobalj koje kako svi znamo mogu biti izazov musicarma i koji svake godine ulaze iz Morave, ubijaju se dinamitom i izlovljavaju mrezama. Kao pocetnik sam lovio klenove preko 1kg a danas sam presrecan ako uhvatim klena od 300gr. Dakle ja mislim da diskusija o pribljavanju srednjeg toka reke lipljanom sa ovakvim gazdovanjem NIJE REALNA. Pre svega bi smo morali da resimo ovaj problem pa zatim da polemisemo o vrstama ribe koje bi mogle da naseljavaju jednu od najlepsih reka Srbije.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Upravo tako. Ribe nema zbog krivolova i prekomernog izlova sportskim putem (nepostojanje min mere za klena i nerazumna odluka da je dnevni  izlov od 5 kg ciprinida po ribolovcu dnevno iz ovolike rečice nešto čime se ne smanjuju značajno riblji fond). Ako bi se ova rečica adekvatno zaštitila, veoma brzo (3-5 godina) bi se broj ciprinida koje je nastanjuju (klen, pliska, potočna mrena, 3-4 vrste krkuša, pa i skobalj i mrena) udesetostručio. Ovako – to je to, sa ili bez lipljana, svejedno.
 

babac

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2009.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Pitao bih sve koji su musicarili klena na vlasini, koje musice su bile najuspesnije!?
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
U principu muve za klena na Vlasini se ne razlikuju od muva kojima se on peca na ostalim rekama, mozda samo treba imati i sitnije varijante kopnenih insekata na pr #14 , ja sam preferirao muve bez nozica samo policelon i paun ispod njega, eventualno crveni rep, bitno je po kakvoj i kolikoj vodi pecas i na kojim terenima ako si zainteresovan za krupnije ribe onda od groblja nizvodno jes prljavo ali to ti je cena ako si za uzivanje najbollje je kad je prazno jezero od Pukli Kamen pa do branu,  najlepsi tereni plus ima zenske pored kej ;) inace svako ko zeli da ozbiljnije vata klena a iz VL-a je pravac Morava(na zalost)
  pozz Igor
P.S. imas PM
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
babac je napisao(la):
Pitao bih sve koji su musicarili klena na vlasini, koje musice su bile najuspesnije!?

Najlepše mušičarenje klena na Vlasini je u delu toka između Tegošnice i Ravnog Dela- srednji tok. Tu je reka prelepa, jedna od najlepših u Srbiji.
U tom srednjem toku, nažalost, ima mnogo manje klenova i sitniji su nego ispod Vlasotinca. To predstavlja problem manje iskusnim mušičarima, jer je u kristalno bistroj vodi veoma teško prići klenovima i prevariti ih. Ali, to ih i odbija sa ove lepotice, pa je najlepši deo toka gotovo pust, bez gomile radoznalaca i šljapkaroša, što će ti ulepšati dan, ako voliš mir i pravo uživanje u prirodi i mušičarenju.
Zato, Babac, pravac Kruševica, Deyan, Kamenjari, Svođe, Gornji Orah ili Tegošnica!
Sačekaj jun ili jul, pa ako si ispod Svođa raspali sa sitnijim bambulama (ili nečim sličnim), manjim od 14, a ako si iznad ušća Lužnice, slobodno u brzacima probaj majsku ili red spinnera na brojevima 12 i 10.
Opredeli se za mušičarenje sitnijih klenova i pokušaj da uživaš u tome. Oprema ne treba da bude jača od aftma 3-4, tako da će i klenčići od 20-25 cm (kakvi se u tom delu toka Vlasine smatraju kapitalcima) zadovoljiti.
 

babac

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2009.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Hvala vam, mozda se i sretnemo na Vlasini ove sezone :tbumb: 
 

babac

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2009.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Evo da osvezim ovu temu malo i da postavim pitanje svima koji misle da mogu da daju odgovor. Prosle god. negde sredinom avgusta sam na terenima oko sela Boljare jedno predvece, a sve pokusavajuci da prevarim nekog malo veceg klena ulovio 3 potocne pastrmke od kojih ni jedna nije bila manja od 600-700 gr. otprilike. Sve su bile u istom viru. Naravno sve sam ih vratio u vodu. Ono sto mene interesuje, a s obzirom na ono sto je receno ovde o reci Vlasini je, da li je moguce da se reka menja i taj deo reke postaje dobra zivotna sredina za pastrmke ili se radi o pojavi koju ja ne mogu da objasim i razumem?
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Babac,ja sam prosle godine hvatao pastrmku na VLASINI oko Svodja.Nanize nisam pokusavao ali verujem da je ima...
Nemoj da se iznenadjujes neocekivanim iznenadjenjima vec VATAJ I PUSTAJ  ;) ;) ;) ;) ;)
Dobijao sam ih na imitacijama TULARA
Ima ribnjak sa desne strane iznad Svodja koji je veliki i pun ovih lepotica,pa eto mozda otkud tamo pastrmke...
 
Vrh Dno